Автор Тема: Работи кои не ви требаат или ви се за давање  (Прочитано 558360 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #780 на: 17 Јануари 2013, 23:18:51 pm »
е какви користи спаркот бе? 3w ? моторчето користеше такви ;D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #781 на: 17 Јануари 2013, 23:20:31 pm »
24V тоа за камиони само

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #782 на: 17 Јануари 2013, 23:22:22 pm »
а да бе,епа  дели ги со 2 и таман по 12в,ем 4 позиции ќе имаш ;D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #783 на: 17 Јануари 2013, 23:23:03 pm »
Ја мислам дека имам шофершајбна за некој од олдтајмериве, Fiat 1300 или пак Austin.
Забаталена е а во солидна состојба, после 24 ќе ја сликам па ќе ја познаат од која кола е познавачите.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #784 на: 18 Јануари 2013, 01:03:38 am »
е какви користи спаркот бе? 3w ? моторчето користеше такви ;D

Користи 5W сијалици ама 12 волти а не 24. 24-ката си ја напишале во шупчето, да не можеш да ја видиш.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #785 на: 18 Јануари 2013, 01:23:15 am »
е какви користи спаркот бе? 3w ? моторчето користеше такви ;D

Користи 5W сијалици ама 12 волти а не 24. 24-ката си ја напишале во шупчето, да не можеш да ја видиш.

a be priznaj deka sakase sleper da zimas pa pocna leka poleka da sobiras delovi :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #786 на: 18 Јануари 2013, 01:50:52 am »
24V sijalicki koristete si gi vo kolite na 12V, ke usparate na kupuvanje drugi. Ja staiv na stopovite svetat so 50% intenzitet, sparaat energija, t.e. zeleni se a baska traat dodeka trae kolata.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #787 на: 18 Јануари 2013, 06:34:21 am »
24V sijalicki koristete si gi vo kolite na 12V, ke usparate na kupuvanje drugi. Ja staiv na stopovite svetat so 50% intenzitet, sparaat energija, t.e. zeleni se a baska traat dodeka trae kolata.

А таа нема да трае долго, зошто некој ќе те учука од позади, зошто многу шпараат сијаличките.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #788 на: 18 Јануари 2013, 09:20:11 am »
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #789 на: 18 Јануари 2013, 09:23:38 am »
^^ ова треба да се чува у букмарк... Многу често се јавува потреба за истото :)

Ова, и тоа со типот шо се џитка од прозор... Тоа ми е најепик у свет :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #790 на: 18 Јануари 2013, 09:29:59 am »
И мачето што има највесел поглед, нали?
;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #791 на: 18 Јануари 2013, 09:32:45 am »


 :D :D :D :D :D :D :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #792 на: 18 Јануари 2013, 09:34:37 am »
Проблемот е што некои луѓе не разбираат дека форумов е јавен и освен ние кои учествуваме во дискусииве и отприлика знаеме на кој колку му сече читаат и луѓе кои што можеби не се толку упатени и ваквите совети ќе ги сфатат сериозно.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #793 на: 18 Јануари 2013, 09:36:46 am »
24V sijalicki koristete si gi vo kolite na 12V, ke usparate na kupuvanje drugi. Ja staiv na stopovite svetat so 50% intenzitet, sparaat energija, t.e. zeleni se a baska traat dodeka trae kolata.
Мајка физика не работи така.  ;) ;) ;) ;)
P=5w
U=24v
I=0,2A
R=120Ω

За онаа од 12в пак ќе важи следното:
P=5w
U=12v
I=0,4A
R=60Ω

Ако сијаличката ја поврземе на 12в а е предвидена за 24 тогаш:

P=?
U=12v
R=120Ω
I=0,1A
P=0,1A*12V=1,2W

Со половичен напон, ќе тече и половична струја која е зависна од него (I=U/R). Според тоа моќноста е 4 пати помала. А тоа не е доволно за сијаличката да си ја врши работата на означување. Иако позициони светла и така немаат функција.

За да се постигне она што го сакаш ти, треба да земеш сијаличка од 10w и предвидена за 24V и да си ја ставиш на својата кола од 12V. Тогаш сијаличката ќе свети со 2.5W односно половина од она што нормално би требало да свети.

Секако треба да ја земеме предвид ефикасноста на сијаличката. Односно дека таа ефикасност се намалува со намалувањето на струјата. Па светлината која се емитува при половичен напон ќе биде 10-20% послаба отколку онаа кој се емитува во предвидениот режим.

Според тоа сијаличката ќе свети 5 пати послабо на половичен напон.

Тоа ни кажува дека за да добиеме еквивалентно светло на сијаличка од 5W, со половичен напон - потребна ни е сијаличка од 25W која е предвидена за работа на 24V, a ние ќе ја уклучиме на 12V. За среќа голем дел од сијаличките на камионите се 21W за кочници и за рикверц па може да се искористат тие.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: RABOTI KOI NE VI TREBAAT I SE ZA DAVANJE
« Одговори #794 на: 18 Јануари 2013, 09:37:14 am »
Проблемот е што некои луѓе не разбираат дека форумов е јавен и освен ние кои учествуваме во дискусииве и отприлика знаеме на кој колку му сече читаат и луѓе кои што можеби не се толку упатени и ваквите совети ќе ги сфатат сериозно.

у реду... дали ти одговраш или било кој друг одговара за постапките на некој трет? ако си дал некаков совет кој не е стандарден и логички, тоа значи дека е твое мислење а не инсистирање а пак уште помалку наредба тоа да се направи на “твојот начин“... така да било кој ако сериозно свати некоја изопачена работа, ја направи и се заебе, тоа значи дека сам си е крив... секој има мозок, секој треба да процени и пресуди дали треба или не треба да прави или не прави вака или онака... и на крајот секој си одговара за своите постапки...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време