Гласање

Choose your destiny!

Бензин
239 (58.3%)
Дизел
171 (41.7%)

Вкупно гласови: 410

Автор Тема: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња  (Прочитано 1833916 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14010 на: 05 Јануари 2014, 12:53:53 pm »
Било кои со слична максимална моќност.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14011 на: 05 Јануари 2014, 13:26:01 pm »
Уууу, Твинџуле со 1.5 ДЦИ!

На Миле ќе му троши 0.5 на 100!

На Прчковски ќе му произведува дизел!
Znaes li deka dolgo ocekuvanoto twingo so 1.5dci moze da se pretvori vo Polo tdi? Razni muabeti slusam.
Ako me prasaat mene: Corsa 2014 cdi.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29525
    • CARclub.mk
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14012 на: 05 Јануари 2014, 13:38:57 pm »
Милентије, ништо не те разбрав.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14013 на: 05 Јануари 2014, 13:44:17 pm »
Never mind. Drug pat ke pravime muabet.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14014 на: 05 Јануари 2014, 15:02:21 pm »
Даре, што бидна со опсегот кај тест аутото? Ќе ни го откриеш или не?

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14015 на: 05 Јануари 2014, 15:35:20 pm »
Даре, што бидна со опсегот кај тест аутото? Ќе ни го откриеш или не?

Филип,  веројатно замислуваш дека 24/7 седиме на форум и одговараме на дискусиите со тебе. Ама ќе те разочарам.. Замисли, покрај форумов имаме и други активности, како на пример гледање со пријатели во живо, нешто работа и слично..

:) Ама еве, за да не те разочарам, го одложувам дома ручекот  за прво да ти пишам, па после да ручам без да ме гризе совест дека не сум ти одговорил во догледно време (извини и за ова што доцнам).


Сега ќе следи одговор на претходната твоја порака , ова на оваа како увод :)



Дарко

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14016 на: 05 Јануари 2014, 15:36:39 pm »
Даре, што бидна со опсегот кај тест аутото? Ќе ни го откриеш или не?

Филип,  веројатно замислуваш дека 24/7 седиме на форум и одговараме на дискусиите со тебе. Ама ќе те разочарам.. Замисли, покрај форумов имаме и други активности, како на пример гледање со пријатели во живо, нешто работа и слично..

:) Ама еве, за да не те разочарам, го одложувам дома ручекот  за прво да ти пишам, па после да ручам без да ме гризе совест дека не сум ти одговорил во догледно време (извини и за ова што доцнам).


Сега ќе следи одговор на претходната твоја порака , ова на оваа како увод :)



Дарко

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14017 на: 05 Јануари 2014, 15:39:30 pm »
Сега ќе следи одговор на претходната твоја порака , ова на оваа како увод :)

Eми ајде де?

Имаше време за елаборат од три проширени реченици, а немаш време да напишеш две бројки (од-до рпм)?

Да не не е времето проблемот?

ЕДИТ пази, не се бараат фермани во кои ќе ни раскажуваш за својот субјективен дојам при возењето. тоа веќе го стори неколку пати. Пиши само од колку до колку вртежи тестното возило влечело. Две бројки се бараат.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14018 на: 05 Јануари 2014, 15:52:46 pm »
Неколку секунди е поспот до 160кмх. Занемарливо.

Освен при драг рејсинг, тогаш не е занемарливо. Во секојдневен сообраќај е потполно занемарливо.

Моторот е истиот, и врти до 4600рпм без двоумење.

Без никакво двоумење. Токму еден таков старт на високи вртежи со 4 возрасни у кола ми го продаде тој мотор.

Всушност максималните забрзувања ги прави со газење 3500-4600рпм.

Како и секој друг мотор, така и тој највеќе влече каде што коњажата е најголема.

Наводно, Дарко велеше дека моторот тогаш е исклучен. Бранко такоџе.

Бесмислици.

Прецизен одговор во кој распон влече па престанува ќе  ти одговорам после тестирањето на твоето (така ќе ми биде баш свежо, и плус ќе обратам внимание на вртежите (тогаш веројатно не ни обратив внимание на вртежите, а повеќе на чувството, дека нагло потегнува, имаш снага во еден краток распон, па ја снемува).

