Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 196412 пати)

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Problem so klima
« Одговори #1035 на: 15 Април 2024, 19:54:58 pm »
Да не ја отварал некој сезоната со сервис на клима, проверки, дополна на фреон. Ме интересира колку стигна цената за грам фреон, да не ставал некој сега брзо? Треба да дополнам па да знам дали да одам регуларно или да го чекам оној од Илинден со цена 700 денари колку и да ти фали. мене ми фалат околу 150 грама, установено е тоа последните години, толку губи преку зимата.

@Filip MK Нешто слично како @riki_staff - имав фреон во минус ради пукнато црево и 1500 ден со боја во Прилеп.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Problem so klima
« Одговори #1036 на: 16 Април 2024, 09:40:22 am »
2500 кај Вебасто, ако е со малку фреон 2000 :)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Problem so klima
« Одговори #1037 на: 16 Април 2024, 14:11:26 pm »
2500 кај Вебасто, ако е со малку фреон 2000 :)

Многу ова, мислев по грам рачунаат (2 денари е грам). на Фб ми налете и понуда за 900 денари, а 1000 денари со проверка, со УВ боја, ако сум ги зачувал линковите. мислев да одам до ЦЕКо за тие 150 грама X 2 денари и дека ќе поминам со 400-500 денари
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8423
  • Малерозен дрводарец
Одг: Problem so klima
« Одговори #1038 на: 16 Април 2024, 15:17:25 pm »
2500 кај Вебасто, ако е со малку фреон 2000 :)


Потподигнаа цените, а?

Не се сеќавам дали е пред 3 или 4 години...
2000 беше со боја...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Problem so klima
« Одговори #1039 на: 16 Април 2024, 15:40:15 pm »
Па да, како и сѐ останато, освен платите секако :)

Инаку кај мене иако не очекував дека ќе има дефект на црево, среќа што дадов за така со УВ боја па го баравме дефектот инаку два пати ќе си плаќав

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Problem so klima
« Одговори #1040 на: 16 Април 2024, 16:14:06 pm »
Губат ли климите фреон од старост? Треба да дополнам или да не чепкам ако работи?

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Problem so klima
« Одговори #1041 на: 16 Април 2024, 16:39:01 pm »
Не чепкај, затворен систем е. Особено на понова кола ако немало беља, терај. Јас на стариот Голф 12 години не пипнав.

Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 181
Одг: Problem so klima
« Одговори #1042 на: 16 Април 2024, 18:30:43 pm »
Не чепкај, затворен систем е. Особено на понова кола ако немало беља, терај. Јас на стариот Голф 12 години не пипнав.

а она што кажуваат дека како и на секој друг систем што користи уље треба редовен сервис на максимум 2 год, инаку и јас сум на истата мака климата работи супер ама ме бунат препораките,
реално не сум до толку сиромав да платам сервис на клима повеќе ме плаши нестручноста на операторите

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Problem so klima
« Одговори #1043 на: 16 Април 2024, 18:32:58 pm »
Не чепкај, затворен систем е. Особено на понова кола ако немало беља, терај. Јас на стариот Голф 12 години не пипнав.

а она што кажуваат дека како и на секој друг систем што користи уље треба редовен сервис на максимум 2 год, инаку и јас сум на истата мака климата работи супер ама ме бунат препораките,
реално не сум до толку сиромав да платам сервис на клима повеќе ме плаши нестручноста на операторите
I u pravo si, glavnoto e sto treba saglam covek

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Problem so klima
« Одговори #1044 на: 17 Април 2024, 09:16:15 am »
mojt da se ppriklajt filter za freon i kondenzatorot da se naprajt bashka? t.e. od neshto drugo bipasovala klima na w211 e klasa ?

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Problem so klima
« Одговори #1045 на: 17 Април 2024, 09:36:42 am »
Не чепкај, затворен систем е. Особено на понова кола ако немало беља, терај. Јас на стариот Голф 12 години не пипнав.

а она што кажуваат дека како и на секој друг систем што користи уље треба редовен сервис на максимум 2 год, инаку и јас сум на истата мака климата работи супер ама ме бунат препораките,
реално не сум до толку сиромав да платам сервис на клима повеќе ме плаши нестручноста на операторите

Додека лади како што треба јас не би чепкал ништо во тој систем.

Има некој филтер кој што стои кај ладилникот, тој може да го смениш. Иако јас лично до сега никогаш не сум сменил на ниту една кола таков филтер.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43554
  • Il Moderatore
Одг: Problem so klima
« Одговори #1046 на: 17 Април 2024, 10:56:28 am »
Има некој филтер кој што стои кај ладилникот, тој може да го смениш. Иако јас лично до сега никогаш не сум сменил на ниту една кола таков филтер.
Мислам дека во последниве години и тој филтер го интегрираат во ладилникот, па промената е малце дискутабилна, ако не и невозможна.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Problem so klima
« Одговори #1047 на: 17 Април 2024, 15:24:01 pm »
Има некој филтер кој што стои кај ладилникот, тој може да го смениш. Иако јас лично до сега никогаш не сум сменил на ниту една кола таков филтер.
Мислам дека во последниве години и тој филтер го интегрираат во ладилникот, па промената е малце дискутабилна, ако не и невозможна.
pa da de, da ne menuva kondenzator i filter i ladilnik zaedno, podobro e da smena samo filter. Inaku da, samo filter da smenish treba da go rasparash kondenzatorot pa da menis filter, pa da go sostavish pak ladilnikot, shto bi bilo cista glupost. Ne znam, ama filter bi mozelo da se stavi seriski na bilo koe crevo, pa neka ima i vo kondenzatorot, ako e eksterniot prv na nego kje se fakja naj golm del, pa znacitelno kje se zgolemi vekot na toj shto e vnatre. Ili ako pasira filter od 203 na primer, tie misla bea so bashka filter.
 

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Problem so klima
« Одговори #1048 на: 18 Април 2024, 09:16:04 am »
Губат ли климите фреон од старост? Треба да дополнам или да не чепкам ако работи?
Не е лошо да си го провериш системот, бесплатно е, можно е помалку да ти пушта од некаде, скоро неприметно, да имаш се помалку фреон и компресорот да се оптерети, ова од мое искуство, мада имаа мана компресорите на Фа Ве групацијата.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Problem so klima
« Одговори #1049 на: 18 Април 2024, 14:56:45 pm »
Компресорот има заштита. Додека вклучи заштитата, ти ќе приметиш дека немаш ладење во кола.