Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1706216 пати)

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9915 на: 17 Април 2020, 16:20:15 pm »
Ti vidi dali toa guma drzi na suvo i mokro, dali ti dava custco na sigurnost, a sto se tice bucavost na guma, ima da se naviknes :)
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9916 на: 17 Април 2020, 17:38:17 pm »
https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-Summer-Tyre-Test.htm

Според тестовите не е толку бучна.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9917 на: 17 Април 2020, 19:27:46 pm »
Не си возел Рикен т.с. Тигар. На 407-цата имав, неверојатна работа како камион да терам :D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9918 на: 17 Април 2020, 19:33:31 pm »
Имам позади на мојата Тигар од тој претходниот модел како у V шарата, одма се осети разлика во бука со Савата колку се потивки од нив.

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9919 на: 21 Април 2020, 20:43:59 pm »
ај да ја освежиме темава. После долго расмизлување и солидни понуди се решив за Sava. Некој член од тука ми препорача у транзит да прашам и ми дадоа најдобра понуда од 13 600 за 4 гуми со се монтажа и балансирање додека на други страни ко што се е купи или гумигуми истите ги најдов за 14 000 плус монтажа.... е једино не прашав дали се само UHP 2 гумите али ке видам утре на лице место па ке добиете и слика и одговор како сум задоволен од услугата.


Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9920 на: 21 Април 2020, 20:57:40 pm »
Не заборавај датумите, само! :)

Макар што доста се трошат, не би требало да налеташ на нешто старо.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9921 на: 21 Април 2020, 23:25:32 pm »
ај да ја освежиме темава. После долго расмизлување и солидни понуди се решив за Sava. Некој член од тука ми препорача у транзит да прашам и ми дадоа најдобра понуда од 13 600 за 4 гуми со се монтажа и балансирање додека на други страни ко што се е купи или гумигуми истите ги најдов за 14 000 плус монтажа.... е једино не прашав дали се само UHP 2 гумите али ке видам утре на лице место па ке добиете и слика и одговор како сум задоволен од услугата.



Монтажа и балансирање во gumigumi.mk ти е бесплатна ако одиш во сервисот во Скопје.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9922 на: 24 Април 2020, 17:08:33 pm »
Па што знам, тука кај што сме, зимите и не се толку екстремни. Еве годинава ни снег не видовме, а не симна испод -8 рецимо.
Прошлото лето, фати 40ка, така да, веројатно поише би биле летно-ориентирани гумите.

Во моментов имам Goodyear 4Vector на двете коли, со тоа што на Опелот се измутираа пошто не ги ротирав на време. У глобала, задоволен сум од гумите, и би рекол дека деформацијата што се деси, не е по кривица на гумите, туку мое невнимание.

Од тоа што читам по нетов, скоро и да не прави разлика (освен ценовно) за кои помеѓу Michelin, Continental или Goodyear ќе се одлучи човек, сите нудат доста добри перформанси.
Апдејт:

Денеска пазарени нови гуми за колата.

Иако се мислев за едни, испадна да земам сосема други, па се надевам дека не сум напраил глупост.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Vredestein Quatrac Pro 225/50 17 98Y
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9923 на: 24 Април 2020, 17:34:55 pm »
Мутерите оргинал ти се?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9924 на: 24 Април 2020, 18:49:18 pm »
Мутерите оргинал ти се?
Не, оригинал се.

Си нарачав капачиња, пошто при прошлото мењање тркала ми ги снема.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9925 на: 27 Април 2020, 21:48:52 pm »
Пред околу 1 месец купив гуми Hankook од Stop&Go па да нашишам малку искуство за нивниот "професионализам" после денешната проверка.

Уште пред да му речам дека ги купувам и да ги монтираат, го прашувам дечкото за цена и ми кажа точна цифра. А на интернет цените не се со точни цифри, ама ајде си викам ок. Кога ги наместија одам да плаќам и девојката на шалтерот ми кажува различна цена (се работеше за плус 20тина денари од гума). И посочувам дека не ми беше кажана таа сума и ми вика не знам оти колегата така ти рекол оваа е цената, баш после ќе го прашам :o . Ок реков ајде наплати, нема да се осиромашам за 100 денари ама мразам давање неточни информации кога се работи за пари. Плаќам до денар, сакам до денар да знам колку ќе платам. Ми беше кеиф за гумите и сакав што порано да заминам да ги провозам.