Даре, зашто ретерираш? Убаво си рече дека кокошарникот кој ти си го возел влечел во само еден опсег на вртежи. Зошто имплицитно се откажуваш од сопственото тврдење? Што е проблемот да кажеш кој е тој опсег? Не мора у две децимали прецизно, кажи грубо, +- 500 рпм. Тоа кашкаи ти што си го возел, моето батали го сега.


Филип, веројатно знаеш дека и јас учев во Корчагин, и мене ми беше исто еден од омилени професори Сидо, по Философија, така да нема потреба од таквиот пристап во секоја дискусија, може поконкретно и порационално..

Исто нема потреба од пристапот "Рефлектор у фаца, признај п*а ти материна...."), сепак е  ова форум, и треба да не опушта :).

Е сеа пази ова, ќе се цитирам, а и тебе малку ќе те цитирам, се надевам не ти пречи:

Јас:

"Бидејќи сакаш хируршки прецизни и вистинити податоци, а со оглед дека последен пат Кашкаи ко твоето сум возел пред едно 2години не можам да се сетам.

Меѓутоа ете пуштив и линк од тогаш што сум пишал кога ми било посвежо и е идентично на она што ми останало во сеќавање.

Впрочем тоа беше една од причините што не го купив (пази бев најзапален за Кашкаи бидејќи веќе имам во фамилија, и го пробав со намера да го купам. Во тој момент немав намера воопшто да пробам други возила. Пробувањето на другите возила настана од кога тотално се разочарав од Кашкаи 1.5 дци).


Прецизен одговор во кој распон влече па престанува ќе  ти одговорам после тестирањето на твоето (така ќе ми биде баш свежо, и плус ќе обратам внимание на вртежите (тогаш веројатно не ни обратив внимание на вртежите, а повеќе на чувството, дека нагло потегнува, имаш снага во еден краток распон, па ја снемува)."

Веројатно мојот македонски не е доволно добар за тебе, па ќе морам да ти преведам..

 Погоре цитираното значи дека бидејќи последен пат сум го возел одамна (пред ДВЕ години), и дека веројатно не сум ни обратил на кој точен распон на вртежи е снагата, а кога нагло престанува, и дека е податок што не можам да ти го одговорам прецизно (ставив некаде и број на вртежи, односно дека после 3000-3500 ја губи снагата, ама ова е паушален податок, а не прецизен. БИДЕЈЌИ ГО НЕМАМ КАШКАИ ТО СЕКОЈ ДЕН, А ПОСЛЕДЕН ПАТ ГО ВОЗЕВ 3 ДЕНА ПРЕД 2 ГОДИНИ).

Битно е што опишувам како јас го доживеав чувството на тој мотор во Кашкаи, и дека е една од причините што  не го купив (пази, го пробувам ПРВ со намера да го купам, импресиониран од возните карактеристики кај брат ми (дури после сконтав дека у ствари има и доста подобри перформанси и од неговото, дури кога пробав други).

Веројатно разбираш дека и покрај протекциите што го имал како модел во моите очи, тоа што не сум го купил и сум посакал да пробам нешто друго, било ради лошото доживување при тие три дена )

Да знаев дека ќе биде битно да ти го кажам тоа, веројатно ќе си запишев точни вртежи и распон, ама ете не ми текна дека тој податок ќе ми биде така важен во иднината. Дека не е некакво застарено сеќавање за чувството што сум го имал при возењето , пуштив и линк кај што сум го опишал возењето како сум го доживеал, пред година дена (далеку потазе ми било сеќавањето).


Е сеа решение на ова е да пробаме повторно Кашкаи 1.5 дЦИ и да забележиме точно на кои вртежи е тоа НИШТО чувство. За тоа ни треба:

1. Доволно време  - Ете, сум расположен да го потрошам за тоа.

2. Нисан Кашкаи 1.5 дЦИ што ќе може да го пробаме.

Сеа ќе те цитирам тебе:

Еве ти линк: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,61.msg585086.html#msg585086

Еве извадок:

"
Цитирано од: krell на Денес во 10:37:59
Јас многу сакам да го видам светлото во мракот, и да видам што сум пропуштил.

Anytime. Сакаш денес?"

