Автор Тема: Мотори осетливи на плин  (Прочитано 87124 пати)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #30 на: 18 Јануари 2013, 23:59:00 pm »
Џиџи не му ја мисли толку, колку побрзо ставиш повеќе ке заштедиш.

Инаку јас имам кола чиј мотор е осетлив на плин, до сега имам поминато 30.000 и немам никаков проблем, сеуште немам ни филтер сменето.
Плинскиот систем е Lovato Easy Fast со капалка, уште кога го ставав ми рекоа дека капалка е препорачлива но и да ја нема не е страшно, до сега во пракса немале проблем со овој тип на мотор.
Капалката можеш да ја штелуваш сам, јас барем така правам, низ град ја местам да капе на 15-17 секунди, така е и кога идам до село или на поблиски релации, кога идам на долги релации тогаш ја местам на 8-10 секунди. Стоперица во рака и за 2 минути можеш како сакаш да ја наштелуваш.
Некој имаше пишано дека ги слуша вентилите кога вози на плин, тоа не се вентилите туку се плинските дизни, тие малку штракаат, зависно од системот некој повеќе некој помалку. Знам дека на Ландиренцо многу штракаат.
Друга работа, другарче имаше ставено Ландиренцо(не Омегас туку поефтиниот), ем многу му штракаа дизните, една му се расипа, кај тој систем не се менува само една, туку морало сите. Го смени со Ловато, презадоволен е.На ловато можело и само една да смениш.
Разлика плин/бензин се осеќа, колку и да вика некој дека нема разлика, на бензин е поконкретна колата и за нијанса поексплозивна.
На префрлањето бензин плин ќе внимаваш месец дена максимум, после ќе го заборавиш индикаторот.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #31 на: 19 Јануари 2013, 00:25:22 am »
Хахаха фала ти kalimero на споделеното искуство - ќе го имам у предвид !!! Готово - ме убедивте, на пролет здравје Боже, кредит и монтирање плинче ! Тоа е тоа ;)

Заклучок (иако Симо претходно го даде): НЕМА ТОЛКУ ОСЕТЛИВИ МОТОРИ НА ПЛИН, КОЛКУ ШТО ИМА АЛЕРГИЧНИ НОВЧАНИЦИ НА БЕНЗИН !!! ;D

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #32 на: 19 Јануари 2013, 00:55:33 am »
На осетливите мотори на плин за некое евро плус може да се стави и електрична капалка, ќе има подмачкување и на високи вртежи.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #33 на: 19 Јануари 2013, 01:14:08 am »
А бе све тоа ок на зборови ... Вакуумските се можеби и подобри од аспект на тоа што немаат одржување, поефтини се дупло и по мене подеднакво ефикасни, заради високиот вакуум на високи вртежи. Од друга страна ај вака, чисто твое лично мислење, дали мислиш дека тие капки што паѓаат (рецимо една на 8 секунди или како се подесува незнам) ќе ги покријат сите вентили, лежишта ... подеднакво, кога приклучокот на „инфузијата“ е на средина под клапната ? Да имаше 8 капалки колку што има издувни вентили кои горат и да капеше уљето директно на нив - можда и ќе се убедев себеси некако. Башка, што сум видел слики на црна ТИЊА од уљето како капело кај вентилите и тоа од квалитетен адитив ... А бе страшно изгледаше, мора да ги најдам и постирам :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #34 на: 19 Јануари 2013, 01:53:30 am »
Abe i jas vaka se mislev i citav i barav i praev. Ama od koga ke go namestish plinot ke si vikash so ne go staviv porano ;)

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 718
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #35 на: 19 Јануари 2013, 02:30:33 am »
Џиџи не му ја мисли толку, колку побрзо ставиш повеќе ке заштедиш.

