Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2959481 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Вчера стојам на семафор во средна лента на раскрсница бул. Јане Сандански со бул. Србија во Аеродром.
Дечко со велешки таблици со Пежо 3008 застанува во десна лента, тргна на зелено брзо и после 200 метра каде што се крати десната лента кај Џевахир, мавање у тротоар со 70 или 80, гумата партал, бандажот партал а од внатре излезе чад. Веројатно и ербегови му се отворија. Гледам и не ми се веруе бидејќи досега не ми се десило толку блиску до мене да се случи такво нешто. Страшно беше. Не ни забележа дека се крати лентата и дека треба да се престрои лево. Му еба мамата на Пежото. Како на каскадерско видео беше.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па ќорав ли е?

Сув + сигурно зјапал во телефонот или во некој друг екран.

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1623
Не го ни забележа тротоарот. Директ удри без никаква реакција. Можно е да е телефон во прашање.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
Можно да е целна  сосредоточеност или фиксација, англиски target fixation.
Толку се човек сосредоточи или фиксира кон нешто што се втерува право во нештото.

Еве овде:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Target_fixation

Така пред децении во пешачка зона еден тип ќе ме чукнеше со мотор ама закочи а и се тргнав.
Другпат на тротоар исто со мотор едно детиште ама скокнав во жардињера.
Третпат пред 30 год. охридско ме удрија од позади со мотор, ме отфрли 5 метри и ми се стемна. Уште имам лузни од рани на раце, нозе, а главата не се познава.
Одма избегаа без да видат дали сум жив.
И после моторџиите се чудат зошто се омразени.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Пред него да го обвиниме, дајте да видиме на гугл мапс, дали има  некоја ознака дека се затвора лентата

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Google maps последна снимка 2013та.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Прво јес да на секој може да му се случи (иако на некои е поверојатно, отколку на други)... Но ако не успеал ја види дека лентата пред него ја нема, зарем ќе видел знак/ознака настран? Човекот не се ни обидел да закочи или заврти (ова второво за среќа).

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1623
Значи буквално откога се лупна во тротоар самиот удар го фрли лево.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Ne  e prv, mnogumina tuka se p*ebale

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Незгодно е таму.. лесно може чоек да се прее*е. Треба поасални знаци. Ама па не е дека само таму треба поасални знаци...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Тоа што не ни закочил укажува на тоа дека незнаел дека се затвора лентата, најверојатно не е ни обележано, стандард за кај нас...реално г. Скопје треба да му плати оштета ако нема никаква сигнализација.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
има едвај некаква невидлива хоризонтална. Вертикална нема. Ама има знаци ограничување 30 на саат (ради друго, не ради стеснувањето) :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ivanduk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
мене пред неколку месеци ми се случи истото, ако памтам добро, нема никаква обележаност, ни стрелки на асфалтот(или ако има се избледени), ни боја на тротоарот, ни знак

возев 50-60 и среќа имав доволно време да видам лево на ретровизор дека у другата лента нема кола и нагло да свртам

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Најверојатно мислел дека ќе помини преку тротоар,нели СУВ вози.🙃
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Висок тротоар е. Абе види, без ќороскопи и ја би го качил.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
слично ми се случи летово во Италија, само не беше тротоар туку бетонска преграда и не беше булевар, туку автопат
патничко Добло се вклучуваше на автопат, не возеше повеќе од 60-70, јас бев на 120
буквално го гледавме како оди и не се престројува, пред крај веројатно примети и проба да цимне, ама ем се занесе ем закачи во банкината, се истумба од скроз десна преку 3 ленти

среќа фаќаше приквечерина и немаше многу сообраќај во тој дел
избегав нагло десно и кочев силно, застанав пред него и истрчавме да помогнеме
застанаа и еден моторџија и еден џип
позади нас имаше француска цистерна, човекот едвај застана, ама успеа да го блокира цел автопат за да не настане поголема несреќа

добро е што сите беа присебни, освен девојчето во Доблото што беше во шок (мајка, татко и дете беа) и нашиве што се' тоа го гледаа како на филмска лента