Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
133 (41.7%)
Black Horse
32 (10%)
Vesna
22 (6.9%)
Topla
62 (19.4%)
било кој...
70 (21.9%)

Вкупно гласови: 318

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 628517 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2970 на: 14 Септември 2021, 10:11:06 am »
Имам и јас олд-скул пуњач. Да напонот му е нешто повисок, ама она што прави разлика се ~40-те ампери што е цели магнитуди повеќе во однос на наведените 1.5A на CTEK... Можеби ако акумулаторт е целосно полн, и ако баш долго време се остави на 1.5A/15+V, па да се деси вриење.


poslabiot nema opcija da polni 24v i dava samo 6A struja. ama pojakiot beshe preku 30evra i ne mi se davaa vo momentot tolku pari, eve go poslaboto na ebay

https://www.ebay.com/itm/333898725352?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20180105095853%26meid%3Db296591e5ee043dfa04b20390ac8d1a3%26pid%3D100903%26rk%3D3%26rkt%3D20%26sd%3D273586012231%26itm%3D333898725352%26pmt%3D1%26noa%3D1%26pg%3D2510209%26brand%3DUnbranded&_trksid=p2510209.c100903.m5276

6А наспроти 8А, не е нешто за возбудување. :)
Мојот полнач е „оригинал“ Foxur (од официјалната продавница), и изгледа како тој што го линкаш. Разликата е што мојов ама има „repair“ мод од 24ч.
Изгледа клоновите по Ибеј не ги имплементирале сите функции, или користат друг чип а само физичкиот изглед/пластиката ја копираат. Ако добро памтам мојов Foxur беше некаде 20-тина евра, не дека е скап па мора клонови да се бараат. Се мислев тогаш и за CTEK ама не ми се допадна малиот физички формат и искуствата по интернет за дефекти заради прегревање.

Foxur е физички доволно голем за стандарден вентилатор и со тоа ладењето е подобро. А не дека сѐ е добро. Мене не ми се допадна малиот хитсинк внатре, па направив ретрофит со поголем надворешен хитсинк (морав чипот што грееше да го прелемувам од другата страна на плочката). Но тоа беше повеќе од забегување отколку од потреба.

едит: Инаку вреди да се напомне дека ваквите модови за десулфатизација повеќе се за реклама отколку што можат да десулфатизираат сулфатизирани акумулатори. Ама ако релативно често се употребуваат, превентивно, може да направат разлика и за прилично долго да ја одложат сулфатизацијата кога се дешава на сите акумулатори.

Како и да завртиш, посебно за парите пуњачиве се супер корисни. Реално имаат повеќе етапи во полнењето, гледав како се менува струјата/амперите од почеток кон крај. Едино не е им е прецизно мерењето температура, а имаат мерење пошто максималниот напон го одредуваат во зависност од надворешна температура (зимски темп. си бараат малку повисок напон на полнење).
« Последно менување: 14 Септември 2021, 10:22:43 am Van »

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2971 на: 14 Септември 2021, 11:15:57 am »
Taka pisuva na upatstvoto od punjacot deka na 15.8 V se desava gasifikacija, pa pretpostavuvam deka e taka.
Porano imav klasicen punjac (sega e se neli smart) i na akumulatorite im se vadea kapacinjata.
Sekogas pri polnenje niz otvorot od kapaceto se gledase kako cirkuliraat meurcinja. Znaci imalo nekoja gasifikacija.
Ama tie punjaci garant krevale napon iznad 15V.

Go imam i toj "glupiot" klasicen polnac so trafo (toj e majka za umreni akumulatori) samo treba da se vnimava pri koristenje da ne se zaboravi i mora obavezno vadenje akumulatorot nadvor od kola (ova i onaka sekogash go pravam oti ziveam vo zgrada i sakal nejkjel mora akumulatorot doma da go nosam). Inache klasichnite polnachi so trafo shto se nemaat nachin kako da ogranichat napon krevaat tie baagi nad 15V, znaat zavisno od modelot da pojdat na 18 bez problem shto mozebi vaka ne zvuchi mnogu no sepak e preterano za osetliva tehnika.

