Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2962121 пати)

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Вака централно веројатно тој од позади се удрил.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Или возачот отишол малку странично ради ударот. Во секој случај, го болело глава следното сабајле.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Na vodno ke si postavat policajci i toa ne legnati tuku od onie moroni seljaci sto gi imaat vraboteno. Zosto jas da patam i da se drndam na legnati policaJci, toa sto nekoj napravil budali deca e negov problem... !!
Браво колега. Разумно. Лежечи џандари може да останат само во Руанда.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Јас одамна си имам една многу јака идеја, ама кога ќе станам градоначалник ќе ја реализирам. ;D

Идејата ми е да се направи Водно едносмерно, АМА доле кај стартот да има рампа и да се плаќа за качување (нешто као секојдневна стаза да си биде). А пат да се направи некој за до жичара и назад од нерези или од било каде. Битно од ваму да си биде да си се испукаш убаво и да ти дојде убаво на душата. Вака со ризик се случуваат и бељи.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Ако стават да се плаќа кај нас, нема да е тоа некоја НОРМАЛНА цена... Ооооооо не. 50 денари влез? Дечко Сањај си ја Сања и понатаму. Кај нас може да е исклучиво 50 денари саат, или нешто налик тој циркуз. Па ти трчај како неандерталец за 5 саата 300 денарчиња да си ги дадеш.

И нормално ќе биде ЗАТВОРЕНА 50% од времето, и секој ден после 18ч... И секоја сабота после 14ч и секоја недела цел ден, и секој ден пред 10ч, и секој ден за време на пауза... А да не збориме за кој РЕД ќе се чека до Булевар Словенија секој викенд од неписменост.

Само кај нас мислам дека се чека на граница и слично... А ти викаш рампа да се стави. Абе гледај вака, тоа све фино ама не во МК, туку во земја каде има смисол за цивилизација и осет за справување со одредена работа.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Значи да биде како стаза, не на минути (не за клецање и идење за разгледување на природа).  И зборам за возење со кола, нешто како track day, за точаци и пешаци може 2-3 дена во неделата. Плаќаш-се извозуваш- се симнуваш од другиот пат. 

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Сања пак ја спомињаш. Каква сигурност имаш за трек деј на просечен простак на Водно? Поготово дечурлаана, и антички возила? Кварови на пат? Регулација по текот на стазата?

На водно едно излетување може да те чини долни екстремитети, а во антички возила и живот на сите во колата. Верувај.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Знам и се ми е јасно, ама може да се изрегулира ако се организира убаво.
Па простаците нека си ебат матер, кој ги ебе.. нека се испоубијат. Битно јас да си се извозам како што сакам а неможам моментално да се опуштам скроз. :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Аха, како трек деј сигурно може и сега да се организира. Возиш од старт и дур не стигнеш до цел, не се пушта друга кола. Просто и едноставно. Може тоа лесно да се изорганизира еден ден од неделата, со некои 500 денари 1 возење. И пријавени рецимо максимум 100 возила за тој ден. :)

Само дечурлааната и луѓе што поима немаат што возат и како се однесува просечното возило остануваат проблемот.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Па проблемот е што неможе да се организира сега.

Треба да се стопираат тие што си идат со коли нагоре надоле, автобусите што го уништија патот... КатАстрофа. :)

А тие што немаат појма, ќе си ја искршат колата и следен пат нема да дојдат- решен проблем. ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Не ме сфати, да се блокира патот еден ден зборувам како за трки. Секоја недела во среда од 14ч до 20ч. (припреми за стазата од сабајле од 9 да е затворено) Многу изводливо!

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Пешаците како ќе ги регулираш?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Дени, те сфатив, проблем е тоа и многу луѓе ќе се бунат. :)

Тркиве ги има еднаш годишно, а тоа за кое збориме би било да речеме секоја сабота и недела или пак секоја втора (или соодветни комбинации). Мислам дека не е воопшто лесно да се блокира патот многу често. А очајно фали стаза за трек деј со пристојни цени.  

Томе, како што кажа Дени и јас неколку милиони пати. Исто како на трка, се знае дека несмеат да се движат пешаци затоа што има трка.
Нека скитаат по други патишта тој ден.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Кога сме кај Водно

http://grid.mk/read/news/505075430/3019079/avtomobil-bukvalno-viseshe-nad-skopje

Само не пуштај таксисти нагоре  ;D

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
da da posle sedmiot pat kacuvane edno po drugo im bucat zadni lageri :)