Инаку јас имам кола чиј мотор е осетлив на плин, до сега имам поминато 30.000 и немам никаков проблем, сеуште немам ни филтер сменето.
Плинскиот систем е Lovato Easy Fast со капалка, уште кога го ставав ми рекоа дека капалка е препорачлива но и да ја нема не е страшно, до сега во пракса немале проблем со овој тип на мотор.
Капалката можеш да ја штелуваш сам, јас барем така правам, низ град ја местам да капе на 15-17 секунди, така е и кога идам до село или на поблиски релации, кога идам на долги релации тогаш ја местам на 8-10 секунди. Стоперица во рака и за 2 минути можеш како сакаш да ја наштелуваш.
Некој имаше пишано дека ги слуша вентилите кога вози на плин, тоа не се вентилите туку се плинските дизни, тие малку штракаат, зависно од системот некој повеќе некој помалку. Знам дека на Ландиренцо многу штракаат.
Друга работа, другарче имаше ставено Ландиренцо(не Омегас туку поефтиниот), ем многу му штракаа дизните, една му се расипа, кај тој систем не се менува само една, туку морало сите. Го смени со Ловато, презадоволен е.На ловато можело и само една да смениш.
Разлика плин/бензин се осеќа, колку и да вика некој дека нема разлика, на бензин е поконкретна колата и за нијанса поексплозивна.
На префрлањето бензин плин ќе внимаваш месец дена максимум, после ќе го заборавиш индикаторот.

И јас имам приметено некои ке кажат абе ми тропаат вентилите од кога ја стаив на плин, а доволно е само да се дигне хауба да се доближи увото поблиску до моторот и ке се слушне дека е од дизните за плин. Е сега со новиот тип на дизни на Ловато е многу намален тој звук и се многу тивки, кога е со затворена хауба и да си надвор не може да се примети дали колата работи на бензин или на плин.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #36 на: 19 Јануари 2013, 10:16:09 am »
Diznite tropaat na poskapite uredi. Siguren sum deka na landirenzo omegas tropaat, tropaat I kaj mene na prins a toa ne e nikava maana. Imase nekoja pricina sto ja imav procitano negde ama da ne istreskam glupost ne se sekavam tocno. se mislam deka bese ako tropaat se pokvalitetni ama ne sum siguren.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #37 на: 19 Јануари 2013, 10:41:49 am »
^^ „мајсторски“ муабет од пред гранапче.  Убедуење дека ако ти тропаат добар си.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #38 на: 19 Јануари 2013, 11:17:54 am »
епа незнам така прочитав негде мислам не одев на мајстор за тоа

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #39 на: 19 Јануари 2013, 17:21:34 pm »
Да знаете само колку се битни дизнити, и звукот на нив воопшто нема никаква врска со тоа колку се добри самите тие.  Во моментов во мојата фамилија имаме БМВ 520и, Астра г 1.4 16в, голф 4 1.4, и бмв 318и  и сите се на плин и саксо 1.1 на бензин што најмалце го возиме пошто ни е поскапо :) ... Било која следна кола што ке ја земам со сигурност  би ја ставил на плин.
 Џиџи доколку сакаш можам да ти препорачам мајстор кај што јас ги местев на моите коли, оди погледни што опции нуди за системи и какви се дизни има, а и за плаќање е најмал проблем, колку побрзо го ставиш толку подобро

Поздрав

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #40 на: 19 Јануари 2013, 18:19:47 pm »
Јас би конвертирал све што можам на плин, нека ми се смее кој сака, ја ќе се смеам у кафана со парите што ќе ги ушпарам на гориво.

+11111
Тоа е тоа што и јас сум го потенцирал, независно дали моторот ти е 1.0, 1.4, 2.0 или 3.0, во секој случај ако имаш вградено плин, возењето ке ти биде поефтино, нормално доколку и во иднина соодносот помегу цената на плинот и бензинот е како во моментов.
Ова со заштедата си го зборам од сопствено искуство, ама нормално неможам и немам намера да терам некој да вградува плин ако несака, ако има убедување дека нема да заштеди, дека колата нема да му влече и слично

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #41 на: 19 Јануари 2013, 18:40:40 pm »
добро би било кога во град смрдлив и загаден како скопје би дале бенефиции од типот на паркинг за плинаши, нели е поеколошко

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #42 на: 19 Јануари 2013, 18:48:55 pm »
Не е загадено скопје од колите загадено е од железара, топлификација, горење пластики и глупости...Само нели нема кој да провери и види пошто некој ги финансира кампањите

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #43 на: 19 Јануари 2013, 18:53:09 pm »
Not a valid youtube URL

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Мотори осетливи на плин
« Одговори #44 на: 19 Јануари 2013, 18:54:41 pm »
Не е загадено скопје од колите загадено е од железара, топлификација, горење пластики и глупости...Само нели нема кој да провери и види пошто некој ги финансира кампањите

железара да...топлификација незнам мислам дека се на гас...дека се горат пласкики и срања точно ама дека и колите имаат големо влијание имаат...кај нас има дојдено голем крш