Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197407 пати)

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #675 на: 07 Јуни 2015, 00:00:11 am »
Пак мешаш баби и жаби... Кој спомна камера, пц, таблет итн? Сите се убацивме у муабетот со свои мислења и искуства, САМО ТИ реши саркастично да одговориш, исмевајќи го до некаде мислењето на Симо ( став и мислење со кое и ја се согласувам ).  Затоа се наоѓам и јас прозван. Како тоа никој од другите што дискутираше на таа тема не одговори саркастично? Не е тоа буцкање?

Во ниту еден пост никој не рече дека си имал шкартен телефон, а ја не... И сам си кажа дека е се релативно.

Сам си кажа дека секој со свое искуство си зема за слобода да коментира на таа тема...

Само пак викам, никој од нас останатите не се осмели саркастично да коментира ( како што ти го нарекуваш ), ниту пак да исмева нечиј став и мислење. Дури ни Онак што ја отвори темата ( и не пиша точно и конкретни зошо му треба баш уред, а можеби само ти го знаеш така добро ). Он си праша, ние си кажавме. Сите среќни и задоволни...

Јас уште првиот пост на таа тема што го пишав, го пишав МНООООГУ убаво.. Фино и лепо, прочитав СЕ, и пишав дека со некои работи не се согласувам. За тие неколку работи и цело време зборев. Затоа, не ми кажувај дека сум прерипал, или сум го прочитал тоа што ми одговара или дека не сум анализирал детално...

Нема потреба од извинување, таман работа. Сите сме тука да разменуваме мислења и искуства. А не да ги вадиме работите од контекст и да се закачаме. Јас барем така размислувам.

И толку.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #676 на: 07 Јуни 2015, 00:44:26 am »
^^
Зошто изразување на спротивен став, и притоа посочување на ставот на соговорникот, би било вадење од контекст?

Целиот став на Сале може да се сублимира во следното: квалитетот на работата што ја врши наменски навигациски уред, е супериорен (во однос на ненаменските уреди). Посебно кога се патуваат долги релации низ други држави (каде патната инфраструктура можно е често да се менува, и квалитетни најнови мапи се од примарна важност).
Тоа што на некој му е доволна инфериорната навигација која ја нудат разните телефони и таблети, не менува ништо од погоре наведеното.

На крајот на краиштата секој има право на сопствено мислење, и секој има различни (нагигациски) потреби. Но никој не може да прави реална споредба, се додека не ги испроба и двете опции - и тоа не било каде туку на соодветно долги/сложени патувања (пошто викенд до Охрид/Солун и не е нешто посебно тешко за навигирање).  ;)


На крај краева, ако има некој пари за фрлање за GPS уред, нека фрла. Ако му е на некој за курчење, нека се курчи.
Дали ќе те извадам од контекст ако сега те прашам која е најдолгата/најсложена релација која си ја возел, се разбира со помош на навигација?  :)

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #677 на: 07 Јуни 2015, 01:38:40 am »
Зар некој рече дека е телефонот подобар од наменски GPS уред? Покажи ми еден момент кај што сум го пишал тоа, и тука ќе завршам.

Вадење од контекст, баш како ова твоето. Ти ми тврдиш дека GPS уред е подобар во секој поглед од GPS на телефон или слично, а јас никаде не го негирам тоа. Туку само имав изразено спротивни ставови со пишаните ставови на Сале, кај што беше тврдено од негова страна дека телефоните прегревале, телефоните мора да биле нон стоп на полнач, проблем бил повикот на телефон при корситење на навигацијата и слично...

Очигледно ама ич не си запознаен со историјата на дискусијава околу GPS уредиве што ја имавме...

И да, никаде не реков дека репер за добра навигација е релација до Охрид или Солун.

Можеби не сум најшетаниот човек во свет, ама сигурно сум прошетал подалеку од Охрид.

По милионити пат ќе кажам... Секој со свој памет и своја математика, и секако желби. Ама никогаш, ама баш никогаш, нема да ме убедиш, дека конкретно во мојот случај, е поисплатливо и подобро да купам GPS уред, наместо да го користам телефонот за таа намена... Како што и јас не можам да ве убедам во спротивното или нешто сосем трето...

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #678 на: 07 Јуни 2015, 07:56:58 am »
^^
Баче, немам намера да те убедувам да купиш ништо. Зошто би го правел тоа, не сум трговец ебаго...   ;)
Не ми беше намерата да пишувам за мааните на телефоните, како навигациски уреди (иако ги имаат поприлично). Едноставно ме заинтересира што ти подразбираш за вадење од контекст, кога зборуваме за предностите на наменските GPS уреди.


Зар некој рече дека е телефонот подобар од наменски GPS уред? Покажи ми еден момент кај што сум го пишал тоа, и тука ќе завршам.
Вадење од контекст, баш како ова твоето...