Ovie novive smart punjaci imaat reguliran napon okolu 14.5 V, pa za povisok napon treba da smenis mod vo povisok napon. Verovatno vo toa e rabotata.

Inace CTEC i ne se tolku skapi i nedostizni punjaci.
Mojot kosta 80 evra. Go gledav dolgo vreme, mi bese merak i go kupiv. Pred toa imav eden sto kostase 30 evra.
Od vremeto imav eden od tatko mi. Neznam kolku go platil ama sme go imale po doma kako alatka. Ednostavno izrasnat sum so punjac za akumulator i mi e normalno da go imam.
Ete ima i za 20 evra i tie brkaat rabota kako sto gledam. Ama nekoj nema da dade ni 20 evra iako lezi na brdo kesh. Ednostavno nema interes.

Novive imaat zashtiti (soodvetno izrekata kolku pari tolku muzika) i ne bi trebalo da krenat nad 14.7V za da nema posledici po elektronikata na kolata, iako pak ke kazam jas sum pristalica na toa da se otkachi akumulatorot od kola pri polnenje (pogolema sigurnost od taa nema). A za parite i merakot za burickanje po koli toa odi obratno proporcionalno, kolku poveke pari imash tolku pomalku zelba imas da burichkash tuku sakash se na gotovo :) sekako ima i iskluchoci.


6А наспроти 8А, не е нешто за возбудување. :)

Za vozbuduvanje e opcijata deka nemoze maliot da polni 24V a golemiov moze :) ne deka mi treba ama koga ke porasnish so kamioni i kamionski akumulatori ke si imash traumi od detstvo za cel zivot pa ke ti bide interesno DA MOZE i toa da raboti :)

Мојот полнач е „оригинал“ Foxur (од официјалната продавница), и изгледа како тој што го линкаш. Разликата е што мојов ама има „repair“ мод од 24ч.
Изгледа клоновите по Ибеј не ги имплементирале сите функции, или користат друг чип а само физичкиот изглед/пластиката ја копираат. Ако добро памтам мојов Foxur беше некаде 20-тина евра, не дека е скап па мора клонови да се бараат. Се мислев тогаш и за CTEK ама не ми се допадна малиот физички формат и искуствата по интернет за дефекти заради прегревање.

"Originalniot" Foxsur e kopija na koj znae koj poznat brend, brakjata kinezi ne se glup narod znaat tie da primenat "bonsek sistem" kupi eden brend otvori vidi shto ima vnatre pa sklopi neshto svoe.

I moevo malechko polnache ima "repair" mod od 24h i funkcionira (go imam mereno na osciloskop .. isto igrachka od kina :D )

Foxsur kako brend ima poveke tipovi na polnachi no momentalno ovie dva (maliot i golemiot) se naj zastapeni, a od klonovi go ima i pod iminjata ANHTCZYX, ENUSIC, koj kakva lepenka stignal da stavi takov brend prodava, nekoi duri i bez brend se (ama se gleda deka barem od nadvor ja koristat istata plastika). Se e toa "isti gjavol" po principot na "bonsek sistem" zatoa i nema sigurnost tuku kako ke ti se pogodi. I ne deka se baraat klonovi namerno tuku vo razlichni vremenski momenti razlichni "chuda" ima na ponuda vo na chicho ali dukjanot :)


Foxur е физички доволно голем за стандарден вентилатор и со тоа ладењето е подобро. А не дека сѐ е добро. Мене не ми се допадна малиот хитсинк внатре, па направив ретрофит со поголем надворешен хитсинк (морав чипот што грееше да го прелемувам од другата страна на плочката). Но тоа беше повеќе од забегување отколку од потреба.

