Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 195551 пати)

Отсутен wladimir

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 57
Одг: Problem so klima
« Одговори #1080 на: 23 Јули 2024, 14:11:11 pm »
другови, искуство со о https://www.facebook.com/avtoklimabrane
Овој ако е во драчево према долно лисиче, слободно носи.


Тој е, до пругата пред станица Драчево. Бев прееска, го немаше, на телефонот недостапен.

Инаку пред тоа бев во Автоклима Вебасто бидејки деновиве имам проблем со компресорот од климата, во 16 часот на горештините кога се враќам од работа, компресорот цело време се мачи, вчера мислев дека и цркна, чудно брчеше, плус по 2-3 секунди работеше, па се гасеше и воопшто не ладеше. Тоа го приметив и деновите наназад.

А наутро, навечер нема проблем. Фреон има, проверено и пред 2 месеци, не фалеше воопшто.

Во Вебасто тој ми кажа дека не сум единствен со таков проблем бидејќи е прежешко и дека некои компресори на таа горештина, жештина и од асфалт додека стоиш во место не се способни да работат со полн капацитет.
Ми препорача кога ќе ја перам колата, од напред низ решетката да го перам и хладњакот со вапот. Го направив и тоа откако заминав, потоа ја тестирав климава, си работеше и ладеше постојано.

Ваше мислење некој да има сличен проблем ?

Kaj mene ima ist problem. Uste ne mi otkriena pricinata. Koga raboti, raboti perfektno, no cesto se gasi, pa ednas duva ladno, drug pat toplo, pa pak da pocne ladno I se taka.

компресорот е цркнат, треба нов, и ја го имам истиот проблем, Бране рече нема компресија и затоа не лади секогаш

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6564
Одг: Problem so klima
« Одговори #1081 на: 24 Јули 2024, 00:16:27 am »
Не ми е цркнат компресорот, баш напротив откако ми ја провери пред некој ден, од тогаш ми се нема случено да се пали и гаси компресорот, туку си работи постојано и лади климата. Веројатно имало малку повеќе фреон од што требало.

Како и да е, набавен ми е резистор за да ми работи перката исправно, да работи и првата брзина, не само втората.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6564
Одг: Problem so klima
« Одговори #1082 на: 26 Јули 2024, 20:17:23 pm »
Резисторот е заменет со нов, сега работи перката на хладњакот и на прва брзина, благодарност до @riki_staff за резисторот кој ми го испрати.

Засега немам проблеми со гасење на компресорот.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6564
Одг: Problem so klima
« Одговори #1083 на: 29 Јули 2024, 15:38:26 pm »
Бев пред 1 час кај истиот автоклима сервис ВАМ во Маџари, проверено, овој пат се беше ок како што треба.

Значи проблемот произлегувал од неисправниот резистор кој не ја уклучувал прва брзина на перката од хладњакот.

Ете препорака од мене за Автоклима ВАМ.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2731
  • Шалабајзер
Одг: Problem so klima
« Одговори #1084 на: 31 Јули 2024, 15:37:35 pm »
Момци, имам проблем со климата на голфот…

Сезонава 4-5 пати ја пунам со боја, и ми го испушта фреонот од негде ама ни на компресор има флеки ни на хладњаче нигде сува барут, едно полнење ми трае недела дена до две максимум, и целиот се губи фреон од 525грама дали 100 грама остануваат во систем

Чаре некој некое има ли?
No turbo, no fun :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6564
Одг: Problem so klima
« Одговори #1085 на: 31 Јули 2024, 15:50:12 pm »
Барај мислења по други автоклима сервиси.

Иди кај овие ВАМ што бев јас, ми детектираше што е кај мене маката додека познатиот Вебасто не ни сакаше да се потруди барем да испита како работи компресорот, дали има доволно фреон итн.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5310
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Problem so klima
« Одговори #1086 на: 31 Јули 2024, 15:51:35 pm »
Акое под маска губењето нема да го видиш со голо око.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2731
  • Шалабајзер
Одг: Problem so klima
« Одговори #1087 на: 31 Јули 2024, 16:08:59 pm »
Искрено дечкиве од ИнтерФриго креваат раменици, не може никако да се најде, ќе видам ќе размислам за друго мислење 
No turbo, no fun :)