Автор Тема: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...  (Прочитано 42241 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #240 на: 19 Октомври 2012, 12:11:55 pm »
И, што заклучи?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #241 на: 19 Октомври 2012, 12:15:30 pm »
Дека си далеку од заклучокот

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #242 на: 19 Октомври 2012, 12:28:34 pm »
Ајде образложи повеќе.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #243 на: 19 Октомври 2012, 13:08:42 pm »
1. Ај постар модел е. (баш би сакал да видам споредба со HTC One  X +)
2. Зошто е отворен плеерот кај С3 во позадина.
3. Незнам како е кај Ајфонот, но кај С3 со swipe не се убиваат целосно процесите од апликациите.
4. Мериме во нано секунди, тоа што треба да прикаже С3 и Ајфон. Конкретно Јутјубот (кој патем не е развиен за С3 како кај Ајфонот) прикажува 3 видеа на отварање, Ајфонот 2. Пгоолем екран, повеќе треба да прикаже. Разликата во време во секојдневно користење незнам дали е потребна да ја дискутираме.

Тука станува збор за фабрички софтвери така да ирелевантно е да се збори што би било кога би било.

Но, да се потсетиме:

1. со фабричкиве софтвери од ајфонот нема да може да ми братиш било што преку блутут.
2. нема да може да ми ја дадеш екстерната меморија за да слушам музика или да изгледам некое филмче
3. не треба да се прави даунсајз ако сакам да гледам ХД видео.
4. тешко дека ако тргнеме некаде и ни треба ГПС, ќе стигнеме кај што сме тргнале со Ајфонот.
5. не треба ајтјунс за да си ја префрлам музиката од ПЦ.
6. можам С3-ката да си ја користам како надворешна меморија
Едит 7: изумив дека Ајфонот не нуди никаква персонализација

Темава е за С3, затоа не трујам со други модели.
 Едит: изумив дека Ајфонот не нуди никаква персонализација

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #244 на: 19 Октомври 2012, 13:34:36 pm »
1. Ај постар модел е. (баш би сакал да видам споредба со HTC One  X +)
2. Зошто е отворен плеерот кај С3 во позадина.
3. Незнам како е кај Ајфонот, но кај С3 со swipe не се убиваат целосно процесите од апликациите.
4. Мериме во нано секунди, тоа што треба да прикаже С3 и Ајфон. Конкретно Јутјубот (кој патем не е развиен за С3 како кај Ајфонот) прикажува 3 видеа на отварање, Ајфонот 2. Пгоолем екран, повеќе треба да прикаже. Разликата во време во секојдневно користење незнам дали е потребна да ја дискутираме.

Тука станува збор за фабрички софтвери така да ирелевантно е да се збори што би било кога би било.

Но, да се потсетиме:

1. со фабричкиве софтвери од ајфонот нема да може да ми братиш било што преку блутут.
2. нема да може да ми ја дадеш екстерната меморија за да слушам музика или да изгледам некое филмче
3. не треба да се прави даунсајз ако сакам да гледам ХД видео.
4. тешко дека ако тргнеме некаде и ни треба ГПС, ќе стигнеме кај што сме тргнале со Ајфонот.
5. не треба ајтјунс за да си ја префрлам музиката од ПЦ.
6. можам С3-ката да си ја користам како надворешна меморија
Едит 7: изумив дека Ајфонот не нуди никаква персонализација

Темава е за С3, затоа не трујам со други модели.
 Едит: изумив дека Ајфонот не нуди никаква персонализација

Не ме интересира колкав екран има самсунгот. Двата прикажуваат HD така да тоа е најмалку битно.

Па како тоа сега наеднаш не е битна брзината на ајфонот кој има скоро дупло послаб процесор?
Мили секунди се во прашање? Епа тогаш нека стават 8 јадрен процесор во наредниот самсунг, па да ги надохнади тие милисекунди.

1. Не гледам како е тоа толку битно во секојдневен живот? Блутут праќање е заборавено одамна толку е споро, што побрзо ќе ти го пратам на и меил, пошто сега се и сешто има интернет. Ако веќе споменуваш блутут, кажи дали се побрзува со блутут слушалка, дали во кола можиш да го синкуваш итн...
2. зошто би ти ја дал екстерната меморија? Баш е добро што нема некаква глупава картичка ајфонот, оти таа картица не често знае да заебава. Имам јас лично користено ХТЦ кое по 4пат вадење и ставање на картицата почнуваше да работи. Пошто нормално картиците се 300ден и се кинески. А и заборави да напомениш дека ако ја извадиш картицата твоја, телефонот само за потпирање на врата можи да ти послужи.
4. Ајде бе? Сигурен си во ова? Сакаш уште едно видео С 3 и ајфон 5, со gps?
5....... Воопшто не битно.
6.не сваќам зошто, не битно за мене. имам усб, кое ми користи за таа намена. Не гледам потреба да влечкам со мене кабел или кард ридер за да ми ставиш нешто на моморијата.
7. изгледа толку ти е битна пероснализацијата, што си ја запишал 2 пати. Ќе те прашам само, каква пероснализација? Што е тоа толку јако кај самсунгов, што тооооолку многу му фали на ајфон?