Da te viknam nekoj den na kafe/pivo da im objasnish na domashnive deka ne sum nesalam? :D da vidat deka ima i drugi shto si kupuvaat vakvi igrachki i gi popravaat i koga ne se rasipani :D (jas bar ne gi prelemuvam, iako sakam da gi otvoram da vidam shto imaat vnatre)


едит: Инаку вреди да се напомне дека ваквите модови за десулфатизација повеќе се за реклама отколку што можат да десулфатизираат сулфатизирани акумулатори. Ама ако релативно често се употребуваат, превентивно, може да направат разлика и за прилично долго да ја одложат сулфатизацијата кога се дешава на сите акумулатори.

Како и да завртиш, посебно за парите пуњачиве се супер корисни. Реално имаат повеќе етапи во полнењето, гледав како се менува струјата/амперите од почеток кон крај. Едино не е им е прецизно мерењето температура, а имаат мерење пошто максималниот напон го одредуваат во зависност од надворешна температура (зимски темп. си бараат малку повисок напон на полнење).

Sulfatiziran akumulator vo zivot go vrakjaat samo "evrei" koga ke si kupish nov a toj ke otide na recikliranje :) ovie modovi chuda se poveke za redovno odrzuvanje i ako nekade maaaaalko e pochnat toj proces. A shto se odnesuva do preciznosta se znae .. kolku pari tolku muzika, sepak za obichnite smrtnici za koi kolata ne e samo stavi gorivo i vozi dodeka umre pa dzvoni na shlep sluzba i toa kako se korisni ovie kineski "gluposti" ako se koristat razumno

Mooore ama se rashtrakav po tastaturava, vakvi sostavi da pishuvav po makedonski na vremeto ke imav 5ka :) ajde sega da si se vratam da poklikam toa shto mi e rabota da ja opravdam platata.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2972 на: 14 Септември 2021, 14:22:17 pm »
Не бе, полначот (за чудо) си е нивни дизајн. Не сум видел никаде познат бренд на полнач со таков изглед како Фоксур - дебела двобојна пластична коцка со бучен вентилатор.  :)

Цитат
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2973 на: 15 Септември 2021, 11:31:43 am »
Бајсикл а со што ќе мерат отпор повеќето луѓе, со добар или со евтин волтметар?   :)

Формулата за пресметување внатрешен отпор не е сложена, ама прво колку ти е точен волтметарот за прецизни мерења и второ, пак е губење време мерење, запишување, па пресметување... Муабетот ми е, тој што има Fluke класа на волтметар тој прилично веројатно во купот алат има и мерач за акумулатори (како некои што ги познавам).  ;)

Ма не се скапи мерачите, пишувавме поназад нели - башка што еднаш да те спаси од купување бајат акумулатор, веќе си ја извадил вредноста. Бонус е што кога сакаш можеш за секунда да добиеш информација во каква состојба ти е акумулаторот (и да си измериш внатрешен отпор). Професионалните мерачи се поскапи најмногу затоа што имаат вграден принтер.


...mode za regeneracija, pri sto go kacuva naponot na 15.8 V/1.5A i predizvikuva kontrolirana gasifikacija
Друже, дури и на најмал акумулатор... Не сум сигурен со струја од еден-и-пол ампер, колку време ќе ти треба за да дојдеш до вриење (и гасификација).  :)

Инаку да, во теорија би требало да е многу корисно како пракса. Заедно со мерење и дополнување на електролит (и не само со вода). Само тоа е веќе премногу време, дури и за хобисти.


Ефтиниот ако лаже 20 посто на лош, ќе лаже 20% и на нов, така да ќе имаш ориентација,
Е не знаа колку се мерачите на отпор, не бев на тој час, ако се 20 тина еура не се исплаќа да се замараш со омов закон, и унимер (кинески) е мин 700-800 денара.


https://ibb.co/26hckW3

eve nekoi moi zabeleshki pribirani od po internet preveduvani sreduvani kako alvadziski tefter (no za mene mnogu lesno dostapni i razbirlivi .. sekogash si go chitnuvam potsetnikov koga treba da go polnam akumulatorot) imam i edno nikakvo merache za akumulatori shto dava CCA, i vnatreshen otpor kolku e tochno ne znam ama pred i posle polnenje dava razlichni vrednosti pa verojatno i e relativno tochno. spored mene naj eftina varijanta bez precizni merachi e da se ima higrometar (dokolku se raboti za obichen kiselinski akumulator) i polnach. na higrometar nikogash ne mi padnala kiselinata pod 12.3 shto i ne e bash za falenje oti toa e  okolu 60% poln akumulator i nikogash ne go teram do 12.8 bidejki se oshtetuva (mislam deka pozitivnata elektroda ama ne me drzete za zbor).

