Автор Тема: Најдобро теренско возило???  (Прочитано 235527 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #720 на: 26 Јануари 2014, 14:36:50 pm »
Мене ова ми се свиѓа веќе некое време :)

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=839606

Не знам колку е практичен и добар ама кај еден другар кој има ваков го гледам и многу ми се свиѓа поготово оваа верзија со 3 врати :)

Ме подсеќа на Витарата што ја имав.. Спушташ задни седишта, и имаш многу искористлив простор во облик на коцка.
Се учиш да редиш вертикално :) и е практичен. И ова ми личи дека е добро за офф роад

Другарот го користи за одење на лов низ планина и е задоволен од него

Кога ја имав Витарата, кога одевме до Прилеп одевме од Велес до Прилеп преку планина на пример :).

Го имав возено по реки, снег длабок и баш праеше ќеиф таквото чувство. Сегде мкневме или точаци, или скии (зависно до сезона), и е џипче што го убивме од возење (едино не беше за отворен долг пат).

Ако ти праи ќеиф ова зимај :) Мада види колку одат Сузуки Витара, пошто јас мојата ја продадов 2007 за 4000 еур со 165000 поминати, а беше ептен добра за Офф роад. Сега сигурно може да се најде за многу пониска цена

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #721 на: 26 Јануари 2014, 14:44:08 pm »
@Fic тоа е со старата предница која јас на пример не ја сакам. Со новата...

И мене не ми е баш по мерак со корејските светла и повеќе ми се свиѓаше пред фејслифтот, али сликите се на прекрасни локации.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #722 на: 26 Јануари 2014, 14:55:18 pm »
Но, да ги отфрлаш кросоверите пошто не биле способни на терен ко прав теренец е исто ко да отфрлаш алфа 159 затоа што на аутопут не е способна како астон мартин дб9. Навистина, 159-ката не е ни приближно способна на аутопут како дб9, но тоа не ја прави без смисла.

Ме разбирате?

Да, те разбираме. И Џејмс те разбира.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #723 на: 26 Јануари 2014, 15:03:28 pm »
Јети и Октавиа ке излезат подобри од Х6-ка... :)

Знаеш дека X6 е за 4 ца, а не за 5 -ца на пример, така? :)

Еве што има Кларксон да каже за X6 -ва инаку.

http://www.topgear.com/uk/videos/brand-new-clip-clarkson-vs-bmw-x6-part-i

Добро де,никој нема да земи Х6-ка за такси да вози со неа,да носи точаци на Кајмакчалан,нема да оди на џип турнеја низ Мариово.
А Кларксон не мие никаков репер,па затоа ќе го заобиколам на големо.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #724 на: 26 Јануари 2014, 15:04:28 pm »
Тогаш која е поентата на X6? Да покажеш дека го имаш најмалиот микропенис? Да бидеш најголемиот фраер меѓу локалните фраери?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #725 на: 26 Јануари 2014, 15:04:51 pm »
Јети и Октавиа ке излезат подобри од Х6-ка... :)

Знаеш дека X6 е за 4 ца, а не за 5 -ца на пример, така? :)

Еве што има Кларксон да каже за X6 -ва инаку.

http://www.topgear.com/uk/videos/brand-new-clip-clarkson-vs-bmw-x6-part-i

Добро де,никој нема да земи Х6-ка за такси да вози со неа,да носи точаци на Кајмакчалан,нема да оди на џип турнеја низ Мариово.
А Кларксон не мие никаков репер,па затоа ќе го заобиколам на големо.
::) ::) ::) ::) ::)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #726 на: 26 Јануари 2014, 15:09:05 pm »
Јети и Октавиа ке излезат подобри од Х6-ка... :)

Знаеш дека X6 е за 4 ца, а не за 5 -ца на пример, така? :)

Еве што има Кларксон да каже за X6 -ва инаку.

http://www.topgear.com/uk/videos/brand-new-clip-clarkson-vs-bmw-x6-part-i

Добро де,никој нема да земи Х6-ка за такси да вози со неа,да носи точаци на Кајмакчалан,нема да оди на џип турнеја низ Мариово.
А Кларксон не мие никаков репер,па затоа ќе го заобиколам на големо.

Бидејќи Клакрсон е ропак, а ние немаме доволно вијуги за да сконтаме која е вредноста на X6, би бил ли љубазен да ми објасниш што тоа ние пропуштаме ?

