Автор Тема: Правила кај вас во кола?  (Прочитано 22993 пати)

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #120 на: 01 Април 2013, 21:00:49 pm »
^ Уф! Немој да не слушни некој, па навистина да забранат. Јас увек то прам ко ќе возам. (Ова во доверба, со шептење: ко ќе возам на автопат имам навика да се свртам наназад за да си попраам муабет со тие на задното седиште. Не е убоо со грб да им бидам свртен цело време, не е по бон тон :) )

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #121 на: 01 Април 2013, 21:15:38 pm »
@Ipkisija Meskosa

1. Филипв си поставил правило во кола дека нема да пуши поради таа случка, јас само кажав уште една случка каде што поради таа глупава цигара можело да настрада некој. (што е во склад со темава нели)

2. Сакав да кажам „до ѕидот каде што се мавнаа можеше да се најде и дете“ затоа што местото е во близина на школо и многу често поминуваат мали деца. (ова ти не го знаеше)

3. Слободно можеш да си ги драпаш мадињата никој не ти забранува ама доколку треба да изреагираш нема да се чудиш каде да ги фрлиш без да изгориш некого или нешто.

Само сакав да кажам „нема да пушам додека возам“ нека биде и дел од вашите правила за да не се најдете во ситуација како филип. Кој како сака нека ме свати тоа е мое мислење  ;)

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #122 на: 01 Април 2013, 21:21:53 pm »
Добро, не се лути одма па ти :)
Јас па наместо училиште си мислев децка градинка дека има кај ѕидо десно кај шо има едно вака :)
Драпањето мадина е мајка на знаењето. Кој драпа мадина, зло не мисли :)

П.С. Кај мене е дозволено пушење дури возам, ако не и смета воланот на особата која има афинитети кон пушење :)


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #123 на: 01 Април 2013, 21:25:24 pm »
во цел „нормален“ свет е забрането возење и пушење, токму ради опасноста од паѓање на цигарата и тотална дистракција на возачот.

И на совозачот или некој од позади ако му падне цигара се јавува спонтана полу-паника у колата која ја компромитира безбедноста.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #124 на: 01 Април 2013, 21:43:18 pm »
Цигара многу знае да заебе работа. Знаат и те како да го укењаат сообраќајот пушачите и многу често ми се случувало да треба да свирам и да се нервирам, зашто на некој му е побитна цигарата.

Иначе на муабетот со секундата. Јас бацив една мечка Ѕ класа од позади ради една, не бре каква една ни пола секунда не беше. Доаѓаме двајцата на раскрсница каде што немаме предност, типов трга пред мене, а ја за секој случај да ѕирнам дали има кола. Видов дека има кола и ја стаив ногата на кочница да застанам, арно ама и типов со мерцедесов застанал малте не на сред пат. Среќа што многу полека се движев и ногата ми беше на кочница па некако изрегирав и немаше никакви штети на возилата. Уствари него му беше подоткачен браникот па ме замараше со европски саат време, ама на крај сам си го средил, не ми се ни јави, ниту пак отидовме у осигурителна.
Многу е битна секоја секунда у сообраќајот и не смее ништо да ти го одвлекува вниманието, зашто не дај боже може да се случат многу полоши работи од чукнуење браник или удирање камион со 5 км/х.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #125 на: 01 Април 2013, 22:19:13 pm »
Добро, не се лути одма па ти :)

Ако дозволувам вакви глупости да ме лутат далеку ќе стигнам  ;)

во цел „нормален“ свет е забрането возење и пушење, токму ради опасноста од паѓање на цигарата и тотална дистракција на возачот.

И на совозачот или некој од позади ако му падне цигара се јавува спонтана полу-паника у колата која ја компромитира безбедноста.

Тоа е тоа.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #126 на: 01 Април 2013, 22:23:49 pm »
Филип, можеби не е за смеење, ама којзнае колку интересно изглеала дешавката со цигарта у гаќи, да сум те видел како се бркаш така, ќе сум изгинел од смеење :D

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #127 на: 01 Април 2013, 22:28:22 pm »
Добро, не се лути одма па ти :)

Ако дозволувам вакви глупости да ме лутат далеку ќе стигнам  ;)
Не, како да се подналути ти малце, остај ти таа работа... :)

Глупости:
Магарето ѝ вели на змијата:

- Извини што те зафркавав дека немаш нозе.