Znachi ako se drzi akumulatorot vo granici na relativna gustina na kiselinata megju 12.3 i 12.6 nikogash nema da ima maka so palenje i so dolgotrajnost na akumulatorot. Toa vo prevod znachi edno kontrolno polnenje na prolet ako se vozela kolata chesto nadvor od grad mozhe i da se ripne ova ama ne e pozelno (primer koga menuvate gumi zimski-letni) i edno zadolzitelno polnenje koga oblekuvate zimski gumi (za da nema iznenaduvanje vo dekemvri)

да, се арчит едната електрода т.е. прво слојот се избива а потоа материјалот ( оловото), затоа не се препорачува на секое да го десулфатизираш, и затоа реков да се измери отпор прво па да го ставиш на регенерација, ако има потреба.
Инаку, разни типови на акумулатори треба да се полнат на различни напони 13.8 до 15в, ако стајш несоодветен нема ни до гаранција да истера, нема ни да ти ја признат.

Ко правев самоделски полнач, према шемата, десулфатизацијата полнуваше од 14.4в и траеше до 15.7-8волти со тоа што како што расти напонот струјата опаѓаше, по што се исклучуваше.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2974 на: 16 Септември 2021, 22:35:12 pm »
tuku nekoj da kaze iskustvo so rombat akumulatori? za exide, varta, duracel znaeme deka se dobri ama i solenki. e sega gledam kaj nas ima nekoi si rombat koi na hartija se mnogu slicni po parametri na banner akumulatorite koi spored mene se prilicno dobri akumulatori...AMA KAJ NAS GI NEMA na ponuda (ako sum greshka neka kaze nekoj koj prodava kaj nas banner akumulatori)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2975 на: 17 Септември 2021, 00:24:58 am »
kolku pari, tolku muzika... za shto kola ?

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3777
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2976 на: 17 Септември 2021, 06:31:49 am »
tuku nekoj da kaze iskustvo so rombat akumulatori? za exide, varta, duracel znaeme deka se dobri ama i solenki. e sega gledam kaj nas ima nekoi si rombat koi na hartija se mnogu slicni po parametri na banner akumulatorite koi spored mene se prilicno dobri akumulatori...AMA KAJ NAS GI NEMA na ponuda (ako sum greshka neka kaze nekoj koj prodava kaj nas banner akumulatori)
Rombat ( fabrickiot ) go vozev na Dacia Duster celi 8 godini. Taka da spored mene e extra akomulator 😁

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2977 на: 17 Септември 2021, 07:10:57 am »
tuku nekoj da kaze iskustvo so rombat akumulatori? za exide, varta, duracel znaeme deka se dobri ama i solenki. e sega gledam kaj nas ima nekoi si rombat koi na hartija se mnogu slicni po parametri na banner akumulatorite koi spored mene se prilicno dobri akumulatori...AMA KAJ NAS GI NEMA na ponuda (ako sum greshka neka kaze nekoj koj prodava kaj nas banner akumulatori)

Ги има. https://www.euroimpex.com.mk/banner

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2978 на: 17 Септември 2021, 08:20:11 am »
Банер и Дурасел имаат некоја соработка заедничка за акумулатори.

https://sanel.biz/en/duracell-en/duracell-news/duracell-and-banner/

Според мене можиш и дурасел да си земиш.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2979 на: 17 Септември 2021, 08:30:37 am »
Јаска имам, Rombat Tundra 65Ah 640A - 3900ден

Купен зимата 2018та заедно со зетот од истата продавница. Би требало да истерам и оваа 3-та зима ама еднаш-два пати лани го поднаполнав за секој случај.
На зетот втората зима му цркна, ама би рекол заради начинот на експлоатација, кратки возења, до работа 1км секој ден, ретко на отворено, а кај мене над 12.5V постојано е.

