Автор Тема: Електрични автомобили и хибриди  (Прочитано 499187 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2100 на: 08 Март 2020, 18:59:23 pm »
Од што се погодени, ептен држат цена.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Нели ти беа хит S-класи за 7000 евра, и слични авантури. Или и тие не се погодени, па не држат цена?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2101 на: 08 Март 2020, 19:06:09 pm »
Од што се погодени, ептен држат цена.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

За гуми, ќе ти ги поклонам  од Југото задните додека не се снајдеш..

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Напротив, ептен се погодени ТИЕ СО ГЕНЕРАТОРЧЕ од кимко внатре. Не електричните. Рејнџ екстендер се вика моделот со моторче од скутер мислам.

Поентата се доловува само кога ќе го замислиш дека е строго градско возило.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2102 на: 08 Март 2020, 20:36:29 pm »
Од што се погодени, ептен држат цена.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Нели ти беа хит S-класи за 7000 евра, и слични авантури. Или и тие не се погодени, па не држат цена?

Во кој универзум се продава 2014 година Ес класа за 7к?.. па и 10...море и 12к?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2103 на: 08 Март 2020, 20:39:23 pm »
Од што се погодени, ептен држат цена.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

За гуми, ќе ти ги поклонам  од Југото задните додека не се снајдеш..

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Напротив, ептен се погодени ТИЕ СО ГЕНЕРАТОРЧЕ од кимко внатре. Не електричните. Рејнџ екстендер се вика моделот со моторче од скутер мислам.

Поентата се доловува само кога ќе го замислиш дека е строго градско возило.

Го замислувам... еве.. ама со една нула помалку...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2104 на: 08 Март 2020, 20:48:18 pm »
Од што се погодени, ептен држат цена.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Нели ти беа хит S-класи за 7000 евра, и слични авантури. Или и тие не се погодени, па не држат цена?

Во кој универзум се продава 2014 година Ес класа за 7к?.. па и 10...море и 12к?

Бројката 7000 евра ја истресов, но поентата ми е таа. Ако ова коштало ново 55к во 2014, се продава сега за 14к, тоа е 25% од вредноста. Ене ти на мобиле.де Ес-класи за 25.000 евра од 2014 - за околу 25% од вредноста.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2105 на: 08 Март 2020, 20:50:43 pm »
Од што се погодени, ептен држат цена.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

За гуми, ќе ти ги поклонам  од Југото задните додека не се снајдеш..

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Напротив, ептен се погодени ТИЕ СО ГЕНЕРАТОРЧЕ од кимко внатре. Не електричните. Рејнџ екстендер се вика моделот со моторче од скутер мислам.

Поентата се доловува само кога ќе го замислиш дека е строго градско возило.

Го замислувам... еве.. ама со една нула помалку...
14000е, за 1400 сакаш да ти го дадат? Па кимкото A550 со тој мотор е многу поскапо од тоа.
https://www.kymco.com/product/ak-550


https://www.google.com/search?client=ms-unknown&sxsrf=ALeKk03iruvK4eej0WPr37eDKCrSMApeNA%3A1583696943239&ei=L0xlXo-mDpupgAbk8a3YAg&q=kymco+ak+550&oq=kymco+ak+550&gs_l=mobile-gws-wiz-serp.3..0l8.8688.11901..12490...0.1..0.177.1372.0j11......0....1.........0i71j35i39j33i160j0i22i30j0i20i263.zS8NLGebhSA

П.С. цитроен Ами ете ќе е 6000еур што е топ за во град ако незнаеш да возиш скутер.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2106 на: 08 Март 2020, 21:12:05 pm »
Од што се погодени, ептен држат цена.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Нели ти беа хит S-класи за 7000 евра, и слични авантури. Или и тие не се погодени, па не држат цена?

Во кој универзум се продава 2014 година Ес класа за 7к?.. па и 10...море и 12к?

Бројката 7000 евра ја истресов, но поентата ми е таа. Ако ова коштало ново 55к во 2014, се продава сега за 14к, тоа е 25% од вредноста. Ене ти на мобиле.де Ес-класи за 25.000 евра од 2014 - за околу 25% од вредноста.

Има за 27 со километража до Месечината и назад.
Со четврт милион поминати километри се наоѓаат и поскапи коли од Ес класа за 25К.

Али ако ви е оправдано да електричнава БМВ кутија со гуми од Југо во салон кошта скоро колку М2 или М3, у реду е.
Јас пак би Модел 3.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2107 на: 08 Март 2020, 21:38:08 pm »
А Модел 3 што кошта колку М2 а вози ко буре? :D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2108 на: 08 Март 2020, 21:40:38 pm »
Јас еве бидејќи живеам во Европа, во 2020, не во Америка, ќе споредам Европски цени. Конкретно, во Германија.

