Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197446 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #630 на: 02 Јуни 2015, 14:05:39 pm »
веројатно така и ке направам...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #631 на: 02 Јуни 2015, 16:38:59 pm »
се обидов на темава да најдам некој да спомнал тоа софтверче за спојување на мапи од гармин, адриа... не успеав...

има ли нкој да знае да пушти линк од тоа софтверче, за спојување на мапи? најдов на пајрет беј цела европа одклучена со сите земји посебно, мапи од 2014-та последни што се... да си спојам во една мапа тоа што ми треба, не ми треба цела европа... и цела европа ја најдов, ама тежи негде околу 3,7 гига..

Гармин сега го форсира Mapinstall за таа работа што ти треба. Него го имаш и на Гармин страната.
https://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3291


Уште подобар е Mapsource, кој сеуште си работи иако Гармин повеќе не го развива - затоа што нуди повеќе можности , отколку што Гармин (сега) сака да им даде на корисниците. Со Mapsource имаш целосна контрола што ќе ставиш во твојата мапа не само цели држави (како што лимитира Mapinstall)
http://www.garmin.com/us/maps/mapsource
Еве гледај до какви финеси можеш да одбираш што ќе влезе во мапата, а што нема.


Ќе ти пратам наскоро на ПП од каде да го симнеш (и печуваш) Mapsource. Но мора да разбереш дека мапите мора да ги симнеш во верзија за Mapsource. Само така Mapsource ќе ги отвара.

За најнови мапи, ова е закон форум:
http://gpsunderground.com/forum/gps-navigation-systems/garmin-gps-systems/garmin-maps/
Тука секогаш има линкови од каде да симнеш најнови достапни мапи, ама не само тоа туку и дата фајлови за слики од раскрсници, 3Д контури на зградите, локации на камери и мерења на брзина, итн итн...
Мислам дека не прекршувам никакви правила пошто линкот е до форумот а не директно до конкретни материјали. Ако не е така - бришете, а форумот е секако многу вреден ресурс за навигациони мапи од секаков вид.
Еве директен линк до  постот со Mapsource верзијата од City Navigator Europe NTU 2016.10
http://gpsunderground.com/forum/garmin-maps/35282-garmin-city-navigator-europe-ntu-2016-10-a.html#post267947


Припази само дека NTU се unicode верзиите, ако сакаш на друг јазик (од Англиски) тогаш мора unicode верзијата да биде.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #632 на: 03 Јуни 2015, 00:17:51 am »
gmapsupp, gmapsup1 и gmapsup2

Не заборавај дека мора да бидат во фолдерот: SDCard/Garmin/   , а не директно на картичката.

Само сепак би ти препорачал да си ја ставиш цела источна европа во едната, а западна во другата и раат да си бидеш.


ја извадив картицата од телефнот, за да пробам. 4 гига е... ја избришав комплет, го префрлив фолдерот ГАРМИН и во него имаше оригинално некои 2-3 фајла и оној што е мапата gmapsupp тој го избришав од фолдерот (ок, си го снимив на друго место де за секој случај) во моментов ја пунам-префрлам цела европа во една мапа што ја најдов од пајретбеј.  значи само една мапа е gmapsupp, а во пакетот што го симнав имаше и gmap3d... ке го турам и тоа.. ке работи ваљда тоа како 3д кај што има поддршка и исцртано, зашто во сетинзите на уредот видов опција да штиклираш да ти работи како 3д или не...

правилно правам во моментов? не треба да придодадам уште нешто? затоа што во фолдерот што го симнав има уште 2 фајла, кои не ги видов во оригиналниот ГАРМИН фолдер... тие фајлови се нешто со png image и  text document...  одамна не сум го правел ова, сум заборавил у пм... ваљда нетреба тие 2 да се турат?


едит...


е ку*ац стварно... мочани 70mb ми фалат за да го префрли тој 3д фајл...
« Последно менување: 03 Јуни 2015, 00:37:54 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #633 на: 03 Јуни 2015, 00:37:26 am »
за што служат овие 2 фајла:

GMAPSUPP.UNL

и

2014093001128450.gma

едниот е 1 а другиот е 3 kb? мора да ги има или може да го избришам некој и кој?

патем речно работи мапава, вака од дома.. од дома неможе да ги фати сателитите. секако утре ке го проверам колку и што може и колку е точна мапата.. ако во скопје ги покаже релативно новите улици, тогаш верувам дека и во другите градови и земји ке работи.

онака набрзинка расчепкав и која земја и да ја побарав ја вади, град исто... ми истекна на некои адреси што ги знам низ босна, србија, грција, бугарија, словенија, германија... ги наоѓа сите улици, броеви и се.. ти ги покажува на мапа одма пред да кликнеш GO! утре уште да ја проверам на улица како ке се понаша, дали ке поврзува цела вожња од тука да речеме до солун, до љубљана, до зеница и до некои помали градчиња што ги знам и ке допишам дали е се ок...

