Автор Тема: Автомобил за студент?  (Прочитано 19905 пати)

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #90 на: 08 Октомври 2012, 10:30:48 am »
Клиото го шитнав пошо сакам нешто понови, барав по огласи нешто 2-3 год старо не ме фати око, додека барам ново секако ќе гледам и таака опција ако излезе нешто сјајно во меѓувреме

Значи сеа се вара исклучиво дизелче  од овие што ќе и набројам ако знае некој до која цена може да се земат со ценкање нека пише за да знам до кај можам да се ценкам по автосалониве


Прв мој избор е Поло иако слушам дека веќе е во залез моделот неќам одма да се смени а сум дал мн пари, пластиклајнот го саваат 13,500 1.2 тди. Ако може ниво опрема погоре за 13 рамни да се земе би било ОК

Втор избор Клиото, тоа секако завршен му е моделот ама па го даваат за 11к 1.5 дци 75кс

Пежо 207 исто може да се земе за 11,500 ама немам добри искуства слушано за пежо од блиски пријатели( на 5-6 год врата не му се затвара сијалички секој месец незнам шо)

208 се повеќе ми се свиѓа ама со цената се забораиле ќе видам имам и врски некои таму 1.4 хди

Фиестата..

Киа рио 1.1 црди незнам дали носат ама има добра цена во ценовникот со повисоко ниво на опрема 12 к

Новиот Јарис исто јак ама скап не сум појден на пазарење таму ама незнам до кај може да се симне

Корсата има вето од мене татко ми ја сака само

Ц3 има вето од него мада http://www.citroen.com.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=752&mid=958&tabId=&tabindex=0

Понудава е топ


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #91 на: 08 Октомври 2012, 12:00:26 pm »
Ако гледаш Поло - уште сега помини во салон, заинтересирано. Поразговарај. За да имаш реална цена на ум.

Клиото ти е супер со 1.5. Само и за тоа отиди-види. Не за друго зошто си спомнал Ц3 - а тешко да ќе сакаш да купиш Ц3 ако еднаш седнеш во него.

Пежпо 207 ќе го нема наскоро. Ама мислам дека најниска цена може да се извади.

208 - батали тоа.

Фиестата има според мене најдобар изглед, највеќе опрема, одличен мотор и најниска цена. И ред други работи.

Рио дали има дизел воопшто. Треба да се распрашаш и да повозиш. Возилото е солидно со бензинецот основен.

Јариз - батали тоа.

Корса - батали тоа.

Ц3 - бррррр.

Многу БИТНО а заборавено во листава. Сузуки свифт. Не е дизел - ама троши како дизел. Набиено со темпомати, големи алуминиумски тркала, стегнато. Верувај вреди да се види иако е бензинец! Повози - пробај. Сервисите се меѓу најефтините.

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #92 на: 08 Октомври 2012, 12:43:24 pm »
Несфатив за ц3 ?

А свифтчето е топ ми паѓа во око нонстоп по улици ама бензинец...


Полото шо викаш пластиклајнот од 13500 до 12к ќе го паднат или мн е

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #93 на: 08 Октомври 2012, 14:32:57 pm »
Odi povozi go benzinecot na svift i zapazi potrosnja. Seriozen sum.

A za c3 misllam deka ima najlosa vnatresnost vo klasata, kolku sto me sluzi memotijava.

Za poloto ko sto rekov, odi vidi lager- mager ke ti kazat sto stiga vo bliska idnina i ke znaes. Vaka na prazno muabeti - plastuklajn mastiklajn dzabe se.

Fakt: vo MK se prodadeni rekordno malku avtomobili. Se ke napravat za da sitnat avtomobil site distributeri. Zatoa ima mnogu mesto za dogovor i gratisi.
Ne se vodi po cenovnik za niedna marka. Seriozen sum.
Neznaes sto znaci da imas sef pred kogo treba da se pravdas deka nemas sitnato NI edna kola tri meseci po red.
Samo vo salon.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #94 на: 08 Октомври 2012, 18:18:21 pm »
Аман де луѓе човекот бара кола а не исповедање за тоа вие како сте оделе на факултет.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #95 на: 08 Октомври 2012, 18:20:53 pm »
Аман де луѓе човекот бара кола а не исповедање за тоа вие како сте оделе на факултет.
Па во ред, така нека е.
Кола за студент: Ролс Ројс Фантом. Ко ќе биди нека биди.

П.С.Има таква кола за студент? Се извинувам, јас сум студент, не сум чорбаџија, неам пари, која е скромна кола за мене?
Па купи тротинет, или Фантом, ко шо спомнав.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #96 на: 08 Октомври 2012, 18:41:00 pm »
Аман де луѓе човекот бара кола а не исповедање за тоа вие како сте оделе на факултет.

+1
Плус зашто да не оди со кола човекот ? Па за што фрлил 400 евра за полагање, за возачката прашина да фака ? Плус тие нервози со неписменине од амсм кои те прават ретардиран што ти стискаат кочници и те бутаат за безвезни работи

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #97 на: 08 Октомври 2012, 18:51:41 pm »
Ќе се вратам на муабето:
Има таква кола за студент?

Јас да сум чорбаџија ќе поставам прашање:

Еј, шо кола оди со Тисо Т-тач?

Ај дон тинк соу.


Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #98 на: 08 Октомври 2012, 18:53:29 pm »
Не цепидлачи де сеа, знаеш на што мисли. Се мисли на возило кое што пред се ќе биде економично за одржување и користење.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #99 на: 08 Октомври 2012, 18:55:09 pm »
Не цепидлачи де сеа, знаеш на што мисли. Се мисли на возило кое што пред се ќе биде економично за одржување и користење.
Точно така, а тоа возило не  есеуште најдено, иако 8 страни минале и 105 постови...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #100 на: 08 Октомври 2012, 19:19:00 pm »
Споделувајте мислења, а не навреди. Благодарам!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #101 на: 08 Октомври 2012, 19:19:58 pm »
ако се збори за новиот swift,те тој до пред лани,го вози сестра ми со 1.3 мотор.нејзе просек и е 7.4 по борд,и само во Скопје е возен,еднаш до Охрид,така да потрошњата е исклучиво градска.мене ми е некомотен за возење,пошто сум 2 метра,ама сепак фина вожња има,над 4000 обртаи почнува да заржува и може да потегне јако ако го стиснеш од старт.ја го возев до Охрид,потромав е на поголеми брзини,да речеме од 2.500 обртаи да претицаш некој нема шанси,мора да враќаш брзина подоле,ко секој малолитражен бензинец.до сега мислам дека само 1 сервис направи,на 10к,3600 денари кошташе.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #102 на: 09 Октомври 2012, 15:12:37 pm »
Зависи што студираш ;D

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #103 на: 10 Октомври 2012, 02:41:57 am »
Зошто темава е закачена најгоре ???

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Автомобил за студент?
« Одговори #104 на: 10 Октомври 2012, 07:33:46 am »
Сте нанервирале некој модератор изглеа ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.