Автор Тема: Колку гориво во резервоарот?  (Прочитано 16677 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #90 на: 16 Мај 2012, 16:49:04 pm »
Дени ми расчисти една опасна мистерија.

ОТ

Ама ти збориш веќе откажана, јас мислам кога е ослабена а работи...
Oва е со ослабена (работеше околу 17% од пропишаното), а ако е откажана... крај. Нема да мрдне колата.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #91 на: 16 Мај 2012, 17:35:10 pm »
Ја кога го земав Спаркот од салон пред неколку години им одржав 100 лекции откако се изнаслушав глупави препораки. И мене ми го рекоа истото а јас редовно возам уште 50км откако ќе светне сијаличката веќе 4 и кусур години без никаков дефект. Еднаш ме оставил без гориво и го возев 25км со 500мл гориво. Пумпата има вграден механизам за заштита. Ако повлече воздух веднаш се исклучува за да остане барем малку бензин во системот и за да можеш да го запалиш после лесно откако ќе ставиш гориво.

Кај мојата пред да снема гориво еднаш сецнува, после тоа имам околу 200 - 400 метри за паркирање. Кога ќе изгасне ако не се вергла со допуната одма пали, а ако се вергла и ако се тргне односно ако се потроши све што има низ доводот допуната ја пали после 3- 4 долги верглања.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #92 на: 19 Октомври 2012, 19:37:55 pm »
Па во подобри времиња и до крај сум го крцал, сега ретко, гледам да не навлезе стрлката во црбено, претежно од црвеното до втората цртичка.... Ако немам кеш одам пеш.... Демек не чинело на дизел да снема гориво, па не морам да пробувам...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #93 на: 19 Октомври 2012, 19:41:28 pm »
Лол!

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #94 на: 19 Октомври 2012, 19:57:55 pm »
Јас стално си го крцам до даска,така да немам никаков проблем со резерва. Пред некое време ми светна резервата и се израдував како мало дете :-X

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #95 на: 19 Октомври 2012, 20:03:16 pm »
На таткоми откако ја имаме колата му се има десено едно 5-6 пати да остане и без плин и без бензин, значи без никакво гориво и ја сум трчал со туби да му однесам бензин па да продолжи со возење.
Инаку опелот откако е купен, не видел повеке од 10 литра бензин во резервоар. Плин да, повеке пати ја имаме полнето боцата до крај, али бензин јок.

Се секавам порано кога немавме плин, и кога ке одевме за прилеп, таткоми само 10 литра ке ставеше бензин и претходно што имал 2-3 литра и толку. После на вракање од прилеп ке ставеше за 200-300 денари и толку. И затоа со таткоми коа одиме на пат со наша кола, да ти се смачи и пат и се, ке ти се кљанкори и ако му спукаш бетер, за инат ке ти намали  ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #96 на: 19 Октомври 2012, 20:25:31 pm »
Татко ти многу личи на татко ми по твоиве кажувања.... изгледа сите овие Опел Олдтајмерџии исти табиети се.
Јас еднаш го наполнив кадетот до крај со 45л бензин кога одев за љубаниште. Татко ми инфаркт ќе го стегнеше.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #97 на: 19 Октомври 2012, 21:27:33 pm »
Секогаш идам на полн резервоар, поретко на половина. Зависи како стојам со пари во себе.

Отсутен The Boy Next Door

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 491
  • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #98 на: 20 Октомври 2012, 01:26:33 am »
Имав една дешавка кога патував за Саранда преку Грција поврзана со бензин. ;D
Тргнавме од Ск накај Охрид да фатиме малку боја (4-5 дена) и после преку Битола влеговме во Грција.Стандард на излез од држава полнам го крај и мислев дека со ова гориво ќе терам и на 1/4 ќе го дополнам до крај.Возам и како што доаѓаат градовите ние (јас и девојка ми) застануваме и ќе прошетаме.Во Несторио еден го прашуваме од каде да излезе за да го продолжиме патот,ни ја погледна мапата и ни кажа некој скратен пат низ планина.Се мислевме дали да го полушаме ама викам ај чим е пократок ќе го пробаме.Тргнавме низ едни планини и заборавив на тоа дека ако го газам ќе го испие цело гориво за ептен кратко време (27л/100км).Пусти мерак нагоре рикаше како мајка за дете да плаче и кога стигнавме на крај од резервоарот светна за бензин (10л)и знам дека веќе влагаме у црвена зона.патот кој ни треба е десно ама има некое селце на 4 км лево,свртев лево, стигам у селцето со 20 жители и НЕМА БЕНЗИНСКА, видов едни џандари и застанав да ги прашам за бензинска пумпа каде има најблиску,одговорот беше FOLLOW US.Тргнав по нив и возиме полека пошто незнам колку км има до бензинската и гледам на еден знак 40 км до следниот град,кај што немам бензин,кај што и грков ме враќа наназад само по друг пат па уште и следен град у ПМ далеку за мене.Прва мисла го изедов јас немиен,нема шанси со 205-та да стигнам до таму.Чиста среќа што на некои 10км имаше еден град/село кое не го пишуваше на мојата карта НО имаше бензинска.ФАЛА МНОГУ драг шефе ПУНИ ДО КАЈ МОЖЕШ,а што неможеш носам КАНТИЧКИ.

Е од тогаш па навака не ни помислувам да стигнам на една четвртина. ;D :D :D :D :D
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #99 на: 20 Октомври 2012, 01:51:54 am »
500че за низ град,на отворено танкирам барем 1/2

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #100 на: 20 Октомври 2012, 09:37:32 am »
Фул. На секое полнење, по можност понеделник вечер...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #101 на: 20 Октомври 2012, 09:45:27 am »
^ Тоа е тоа.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #102 на: 20 Октомври 2012, 10:01:50 am »
Плинче фул. Секое пунење. Бензин за 2000 или 3000 кога ќе светне црвено. Нека има... Стилото жена ми го пуни за 1000 или 2000 денари кога ќе светне црвено.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #103 на: 20 Октомври 2012, 12:59:04 pm »
Пожелно е да има гориво над резерва за да се заштити пумпата од прегревање.Се работи за електромотор како погонски дел.Самиот бензин ја лади пумпата...
За старите механички пумпи ова и не е некој голем проблем...

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #104 на: 20 Октомври 2012, 16:06:38 pm »
Пожелно е да има гориво над резерва за да се заштити пумпата од прегревање.Се работи за електромотор како погонски дел.Самиот бензин ја лади пумпата...
За старите механички пумпи ова и не е некој голем проблем...

Ова е посебно битно за плинашите, кои знаат да ја возат колата со илјадници километри со гориво на минимум.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.