Автор Тема: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?  (Прочитано 8471 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #15 на: 11 Октомври 2012, 10:44:51 am »
Мене па Спорт ме нервира. На пасатот некна од тука до призрен ставив спорт на магистралата нова кога излеговме и на една мала нерамнина кај што се спојуваше асвалтот ми се причини дека тркала се откаќчија, звукот е ужасен ако не си навикнат ќе се исплашиш!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #16 на: 11 Октомври 2012, 10:46:56 am »
Стај си комфорт. Затоа е копчето. :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #17 на: 11 Октомври 2012, 10:50:11 am »
Беше на комфорт цело време кога излеговме на магистрала викам дај да го слушнам звукот на В6 машинава малку па сменив на спорт. Јес да со 270 поминавме преку нерамнината ама звукот беше грозен!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #18 на: 11 Октомври 2012, 11:31:34 am »
Ти доаѓа да опцуеш од дното на душата и сите присутни ќе приметат дека навистина го мислиш тоа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Anton

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 825
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #19 на: 11 Октомври 2012, 12:25:10 pm »
ja od moe skromno iskustvo so alfata,
spustena e do zemja, od guma do krilo ima 1-2 cm ali taj svicarac stavil nekoj stvarno kvalitetno podvozje i vo krivini ne mrda, a na dupki se slusa samo prigusen nekoj tivok zvuk od dupki.
taka da.... ja koga ke stavam na naredna kola podvozje, obavezno ke soberam okolu 1000-1500 e za podvozje pa togas ke stavam.
ama toa e mislenje vaka od daleku :D
Jay Leno: Racecar driving is like sex. All men think they are good at it but...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #20 на: 11 Октомври 2012, 12:29:25 pm »
ja od moe skromno iskustvo so alfata,
spustena e do zemja, od guma do krilo ima 1-2 cm ali taj svicarac stavil nekoj stvarno kvalitetno podvozje i vo krivini ne mrda, a na dupki se slusa samo prigusen nekoj tivok zvuk od dupki.
taka da.... ja koga ke stavam na naredna kola podvozje, obavezno ke soberam okolu 1000-1500 e za podvozje pa togas ke stavam.
ama toa e mislenje vaka od daleku :D
Кај тебе се Eibach спиралите, истите што и јас ги возам, за амортизерите не знам. Eibach е и добавувач на Алфа за суспензијата кај  фабричките „sport“ модели. За амортизерите не би знаел. Кај тебе доста помага и тоа што си на 16“ бандаши, ако не се лажам.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #21 на: 11 Октомври 2012, 13:14:24 pm »
Недостатоците на тврдата суспензија кај постарите возила се анулира со исправна/стегната предница и помека гума.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #22 на: 11 Октомври 2012, 14:01:27 pm »
Беше на комфорт цело време кога излеговме на магистрала викам дај да го слушнам звукот на В6 машинава малку па сменив на спорт. Јес да со 270 поминавме преку нерамнината ама звукот беше грозен!

Возеше 270 со V6 по магистрала?

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #23 на: 11 Октомври 2012, 14:04:35 pm »
280  беше максумум што качив! Зошто?

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #24 на: 11 Октомври 2012, 14:07:46 pm »
ja od moe skromno iskustvo so alfata,
spustena e do zemja, od guma do krilo ima 1-2 cm ali taj svicarac stavil nekoj stvarno kvalitetno podvozje i vo krivini ne mrda, a na dupki se slusa samo prigusen nekoj tivok zvuk od dupki.
taka da.... ja koga ke stavam na naredna kola podvozje, obavezno ke soberam okolu 1000-1500 e za podvozje pa togas ke stavam.
ama toa e mislenje vaka od daleku :D
Кај тебе се Eibach спиралите, истите што и јас ги возам, за амортизерите не знам. Eibach е и добавувач на Алфа за суспензијата кај  фабричките „sport“ модели. За амортизерите не би знаел. Кај тебе доста помага и тоа што си на 16“ бандаши, ако не се лажам.
Ne se 16, 17 se.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #25 на: 11 Октомври 2012, 14:08:15 pm »
Која е таа делница од која магистрала?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #26 на: 11 Октомври 2012, 14:23:10 pm »
@cuoresportivo166, не се сеќавам, енивеј, он ја нема возено со стандардна суспензија никогаш па да види како е :) Он ја знае само со спортска :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #27 на: 11 Октомври 2012, 14:42:46 pm »
Која е таа делница од која магистрала?

Призрен - Тирана, за жал ние немаме такво нешто! 3 ленти, како писта за полетување!

Ова е приклучокот пред Сува  Река на главната магистрала во две ленти! Горе се гледа главниот автопат кој е во 3 ленти!




Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #28 на: 11 Октомври 2012, 14:48:31 pm »
@cuoresportivo166, не се сеќавам, енивеј, он ја нема возено со стандардна суспензија никогаш па да види како е :) Он ја знае само со спортска :)
Jasno, jasno... Edni od omilenite bandazi za 166 mi se tie na anton, morav da popravam :D :D
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Мека VS. тврда суспензија - кој е вашиот избор?
« Одговори #29 на: 11 Октомври 2012, 14:56:23 pm »
@Sportex, кај нас на обиколница возможни се такви брзински излети, без страв дека ќе налеташ на изненадна рупа или сл. Е сеа, куче, чоек и слични животињи, знаат да се шетаат слободно по обиколница :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.