BMW i3 во Германија почнува од 39.000 Евра.
BMW M2 во Германија почнува од 50.600 Евра
BMW M4 во Германија почнува од  87.000 Евра.

„Скоро колку.“

Во Америка разликата меѓу i3 и M4 е само 25.000 долари.

„Скоро колку.“

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2109 на: 08 Март 2020, 21:48:19 pm »
И3 како и сите електрични возила е нехумано и нелогично скапо.

Самото тоа што Јарис Хибрид со највисоко ниво на опрема беше 15000 акциска цена ги прави нелогични електричните. А батериите ги прават уште по нелогични.

Еве конечно сега излегува првото електрично возило од бренд со нормална цена, Ами. Чекај уште едвај скутери нема излезено за широка употреба. И моторцикли. Ретки се и безобразно скапи.



Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2110 на: 08 Март 2020, 21:56:03 pm »
Парче торта


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2111 на: 08 Март 2020, 22:38:07 pm »
Dap.. malku poopremeno I3 kosta "skoro kolku" M2.
Amerika ili Evropa... seedno.

Sporedbata na I3 so Tesla e smesna.
I cenovno i po performansi i po range i po izgled, pa i po prakticnost.

Sporedbata na Tesla so M2 vo EU ne drzi bidejki Tesla tuka treba da kosta 50k. Vo USA, kade kosta 35k ovaa sporedba e sosema drug muabet.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2112 на: 08 Март 2020, 22:38:24 pm »

Еве конечно сега излегува првото електрично возило од бренд со нормална цена, Ами.


Веројатно мислеше на  Dacia Spring, не на цитроеновото лањо на ништо што не личи....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2113 на: 09 Март 2020, 09:00:51 am »

Еве конечно сега излегува првото електрично возило од бренд со нормална цена, Ами.


Веројатно мислеше на  Dacia Spring, не на цитроеновото лањо на ништо што не личи....

Зошто би мислел на ова? Ова ќе е 6000 евра? Не. Ова ќе е отров скапо како и секое друго електрично кое никого не го интересира. Ако грешам кажи, ама ни ти ни никој нема да погледне Дачија прво, второ електрично нема да погледнеш ни ти ни никој за 30000еур. Или колку и да е ова.

Од друга страна Citroen AMI е логично возило ако излезе дека е навистина 6000 евра. Ако и за тоа се полакомат и го даваат за 10000евра ќе си остане во вечен заборав како и сите други небитни возила. Ама поентата на АМИ не е само тоа возило, туку дека ако пркне работата и други ќе нудат такви возила. Такви возила кои се очајно потребни за низ град (и им е забрането да одат меѓуградски) се премногу важни. Ако пркне ќе има и Fiat Lepota излезено, ќе излезе и Toyota Micuci и слично за 6-7000 евра. Категорија на возила во која нема конкуренција моментално и е преплавена начисто со половни кршеви.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2114 на: 09 Март 2020, 09:58:06 am »

Еве конечно сега излегува првото електрично возило од бренд со нормална цена, Ами.


Веројатно мислеше на  Dacia Spring, не на цитроеновото лањо на ништо што не личи....

Зошто би мислел на ова? Ова ќе е 6000 евра? Не. Ова ќе е отров скапо како и секое друго електрично кое никого не го интересира. Ако грешам кажи, ама ни ти ни никој нема да погледне Дачија прво, второ електрично нема да погледнеш ни ти ни никој за 30000еур. Или колку и да е ова.

Од друга страна Citroen AMI е логично возило ако излезе дека е навистина 6000 евра. Ако и за тоа се полакомат и го даваат за 10000евра ќе си остане во вечен заборав како и сите други небитни возила. Ама поентата на АМИ не е само тоа возило, туку дека ако пркне работата и други ќе нудат такви возила. Такви возила кои се очајно потребни за низ град (и им е забрането да одат меѓуградски) се премногу важни. Ако пркне ќе има и Fiat Lepota излезено, ќе излезе и Toyota Micuci и слично за 6-7000 евра. Категорија на возила во која нема конкуренција моментално и е преплавена начисто со половни кршеви.
За 30.000 евра веќе има електрични, секако дека дачија нема да погледнам. Но, нивното ветување е:

The Dacia Spring Electric concept has been revealed in full. It takes the form of a crossover-styled city-car, previewing a cut-price small SUV that promises to be the cheapest electric car in Europe when it goes on sale in 2021.

Ако ги исполнат ветувањата, не да ќе го гледам, туку и ќе го чекам на промоција со субвенции од државата.
Меѓу другото, тоа значи дека ќе биде поефтино од цитроеновото лего кантиче за двајца.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.