Која е вредноста на X6?

Тргам од предпоставка дека евентуалниот сопственикот на X6 има пенис бар во просечни димензии по статистиките  за овој дел на светот.

Значи, што е вредноста на X6?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #727 на: 26 Јануари 2014, 15:15:39 pm »
Да си ја купиш,да си ја возиш,да уживаш во вградените материјали,во перформансите,во комфорот,да немаш мака на зима,безбедноста пред се...Ако ми треба возило за дрнкање по планини,Нисан Патрол.
Мада ако се прашвам јас попрво би зел Х5 одколку Х6,али па и тој не нуди некои офф роуд способности повеќе од Х6,исто како и Ку7,Мерцедес МЛ,РР...

Е сеа шо се однесува на муабетот со пенисот незнам дали некои нигери шо возат од гореспоменатите возила и тие имаат мали пениси,или па за нивната раса им се мали. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #728 на: 26 Јануари 2014, 15:16:56 pm »
Да си ја купиш,да си ја возиш,да уживаш во вградените материјали,во перформансите,во комфорот,да немаш мака на зима,безбедноста пред се...Ако ми треба возило за дрнкање по планини,Нисан Патрол.
Мада ако се прашвам јас попрво би зел Х5 одколку Х6,али па и тој не нуди некои офф роуд способности повеќе од Х6,исто како и Ку7,Мерцедес МЛ,РР...

Е сеа шо се однесува на муабетот со пенисот незнам дали некои нигери шо возат од гореспоменатите возила и тие имаат мали пениси,или па за нивната раса им се мали. :)

Па тоа и јас зборам. Дека ако веќе сакаш практичност и какви такви перформанси во снег или малку офф роад, X5 во секое време.

Значи и ти не гледаш поента на X6? :)

Што се однесува до големината на пенисот обрати внимание на:

"Тргам од предпоставка дека евентуалниот сопственикот на X6 има пенис бар во просечни димензии по статистиките  за овој дел на светот."

Нигерите што возат X6 само го докажуваат својот вкус и софистицираност, и се пандан на дизелашите од нашиве простори

И да возиш X6 на овие простори, а да не обесиш крст на ретровизор ќе биде некако ко да е без комплетна опрема :) за возилото.

Не знам зашто BMW не ги нуди како accesories и да ги има во оригинален BMW каталог, за да биде потамам за овој тип на возило :)

Не знам за тебе, ама кога ќе помислам на X6 тип на возило, ми иде сцена:

Фршти Цеца, искача тип што џвака мастика со отворена уста, и од време на време си ги чеша јајцата, и гласно објаснува за све, и како е он нај нај нај...И праи муабет за шлепери, акции и слично :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #729 на: 26 Јануари 2014, 15:19:15 pm »
Подвозјето и кај Х6 и кај Х5 е исто,не гледам зошто Х5 би бил подобар од Х6.
Тоа со пенисот не го посочив на твојот пост,туку на досега споменуваните постови за луѓе со такви возила и мали пениси. :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #730 на: 26 Јануари 2014, 15:20:12 pm »
„мал мал, ама техничар“
„а бе ако сака нека е  инжењер, ама мал е“

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #731 на: 26 Јануари 2014, 15:21:48 pm »
Подвозјето и кај Х6 и кај Х5 е исто,не гледам зошто Х5 би бил подобар од Х6.
Тоа со пенисот не го посочив на твојот пост,туку на досега споменуваните постови за луѓе со такви возила и мали пениси. :D

Мече, абе ме дупиш дека не сваќаш за што збориме или? :)

Ако ме дупиш не е убаво, па ние ипак сме другарчиња форумски..:)

Не бе.. Не е можно да не сваќаш на толку пишување.. Ипак ме дриблаш...

Срам да ти е Мече :) што ме најде наивен, па ме дриблаш...


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #732 на: 26 Јануари 2014, 15:28:21 pm »
X6 дефинитивно има полоши возни карактеристики од обична 5 -ка.

Ова тврдење, особено кога е - како што велиш - дефинитивно, звучи многу интересно. Затоа, би сакал да дознам повеќе околу ова.

Дали би можел по подробно да објасниш како 6-ката има полоши возни својствас од 5-ката?

Внимавај, споредбата е она што ме интересира, компаративната анализа. Не индивидуални описи на која било од овие две коли посебно.

Си ги возел и двете?