После околу една недела откако ги ставив гумите, ми излезе реклама на фејсбук од Stop&Go за истиве гуми што ги купив и гледам гумите се поевтини за 2хх денари од тоа што јас ги платив. Значи ги платив по цена како за нова пратка, а добив гуми со ланска година (2019). Ова ајде моја грешка, можеби треба стриктно да им посочам дека сакам да бидат произведени 2020 година. Но не го напоменав тоа бидејќи до пред 1 месец пред да купувам цената беше 200-300 денари поевтина и штом ја покачија мислев дека гумите од 2019 им се потрошени и имаат само 2020, но сум бил во заблуда.

Откако ми беа ставени гумите до вчера имав поминато само 70тина км и забележав дека се малку крути, ама ми беа потивки од претходните и си реков топ. Тоа што се покрути, подобри ќе бидат по кривини. Но сум бил во голема заблуда. Денеска извозив 150тина км на отворено и стварно многу крути ми беа гумите. Во кривини многу чудно се однесуваше колата, со зимските подобро чувство имав. Решив да појдам на бензинска и да ги проверам за секој случај и покрај тоа што мислев дека Stop&Go се сериозен сервис за гуми и си ја знаат работата. Беа напумпани 2.7 бари сите 4. 2.7! Пропишано е 2.0 напред, 1.8 назад. Па толку ли не се замараат? Јас уствари на балони сум возел.

Да немаа утнато олку многу со притисоков од кој зависи безбедноста немаше да пишувам за тоа глупостите погоре со ситните пари, но ајде да доловам поширока слика за педерските работи.

Зошто бе пи*каму треба да се замараме кој и е проблемот на колата пред да одиме на сервис оти мајсторот тешко дека ќе го открие туку ќе те мота по тавани да смениш 3 сензори дури го погоди правиот, зошто мора да му дремиме над глава кога работат за да знаеме дека сработиле како што треба, зошто отпосле треба да провериме уште еднаш оти гарант нешто има промашено и сл!? А ја плаќаме сумата која ја бараат без ценкање и во која ти ветуваат дека се ќе биде супер.


Најбитниот заклучок е да си го проверувате притисокот во гумите после монтирање на гуми. Јас имав и непријатна случка со мало извртување на раскрсницата кај ТЦЦ Плаза уште првиот ден кога ги ставив и вината целосно ја префрлив на моето невнимателно возење на влажно, но сега мислам дека притисокот си го одиграл своето.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9926 на: 27 Април 2020, 22:00:35 pm »
Порано се знаеше, на вулканизер (било кој) гума излага напумпана на 2.0. Абе фичо било, ли лексус бил не е битно - 2.0.

Швајцарците саатите ги местеа според нашите мерачи за гуми.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9927 на: 27 Април 2020, 22:08:09 pm »
159-ката си сака 2.7 на сите 4 ќошиња - и тоа на ладни гуми. Инаку Богот на Свитканите Бандаши ќе се јави на првата дупка ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9928 на: 27 Април 2020, 22:11:01 pm »
Мислам дека никој не мери кога ти менуваат гуми.

И да се доплаќаше за тоа, пак ќе ти усерат работа :)

Од вулканизер или купување нови гуми се знае - право на бензинска.
Заеби ти барање професионалност ово-оно :)))
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9929 на: 27 Април 2020, 22:19:45 pm »
159-ката си сака 2.7 на сите 4 ќошиња - и тоа на ладни гуми. Инаку Богот на Свитканите Бандаши ќе се јави на првата дупка ;D

Си сака на 18ки или 19ки бандаши, ама на 15ки бандавчиња како кај мене не сака воопшто :)

Мислам дека никој не мери кога ти менуваат гуми.

И да се доплаќаше за тоа, пак ќе ти усерат работа :)

Од вулканизер или купување нови гуми се знае - право на бензинска.
Заеби ти барање професионалност ово-оно :)))

Па го наплаќаат 500 денари ако купиш гуми од кај нив, а ако не ти се купени таму ти наплаќаат дупло или х3.