Автор Тема: Windows Phone  (Прочитано 73601 пати)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Windows Phone
« Одговори #30 на: 14 Март 2013, 20:46:29 pm »
Далеку подобар од HTC HD7

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Windows Phone
« Одговори #31 на: 14 Март 2013, 21:10:08 pm »
Можеби некој подобар модел (8x наместо 8s или Lumia 920) ќе пружи повеќе, не викам не. Сепак овој 8s е буџетарски телефон :)
А како е во споредба со аЈФонот?
На страна покриеност со апликации, ме интересира навикнувањето на УИ-то, едноставност, покриеност со социјала. Не сум имал можност да про'рчкам 8-ка, а пошто помина извесен период, знам дека можеш да ги извагаш плусевите и минусите :)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Windows Phone
« Одговори #32 на: 14 Март 2013, 21:23:22 pm »
WP мисалам дека е еден од најдобирите агрегатори на социјални мрежи и контакти. За WP7 Skype-то е лошо но за WP 8 мислам дека е деалеку подобро. Симо може да каже повеќе. Мене ми е жал што не е интегриран посуптилно во интерфејсот на стандардниот messaging од каде што директно можам да изберам за истиот контакт дали ќе пратам SMS, IM или FB порака. За оние што имаат Nokia WP достапен е и Viber за разговори, за останатите само messaging.

Симо најдобро може да спореди. Јас повеќе Андроид можам да го коментирам.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Windows Phone
« Одговори #33 на: 15 Март 2013, 00:23:05 am »
Од ова што читам а и од други што имам праено муабет ...некако не ми одговара windows-ов.

Слободата што ја нуди Android е ненадминлива...

I'll stick to that :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Windows Phone
« Одговори #34 на: 15 Март 2013, 00:28:48 am »
HUAWEI треба наскоро да одвали нeвиден телефон со W8 за ич пари. Еве го тест моделот.




Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Windows Phone
« Одговори #35 на: 15 Март 2013, 14:07:35 pm »
Од ова што читам а и од други што имам праено муабет ...некако не ми одговара windows-ов.

Слободата што ја нуди Android е ненадминлива...

I'll stick to that :)

Апсолутно, слободата што ја нуди Линукс за десктоп е ненадминлива и во таа категорија. Но за некого слободата на чекор од анархијата :) Кој сака да си чепка нема подобра чепкалака. Јас имам еден HD2 претворен во Андроид IceCream..сепак не ми е до чепкање деновиве.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43555
  • Il Moderatore
Одг: Windows Phone
« Одговори #36 на: 15 Март 2013, 21:31:55 pm »
@Deni, баш ме заинтересира муабетот со уауеј ;D Ај ако се „прелажеш“ да земеш на тестирање, баш би го исчачкал малку :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Windows Phone
« Одговори #37 на: 19 Март 2013, 16:27:07 pm »
Симо, случајно да не го подеси телефонот за ММС пораки? ако да, некој туторијал КАКО?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43555
  • Il Moderatore
Одг: Windows Phone
« Одговори #38 на: 19 Март 2013, 19:02:11 pm »
Само прати ММС и немаш гајле :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Windows Phone
« Одговори #39 на: 19 Март 2013, 19:23:11 pm »
Сакајќи да подесам, сум изместил нешо. Го опраив, фала у секој случај.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43555
  • Il Moderatore
Одг: Windows Phone
« Одговори #40 на: 19 Март 2013, 19:24:47 pm »
Како први впечатоци ?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Windows Phone
« Одговори #41 на: 19 Март 2013, 19:53:52 pm »
Одиме со првите критики :)

Денес си купив 16GB micro SD, и дознав дека може само за медија сториџ да ја користам :( Нема начин да ја користам за инсталирање на апликации. Тоа значи сум ограничен на постојните 4GB од кои 2GB се дифолт пуни. Се надевам дека MS (HTC) ќе го адресираат овој глуп проблем.

Исто како и кај Андроид и ИОС.

Тешка глупост. Мада истиот проблем го имаше и Андроидот, до кај негде верзија 2.2...

Истата глупост ја имам и сега на Андроид 4.1.7

Windows Phone 8 (WP8) од друга страна има целосно пренослив систем кој е ист и за RT (таблети базирани на ARM процесори) што заначи апликациите ќе работат ако сакаат производителите, дури многу веројатно(сигурно може ако не ги ограничи производителот на апликација) дека ќе работат и на Intel платформата.  
Мислиш на x86_64 платформата? Нема да работат. Можно е преку некои code emulatori но тоа не е тоа. Олеснителна околност е што девелоперите без многу напор може да развиваат напоредни проекти/платформи на нивните софтвери кои ќе бидат употребливи на двете платформи.

Симо, ептен сакам да го ѕирнам твоето ново машинче да видам како се однесува WP8 на телефон бидејќи Windows RT е прекрасна работа. Настрана од тоа што Андро е подобар од аспект на флексибилност RT е подобар од аспект на сериозност и productivity.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43555
  • Il Moderatore
Одг: Windows Phone
« Одговори #42 на: 19 Март 2013, 19:58:14 pm »
Нема гајле, прва прилика ќе го исчачкаш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Windows Phone
« Одговори #43 на: 19 Март 2013, 20:03:40 pm »
Ерм, Фалангичевски - на Андроид може комотно да се инсталираат апликации на SD картица.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Windows Phone
« Одговори #44 на: 19 Март 2013, 20:04:19 pm »
Одиме со првите критики :)
Денес си купив 16GB micro SD, и дознав дека може само за медија сториџ да ја користам :( Нема начин да ја користам за инсталирање на апликации. Тоа значи сум ограничен на постојните 4GB од кои 2GB се дифолт пуни. Се надевам дека MS (HTC) ќе го адресираат овој глуп проблем.
Исто како и кај Андроид и ИОС.
Wait what?