во меѓувреме нека ми пише некој, дали можам да зибришам некој од оние 2 фајла и ако е да, кој можам и ке помогне ли тоа за да јаубацам 3д мапата?
« Последно менување: 03 Јуни 2015, 00:45:23 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #634 на: 03 Јуни 2015, 10:40:01 am »
Јас само да ги пофалам Here Maps (бивши Nokia Maps) за прецизноста. Тргнав за Грција без никакви припреми за патот и се надевав само на навигацијата да ме однесе. Се збуни малце кај што се прави патот пред Афитос/Калитеа ама брзо рекалкулираше и водеше по споредниот пат.
Се тоа прилагодено за таблет. :) thumbs up.

Не да се добри, одлични се ... Само треба да подесиш fastest/shortest согласно потребите, не за друго да не те однесе низ Солун.

Голема предност пред dedicated навигациите е тоа што мапите многу почесто се ажурираат.

Исто така, неможам а да не си го пофалам и CoPilot со сите POI (points of interest) во случај да ви треба Икеа, Лидл, Карфур, плажа некоја итн... Кај Here мапсот, малку поинаку иде пребарувањето.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #635 на: 03 Јуни 2015, 22:59:02 pm »
CoPilot е врв за телефони, на таблетот неќеше да ми ја отвори воопшто. Иначе без размислување би ја закачил и на таблетот. :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #636 на: 04 Јуни 2015, 11:08:08 am »
Еве, ја само што инсталирав тазе мапи на мојот Nuvi 50. Прекрасно мало уредче.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #637 на: 04 Јуни 2015, 12:50:36 pm »
Гарминчето Класен ти е одлично да. Секој што патува треба да има такво нешто, а за замена ги препорачвам Here Maps и јас.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #638 на: 04 Јуни 2015, 14:44:05 pm »
Here Maps ја тестирав и јас до Ханиоти и назад и сум задоволен како работеше. За разлика од CoPilot-от ми се имаше случено да го изгуби сигналот во Солун

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #639 на: 04 Јуни 2015, 17:46:09 pm »
ГПС Уред - Гармин Нуви 50. Малку е кабаст и не толку личен, со благо инаетлив тач екран, арно ама, инстантно фаќа сигнал, брзо прави рекалкулации и е 5 инчен скрин. 2 Јуротрипа по ред ги пројдовме со Нуви 50 и дефинитивно најтопло го препорачувам. Сега ваљда може и по пониска цена.
На телефон - КоПилот. Пробани ми се уште Navigon, iGO, Here Maps, BeOnRoad, и можда уште некоја, на Андроид и иОС,  ама од CoPilot сум најзадоволен.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #640 на: 04 Јуни 2015, 19:47:03 pm »
SYGIC e top navigacija, samo sto mapite za Makedonija i Srbija im se dosta slabi. Probana vo Grcija, Turcija, Bugarija, Ungarija ( pokraj MK i SRB nali,) se e dovedeno do perfekcija. Odlicen interfejs, perfektno naveduvanje ( so slika vo slika ) duri po kratkotrajno naviknuvanje dovolno e da go slusas glasovnoto naveduvanje i dovolno e. E proble e sto treba da se bara krakuvana verzija po net-ov. Koj e na Android vo Google Play ima isto taka dosta dobra MAP FACTOR (NAVIGATOR) navijgacija, besplatna , no prebaruvanjeto po menito e malku ( povekje)  komplicirano. No dobrata rabota tuka e sto mapite postojano se upgrade-uvaat pa taka postojano imate up to date mapi.  Za razlika od Sygic-ot ima dosta detalni mapi za MK i SRB ( provereno ). I se toa bez pari.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #641 на: 04 Јуни 2015, 20:48:05 pm »
Here во Словенија и во Хрватска кај кумче се изгубила низ мапите. И кога скршнал од наведената рута, рекалкулацијата не ја правело како што треба, му требало доста долго за да се снајде.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #642 на: 04 Јуни 2015, 21:32:26 pm »
Мене истото ми се случи во Грција на враќање. Сепак релативно нов производ е, и му треба доработување.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #643 на: 04 Јуни 2015, 23:29:21 pm »
Доработување ? Нека доработујат на друг грб. Еднаш е доволел заеб.
За Гарминџиите напомена - не турајте Адрии Црнигори и остало, се е одлично опфатено у стандардната мапа. Овие како напуштени мапи, можат гадно да заебат.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #644 на: 05 Јуни 2015, 02:03:44 am »
еве од мене едно тестче.. онака, додека дремев и чекав да дојде еден тип, викам чекај ке снимам...


патем речено, ми се свиѓа прво како изгледа гарминов... изгледот му е ок сакав да кажам... не зборам за функционалноста...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време