Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981944 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1065 на: 17 Октомври 2015, 21:13:07 pm »
Ми треба помош за електрични панелни греалки.
Стара градба, стан од 35 квадрата. Колкави ќе ми требаат и од каде да земам најповолно

ФАла многу

кога ке одлучиш и ке ги купиш, набави си пп апарати... барем 2 комада...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1066 на: 17 Октомври 2015, 21:37:24 pm »
Ми треба помош за електрични панелни греалки.
Стара градба, стан од 35 квадрата. Колкави ќе ми требаат и од каде да земам најповолно

ФАла многу

кога ке одлучиш и ке ги купиш, набави си пп апарати... барем 2 комада...

Поубаво да си викне електичар да види каква инсталација има и каков приклучок дали е монофазен или трофазен.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 670
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1067 на: 17 Октомври 2015, 21:59:17 pm »
Ми треба помош за електрични панелни греалки.
Стара градба, стан од 35 квадрата. Колкави ќе ми требаат и од каде да земам најповолно

ФАла многу

Повели  http://forum.carclub.mk/index.php/topic,18364.0.html

Панелката се користеше за греење на простор од околу 25-30 квадрати и без проблем достигнуваше температура од 22-24 степени. Доколку си заинтересиран ке се договориме за цена  ;)

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1068 на: 17 Октомври 2015, 23:37:55 pm »
Dajte sovet za nekoe grejno telo, treba da zagreva okolu 35m2, samo da ne e konvektor ili kako i da se vika. 3 komada si ebaa mamata i dobro ne napravija steta ( ne vo isto vreme fala bogu). Termostati so rok na traenje od  1-11 meseci
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1069 на: 18 Октомври 2015, 00:04:12 am »
Кажи колку топлотни загуби имаш, за да се димензионираат потребите. Со колкав буџет располагаш, каква изолација имаш, колку е висок плафонот, итн...
Вака одокативно, едно 5 киловати ти требаат (топлинска енергија).

Штедлива опција за греење на електрична енергија е на пример топлинска пумпа воздух-воздух (инвертор клима). Ама тоа е конвекциско греење (со дување топол воздух). Ако сакаш радијациско греење, тогаш мора или некоја греалка (кварцна? пошто не сакаш панелна), или ако имаш инсталација на парно тогаш или класично електрично парно или системот на Кано (ете на форумов има задоволни муштерии).
Ако имаш пари за фрлање има и „егозтични“ опции како геотермални топлински пумпи, или воздух-вода топлински пумпи, итн...
« Последно менување: 18 Октомври 2015, 00:12:05 am Van »

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4197
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1070 на: 18 Октомври 2015, 08:53:35 am »
Дали е точно дека не е препорачливо да ставам од тие котлите за парно кои работеле со променлива потрошувачка бидејќи се работи за стан со максимална доводна моќност од 35Кw? Кога ќе се уклучи проточниот бојлер котелот се гаси и потоа му требале 2-3мин да уклучи(да влезе во функција)?

Панелни или алуминиумски радијатори? Се решив за алуминиумски, згрешив? Имам време до среда да се предомислам.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 490
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1071 на: 18 Октомври 2015, 09:22:25 am »
Алуминиумските имаат подолг век на траење и оддаваат повеќе топлина по метар должен ( од табелите  треба да провериш колку пошто за секој производител е различно)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1072 на: 18 Октомври 2015, 10:12:03 am »
Ми треба помош за електрични панелни греалки.
Стара градба, стан од 35 квадрата. Колкави ќе ми требаат и од каде да земам најповолно

ФАла многу

Повели  http://forum.carclub.mk/index.php/topic,18364.0.html

Панелката се користеше за греење на простор од околу 25-30 квадрати и без проблем достигнуваше температура од 22-24 степени. Доколку си заинтересиран ке се договориме за цена  ;)

Истата ја имам, ѕвер, штета што срка струја ко лудо.

Моја препорака ако веќе зима панелки да земе две послаби, оваа може маме да ебе на стара инсталација..

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1073 на: 18 Октомври 2015, 10:23:47 am »
35 квадрата се греат со инвертер 3,5кв без никаков проблем до надворешна температура од -5 степени. Нормално ако има просторијата изолација. Во спротивно ке си посака 5кв инвертор и мирна бачка.
Поефтина односно најдобра варијанта е термоакумулациона печка. Акумулира на ефтина струја, се користи преку ден на скапа струја без да се полни.
Ефтини се сеа печките, барем беа колку се сеќавам, а добри се.
5-ка би завршила работа, евентуално 6-ка. Ако има трофазна струја, не му се мисли.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1074 на: 18 Октомври 2015, 12:05:11 pm »
Дали е точно дека не е препорачливо да ставам од тие котлите за парно кои работеле со променлива потрошувачка бидејќи се работи за стан со максимална доводна моќност од 35Кw? Кога ќе се уклучи проточниот бојлер котелот се гаси и потоа му требале 2-3мин да уклучи(да влезе во функција)?

Панелни или алуминиумски радијатори? Се решив за алуминиумски, згрешив? Имам време до среда да се предомислам.
веројатно збориш за вајлант котли... ако нема, се вградува релеј кој ке го гаси котелот кога работи проточниот... и да му требаат 2-3 минути да се подигне, ништо страшно...

Алуминиумските имаат подолг век на траење и оддаваат повеќе топлина по метар должен ( од табелите  треба да провериш колку пошто за секој производител е различно)

оу не... грешка...  т.е. до пола грешка...

значи алуминските се подобри преносители на топлинската енергија т.е. побрзо ја оддаваат температурата во воздухот, да, тоа е точно, ама никако не се со подолг век на траење од панелните... нека ти биде доволен репер гаранциите што ги даваат... нај добриот, нај скапиот алумински радијатор е со 5 години гаранција... кај панелните тоа е 12 години гаранција...

и моја препорака е секогаш панелен радијатор, затоа што панелниот собира помалку вода од алуминскиот... автоматски е поекономичен..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1075 на: 18 Октомври 2015, 12:37:27 pm »
пошто сме тука со муабетов...
Електричен радијаторски греач - кој како зашто добар лош предност... ?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1076 на: 18 Октомври 2015, 12:42:16 pm »
Мене не ми препорачаа панелни радијатори за системот на топлификација. Ако е во куќа, со греење во "сопствена режија", онда океј се панелни.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 670
Одг:
« Одговори #1077 на: 18 Октомври 2015, 12:59:39 pm »
Истaтa препoрaкa кaкo Велештрумф јa дoбив и јaс, декa пaнелните рaдијaтoри се "рaсцветувaле" кaкo печурки пoд притисoкoт oд БЕГ.
Ми ги препoрaчaa ГЛOБАЛ рaдијaтoри oд МЕТАЛТЕРМ кaкo зaменa нa АЛГРЕТА пoштo не се прoизведувaле веќе...имaл некoј искуствo сo oвие рaдијaтoри?

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1078 на: 18 Октомври 2015, 13:11:04 pm »

Од притсокот на БЕГ се расцветуваат и новчаниците.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 490
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1079 на: 18 Октомври 2015, 13:28:54 pm »
Onak ако споредиме алу и панелен кои збираат иста количина на вода кој ќе биде поефикасен?