Еве ти го X

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #245 на: 19 Октомври 2012, 13:37:25 pm »
Колку што гледам, One X го шие ајфоунот во тестов.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #246 на: 19 Октомври 2012, 13:39:46 pm »
На видеото приметив дека кај Iphone веке страниците ги има во историјата, а кај Самсунгот мора да ги пишува цели(не се отварани претходно)... Ама нема веза,таа милисекунда доцнење може да се должи и на скоро 1-инчи поголем екран--- Нема веза нема да се темелам на претпоставки туку само ке ги напишам и др работи кои ги кажа на тестот.

Шо е побитно,барем за мене, од тоа што го кажа дечкото:
1.Иако е мнооогу поголем во рака поубаво лежи,позгоден е,
2.Има дааааалеку подобра камера, дааалеку подобар екран, и поквалитетен екран(+HD)
3.Има подобар touch screen,
4.Има подобро стакло
5.Има повеќе опции за персонализација према лични потреби
6.Батеријата му трае многу повеќе иако има за 30% поголем екран-(нели екранот беше изговор за трошењето на батеријата,ем полош екран, ем помалку трае батеријата)

Apple имаа едно чудо време да го срамнат со земја Самсунг, а сега треба да бидат среќни ако излезат рамо до рамо...
A и додека да стигне кај нас 5-ката ,Самсунг ќе го извади 4-ката.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #247 на: 19 Октомври 2012, 13:46:05 pm »
Интересна споредба.

Not a valid youtube URL
Мене веќе ме влече следниот телефон накај андроид, unless win phone. (nokia прави одлични телефони - чачкав еден...)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #248 на: 19 Октомври 2012, 13:52:41 pm »
Баш сега ќе го ставав ова видео. Споредба со Џели бин.

Убаво вика дечкото во видеото, дека ајфон до сега победил се во брзина, дури и КВАД КОР галакси 3.

Колку што гледам, One X го шие ајфоунот во тестов.

Како тоа го шија? Во што?

На видеото приметив дека кај Iphone веке страниците ги има во историјата, а кај Самсунгот мора да ги пишува цели(не се отварани претходно)... Ама нема веза,таа милисекунда доцнење може да се должи и на скоро 1-инчи поголем екран--- Нема веза нема да се темелам на претпоставки туку само ке ги напишам и др работи кои ги кажа на тестот.

Шо е побитно,барем за мене, од тоа што го кажа дечкото:
1.Иако е мнооогу поголем во рака поубаво лежи,позгоден е,
2.Има дааааалеку подобра камера, дааалеку подобар екран, и поквалитетен екран(+HD)
3.Има подобар touch screen,
4.Има подобро стакло
5.Има повеќе опции за персонализација према лични потреби
6.Батеријата му трае многу повеќе иако има за 30% поголем екран-(нели екранот беше изговор за трошењето на батеријата,ем полош екран, ем помалку трае батеријата)

Apple имаа едно чудо време да го срамнат со земја Самсунг, а сега треба да бидат среќни ако излезат рамо до рамо...
A и додека да стигне кај нас 5-ката ,Самсунг ќе го извади 4-ката.


Ајфонот е далеку по згоден за држење од било кој од “лап топиве“.
HD екран има од ајфон 4.... тоа не го измислија во 5ка.
.....
.....

А додека да стигни галакси 4, ќе има нов ајфон.

Да ве потсетам дека епл произведува само 1 телефон!! Значи нема 3000 уреди на пазаров.
Уште малку очекувам фрижидерот да има андроид оперативен.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #249 на: 19 Октомври 2012, 13:58:43 pm »
Па, поголем екран (али ајде, тоа е субјективно), поголема резолуција, подобри бои, итн.

А тоа дека ајфоун има ХД екран, тоа титни ми. HD резолуции генерално почнуваат од 1280х720. iPhone 5 е 1136х640.


Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #250 на: 19 Октомври 2012, 13:59:10 pm »
Како можетој дел од секунда да е побитен(иако како шо кажа марјанот с3 отвара 3 видеа,а овој едно,) и плус ги има веќе страните во Историја) од:

1. со фабричкиве софтвери од ајфонот нема да може да ми братиш било што преку блутут.
2. нема да може да ми ја дадеш екстерната меморија за да слушам музика или да изгледам некое филмче
3. не треба да се прави даунсајз ако сакам да гледам ХД видео.
4. тешко дека ако тргнеме некаде и ни треба ГПС, ќе стигнеме кај што сме тргнале со Ајфонот.
5. не треба ајтјунс за да си ја префрлам музиката од ПЦ.
6. можам С3-ката да си ја користам како надворешна меморија
Едит 7: изумив дека Ајфонот не нуди никаква персонализација
+

8.Подобра камера кај С3
9.Подобар екран С3
10.Најдобaр touch
11.Кога отвара видео Fullscreen, СТВАРНО е Fullscreen, а не "Halfscreen"


EDIT: Zero му пишав погоре дека нема HD, ама се напрај како да не го прочитал :D
 
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #251 на: 19 Октомври 2012, 14:01:36 pm »
1. Ај постар модел е. (баш би сакал да видам споредба со HTC One  X +)
2. Зошто е отворен плеерот кај С3 во позадина.
3. Незнам како е кај Ајфонот, но кај С3 со swipe не се убиваат целосно процесите од апликациите.
4. Мериме во нано секунди, тоа што треба да прикаже С3 и Ајфон. Конкретно Јутјубот (кој патем не е развиен за С3 како кај Ајфонот) прикажува 3 видеа на отварање, Ајфонот 2. Пгоолем екран, повеќе треба да прикаже. Разликата во време во секојдневно користење незнам дали е потребна да ја дискутираме.

Тука станува збор за фабрички софтвери така да ирелевантно е да се збори што би било кога би било.

Но, да се потсетиме:

1. со фабричкиве софтвери од ајфонот нема да може да ми братиш било што преку блутут.
2. нема да може да ми ја дадеш екстерната меморија за да слушам музика или да изгледам некое филмче
3. не треба да се прави даунсајз ако сакам да гледам ХД видео.
4. тешко дека ако тргнеме некаде и ни треба ГПС, ќе стигнеме кај што сме тргнале со Ајфонот.
5. не треба ајтјунс за да си ја префрлам музиката од ПЦ.
6. можам С3-ката да си ја користам како надворешна меморија
Едит 7: изумив дека Ајфонот не нуди никаква персонализација

Темава е за С3, затоа не трујам со други модели.
 Едит: изумив дека Ајфонот не нуди никаква персонализација

Не ме интересира колкав екран има самсунгот. Двата прикажуваат HD така да тоа е најмалку битно.

Па како тоа сега наеднаш не е битна брзината на ајфонот кој има скоро дупло послаб процесор?
Мили секунди се во прашање? Епа тогаш нека стават 8 јадрен процесор во наредниот самсунг, па да ги надохнади тие милисекунди.

1. Не гледам како е тоа толку битно во секојдневен живот? Блутут праќање е заборавено одамна толку е споро, што побрзо ќе ти го пратам на и меил, пошто сега се и сешто има интернет. Ако веќе споменуваш блутут, кажи дали се побрзува со блутут слушалка, дали во кола можиш да го синкуваш итн...
2. зошто би ти ја дал екстерната меморија? Баш е добро што нема некаква глупава картичка ајфонот, оти таа картица не често знае да заебава. Имам јас лично користено ХТЦ кое по 4пат вадење и ставање на картицата почнуваше да работи. Пошто нормално картиците се 300ден и се кинески. А и заборави да напомениш дека ако ја извадиш картицата твоја, телефонот само за потпирање на врата можи да ти послужи.
4. Ајде бе? Сигурен си во ова? Сакаш уште едно видео С 3 и ајфон 5, со gps?
5....... Воопшто не битно.
6.не сваќам зошто, не битно за мене. имам усб, кое ми користи за таа намена. Не гледам потреба да влечкам со мене кабел или кард ридер за да ми ставиш нешто на моморијата.
7. изгледа толку ти е битна пероснализацијата, што си ја запишал 2 пати. Ќе те прашам само, каква пероснализација? Што е тоа толку јако кај самсунгов, што тооооолку многу му фали на ајфон?

Еве ти го X
youtube]http://www.youtube.com/watch?v=53ofJEi2kxA[/youtube]

С3 прикажува ХД 1280 Х 720, без рискејлинг, за разлика од 640 x 1136 кај Ајфонот.
Не спомнав дека не е битна брзината, само спомнав дека милисекундата за која си се фатил не е толку битна.