Хаха, па само што рече погоре дека купување наменски GPS уред - е фрлање пари. Дека тоа е курчење.   :)

Па како побогу да го разберам тоа, ако не - (индиректно) кажување дека наменските GPS уреди не се ништо подобри од тие во мобилните/таблетите.
Како тоа сметаш дека наменски GPS е навистина подобар, ама неговото купување е „курчење и фрлање пари“?   :D


Зошто ако ова за тебе е вадење од контекст - тогаш признавам, крив сум!   ;)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #679 на: 07 Јуни 2015, 08:16:19 am »
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #680 на: 07 Јуни 2015, 14:28:22 pm »
Od igracka placka..
 :P

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #681 на: 07 Јуни 2015, 17:00:51 pm »
@Van: ако од целиот муабет ти го заклучи баш тоа, немам што повеќе да кажам...

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #682 на: 07 Јуни 2015, 17:34:03 pm »
Dosta se ligavite kako I da e za nekoja godina ke gi snema GPS uredite t.e se ke si ide na smartfonovite tableti I takvi trakatanci.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #683 на: 08 Јуни 2015, 02:50:06 am »
Dosta se ligavite kako I da e za nekoja godina ke gi snema GPS uredite t.e se ke si ide na smartfonovite tableti I takvi trakatanci.

баш и не верувам во тоа. тешка работа. и со појавата на лаптопите се прогнозираше изумирање на десктоп пц, па не е баш така во моментов, а богами нема ни да биде така брзо... десктоп пц умре кај мене дома. имаме неколку лаптопи и ниеден пц (во викендица ми стои)... ама тоа кај мене, што не би рекол за комшијата над мене кој има 2 пц-а и таблет. тој до мене има и пц и лаптоп.. значи ке го има и гпс уредот уште подолг временски период, т.е. ке си остане во функција, од проста причина што САМО СО ГПС УРЕД функционира цела патна мрежа на транспортот низ целиот свет. тоа што ние не ги користиме таквите гпс уреди кај нас (т.е. многу ретко), тоа е затоа што сме балкан... посовремените фирми кои користат современи гпс уреди, имаат, верувал или не КОМУНИКАЦИЈА од базата. буквално на екранот на гпс-от се појавува порака испратена од диспечерскиот систем, каде да вози камионот или комбето на утовар и каде да иде на истовар. еднонасочна комуникација е тоа, без шанска за одговор... и погоди што? функционира беспрекорно, затоа што таков уред, поставен во камион, се исплатува за 1-2 месеци од НЕКОРИСТЕЊЕ НА ТЕЛЕФОСНКИ УСЛУГИ... тоа е гпс уред кој уште дооооооолго долго ке остане во функција... можеби до тогаш телефоните како апарати ке изумрат, туку ке ни ги вградуваат како чипчиња во главата (или раката)...

Јас уште првиот пост на таа тема што го пишав, го пишав МНООООГУ убаво.. Фино и лепо, прочитав СЕ, и пишав дека со некои работи не се согласувам. За тие неколку работи и цело време зборев. Затоа, не ми кажувај дека сум прерипал, или сум го прочитал тоа што ми одговара или дека не сум анализирал детално...

од моја гледна точка, овој форум има проблем со строгоста на пишувањето.. т.е. нема норматив и граници... поради тоа и се дешаваат вакви работи, муабети надвор од контекст т.е. офтопик тракатрачење...

еве кај е проблемот... конкретно еве за оваа тема...

отварам тема со наслов КУПУВАМ ПОЛОВЕН ГПС УРЕД... и сега, наместо да почнат луге да те советуваат кој ГПС УРЕД да го купиш или да ти  понудат ГПС УРЕД, повекето почнуваат да тропаат глупости кои се на некој (премногу мал) начин поврзани со насловот, ама не се решение по насловот... убедување дека ТЕЛЕФОНИТЕ биле одлични навигатори, па објаснување дали или не батеријата греела на ТЕЛЕФОНОТ, дали се празнела брзо пак на ТЕЛЕФОНОТ, дали имало убави мапи за ТЕЛЕФОНОТ...

чекај малку... на некои странски форуми за вакви работи лупаат жут картон за прва опомена, и нема втора, туку бан...  реално, насловот на темата беше дека купувам половен гпс уред, со појаснување дека мојот ми рикнал и ненадејно имам трошок непредвиден... единствено нешто што од таа тема ми помогна е да се предомислам по сугестија, наместо половен да купам нов гпс... и фала за тоа. откако одлучив нов да земам, веке не ми требаше да одлучам кој уред туку кој гармин.. врв на врвовите за навигација...

што мислите дека незнам јас дека може и спреку телефон навигација? или можда имам нокиа 3310 или ериксон т20 во служба на моите потреби за мобилен теелфон?

и аналогно на тој безвезен муабет во таа тема, истиот се префрли тука на оваа тема, пак беспотребно...