Ако да, те молам барем грубо да ги опишеш возачките сценарија во кои си дошол до овој заклучок. Во што точно 5-ката е подобра од 6-ката?

Ако не си ги визел, тогаш дефинитивниот факт дека 6-ка има полоши возни својства од 5-ка некаде или си го чул или прочитал, па така те молам да ме упатиш на своите извори.

Фала однапред! Со нетрпение го очекувам твојот одговор на моето конкретно, еднозначно прашање (5 вс 6 - возни својства).

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #733 на: 26 Јануари 2014, 15:30:20 pm »
X6 дефинитивно има полоши возни карактеристики од обична 5 -ка.

Ова тврдење, особено кога е - како што велиш - дефинитивно, звучи многу интересно. Затоа, би сакал да дознам повеќе околу ова.

Дали би можел по подробно да објасниш како 6-ката има полоши возни својствас од 5-ката?

Внимавај, споредбата е она што ме интересира, компаративната анализа. Не индивидуални описи на која било од овие две коли посебно.

Си ги возел и двете?

Ако да, те молам барем грубо да ги опишеш возачките сценарија во кои си дошол до овој заклучок. Во што точно 5-ката е подобра од 6-ката?

Ако не си ги визел, тогаш дефинитивниот факт дека 6-ка има полоши возни својства од 5-ка некаде или си го чул или прочитал, па така те молам да ме упатиш на своите извори.

Фала однапред! Со нетрпение го очекувам твојот одговор на моето конкретно, еднозначно прашање (5 вс 6 - возни својства).

Повисоко тежиште кај X6 во однос на обична 5 -ка сугерира на полоши возни карактеристики и веројатно поголема тежина кај X6 -та во однос на обична 5 ка

Доволно конкретно? Ти бар по Физика си, јас не толку, ама сепак...

И само ако реплицирате во наредниве 3 минути, гратис линк за вас:


http://www.newcartestdrive.com/review-drive.cfm?Vehicle=2010_BMW_X6&ReviewID=4705

И не е само тоа.. Бидејќи реплициравте во овие 15 мин И цитат од линкот гратис:

"All X6 models handle well, but they don't feel like a sports car, due mostly to the high center of gravity. There's just no getting around mass, and the X6 weighs around 5,000-plus pounds. A 5 Series sedan, by comparison, weighs less than 4,000 pounds. "

"The stiff suspension settings and short sidewalls on the X6s we drove can take their toll on rough roads. Even with the Electronic Damping Control in the Comfort setting, the X6 reacts harshly to sharp bumps and the ride is generally stiffer than many drivers would prefer for everyday use"



Филип, сериозно мислиш дека две возила од иста класа би имале исти возни карактеристики ако едното има повисоко тежиште  а другото пониско, и ако едното е многу потешко од другото?


И не, не мора практично да ги пробам Серија 5 и X6 за да сконтам кој има подобри возни карактеристики. Исто ко што не мора да пробам X5 и X6 за да сконтам кој има подобра практична примена, многу битна за некој што би требало да купи СУВ
« Последно менување: 26 Јануари 2014, 15:42:01 pm krell »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #734 на: 26 Јануари 2014, 15:44:49 pm »
X6 vs X5

500литри багажен простор vs 620литри, и тоа многу попрактичен и попристапен.
2+2 возило наспрема возило за 4-5 луѓе.
Намалена прегледност позади.
Претврда суспензија која не е at home на ниеден терен, ниту брзина, наспрема мека удобност.
Поефтино = простор за повеќе опрема при иста цена.
Ти се смеат зад грб сите.

Што вели carbyer:
http://www.carbuyer.co.uk/reviews/bmw/x5/suv/review
http://www.carbuyer.co.uk/reviews/bmw/x6/sports-utility-vehicle/review

Што вели топ геар:
http://www.topgear.com/uk/bmw/x5
http://www.topgear.com/uk/bmw/x6

X5 е многу пофино возило од X6, и пред се поголемо. Има место внатре, за разлика од X6. И за луѓе и за се. Јас несакам возење на 3 луѓе позади, но во х5 не е проблем тоа воопшто. Иако на 2ца возрасни ќе има е супер. Во x6 од друга страна... 2 деца собира. Непотребно претврдо е, од друга страна и „спортско“ може да го наречат само луѓе кои не виделе нешто спортско.
И двете се by far прескапи.