Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1936669 пати)

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1638
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15840 на: 14 Мај 2024, 18:12:02 pm »
Subaru Outback само :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15841 на: 14 Мај 2024, 22:33:35 pm »
Поминати 1005 километри за прошетка до камп северно од Амстердам, па еден ден до Sprookjeswonderland (како и да се чита на холандски :) ) и до атлански океан, еден ден до Амстердам и после враќање накај дома.

Услови: убаво време, помеѓу 18 и 25 степена, сончево, фино, товарени у кола со куфер на кров.

Возено според знаци (најчесто +10), во Холандија од 06-19ч на автопат е 100, после тоа е 120 иначе голем дел беше со 80 ограничување. Низ Германија, помеѓу 120 и 140. У неколку наврати ја мацнав малу поќе :)

Според колата, просечната потрошња е 3.0 л/100 км.

Ерм... Збунка... 3.0 л/100 км што ги кажува колата се сумарни за околу 6000 км откако ја купивме колата.

Си извадив табела од апликацијата за да видам потрошња само за патувањето, и бројките стојат вака:

- поминати 1005 км
- потрошени 58.4 литри бензин
- потрошени 84.8 кВч струја
- регенерирани 47.3 кВч струја

Ако ми е точна математиката, просеците би требало да изгледаат вака:

- бензин: 5.87 л/100 км
- потрошена струја: 8.52 кВч/100 км
- регенерирана струја: 4.75 кВч/100 км

Извинензи за ненамерната грешка  :-X


од потрошените треба да се одземат регенирираните за да се добијат наполнетите киловати? Од проста причина што ако се 80 киловати надополнети во холандија по некоја цена што гугл ми ја даде тоа би се префрлило во 25 литра гориво кои ако ги додадеме на овие скоро 60 потрошњата би дошла некои 8.5 литра на 100 што е во рамки на секое конвенционално возило само на бензин. Не дека е лошо но ако возиш само отворено тогаш плагин хибридот нема никаков бенифит.

Всушност со оваа анализа се повеќе сум убеден дека за еликтрификација има логика само некој кинез од типот на  BYD Seagul за низ град и еден дизелаш за отворено. Цената за двете би дошла исто како да земеш хибрид но нема да мораш да мкнеш 5 метри кола низ град без потреба.


Не.

Не сум сигурен како најточно би требало да се „пребијат“ потрошените со регенерираните кВч, ама еве колку киловатчасови имам наполнето на пуњачи во Холандија:

Тргнав со пуна батерија, во кампот полнев првата и третата вечер, и после на враќање на пауза дополнив уште малце.

Сумарно, 19.86 kWh надополнети на полнач.

11.92 € ми е платеното полнење на струја.

Најразумниот компромис е тојота хибрид.

За жал, Тојота нема на понуда возило кое стварно ми се свиѓа, да одговара на нашите потреби и/или да би сакал да го имам.

Во мојот случај, ако е Тојота тогаш дефинитивно збориме за компромис, практично во секоја смисла на зборот, пошто ќе требаше да одам на варијанта RAV4, што е во класа на возила кои мање-више ги презирам.
Лексуз..

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20612
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15842 на: 15 Мај 2024, 00:44:21 am »
Поминати 1005 километри за прошетка до камп северно од Амстердам, па еден ден до Sprookjeswonderland (како и да се чита на холандски :) ) и до атлански океан, еден ден до Амстердам и после враќање накај дома.

Услови: убаво време, помеѓу 18 и 25 степена, сончево, фино, товарени у кола со куфер на кров.

Возено според знаци (најчесто +10), во Холандија од 06-19ч на автопат е 100, после тоа е 120 иначе голем дел беше со 80 ограничување. Низ Германија, помеѓу 120 и 140. У неколку наврати ја мацнав малу поќе :)

Според колата, просечната потрошња е 3.0 л/100 км.

Ерм... Збунка... 3.0 л/100 км што ги кажува колата се сумарни за околу 6000 км откако ја купивме колата.