Змијата:
- Е, добро де, било па поминало.

Магарето:
- Е, па дај си рака!

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #128 на: 01 Април 2013, 22:37:09 pm »
Добро, не се лути одма па ти :)

Ако дозволувам вакви глупости да ме лутат далеку ќе стигнам  ;)
Не, како да се подналути ти малце, остај ти таа работа... :)

хаххахха добро добро ај ќе не караат од управа :)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #129 на: 01 Април 2013, 22:37:12 pm »
Филип, можеби не е за смеење, ама којзнае колку интересно изглеала дешавката со цигарта у гаќи, да сум те видел како се бркаш така, ќе сум изгинел од смеење :D

:-)

да, апсолутно! на извесно ниво беше многу смешно: изрипувам од кола и заигрувам оро во надеж дека од некаде ќе испадне цигарата :-)

кога сфатив дека мипаднала цигарата ме обзеде бледило и даов жмигавец одма да бегам у десно. арно ама, еден ѓенијалец од мојата десна страна решил неправилно да претица, а од лево шиба камион :-\ со цим го избегнав овој што претица од негово лево за влакно. Taка да  вкупно земено не  беше смешно

башка здраво ја опнав колата од тротоар, за среќа без видливи последици. после ја дадов на центрирање со оптика

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #130 на: 01 Април 2013, 22:41:28 pm »
^ хахахха, ја уште си се смеам :D

Него за правилава, читам таму пишуеле не смеело да се прдне, ајде беее ќе си стегам стомак ебате. Само нервира малце зимно време коа ќе се опуваш, а ладно ти е и не ти се отвара прозор. Иначе ако патуеш на отворено подолго време, таман работа да го трпиш у себе, неам против да ми прдне некој у кола, ама ако за 5-10 минути знае дека ќе искочи од кола, е тогаш може да се воздржи.


edit: и најќефски е у нова кола на седиштето коа ќе му вбризгаш арома ;D

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #131 на: 01 Април 2013, 22:52:15 pm »
^За вбризгувањето... ;D



Што се тиче вбризгувањето и јас си прдам во кола, ама друг да прдне, не давам макар и да се посере...

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #132 на: 01 Април 2013, 22:54:25 pm »
Види сеа, под друг подразбирам најблиски луѓе, не јабанџии. Да се разбереме, за се си има граница.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #133 на: 01 Април 2013, 22:56:54 pm »
Ех, ми текна, па што к*р тресеме за дозволување на некој да прдне... Кој прашува „Еј може да прднам, ми се прди“. Секој си потпрднува малце по малце, па ако осетиш, осетиш, ако не јебига.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Re: Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #134 на: 02 Април 2013, 23:03:18 pm »
^ хахахха, ја уште си се смеам :D

Него за правилава, читам таму пишуеле не смеело да се прдне, ајде беее ќе си стегам стомак ебате. Само нервира малце зимно време коа ќе се опуваш, а ладно ти е и не ти се отвара прозор. Иначе ако патуеш на отворено подолго време, таман работа да го трпиш у себе, неам против да ми прдне некој у кола, ама ако за 5-10 минути знае дека ќе искочи од кола, е тогаш може да се воздржи.


edit: и најќефски е у нова кола на седиштето коа ќе му вбризгаш арома ;D

Зимно време може и не е толку до ладното колку до ароматот од обилното конзумирање зелка ( сарма, купус салата... заокружено со јува).
Нема бољи сеир од 4 другари во кола, утуткани со монтки и вунени капи на глава, колава таман почнала да загрева вентилација да качува на 8 степени, рандом тишина меѓу реклами на радио и .....  пфффффцт, онака цицарски. Епа тоа брат отвара плуќа, тоа на очи удара, штипе, само лифт е позаебана локација. А и така се наоблечени, што ќе ги кошта на -5 со отворени прозори да се возат.