Автор Тема: Амортизери, Спирали, Суспензија  (Прочитано 434441 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1530 на: 22 Јануари 2017, 18:37:28 pm »
Дечки од кај може да се нарачаат или купат од кај нас eibiach спирали за алфа 159 sportwagon, и кој цени идат истите
Кај нас не барај. Нарачај си од тука: http://shop.alfisti.net/Tuning-Styling/Alfa-159/Suspensions/Eibach-ProKit-Sports-Spring-Kit::3095.html
За 15 дена стигаат. на цената без ДДВ, ќе платиш транспорт околу 35е, и на вкупната цена ќе платиш царина и данок кога ќе ти стигнат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1531 на: 22 Јануари 2017, 20:02:08 pm »
Дечки од кај може да се нарачаат или купат од кај нас eibiach спирали за алфа 159 sportwagon, и кој цени идат истите
да ги избегнеш сите давачки што те чекаат после нарачка од E bay,побарај некој што живее странство и нека ти ги порача,а може или тој кога ќе иде или по автобус или по некој друг кога ќе иде во Македонија да ти ги донесе.Кај нас незнам дали има,може да прашаш во Benelux или Autolux.

Отсутен Ineedmoney

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 71
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1532 на: 26 Јануари 2017, 21:48:11 pm »
Дечки денес бев во Авто-Мобил во Аеродром на проверка на амортизерите, и испадна дека предните се супер,  задниот лев амортизер е сосема отиден, десниот заден бил ок. Ми понудија за Ауди А3-кава 8П, Монро амортизер 2900 денари со монтажа по парче. Прашањето ми беше, дали да го менувам само тој што е отиден, или двата задни?  :)

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1533 на: 26 Јануари 2017, 21:51:06 pm »
Двата бачко ако не сакаш да бидеш како дупла 57-ца од старите.
Амортизери идат во пар, како патики.

ЕДИТ
Или како што пишал Мартин под мене ако си кнап со пари, нешто такво изведи ама зависи колку е отиден, колку % имаше на тестот?
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1534 на: 26 Јануари 2017, 21:51:06 pm »
Ако имаш пари, во пар смени ги. Ако немаш, купи го овој сега, почекај до следен приход, купи уште еден и смени ги заедно, во исто време. :)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1535 на: 26 Јануари 2017, 21:58:15 pm »
јас боље би почекал ако треба додека присоберам валута и двата би ги сменал.Опасно е да се вози во распар амортизери.

Отсутен Ineedmoney

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 71
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1536 на: 26 Јануари 2017, 22:18:53 pm »

Или како што пишал Мартин под мене ако си кнап со пари, нешто такво изведи ама зависи колку е отиден, колку % имаше на тестот?

Лев заден беше 16 %, додека десниот заден ~65 %. Предните беа камен над 90 %

Инаку 50 евра од парче, ама даваат 3 години гаранција на нив. Ќе идат у пар дефинитивно.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1537 на: 26 Јануари 2017, 22:24:47 pm »
16 % ? Боо лудница.

Зимај пар и не се мисли, моментално на спирали ти се држи левиот, ништо од амортизер немаш :)
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1538 на: 26 Јануари 2017, 22:36:33 pm »
јас боље би почекал ако треба додека присоберам валута и двата би ги сменал.Опасно е да се вози во распар амортизери.
Подобро распар 65% со 100%, отколку распар 65% со 16 % :D

Инаку Монрово рефлекс сега за сега одлични после пола година/ околу 10 000 км возење, мада рано е да се каже ;D

Сега кога бев на регистрација и технички преглед ги проверив, сите се покажаа 100%.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1539 на: 26 Јануари 2017, 23:00:14 pm »
Дечки денес бев во Авто-Мобил во Аеродром на проверка на амортизерите, и испадна дека предните се супер,  задниот лев амортизер е сосема отиден, десниот заден бил ок. Ми понудија за Ауди А3-кава 8П, Монро амортизер 2900 денари со монтажа по парче. Прашањето ми беше, дали да го менувам само тој што е отиден, или двата задни?  :)

Провери ги и на друго место пред да купуваш нови.
Мене на живи, здрави, минимално подослабени амортизери, ме убедуваа дека задните ми се отидени тоталка, а предните ќе отидат кај и да е. Ова беше пред три години, а амортизерите сеуште не се сменети, бидејќи нема потреба - ден денешен одлично си ја вршат работата.
После таа бламажа, Авто-Мобил не ми се баш за верување.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #1540 на: 26 Јануари 2017, 23:06:09 pm »
Веле ако си бил во сервисот во бутел ништо не ме чуди. Во другиот сервис во Аеродром имаат по стручни луѓе.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1541 на: 26 Јануари 2017, 23:07:30 pm »
Не не, баш во Аеродром бев, и чинам дека и газдата беше таму, Круме или како се викаше, не ми текнуе.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #1542 на: 26 Јануари 2017, 23:13:48 pm »
Не не, баш во Аеродром бев, и чинам дека и газдата беше таму, Круме или како се викаше, не ми текнуе.
Да Круме. Штознам јас па до сега сум бил три пати и сум бил услужен баш како што треба. Еднаш во Бутел менував предни амортизери па после 8 год менував повторно предни амортизери само во Аеродром и сега брзо бев пак, менував чаури на заден трап. Стварно сум задоволен и од услуга и од цена. Тоа е најверојатно кај тебе направиле некој пропуст.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1543 на: 26 Јануари 2017, 23:17:42 pm »
Јас бев задоволен од услугата во моментот (пошто ги фатив непосредно пред затварање, ама ми учинија и ги проверија амортизерите) и понудата за замена на амортизерите.
Апсолутно бев (и сеуште сум) незадоволен од катастрофално неточните податоци за исправноста на амортизерите на моето (бившо) возило.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #1544 на: 26 Јануари 2017, 23:21:08 pm »
Јас бев задоволен од услугата во моментот (пошто ги фатив непосредно пред затварање, ама ми учинија и ги проверија амортизерите) и понудата за замена на амортизерите.
Апсолутно бев (и сеуште сум) незадоволен од катастрофално неточните податоци за исправноста на амортизерите на моето (бившо) возило.
А потоа кај ги провери? Т.е кај се најверодостојни податоците за исправност на амортизери?