Си извадив табела од апликацијата за да видам потрошња само за патувањето, и бројките стојат вака:

- поминати 1005 км
- потрошени 58.4 литри бензин
- потрошени 84.8 кВч струја
- регенерирани 47.3 кВч струја

Ако ми е точна математиката, просеците би требало да изгледаат вака:

- бензин: 5.87 л/100 км
- потрошена струја: 8.52 кВч/100 км
- регенерирана струја: 4.75 кВч/100 км

Извинензи за ненамерната грешка  :-X


од потрошените треба да се одземат регенирираните за да се добијат наполнетите киловати? Од проста причина што ако се 80 киловати надополнети во холандија по некоја цена што гугл ми ја даде тоа би се префрлило во 25 литра гориво кои ако ги додадеме на овие скоро 60 потрошњата би дошла некои 8.5 литра на 100 што е во рамки на секое конвенционално возило само на бензин. Не дека е лошо но ако возиш само отворено тогаш плагин хибридот нема никаков бенифит.

Всушност со оваа анализа се повеќе сум убеден дека за еликтрификација има логика само некој кинез од типот на  BYD Seagul за низ град и еден дизелаш за отворено. Цената за двете би дошла исто како да земеш хибрид но нема да мораш да мкнеш 5 метри кола низ град без потреба.


Не.

Не сум сигурен како најточно би требало да се „пребијат“ потрошените со регенерираните кВч, ама еве колку киловатчасови имам наполнето на пуњачи во Холандија:

Тргнав со пуна батерија, во кампот полнев првата и третата вечер, и после на враќање на пауза дополнив уште малце.

Сумарно, 19.86 kWh надополнети на полнач.

11.92 € ми е платеното полнење на струја.

Најразумниот компромис е тојота хибрид.

За жал, Тојота нема на понуда возило кое стварно ми се свиѓа, да одговара на нашите потреби и/или да би сакал да го имам.

Во мојот случај, ако е Тојота тогаш дефинитивно збориме за компромис, практично во секоја смисла на зборот, пошто ќе требаше да одам на варијанта RAV4, што е во класа на возила кои мање-више ги презирам.
Лексуз..

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
За мене е иста причата како со Тојота.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15843 на: 15 Мај 2024, 08:41:59 am »
Наполно се сложувам. И според мене Тојота е страшно добра производител, кој нажалост има мали фалинки заради кои се упропастува искуството.
Имено како добар модел ќе го кажам Камри. Нема збор. Мој избор од тојота е само тоа. Но, зарам не би било логично да има 5 врати, или караван изведба?
Останатите модели на тојота имаат премала звучна изолација за да се оправда нивното купување. Недозволива звучна изолација имаат. Инаку ако тоа се реши навистина Корола Караван е неверојатно убава, економична, ценовно океј, изгледа фантастично, има место... уште да не беше бучна на 150кмч и ќе беше тоа - тоа. Слично и за Рав4, слично и за Јарисите...

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15844 на: 15 Мај 2024, 09:08:36 am »
Па тоа е тој разумен компромис во секоја смисла (а не на муабет за ситници). И јас многу сакав петта врата да биде попристапен багажниот простор. Јас сакам поголем резервоар (барем 60 литри). Јас сакам поголема батерија (барем 3квч).
Сакам да е уште потивка отколку што е. Ама за мотор/менувач/динамика и како е склопено во комбинација со потрошувачката на бензин... им нема рамен.