1. Да, се поврзува и со слушалка и со кола го синкувам дури мојов, а не па С3.
2. Не спомнувај непотребни примери како нешто ти се заебало. И на Банзаи му е заебано копчето, и на Велештумф му е заебано копчето, не го дискутираме сега тоа.
4. Ајфон Мапс ќе користиш?
5. На некого му е битно. Гледам всушност дека не се битни оние работи кои тебе лично не ти се битни.
6. Може да се сличи да не го носиш стално УСБ-то со тебе. А С3 користи СТАНДАРДЕН УСБ приклучок кој и шофер во ЈСП го има инсталирано.
7. Јако е што можам да направам како мене ми одговара, Дали ќе има виџет за временска прогноза, дали музички плеер, еден ку дали... тоа е моја работа. Кај Ајфон ќе гледаш икони.

Не скокај ко прле пред магаре. HTC One X + реков, бујрум: http://www.gsmarena.com/htc_one_x+-4976.php

Голема грешка си за тоа кога ќе стигне С4.

Едит: на видеото кога го отвара менито, Јутјуб.. може да забележиш дека се јавуваат tips&tricks кои ги исклучува, а ги брои во времето на споредба. Тоа значи дека апликацијата се стартува за првпат на тој телефон, за разлика од Ајфонот кој ги вади од кеш/меморија. Пак ќе кажам за нано секунди се работи, ама на некој му се битни.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #252 на: 19 Октомври 2012, 14:02:57 pm »
@cuoresportivo 166: Јебига, типичен Apple пристап. Или го игнорира проблемот, или те убедува дека така треба.

„Нема bluetooth? Па не ти ни треба bluetooth. Глупости! Bluetooth..“

„Ало, Епл, ми губи телефонот мрежа.“
„Погрешно го држиш.“

„Ало, Епл, лошо ми слика телефонот.“
„Така треба. Погрешно го држиш.“

„Ало, Епл, стигнав до Прилеп место до Куманово.“
“Така треба, и таму пукнала првата пушка. Погрешно го држиш.“

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #253 на: 19 Октомври 2012, 14:06:05 pm »
iPhone 5 е 1136х640.

Тоа не е HD резолуција. IP5 може да вози HD видео ама во ниеден случај нема да има подобра слика и пстрина како кај S3 кој има Native HD резолуција.

А башка работа како да прочитав некој горе спомна дека iPhone бил позгоден за држење.... хахаххахаххахаха.

Еве сабајлево о правевме муабетот на работа. Имаме 6 нови колеги од кои тројца дојдени од Телеком и сите имаат iPhone4. Баш дискутиравме колку е една Xperia бесплатно што се дава позгодна за држење од iPhone4. iPhone4 според мене единствена маана му е што е одвратно неудобен за во рака. Пре би држел _______ отколку iPhone4. Језа ме фаќа дури.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Пристига кралот ... Samsung Galaxy S III ...
« Одговори #254 на: 19 Октомври 2012, 14:12:27 pm »
Јас не сум mesurebator (не д*кам на мерени перформанси), мене ме занима функционалноста на телефонот. Сега за сега, изгледа дека iPhone треба да стигне до верзија 78 за да да ја постигне функционалноста на Андроид. Сепак кај андроид ме нервираат имињата на оперативниот систем (wtf е jellybean во ит терминологијата?), но ќе преживеам со тоа. Она што Iphone го пружа, а не е веш, е визуелна едноставност ако претходно си имал IPhone и си затуцан и не сакаш да пробуваш нови работи.
Ми е гајле за камерата - телефон е, си имам асален фотоапарат за кога ми треба озбилно нешто (алоо од 2мм квадратни сензор, 1000 мега пиксели нека има нема да има квалитет!!)
Ми е гајле за ХД, не ХД екран, па не сум будала покрај 50“ плазма и 24“ комп. монитор, па и 17,4" лаптоп дисплеј, јас да глеам hd филмови на 4-5“ екран.
Она ЈАС што сакам е да си го стокмам телефонот онака како јас што сакам, да имам преглед дури и на системските фајлови, да знам кои процеси што прават во моментот, кога ќе го закачам телефонот на компјутер, да можам да си префрлам конкретни работни документи, и да можам дури и да одработам нешто ситно ако е потребно. Јас го имам мојот кандидат за телефон, само чекам конкуренцијата да проработи и да поефтини. http://www.asus.com/Mobile/PadFone/#overview

IPhone 4 е мојот прв IPhone, а освен ако (пак) не ме примораат да имам друг, веројатно и последен. Не е дека е лош, само не е за мене.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.