Ромбат го носи Батери еволушн, или анџело камарадгејт.  ;D

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1964
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2980 на: 17 Септември 2021, 09:06:45 am »
Јаска имам, Rombat Tundra 65Ah 640A - 3900ден

Купен зимата 2018та заедно со зетот од истата продавница. Би требало да истерам и оваа 3-та зима ама еднаш-два пати лани го поднаполнав за секој случај.
На зетот втората зима му цркна, ама би рекол заради начинот на експлоатација, кратки возења, до работа 1км секој ден, ретко на отворено, а кај мене над 12.5V постојано е.

Ромбат го носи Батери еволушн, или анџело камарадгејт.  ;D

Види во продавницата да не има уште некој ромбат со снашка што оди, зет не ми треба.   ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2981 на: 17 Септември 2021, 18:10:46 pm »
kolku pari, tolku muzika... za shto kola ?


Za W211 - momentalno imam banner starting bull 88Ah - 680A dojde zaedno so kolata proizveden 3ta nedela vo 2014ta i ova ke mu e treto zimo kaj mene, dobar e (da ne go urocham) prashav poveke od radoznalost bidejki nema oficijalen zastapnik oznacheno na sajtot na banner za makedonija, a gledam gi ima vo site sosedni zemji pa me chudeshe shto i kaj nas go nema nekoj doneseno.

Ги има. https://www.euroimpex.com.mk/banner

Fala @Simo - Carrier159

Rombat ( fabrickiot ) go vozev na Dacia Duster celi 8 godini. Taka da spored mene e extra akomulator 😁

Fala @Roci bi mu dal shansa bidejki vo Polska go ispofalija baagi, samo ne mi se brza neka mi potrae bannerot sega za sega ama spored godinata na proizvodstvo ne ochekuvam ushte dolgo da se druzime

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 749
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2982 на: 17 Септември 2021, 19:24:54 pm »
Monbat P serija zelen. Ako sakas dobar akumulator ;)
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2983 на: 02 Октомври 2021, 18:52:02 pm »
Дај кажете добар полнач за акумулатор? :)
Сакам да си го дополнувам во зима, градска само ја возам, запали / изгаси.

edno vakvo ili bilo koj klon na foxsur or ali ekspres taman do zimo ke ti stasa i kapata na strana (nekade od 9 do 15 evra se dvizat kako ke gi nachekas)

https://www.aliexpress.com/item/1005003156023486.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.66ca6990Cp6nAm&algo_pvid=0c806694-fd5e-4651-98f9-4a59070ec01d&algo_exp_id=0c806694-fd5e-4651-98f9-4a59070ec01d-27&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000024400026330%22%7D
za ich pari dobro polnache i dosta jako (dava 8A maksimum na 12V a moze da polni i na 24) plus ima opcija za razni tipovi na akumulatori vo smisla AGM, klasichen so kieslina, imash i desulfatizatija (ne bash naj jaka) a ima i ona tricklecharge... e sea ako sakash malku po fensi shmensi mozish i od einhell polnach da zemish ama e 3pati poskap od ova
истиот сега е х2,,,...

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2984 на: 02 Октомври 2021, 21:36:56 pm »
Инфлација, оскудација, кинези, итн...
Веројатно истата продавница го има истиот производ, на друг оглас и по стара цена. Тоа им е шема, ќе надминат ххх продажби по што ставаат х2 цена. Западњаците делат линкови по пријатели кои по инерција купуваат. Реално што го боли К на Амерот дали дал 10 или 20 долари, 2 бад лајт помалку (и не ни проверил дали има за поевтино). Итн. :)