Автор Тема: Листа на закони/членови кои вреди да се чуваат во возило  (Прочитано 12824 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Има право и ако нема кола да те сопре...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Има право и ако нема кола да те сопре...

 8)

само натепај гас во тој случај ;D

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Дали поените во возачката книшка остануваат засекогаш или на одреден временски период се обновуваат?

јас мислам дека беа 36 месеци... значи ако добиеш поени тие се со важност од 36 месеци, после се бришат.

Точно

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14158
  • Пудингот на шоферството
dajte na papir toa za sprotivnata strana. Ako kolata mu e na sprotivna strana, a on peski dosol na mojata strana ima li pravo da me sopre?
sto e rabotata so rotacionite svetla, koga treba da bidat vo funkcija?
Полицаец(вујко мој) ми кажуваше дека кога застануваат коли(според закон) треба да застануваат само од нивната страна(каде што се паркирани),да има паркинг или место за застанување(а не на коловозот да застануваш и со тоа да го отежнуваш сообраќајот),навечер кога сопирале требало и ротациониите да им се уклучени.Ама од ова не се почитува воопшто ништо...

п.с за поените мислам дека на година дена или на две години се поништуваа.Поточно ако пишиш 20 поени во книшката на 01.07.2012,истите ти се поништуваат година,две после тоа...Така мислам
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
3 godini....od 70 sea imam 40  ;D ;D ;D ;D ;)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Дали поените во возачката книшка остануваат засекогаш или на одреден временски период се обновуваат?
На 2 год поените се поништуваат

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
3 години е рокот,кој не го мрзи нека бара на официјален сајт

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Јас имав 15 казнени поени и кога бев да ми ги запишат во полициска станица, баш прашав колу важат, ми рекоа дека 2 години од датумот на запишување во возачката книшка

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Денес најдов нешто што СЕКОЈ - АПСОЛУТНО СЕКОЈ мора да го има отпечатено, урамено и обесено на ретровизор!!


Цитат
Член 46
(1) Возачот кој со возило влегол во крстосница на која сообраќајот е
регулиран со уреди за давање на светлосни сообраќајни знаци, може да ја
напушти крстосницата без да чека сообраќајот да биде со светлосен знак
отворен во правецот во кој е со намера да го продолжи движењето, под услов
да ги пропушти сите учесници во сообраќајот што се движат во правецот во кој
е отворен сообраќајот.
(2) Глоба во износ од 20 евра во денарска противвредност во мандатна
постапка ќе му се изрече, односно ќе му се регистрираат 10 негативни бода
согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој постапува спротивно на
одредбата од ставот (1) на овој член.

Ова значи:

- Господине, поминавте на црвено
- Не господин полицаец, не беше црвено кога влегов на раскрсницата
- Ама на црвено помина
- Ама господин џандар ни заеден, член 46!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Ова барам да се ОБРАЗЛОЖИ ДЕТАЛНО од лица од правната служба на Карклуб. Ве молам колеги, ова е од ЖИВОТНО значење!!! Ако имате душа во себе објаснете го детално!!!

(Ова да не е за откако ќе го поминеш семафорот?)

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Да, тоа е „навлегување“ во раскрсница. Но знам за милион случаи блиски, (конкретно колега од работа) кој заработи казна по основ на поминување на зелено, арно ама дур да ја помине раскрсницата веќе е црвено. Секако дека не е за да си поминеш на црвено ако никој нема.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Да, тоа е „навлегување“ во раскрсница. Но знам за милион случаи блиски, (конкретно колега од работа) кој заработи казна по основ на поминување на зелено, арно ама дур да ја помине раскрсницата веќе е црвено. Секако дека не е за да си поминеш на црвено ако никој нема.
Ништо... :'( Мислев дека ја откривме Америка.


П.С. Ок пак е корисно, ама не толку колку што мислев.

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Да, тоа е „навлегување“ во раскрсница. Но знам за милион случаи блиски, (конкретно колега од работа) кој заработи казна по основ на поминување на зелено, арно ама дур да ја помине раскрсницата веќе е црвено.

Мене на полагање ме бутнаа, на жолто сум поминал ;D а зелено беше... мамата, да го знаев членов порано ;D

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
пак е добар законов,фаќаш на жуто ти вика на црвено помина,му го покажуваш членов,нема да го разбере и ќе те пушти ;D