Автор Тема: Правила кај вас во кола?  (Прочитано 22980 пати)

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #135 на: 09 Април 2013, 10:59:41 am »
Ви ги читам правилава и стварно сте ептен строги. Не за друго, така сочувана колата за 5-10 години нема да ја продадете, ќе мислат сте ја спојувале од 3 коли и правите превара. :D

Едно правило ми остави впечаток овде, тоа на Онак дека ако отворил прозор и ми дува во глава, негово право е. Добро, ако мислите дека со купување на кола и возење на некој човек сте над него, тоа е ваша работа. За мене, тоа е еквивалентно на оние што ќе купат Мерцедес и добиваат „лиценца“ да паркираат насекаде.

На крај краева, секакви луѓе има и правилава ви се повеќе како „непишани“, односно се подразбираат за секој здраворазумен човек.

Климата ми е уште една забелешка, луѓето кои најмногу ги возам сакам да знаат да „баратаат“ со клима, ќе почне да се замаглува или слично - не планирам очи од пат да тргам.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #136 на: 09 Април 2013, 11:21:39 am »
Едно правило ми остави впечаток овде, тоа на Онак дека ако отворил прозор и ми дува во глава, негово право е. Добро, ако мислите дека со купување на кола и возење на некој човек сте над него, тоа е ваша работа. За мене, тоа е еквивалентно на оние што ќе купат Мерцедес и добиваат „лиценца“ да паркираат насекаде.

ako паркираш мерцедес или што и да е на забранети места, кршиш закон, јадеш казна, крева пајак и слично.. тоа се закони од државата... а во мојата кола јас сум газда. тоа што ке седне некој да се вози со мене не сметам дека сум над него.. на исто рамниште сме... не сум јас поголем од него нити па ку*от ми е поголем у моментот зашто он се вози во мојата кола... само просто и едноставно  како и со законите за паркирање, во мојата кола има закони... е јеби га, моја е и законите се од мене направени... во твојата кола важат твои закони и јас ке ги почитувам, пошто тоа се закони и правила на однесување во тоа возило... не гледам што е тука нејасно и со што јас се ставам над некого? ај појасни ми те молам, малку сум приглуп..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #137 на: 09 Април 2013, 14:23:38 pm »
Да му е страв на чоек да седне кај некој у кола.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #138 на: 09 Април 2013, 18:08:52 pm »
^ хахахха, ја уште си се смеам :D

Него за правилава, читам таму пишуеле не смеело да се прдне, ајде беее ќе си стегам стомак ебате. Само нервира малце зимно време коа ќе се опуваш, а ладно ти е и не ти се отвара прозор. Иначе ако патуеш на отворено подолго време, таман работа да го трпиш у себе, неам против да ми прдне некој у кола, ама ако за 5-10 минути знае дека ќе искочи од кола, е тогаш може да се воздржи.


edit: и најќефски е у нова кола на седиштето коа ќе му вбризгаш арома ;D

Зимно време може и не е толку до ладното колку до ароматот од обилното конзумирање зелка ( сарма, купус салата... заокружено со јува).
Нема бољи сеир од 4 другари во кола, утуткани со монтки и вунени капи на глава, колава таман почнала да загрева вентилација да качува на 8 степени, рандом тишина меѓу реклами на радио и .....  пфффффцт, онака цицарски. Епа тоа брат отвара плуќа, тоа на очи удара, штипе, само лифт е позаебана локација. А и така се наоблечени, што ќе ги кошта на -5 со отворени прозори да се возат.
хахахахха сеа го прочитав ова, се пресмеав. абе будала си кај ти текна за ароматите :D :D :D

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #139 на: 09 Април 2013, 20:24:39 pm »
Едно правило ми остави впечаток овде, тоа на Онак дека ако отворил прозор и ми дува во глава, негово право е. Добро, ако мислите дека со купување на кола и возење на некој човек сте над него, тоа е ваша работа. За мене, тоа е еквивалентно на оние што ќе купат Мерцедес и добиваат „лиценца“ да паркираат насекаде.

ako паркираш мерцедес или што и да е на забранети места, кршиш закон, јадеш казна, крева пајак и слично.. тоа се закони од државата... а во мојата кола јас сум газда. тоа што ке седне некој да се вози со мене не сметам дека сум над него.. на исто рамниште сме... не сум јас поголем од него нити па ку*от ми е поголем у моментот зашто он се вози во мојата кола... само просто и едноставно  како и со законите за паркирање, во мојата кола има закони... е јеби га, моја е и законите се од мене направени... во твојата кола важат твои закони и јас ке ги почитувам, пошто тоа се закони и правила на однесување во тоа возило... не гледам што е тука нејасно и со што јас се ставам над некого? ај појасни ми те молам, малку сум приглуп..

