Автор Тема: Листа на закони/членови кои вреди да се чуваат во возило  (Прочитано 12818 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Доколку се сетите на закон или член од закон кој вреди да се чува во возилото заради избегнување на казни, слободно посочете го.
Уште покорисно би било и законот да стои во темава во .pdf формат, за полесно принтање.

Примери:
  • полициски службеник не смее да врши претрес на вашето возило без налог;
  • законот за магленки (ако добро се сеќавам, во рацете на возачот беше одлуката дали треба да се палат или не;

Барем ние форумџиите да се заштитиме, сепак тоа се листови кои не верувам дека ќе ви сметаат, туку само можат да помогнат.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Odlicna tema, imase eden zakon clen 123 mislam, za pesacite.
Znaci pesakot dobiva kazna od 50 evra ako iskoci na pesacki a kolata nemoze da zastane za toa vreme,sto neli kaj nas ne se primenuva.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14158
  • Пудингот на шоферството
Убава тема и од корист би била,само со закониве кај нас ништо не се знае ни кога се менуваат ни кога стапуваат на сила итн.итн
-со магленките си грешка малку,не е возачот да прецени туку условите на патот,пошо некој му е филм да се вози со магленки во лето...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен NetworX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 929
Чекај значи сеам да возам со магленки и ако ме сопрат шо праиме?
А кога е надвор ведро видливост 100км а џандариве возат со магленки ние да ги сопреме и да ги опомениме? ;D
Dear God. Thank you for providing us with the direct-port nitrous injection, 4 core intercoolers, ball bearing turbos, and titanium valve springs, Amen.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Условите на патот сам треба да ги процениш, на тоа мислев. Очекувам кога ќе станат поупатените во правниов систем, да постираат линкчиња од закончињата што се битни.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14158
  • Пудингот на шоферството
Мартин тоа е најголемиот проблем,шо ти ке мислиш дека треба да ги пуштиш ама неписмениот мисли скрос обратно и ке ти пиши една казна од 35евра,па ти или плаќај ја или казнени поени пиши си во книшката...Го папав еднаш од таков неписмен и тоа по грешка шо ги пуштив на Алфата,не бев ни свесен дека се пуштени ама тое
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Закон за безбедност на сообраќајот на патиштата може да се симне тука со сите измени и дополнувања и вреди да се прочита еднаш http://www.pravo.org.mk/documentDetail.php?id=716
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Доколку се сетите на закон или член од закон кој вреди да се чува во возилото заради избегнување на казни, слободно посочете го.
Уште покорисно би било и законот да стои во темава во .pdf формат, за полесно принтање.

Примери:
    [
li]полициски службеник не смее да врши претрес на вашето возило без налог;[/li][/list]
  • законот за магленки (ако добро се сеќавам, во рацете на возачот беше одлуката дали треба да се палат или не;

Барем ние форумџиите да се заштитиме, сепак тоа се листови кои не верувам дека ќе ви сметаат, туку само можат да помогнат.

Ако налеташ на Алфи, за твое здравје и добро, подобро остави ги да ти направат претрес ...

Кога идев во Штип, само што ќотек не ми удрија, затоа што им кажав дека немаат право да ми ја претресуваат колата, ваљда по дојава ме чекале, во возење ми се легитимираа и ми кажаа да застанам подоле ...
Сакаа тапацири да вадат, колата од претходно имала историја во Штип за која не знаев ...
Прво што ме прашаа-
Дали носите супстанци кои се забранети со закон во Р.Македонија?
Ке се расправав со нив, не беа во право, но беше 1 по полноќ, а утрото требаше да летам за Турција и не можев да си дозволам да ме приведат, плус и една од моите сопатнички немаше лична карта...

Со сообраќајциве може да излезеш некако на крај со документиве, Дени мислам дека имаше нешто од овие закони ...
« Последно менување: 06 Март 2012, 05:07:55 am Tommy »

Отсутен Scorpion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 470
Мартин тоа е најголемиот проблем,шо ти ке мислиш дека треба да ги пуштиш ама неписмениот мисли скрос обратно и ке ти пиши една казна од 35евра,па ти или плаќај ја или казнени поени пиши си во книшката...Го папав еднаш од таков неписмен и тоа по грешка шо ги пуштив на Алфата,не бев ни свесен дека се пуштени ама тое

+1
Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Zimska oprema
« Одговори #9 на: 06 Март 2012, 08:58:53 am »
Odlicna tema! Dajte da gi izvadime onie citati od zakonikot koj najmnogu ne macat pri policiska controla.  Na krajot mozime da napravime eden pdf dokument so najvaznite zakoni sto sekoj ke si go ispecati i nosi so sebe vo kola.


