Автор Тема: што би направиле ако приметите корозија на вашето ново возило? форд фиеста  (Прочитано 29710 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Ova treba na FB da se napravi grupa so SITE DEFEKTI na NOVITE VOZILA i korozija i SVE kako i za kvalitetot na Gorivata na primer. Pa taka ke se vrsi neviden pritisok vrz DILERITE NA VOZILA, KOZODERITE OD NAFTNITE KOMPANII koi ne "hranat" so kvalitetni goriva i seto toa da se napravi masovno. Pa koga ke bide taka ke vidime dali dilerite nema da se cukaat.... Veruvam deka CarClub zaedno so site drugi forumi kako Kajgana i red drugi ke animira kaj lugjeto edna siroka akcija, zasto mnogu korisnici imaat povredeni prava od strana na Dilerite.

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
на 01.02.2013 бев втор пат во мида,по моја иницијатива барав прием на возилото,да го испитаат да напишаш што нашле.
шефот на сервисот рече ќе пишел маил до централата во форд и ќе ги атачирал најновите слики и најкасно во понеделник ќе ми го препрател одговорот.еве го уште го нема да ми препрати.

идејата за да се постираат сликите на нивната фб страна е одлична идеја.

и секако ми треба и ми значи вашата подршката,на членовите од форумот за да добијам на тежина.

верувам дека ако малку разлмислат ќе сватат дека прават поголема штета за нив а проблемот можат многу брзо и лесно да го решат.


п.с.денес ќе пробам да ја напишам целата авантура со вработените од мида.
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Јас би ти преопрачал сам да пратиш писмо до форд, може многу да ти помогне без да се ебаваш по судови

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Moeto iskustvo so MIDA zapocna vo 2007 koga imav edna Lada Niva. Pri pravenje na redoven servis im kazav SE da proverat na kolata vklucitelno maslo vo diferencijali i reduktor. Cekav i gledav. Posle izvrseniot servis NE VIDOV dali e napraveno i toa sto im go rekov. Mi odgovorija potvrdno i posle plativ kolku sto pobaraa i otidov kaj eden majstor koj iskontrolira maslo vo diferencijali. Se ukaza deka vo predniot falese malce, vo zadniot isto i bea dopolneti. Taka pravat za da na kraj ispadne pa da zariba eden den diferencijalite ili reduktorot i posle da moze da prodadat drug.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Истото ми го прават и мене во Порше. Ми ставаат сензори на брегаста кои ќе прегорат после 3-4 месеци, и оп иљадарче, пак иљадарче, пак иљадарче.....

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
So ne pisis do centralata vo Berlin?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Немам што да пишувам до централата. Обврската е на сервисерот не на централата. Се надевам дека ја научија лекцијата. Некни мрчеле зошто сме купиле Рено а не Ап. Аи тоа е, Господ простува - ја не простувам ;D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Истото ми го прават и мене во Порше. Ми ставаат сензори на брегаста кои ќе прегорат после 3-4 месеци, и оп иљадарче, пак иљадарче, пак иљадарче.....

A be druze obelezi gi senzorite i slikaj gi. Napravi belegot da e recisi neprimeten. I posle ke sfatis deka "menuvaat" senzori i naplakjaat iljadarce. Aman od prevaranti be.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Да не грешам душа, може не е до сензорите. Ама тоа е нивни проблем да дијагностицираат.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Ја сум генерално незадоволен од Порше за дијагностика. И да се под гаранција возилата, секогаш вреди да се побара второ (и трето, и четврто ако треба) мислење.


Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Истото ми го прават и мене во Порше. Ми ставаат сензори на брегаста кои ќе прегорат после 3-4 месеци, и оп иљадарче, пак иљадарче, пак иљадарче.....

A be druze obelezi gi senzorite i slikaj gi. Napravi belegot da e recisi neprimeten. I posle ke sfatis deka "menuvaat" senzori i naplakjaat iljadarce. Aman od prevaranti be.

Променетите делови ќе си ги бараш назад.

Откако се изначитав доста работи за овластените сервисери на службената кола што ги променија деловите си ги побаравав да ми ги дадат. Ми ги спакуваа во најлоче. Барем по сигурно се осеќам и не му ја мислам дали смениле или не или пак му ги увалиле на друг.
Деловите успат во отпад ги фрлив 60 ден. таман за доручек.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557

Цитат
    Тoa e navistina povrsinska korozija koja na metalni delovi od podvozjeto ja ima kaj 99% od vozilata.
    Ovoj tip na korozija e povrsinski i takov i ke ostane, nema sansi da se prosiri.
    Preporacuvam da ne si go trosis vremeto na dokazuvanje na nesto sto ne vredi.

     Малку намерно го изменив текстот за да преку нeго го искажам своето лично мислење. За жал тоа е тоа, ни се свиѓало на нас или не... Те разбирам како се чувствуваш, ако си го изгубил меракот продај ја, само мислам дека ќе згрешиш - количето ти е бомбона!
    Не се нервирај, симни го сам оксидираниот дел, премачкај со антикорозивна заштита, две раце боја, па и лак плус одозгора за да се смееш коа ќе ти текне каква беше цевката и сите перипетии околу неа :) Што друго и да направиш, ќе изгубиш само време, пари и нерви И пак на крај ќе треба самиот да си го средиш на свој трошок.
    Затоа насмеј се, уживај во животот ... забави малку ;) Бранко е крив речи си и ќе ти олесни :) Поздрав друже и сакам да те видам, да не чекаме пак до роденденот на carclub :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Променетите делови ќе си ги бараш назад.

Откако се изначитав доста работи за овластените сервисери на службената кола што ги променија деловите си ги побаравав да ми ги дадат. Ми ги спакуваа во најлоче. Барем по сигурно се осеќам и не му ја мислам дали смениле или не или пак му ги увалиле на друг.
Деловите успат во отпад ги фрлив 60 ден. таман за доручек.

Си ги барам и ми ги враќаат. Нема проблем окулу тоа, ама тоа не е решение на проблемот.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
moze da prasam samo nesto...kolku koli ste videle bez saltabla ili pak ste im izvadile ???

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
moze da prasam samo nesto...kolku koli ste videle bez saltabla ili pak ste im izvadile ???
шипката е на многу непристапен дел,тоа со премачкување е ок но е  многу многу тешко изводливо.најдобро би било да се извади шал таблата и да се среди убаво на тенане.
сликите се сликани од кога ќе се извади фиоката пред совозачот,и кога ќе се погледне нагоре.
значи треба да се работи легнат на грб со многу малку простор за делување.

гугле,мислам дека ти имаш највеќе искуство со вадење шал табли,па чисто ме интересира,дали лесно се вади шал табла? и кој се опасностите при вадење и при повторно ставање на истата?
форд фиеста 1,4 тдци