Ако добро разбирам македонски, се нудиш да го пробаме твојот Кашкаи, и тоа кога сакаме, дури и денес.

За да после некое време денес, место да се договориме кога да ти го пробаме Кашкаи -то, и да утврдиме на кои вртежи настанува тоа OFF чувство, одеднаш:

"Даре, зашто ретерираш? Убаво си рече дека кокошарникот кој ти си го возел влечел во само еден опсег на вртежи. Зошто имплицитно се откажуваш од сопственото тврдење? Што е проблемот да кажеш кој е тој опсег? Не мора у две децимали прецизно, кажи грубо, +- 500 рпм. Тоа кашкаи ти што си го возел, моето батали го сега."


Значи во наредното возење на било кое Кашкаи 1.5 ДЦИ покрај на чувството, ќе се обидам да обратам внимание и на точните вртежи и на опсегот. Мислам дека ова е прецизен метод на давање одговор, каков што впрочем и го бараш од сите.

Ама еве да не се расплинмуваме со муабетот, да упростиме:

Дали може да ти го пробаме твоето Кашкаи, и да ни ја покажеш светлината што ние ја пропуштаме, и да го утврдиме прецизниот распон на вртежи?

Те молам одговори ми со:

1. ДА

2. НЕ



Се надевам си задоволен од рационалните методи во мојот одговор :)


Дарко

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14019 на: 05 Јануари 2014, 15:56:50 pm »
Даре, што бидна со опсегот кај тест аутото? Ќе ни го откриеш или не?

Филип,  веројатно замислуваш дека 24/7 седиме на форум и одговараме на дискусиите со тебе. Ама ќе те разочарам.. Замисли, покрај форумов имаме и други активности, како на пример гледање со пријатели во живо, нешто работа и слично..

:) Ама еве, за да не те разочарам, го одложувам дома ручекот  за прво да ти пишам, па после да ручам без да ме гризе совест дека не сум ти одговорил во догледно време (извини и за ова што доцнам).


Сега ќе следи одговор на претходната твоја порака , ова на оваа како увод :)



Дарко
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Те молам поправи ја реченицата:

" Someone is Wrong on the Internet" со "Someone is right on the Internet"


Во спротивно Филип ќе биде незадоволен.

Фала :)


Дарко

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14020 на: 05 Јануари 2014, 16:09:06 pm »
1.5dci go probav vo Logan. Pri 40 na cas so treta sakase da gi iskorne trkalata. Bev impresioniran. Isto i od mivec-ot na Sporteks.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14021 на: 05 Јануари 2014, 16:46:30 pm »
Ама не ме разочарал во Мегане и стaрото Clio.


Многу чуден мотор овој. Добар ти е во Меган и старото Клио, а во исто време разочарува во Новото Клио и Кашкаи.

Се плашам дека немам доволно имагинација и интелект да можам да те разберам.


Дарко


Старото Clio со 85кс изведба од истиот мотор одеше подобро. Ова е прва изведба од 90 кс, и мене не ми остави впечаток, не лепеше како што треба, и беше побучен од постарите верзии.  Се имам возено со Мегане II 1.5 DCI и тој мотор беше претерано тивок. Новата верзија од 90кс во Clio III ми остави впечаток како 75кс DCI односно, како 100кс бензинец, слабо!

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14022 на: 05 Јануари 2014, 17:17:57 pm »
Даре, на прашање не се одговара со прашање, а јас прв си прашав: кој е опсегот на вртежи во кои ти влечело тестното кашкаи? Уште еднаш да потенцирам дека очекувам одговор во форма на бројки. Ако сакаш да читам што си пишал - пиши бројки.

Ова што си ми го напишал не го прочитав. Ќе го прочитам откако ќе ги видам бројките.

И неколку пати ти потенцирав дека не барам прецизен одговор. Барам грубо да ми кажеш, отприлика, плусминус песто.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14023 на: 05 Јануари 2014, 17:18:47 pm »
Па прочитај го де, убаво си пиша човекот. :)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14024 на: 05 Јануари 2014, 17:19:42 pm »
еве јас ке ти одговорам во случај да не го виде неговиот одговор
НЕ СЕ СЕЌАВА!!!