Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197422 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #645 на: 05 Јуни 2015, 11:40:32 am »
Со здравје да си го служиш.

А истото ке го имаше и на смартфон, ма и боље, какви.
и +  ке си заштедеше пари.
Ама кој ти е крив коа не слушаш напредни форумџии, него нас закоравени и застанати во времето.
:D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #646 на: 05 Јуни 2015, 12:41:18 pm »
Со здравје да си се возиш со него.

Само пред подолг пат, кога ќе ја израчува рутата, прегледај си ја уште еднаш, од каде те носи, да не те занесе преку 7 брда и долина... ми се има десено неколку пати. Нема ништо лошо, пак ќе стигнеш до кај што треба ама може да биде многу подолго.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #647 на: 05 Јуни 2015, 13:06:23 pm »
нема ли опција да бираш да те води по најкраток пат, или по најбрз пат  и сл.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #648 на: 05 Јуни 2015, 13:14:17 pm »
Има. Тие опции се местат во подесувањето. Можеш ако сакаш и од центар до Драчево преку Ѓорче да наместиш да те носи :)
Се зависи од желбите.
И секако треба да се проверат дифолтните подесувања, евентуално шето да се смени...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #649 на: 05 Јуни 2015, 13:20:44 pm »
треба да се расчачка да се виде. :D

Сакам да питам нешто, ќе си земам нов телефон, и користам ГПС од телефонот повремено и врше работа ама на тај телефон до сега ного ми сецка, да терам телефон со повеќе меморија или нема врска тоа до самата апликација е !?

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #650 на: 05 Јуни 2015, 13:28:52 pm »
^^
Затоа што е многу паметна одлука на секои пар години да гледаш кој телефон да го земеш, ама да биде попогоден за навигација... Иако никогаш од ниеден аспект нема да биде толку добар како наменски навигационен уред од докажана компанија која се бави искличово со производство на наменски навигационен уреди?  Иако тој наменски навигационен уред кошта неколку пати помалку? Иако тој наменски навигационен уред ја работи работата неколку пати подобро и има многу поозбилно направени и подетални мапи...  ;)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #651 на: 05 Јуни 2015, 13:32:47 pm »
Грешка си @Van.
Еве ти многу интересен одговор:
Цитат
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,17556.msg785762.html#msg785762

Или ова:
Цитат
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,17556.msg785772.html#msg785772

Телефон си е телефон, јебеш ти ГПС....
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #652 на: 05 Јуни 2015, 13:45:53 pm »

Тоа е тоа, некои се премногу паметни за свое добро. :)
Јас ЈБГ сеуште користам глуп телефон (иако во фиока прашина фаќа „паметен“). Фотографии исклучиво со фотоапарат сликам. Музика слушам на наменски МП3 плеер, стар како библија, со 64Мб Рам и допунска 128Мб Smart media card, aма што да правам кога звукот му е подобар од ај-под, и од што малку троши заборавам каде ги чувам резервните АА полнливи батерии (а кога сме кај пунењето и тој пуњачот за телефонот постојано го губам, од што ретко го користам).
Таблетот исто ми фаќа прашина, од одмор на одмор го вадам од фиока. Ама затоа на ебук ридерот му се распадна футролата...   :P

ЈБГ, можеби затоа никој не ми рекол дека сум недостапен на телефон? (освен ако сам не го сакам тоа)  ;)

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #653 на: 05 Јуни 2015, 14:00:52 pm »
^^
Затоа што е многу паметна одлука на секои пар години да гледаш кој телефон да го земеш, ама да биде попогоден за навигација... Иако никогаш од ниеден аспект нема да биде толку добар како наменски навигационен уред од докажана компанија која се бави искличово со производство на наменски навигационен уреди?  Иако тој наменски навигационен уред кошта неколку пати помалку? Иако тој наменски навигационен уред ја работи работата неколку пати подобро и има многу поозбилно направени и подетални мапи...  ;)


Потполно се согласувам дека ГПС уред си е ГПС, оти е направен конкретно за таа намена. Арно амааа... мене телефонот и така ми цркна вчера. По секако ќе зимам нов телефон, затоа не ми се дава 100 евра за ГПС и 100 за телефон. Тоа е една работа. Второ: веќе реков, навигација користам привремено (не многу често и само низ Мк.) и шо ке ми е гпс, за тоа прашав, шо треба да гледам кај смартфонот за да биде погоден за навигација.

SaleSk незнам, дали да го сфатам ова како сарказам или?   ???  :o  :P

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #654 на: 05 Јуни 2015, 14:50:13 pm »
А бе кој како сака ке го свати.
И јас имам ГПС на телефонот. Скоро секој, па и најслабиот андроид ке тера навигација.
Само е важно каков приемник ке има и колку брзо ке се закачи на сателит. Останатото е шминка.
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #655 на: 05 Јуни 2015, 14:51:20 pm »
Нема подобра бесплатна навигација од Here. CoPilot да ама платената, Премиум верзијата.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #656 на: 05 Јуни 2015, 15:07:09 pm »
аа епа, ај некој со поголемо искуство нека каже кој телефон го бива за таа работа, или кој не. :P :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #657 на: 05 Јуни 2015, 15:13:45 pm »
S6 Edge
Note 5
LG G4
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #658 на: 05 Јуни 2015, 15:17:02 pm »
iPhone 6 Plus e исто солиден.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #659 на: 05 Јуни 2015, 15:18:45 pm »
Note 5?