Друже, за пушење ќе разберам, за јадење во кола исто. Ама за отворен прозор додека возиш, а јас сум позади тебе?

Има две ситуации овде - или сме пријатели или не сме и сум случаен сопатник. Во првата ситуација, не верувам дека би одјебал пријател и не би затворил прозор доколку побара. Сосема е валидно моето барање, доколку нели ми дува во глава стварно, односно не возиш со 20 км/с, него нешто повеќе.

Ако сме само познаници и сум ти седнал во кола и го побарам истото, очекувам да ме почитуваш исто како што јас ти ја почитувам колата. На крај краева, стварно е банална, но сепак битна работа - здравствено мене може да ми наштети позади после.

Значи јас лично не гледам случај каде што разумно би одбил некој ако ми побара да затворам прозор. Значи зборам за ситуации каде што возам со над 40 и дува позади. На семафор, возење во сообраќај како полжав и слично е друга работа.

Реков, тоа се твои правила и сосема е правилно да си имаш свои правила во кола. Овде дискутираме дали ти се морално исправни правилата. :)

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2660
  • Слобода или смрт
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #140 на: 10 Април 2013, 00:09:57 am »
Кога сме некаде на трета локација кога сме рамноправни правам како што ми е ќеф ама кога некој ќе ми дојде на гости или ќе се качи кај мене во кола секогаш почитувам се што ќе каже а и 95 проценти од таквите случаеви сите се однесуваат коректно бидејќи нели логички ако со некој неможеш да се трпиш нема ни да се дружиш.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #141 на: 10 Април 2013, 00:13:47 am »
Гости во кола пречекуваш? Интересно не ми текнало за тоа!? :)

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2660
  • Слобода или смрт
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #142 на: 10 Април 2013, 00:15:11 am »
Читај дека пишува ќе ми дојде на гости или ќе се качи во кола

Јас колку што знам или го исклучува едниот дел од реченицата :D

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #143 на: 10 Април 2013, 00:20:38 am »
Исти курац друго пакованје чим споредуваш значи е исто или слично ! Дома е дома кола е кола! Едино ако ти идат пичиња на гости во кола е тогаш е оправдано и ја би им дал да прават шо сакаат ! ;D

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #144 на: 11 Април 2013, 17:47:49 pm »
Едно правило ми остави впечаток овде, тоа на Онак дека ако отворил прозор и ми дува во глава, негово право е. Добро, ако мислите дека со купување на кола и возење на некој човек сте над него, тоа е ваша работа. За мене, тоа е еквивалентно на оние што ќе купат Мерцедес и добиваат „лиценца“ да паркираат насекаде.

ako паркираш мерцедес или што и да е на забранети места, кршиш закон, јадеш казна, крева пајак и слично.. тоа се закони од државата... а во мојата кола јас сум газда. тоа што ке седне некој да се вози со мене не сметам дека сум над него.. на исто рамниште сме... не сум јас поголем од него нити па ку*от ми е поголем у моментот зашто он се вози во мојата кола... само просто и едноставно  како и со законите за паркирање, во мојата кола има закони... е јеби га, моја е и законите се од мене направени... во твојата кола важат твои закони и јас ке ги почитувам, пошто тоа се закони и правила на однесување во тоа возило... не гледам што е тука нејасно и со што јас се ставам над некого? ај појасни ми те молам, малку сум приглуп..

Друже, за пушење ќе разберам, за јадење во кола исто. Ама за отворен прозор додека возиш, а јас сум позади тебе?

Има две ситуации овде - или сме пријатели или не сме и сум случаен сопатник. Во првата ситуација, не верувам дека би одјебал пријател и не би затворил прозор доколку побара. Сосема е валидно моето барање, доколку нели ми дува во глава стварно, односно не возиш со 20 км/с, него нешто повеќе.