Уствари сакам Лексус ама сум многу скржав да дадам толку пари за него.  ;D ;D ;D ;D


пс. Сериозно размислувам наредната кола да ми е џипче од типот на Лексус NX или RX. Ако имам можност за полнење со поголемата батерија, ако не, истиот мотор истиот погон. Или па ако се има кеш, некој половен Јарис/Аурис хибрид за локал и мрсен бензин/дизел да крузам надалеку.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6422
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15845 на: 15 Мај 2024, 09:58:50 am »
Земи си рав4 плаг ин хибрид. 300 кс и рејнџ за низ град на струја повеќе од доволен

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15846 на: 15 Мај 2024, 10:10:44 am »
Ако немам каде да го полнам, нема логика да возам 300кг екстра батерија.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6422
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15847 на: 15 Мај 2024, 13:07:32 pm »
Е тоа да, ондак хајлендер не ти бега.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15848 на: 15 Мај 2024, 13:09:45 pm »
Или Камри - чиста работа.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15849 на: 15 Мај 2024, 14:26:07 pm »
и мрсен бензин/дизел да крузам надалеку.
Да заокружиме.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15850 на: 15 Мај 2024, 14:40:37 pm »
Дизел без минимум 3.0 не е дизел.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13768
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15851 на: 15 Мај 2024, 15:10:33 pm »
Поминати 1005 километри за прошетка до камп северно од Амстердам, па еден ден до Sprookjeswonderland (како и да се чита на холандски :) ) и до атлански океан, еден ден до Амстердам и после враќање накај дома.

Услови: убаво време, помеѓу 18 и 25 степена, сончево, фино, товарени у кола со куфер на кров.

Возено според знаци (најчесто +10), во Холандија од 06-19ч на автопат е 100, после тоа е 120 иначе голем дел беше со 80 ограничување. Низ Германија, помеѓу 120 и 140. У неколку наврати ја мацнав малу поќе :)

Според колата, просечната потрошња е 3.0 л/100 км.

Ерм... Збунка... 3.0 л/100 км што ги кажува колата се сумарни за околу 6000 км откако ја купивме колата.

Си извадив табела од апликацијата за да видам потрошња само за патувањето, и бројките стојат вака:

- поминати 1005 км
- потрошени 58.4 литри бензин
- потрошени 84.8 кВч струја
- регенерирани 47.3 кВч струја

Ако ми е точна математиката, просеците би требало да изгледаат вака:

- бензин: 5.87 л/100 км
- потрошена струја: 8.52 кВч/100 км
- регенерирана струја: 4.75 кВч/100 км

Извинензи за ненамерната грешка  :-X

5.8 литра за 400 коња. I will take that thank you.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15852 на: 15 Мај 2024, 15:58:33 pm »
Дизел без минимум 3.0 не е дизел.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Така е, иако 2.0тди 200кс последниот морам да признаам дека е маестрално доловено да личи баш на 3.0 дизел. И треба да се гласа со парите во негово купување - или барем пробување, кога и да можете. Тоа е ремек дело од мотор особено за Октавија на пример, се разбира во изведба со аутоматик менувач и 4х4 погон. Мислам дека навистина таа комбинација добро ги доловува перформансите кои треба да ги има една просечна нормална кола во 2024та година.

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15853 на: 22 Мај 2024, 12:47:06 pm »
Продолжен викенд до Ровињ - Хрватска. Поминав 1400км со 76 литри бензин кое му доаѓа околу 5.5л/100км. Темпо Германија - 130-170, Австрија по знаци. Словенија/Хрватска 130-150. Локалот низ Хрватска по знаци.
Австрија го руши просекот, иначе ќе си беше околу 6.5 - 7 литри на 100. Јас, презадоволен.

Инаку, реално најдобра потрошувачка вади кога оддржуваш една брзина во определен интервал во зависност од топографија, услови на пат, шлепери и користење на таканаречен "heretic mode". Даваш гас, стигаш до 150-160 и малце подигаш педала на гас (симулираш помала побарувачка на сила) и во тој момент бензински мотор и електричен мотор работат спарено. Комбинирано со рекуперација на енергија, кочење без гуртни, отпуштање гас и едрење се постигнува релативно ниска потрошувачка со релативно високи брзини...

Јебига, човек мора да се занимава со нешто додека вози на подолги релации.
« Последно менување: 22 Мај 2024, 12:56:14 pm Luki Junior »
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #15854 на: 22 Мај 2024, 16:56:13 pm »
Просечна брзина колку беше?