ПРАВИЛНИК ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ОПРЕМА НА ВОЗИЛОТО,
ВЕЛОСИПЕДОТ И ЗАПРЕЖНОТО ВОЗИЛО ЗА БЕЗБЕДНО
УЧЕСТВО ВО СООБРАЌАЈОТ НА ПАТИШТАТА, КАКО И НА
ТРАКТОРИ ЗА БЕЗБЕДНО ИЗВРШУВАЊЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИ,
ОДНОСНО ШУМСКИ РАБОТИ
Службен весник на РМ, бр. 31 од 03.03.2010 година


1.9 Зимска опрема
 
Член 11
(1) Како зимска опрема на моторни возила со најголема дозволена маса која не
надминува 3.500 kg се подразбира:
-  зимски  пневматици  на  сите  тркала,  со  минимална  длабочината  на  шарите  на
слојот што гази по обем и широчина, од четири mm.
- пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот
што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку четири mm. ако возилото
во приборот има синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или
други соодветни помагала.
(2) Како зимска опрема за моторни возилата со погона на четири тркала (4 х 4) се
подразбира:
-  зимски  пневматици  на  сите  тркала,  со  минимална  длабочината  на  шарите  на
слојот што гази по обем и широчина, од шест mm.
- пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот
што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку четири mm. ако возилото
во  приборот  има  синџири  за  снег,  и  во  случајот  кога  имаат  постојан  погон,
синџири  за  снег  треба  да  имаат  најмалку  за  задната  осовина,  а  во  случај  на
преклоплив  погон,  синџири  за  снег  треба  да  имаат  најмалку  на  постојано
вклучената осовина.
(3) Како   зимска  опрема  на  моторни  возила   со  најголема  дозволена  маса  
која надминува 3.500 kg се подразбира:
- зимски пневматици на погонските тркала со минимална длабочината на шарите
на слојот што гази, по обем и широчина, од шест mm.
- пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот
што  гази,  по  обем  и  широчина,  со  минимум  од  четири mm.  ако  возилото  во
приборот  има  синџири  за  снег  со  адекватна  големина  за  погонските  тркала  или
други соодветни помагала.
- автобуси и товарни моторни возила кои поради технички причини не можат да
постават синџири за снег на погонските тркала треба да имаат зимски пневматици
на погонските тркала, и
- прирачен алат - лопата.
(4)  Зимски  пневматици  се  оние  пневматици  кои  на  својата  бочна  страна  имаат
ознака: „MS“, „M+S“, „M&S“  и  знак  на  снегулка  на  стилизирана  планина  со  три
врва.
(5)  Во  согласност  со  овој  правилник,  во  патниот  сообраќај  на  возилата  не  се
поставуваат пневматици со клинци.
« Последно менување: 06 Март 2012, 09:09:01 am LosiPatista »

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
1. Брзината до 30кмч во град и 50 кмч на отворено е казнива СО ПОЕНИ и без земање на возачка дозвола. - за мене најбитен закон.

2. Пешак пред да пристапи на пешачки премин е должен да погледне дали има услови да ја помине улицата. - исто битно, ама колку ќе те извади незнам.

Овие две ми се испечатени, а првото во две верзии 2007 и 2010та.

-Сега откога ставив убави мегленки кои навистина помагаат и не сметаат, ме интересира дали е вистина тоа дека е одлука на возачот. Ќе ве замолам да доставите документ кој ќе го потврди ова.

Цитат
Член 90
(1)  Во  магла  возачот  на  моторно  возило  задолжително  треба  да  ги  има
запалено  соборените  светла  за  осветлување  на  патот  или  светлата  за
магла или двете светла истовремено.
(2)  Светлата за магла можат да се употребуваат само во услови на магла
или во случај на намалена видливост.

(3)  Светлата  за  магла  што  се  наоѓаат  на  предната  страна  на  возилото
задолжително треба да бидат во бела или жолта боја, а на задната страна
со црвена боја.
(4)  Глоба во  износ од 35  евра во  денарска противвредност во  мандатна  

постапка  ќе  му  се  изрече,  односно  ќе  му  се  регистрираат 20  негативни
бода  согласно  со  одредбите  на  овој  закон,  на  возачот  кој  постапува
спротивно на одредбите од ставовите (1) до (3) на овој член.
Не смее маглеки во нормални услови, ве молам проверете ги работите што ги изнесувате како факти.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Фаланга која година е овој, 2010 зашто има измени и после тоа. Инаку за претрес на кола точно е тоа дека нема право да врши претрес меѓутоа мислам имаше нешто како основано сомнение.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Не сум сигурен Томе кое издание е.
А тоа што велиш за основано сомнение, каде е границата меѓу тоа дали е основано сомнението или е чиста воља на полицаецот?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Првата верзија од законот е ова на фаланга, 2007ма. Видете го и насловот на ПДФ-от ;)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.