да резимираме (по насловот на темата):

-мобилен телефон со довградена гпс антена, НИКАКО НЕМОЖЕ да ја замени гпс навигацијата. ти можеш и да си купиш 4бандажи со ознака на ферари, да ги туриш на смарт, да ги тркалаш по булевар и да замишљаш дека возиш ферари...
-гпс уредот секогаш е потребен за некој што патува почесто надвор.  за 1-2 годишно до гејлада или некаде на одмор по околинава, ке ти заврши работа и мобилниот (можеби, ако не ти прегрее на пола пат)
-имањето на гпс уред во кола НЕ Е КУРЧЕЊЕ туку е потреба... и ај од сите вас тука присутни, што сте седнале во волот мој (и претходниот и овој), колку од вас се сеќаваат дека на предниот долен дел (од кај возачка страна) кај мене на шофершајбната одсекогаш имало држач и кабелче што излага од под шатабла? каде е курчењето, ако не го гледате уредот? и како воопшто може имањето на гпс уред да биде курчење? мене ми е страв да го оставам во кола навечер, за да не ми ја развалат заради него.. и не ми е до него толку, колку што ке се отцепам барајки шофершајбна на пример... како може курчење со уред кој (реално) нов кошта помалку од 2 нови гуми?

мислам дека е бесполезно и понатака да се полемизира околу тоа што е подобро... се знае што е подобро.. ПОДОБРО Е ОНА ВО КОЕ ШТО ТИ СИ УБЕДЕН ДЕКА Е ПОДОБРО...

да ја оставиме темава да си тече по насловот... мислам дека е доста.
« Последно менување: 08 Јуни 2015, 03:03:02 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #684 на: 08 Јуни 2015, 09:48:11 am »
Колку ви ги наплатиле Гармините овде?
Гледав пред година дена во СЕТ, цените беа дупло повисоки (од с’ранство) а се некои најосновни модели држеа.

Во с’ранство, во поголемите продавници за електроника скоро секогаш има на акција убави модели - за цена од некои 100тина евра. Нормално со некои основни локални мапи и без лајфтајм упгрејд на истите (мојот со шпанска мапа дојде), ама мапите не се никаков проблем - ете на форуми веќе е достапна отклучена верзија за Европа 2016та.
Мала заебанција е што гаранцијата нема да може (лесно) да се искористи, ама во пракса ако се заебе Гармин - увек е заради некое механичко влијание (на пример, паѓање или удар или газење, работи што не се покриени со ниедна гаранција).

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #685 на: 08 Јуни 2015, 10:50:41 am »
Garmin Nuvi 50, со Адриа мапи за 6500 денари од Сетек (преку Групер, 24-02-2014). Ако добро се сеќавам, горе-доле таа беше цената и во срансво.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #686 на: 08 Јуни 2015, 11:05:07 am »
Ок е, ги симнале цените. Иако лично мислам дека пак е малку прескапо за основен модел. Но во секој случај Гармин си е Гармин, па сеедно кој модел.

Еве други гласови, замена за постоечките:
(ги има и Дарт Вејдер и Јода, и еден куп други)
http://gpsunderground.com/forum/gps-navigation-systems/garmin-gps-systems/garmin-voices/

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #687 на: 08 Јуни 2015, 11:22:13 am »
Хоули фак, колку би сакал Дарт Вејдер да ми ги кажува улиците низ Германија/Австрија :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #688 на: 08 Јуни 2015, 12:34:28 pm »

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #689 на: 08 Јуни 2015, 21:35:14 pm »
нема ништо во „дедициран“ гпс уред што го нема во софтвер за смартфон/таблет. Напротив. Има пуно работи кои ги можат навигациите за андроид кои со гармин нема шансона.

не знам на сале што му прегревало, ама мене не ми прегреал ниту смартфон, ниту таблет, ниту еепц. А бааги километри прошле. Да, понекогаш ме залутал копилот, но понекогаш и гармин ме залутал. Тие инциденти се толку ретки што се занемарливи.

а апдејти на мапите се наоѓаат подеднакво лесно и за гармин и за, на пример, копилот

единствено нешто за што признавам дедициран уред е фотоапарат и камера - заради леќите и сензорот.

но, на толку преносни уреди со гпс да се ебавам со дедициран уред за навигација не гледам апсолутно никаква смисла. Идолатричната мантра „x си е x“ важи понекогаш, но не и секогаш, така да не е универзален принцип.

сигурно дека по продавниците ќе има дедицирани гпс навигации, но причините за нивното постоење немаат никаква врска со актуелноста на мапите ниту со функционалноста. Има и - шознам - дедицирани конзоли за играње, но тоа не значи дека игрите за пц се инфериорни или не-знам-ти-какви.

Не знам колку е гармин уред, но знам дека способен андроид без сим се наоѓа за многу мали пари. (не треба сим за навигација)