Автор Тема: Колку гориво во резервоарот?  (Прочитано 16681 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #45 на: 16 Мај 2012, 09:16:56 am »
Falalngo tvrdoglava, kaj i da e, ke ti rokni pumpata ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #46 на: 16 Мај 2012, 09:40:33 am »
Сите еден ден ќе рокнеме, да сме живи и здрави сега додека сме :)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #47 на: 16 Мај 2012, 10:22:51 am »
Ја кога го земав Спаркот од салон пред неколку години им одржав 100 лекции откако се изнаслушав глупави препораки. И мене ми го рекоа истото а јас редовно возам уште 50км откако ќе светне сијаличката веќе 4 и кусур години без никаков дефект. Еднаш ме оставил без гориво и го возев 25км со 500мл гориво. Пумпата има вграден механизам за заштита. Ако повлече воздух веднаш се исклучува за да остане барем малку бензин во системот и за да можеш да го запалиш после лесно откако ќе ставиш гориво.
Интересен механизам... ???

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #48 на: 16 Мај 2012, 10:24:17 am »
Маршер, ти ништо не разбираш.... Механизмот работи на следниов начин:
Пумпата повлекува воздух - снемува гориво - се гаси моторот - НОРМАЛНО се гаси и пумпата ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #49 на: 16 Мај 2012, 10:27:41 am »
во 2 дена - 70 км...

многу ретко турам повеќе од 4 литри нафта... и турам од ден за ден...
скоро нонстоп свети сијаличката за минимум... 60 летри резервоар, 3-4 се губат во него

До капка ако доцеди, само тураш доволно за да можи да повлечи И ШИБАЈ.... вергаш троа, троа трокира дури да го истера воздухот после, ама гајле си нема...
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #50 на: 16 Мај 2012, 10:32:15 am »
A ne razbiram sto e poentata na stavanje tolku malku gorivo i cuvanje na rezerva? Pak isto gorivo ke se potrosi, i isti pari ke se dadat.
Ne mi e jasno.
Na primer prasanjeto mi e zosto da ne se cuva na primer na polovina rezervoarot...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #51 на: 16 Мај 2012, 10:35:40 am »
Затоа што не се чува, се троши - гориво е. Зошто да не го користам целиот капацитет на резервоарот? Сипам до горе и го празнам до крај (резерва). Или зошто да затворам 6000 денари во резервоар кога возам на плин? Плинската боца ми е стално во динамичен распон од фул до нула, ама резервоарот за бензин ми е од црвено до 1/2 стално :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #52 на: 16 Мај 2012, 10:39:08 am »
Согласен со Дени. Резервоарот кај мене секогаш покажува помеѓу 1/4 и 1/1, како кога. Резервоар од 64л некаде макс.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #53 на: 16 Мај 2012, 11:00:25 am »
Ја кога го земав Спаркот од салон пред неколку години им одржав 100 лекции откако се изнаслушав глупави препораки. И мене ми го рекоа истото а јас редовно возам уште 50км откако ќе светне сијаличката веќе 4 и кусур години без никаков дефект. Еднаш ме оставил без гориво и го возев 25км со 500мл гориво. Пумпата има вграден механизам за заштита. Ако повлече воздух веднаш се исклучува за да остане барем малку бензин во системот и за да можеш да го запалиш после лесно откако ќе ставиш гориво.
Интересен механизам... ???
Епа еве ти знаеш како функционираат. Кажи, поучи не. Јас така имам читано.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #54 на: 16 Мај 2012, 11:02:38 am »
Кога го земав Спаркот од салон пред неколку години, се сеќавам дека таму ми рекоа, гледај да не падне стрелката за гориво под 1/4, затоа што може да се оштети пумпата доколку повлече на празно.

Ја кога го земав Спаркот од салон пред неколку години им одржав 100 лекции откако се изнаслушав глупави препораки. И мене ми го рекоа истото а јас редовно возам уште 50км откако ќе светне сијаличката веќе 4 и кусур години без никаков дефект. Еднаш ме оставил без гориво и го возев 25км со 500мл гориво. Пумпата има вграден механизам за заштита. Ако повлече воздух веднаш се исклучува за да остане барем малку бензин во системот и за да можеш да го запалиш после лесно откако ќе ставиш гориво.
[/quote]

Интересна и многу корисна работа, барем спречува да рокне пумпата ако останеш без гориво. :)


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #55 на: 16 Мај 2012, 11:07:58 am »
Вака е контролирано на Стилото (и на Алфата е слично):

CONTROLLING FUEL SUPPLY - FUEL PUMP
The control unit supplies the electric pump:

when the ignition is ON for 0.8 s
with the ignition in the START position and the engine speed > 22.8 rpm


The control unit cuts off the supply to the electric pump:

with ignition in OFF position
with engine speed < 22.8 rpm.
The returnless fuel supply system ensures a constant petrol pressure of 3.5 bar.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mase

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #56 на: 16 Мај 2012, 11:20:33 am »
Се сложувам со Дени.
Јас не гледам поента да се вози со последниот милилитар бензин, да стравувам дали ќе успеам да стигнам до првата бензиска. И додека е на резерва кога тогаш пак ќе мора да се стави за Х денари, па зошто да не ги ставам тие Х денари кога сум на четвртина резервоар, пример.
Тоа гориво си е мое, кога тогаш пак ќе го потрошам, не дека инвестирам во нешто небитно.

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 459
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #57 на: 16 Мај 2012, 11:32:48 am »
јас палиото стално го возев до последна капка бензин :o  и немаше проблем ама пред пола година се сјеба нешто и на сервис ми ракоа дека е оштетена пумпата за гориво зошто е возено без бензин ??? ???
од тогаш се трудам да има цело време бензин, ама пошто колата е у рацете на мајками тешко го контролирам тоа

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #58 на: 16 Мај 2012, 11:35:49 am »
јас палиото стално го возев до последна капка бензин :o  и немаше проблем ама пред пола година се сјеба нешто и на сервис ми ракоа дека е оштетена пумпата за гориво зошто е возено без бензин ??? ???
F*ck! Дај кажи како си го возел без бензин, и јас сакам така да возам :D :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #59 на: 16 Мај 2012, 11:37:39 am »
кај мене кога ке дојде до нула има 3-4 литри во резервоарот..... мислеле они на нас балканците кога го проектирале бордот.