Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2557841 пати)

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Ме изнервира и ме нервираат луѓе што не пишуваат цени на работи кои ги продаваат. Продава кола, и пишал цена инбокс. Или ставил телефон, и пишал јави се. Па мизда ти патер, фетиш ли вие да ве бараат или да ви пишуваат на месинџер....
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8512
  • Малерозен дрводарец
Ќути,има и полошо 😂


Добро, бе...

Зошто, мамемуеам, зошто?!

Ова, прво, не е кружен тек. Ова е математички проблем.
Остај тоа, на лево е сè...

Тибам левите...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
Ќути,има и полошо 😂

Фала на предлог, следен собир ваму. 😃

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Ќути,има и полошо 😂


Добро, бе...

Зошто, мамемуеам, зошто?!

Ова, прво, не е кружен тек. Ова е математички проблем.
Остај тоа, на лево е сè...

Тибам левите...
Во реалност сите поминуваат кај ќе стигнаат.Имам поминато 10 пати до сега.🤣
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6118




Браос.

Вакво милиметарски прецизно непрописно паркирање не сум видел.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10363
denesk pred prolece imase nekoe bmw parkirano popeku, go digashe pajaj, pa ushte soferov na benvevo se istrcujt,kaj go digas 100.000 eu e. Ovie ushte mu kjutat. Zatoa vazi praviloto ako imash skapa kola kaj sakas mojs da se parkiras.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6765
  • French diamond
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22056 на: 12 Август 2024, 19:11:35 pm »
Одамна не е пишано во темата, убаво што никој не се нервира  :) Мене денес ме изнервира еден смрден лагер од Скф, таман растурив се, го извадив стариот лагер и при вадењето на една глупава пластика, која беше внатре во новиот лагерот, некоја заштита кузнај шо л*јно, реши да излези и средишниот дел со се неа и никако не се мести пак, мамицата негова  >:(



Вратен пак стариот лагер, ќе барам нов од аутодок...и ко за кусур видов штраф во гумата на крајот при склопвање, не туши ама ќе прашам дали треба да се интервенира или да терам така.




Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5537
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22057 на: 12 Август 2024, 19:16:54 pm »
Ќе ти треси на повисока брзина од штрафот. На МЛ-от на старите гуми имаше штраф и тресеше уште на 60. После лепењето се среди. А дека ќе истераш и со штраф - да.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22058 на: 12 Август 2024, 20:32:42 pm »
Одамна не е пишано во темата, убаво што никој не се нервира  :) Мене денес ме изнервира еден смрден лагер од Скф, таман растурив се, го извадив стариот лагер и при вадењето на една глупава пластика, која беше внатре во новиот лагерот, некоја заштита кузнај шо л*јно, реши да излези и средишниот дел со се неа и никако не се мести пак, мамицата негова  >:(



Вратен пак стариот лагер, ќе барам нов од аутодок...и ко за кусур видов штраф во гумата на крајот при склопвање, не туши ама ќе прашам дали треба да се интервенира или да терам така.





НЕ БЕ НЕ го лепи, така вози го!

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6765
  • French diamond
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22059 на: 12 Август 2024, 20:50:34 pm »
Ми е страв така да возам, да не се истуши некаде, па при излегувањето од кола да ме удри тротинет и да загинам  ::)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22060 на: 12 Август 2024, 22:20:47 pm »
При монтажа на нов лагер, пластиката служи да ги држи двете внатрешни полутки при транспорт. Кај некои пластиката се вади лесно, без запнување, а кај некои истата треба да излезе при монтажа, зависи од моделот на возилото. Полутките од друга страна мора да се полутки поради притисокот што го добива лагерот на странични оптеретувања и се појавуваат со сите „нови“ типови на лагери со главчина.
Со мало потчукнување на внатрешниот прстен со дрвен/пластичен чекан или мал притисок на преса, прстенот треба да се врати без проблем, а потоа и монтира.
Лагерот не е расипан.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6765
  • French diamond
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22061 на: 12 Август 2024, 22:35:42 pm »
Го чукнав малку повеќе со чекан ама несака да чуе за да се врати назад. Незнам зошто толку лесно се растури, не ни заприметив кога излезе внатрешниот прстен.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5537
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22062 на: 12 Август 2024, 22:42:44 pm »
Во ваков случај ќе ти го сменат од Аутодок или ќе ти бараат маана за нестручна монтажа?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6765
  • French diamond
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22063 на: 13 Август 2024, 00:48:24 am »
Јас пријавив дека сакам да го вратам, претпоставувам нема да го вратеа така лесно, бидејќи во право е @yarre, не е расипан само е т.е беше "растурен". По сугестијата негова и на неколку членови од џулиета фб групата, а и јас не сум јас ако не пробам пак, лагерот е склопен и монтиран во 12 часот на полноќ  :)



Засега се е во ред, го нема повеќе тропањето како дупната гума да има, што го имаше со стариот.


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6321
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #22064 на: 13 Август 2024, 07:12:29 am »
Купи си чивии сосе алат, германија не знам каде имате, 2 минути работа е штрафот да го средиш, него да ја думам сега ќе се истуши, после...