Ако сме само познаници и сум ти седнал во кола и го побарам истото, очекувам да ме почитуваш исто како што јас ти ја почитувам колата. На крај краева, стварно е банална, но сепак битна работа - здравствено мене може да ми наштети позади после.

Значи јас лично не гледам случај каде што разумно би одбил некој ако ми побара да затворам прозор. Значи зборам за ситуации каде што возам со над 40 и дува позади. На семафор, возење во сообраќај како полжав и слично е друга работа.

Реков, тоа се твои правила и сосема е правилно да си имаш свои правила во кола. Овде дискутираме дали ти се морално исправни правилата. :)
druze ovde komentirame za pravilata kaj nas vo kola a ne dali se moralno ispravni ili ne. Pocit na temava neka ima, kazete si gi pravilata ako gi imate ako ne zdravje, koa ke does u kolata na onak ili u mojata ili u bilo civa ko sto kaza klasniot 1-2 opomenuva 3 pat ne te kacuva (dokolku ne se ispocituvaat) :D i ajt dosta so prebacuenje :D ovoj toa ovoj ona :D

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #145 на: 15 Април 2013, 07:38:18 am »
Dosta sum fleksibilen i poveketo vreme ne sum sam vo kola.
Edinstveni raboti sto me nerviraat se slednive;

- Koga ke se zamagleni prozorcite nekoj da zeme da brise i toa so nadvoresniot del od rakata, pa so prstenite grrrrrrrrr... po folijata, pa dobro da mu ebam majkata postoi klima koja za 10-20 sekundi susi se, kazi ke pustam.

- Slicno na gore navedenoto e koga ke mi fatat so prsti na zadno staklo (sofersajbna), odi izbrisi go, treba kicmenje upm.

- udar so koleno u grb.....kraj na programata...imas "pa dobro be naracav li masaza pred da se kacime vo kola", ona kako na sala, i vidis drug pat mirni, ali raka na srce mene sedisteto mi e skroz do kraj vrateno, i pak ima prostor ali od vreme na vreme nekoj saka da se protegne

Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #146 на: 15 Април 2013, 23:56:29 pm »
Друже, за пушење ќе разберам, за јадење во кола исто. Ама за отворен прозор додека возиш, а јас сум позади тебе?

Има две ситуации овде - или сме пријатели или не сме и сум случаен сопатник. Во првата ситуација, не верувам дека би одјебал пријател и не би затворил прозор доколку побара. Сосема е валидно моето барање, доколку нели ми дува во глава стварно, односно не возиш со 20 км/с, него нешто повеќе.

Ако сме само познаници и сум ти седнал во кола и го побарам истото, очекувам да ме почитуваш исто како што јас ти ја почитувам колата. На крај краева, стварно е банална, но сепак битна работа - здравствено мене може да ми наштети позади после.

Значи јас лично не гледам случај каде што разумно би одбил некој ако ми побара да затворам прозор. Значи зборам за ситуации каде што возам со над 40 и дува позади. На семафор, возење во сообраќај како полжав и слично е друга работа.

Реков, тоа се твои правила и сосема е правилно да си имаш свои правила во кола. Овде дискутираме дали ти се морално исправни правилата. :)

збориш за твоето здравје отпосле ако те дува? а моето? што ако сум клаустрофобичар и затворениот прозор мноооогу ме прави нервозен?

и на крајот убаво ти пишаа горе, кажи си ги правилата ако ги имаш, ако не, не ги коментирај тугите. ке се натегаме сега тука морално било или не...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #147 на: 16 Април 2013, 04:27:11 am »
Da ve prasam nesto...

Ovie pravilata, gi imate ispecateno pa im gi davate na patnicite da gi procitaat ili im odrzuvate predavanje koga ke vlezat vo kola ? :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #148 на: 16 Април 2013, 09:34:53 am »
Da ve prasam nesto...

Ovie pravilata, gi imate ispecateno pa im gi davate na patnicite da gi procitaat ili im odrzuvate predavanje koga ke vlezat vo kola ? :)

кога ке скршнат од правило а не знаат им кажуваме.. ако се уопрни во кршењето иако е кажано, опоменуваме а трет пат сме брутални.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Правила кај вас во кола?
« Одговори #149 на: 16 Април 2013, 11:46:48 am »
куршум у чело и ајт, пак нека јадат чипс у кола :)