Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1165256 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29567
    • CARclub.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #75 на: 30 Јануари 2012, 15:53:46 pm »
Јас ја ресетирам машината секој месец. Муабетот за SSD со изговор брзо бутирање тука паѓа во вода.

SSD е супер, и ја би земал, да беа цените поприфатливи. Но се спуштаат, а кога ќе се спуштат до (за мене) прифатливо ниво, ќе купам.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54940
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #76 на: 30 Јануари 2012, 15:58:56 pm »
SSD не е само за бутирање. За покревање на било која програма, е работата. Едноставно делува магично кога се се одвива толку брзо. Тоа е основна ствар во денешен компјутер. И така сите имаат посебна партиција за оперативниот систем и инсталации, па зошто да не го направиш тоа со ССД, а да ставиш било каков обичен хард диска за останатото.

C: - 64 ССД
D: - 500Gb ХДД
ова треба да е основа во складирањето на податоци според мене. Ако се има малку повеќе кеш, се зголемува потребното. Дали ССД, дали ХДД... тоа по избор. Јас би избрал ССДто да е поголемо, на пример.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3704
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #77 на: 30 Јануари 2012, 16:02:25 pm »
Која е поентата да имаш моќен процесор кога ХДДто не можи да му достави податоци со доволна брзина за овај да ги процесира. Па го имаме она познато брчење на дискот додека процесорот чека.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43619
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #78 на: 30 Јануари 2012, 16:11:17 pm »
Хаха, Симо, збунет си ми нешто. SSD нема блага врска со игрици и слично :D
Ма АПСОЛУТНО не сум збунет! Нема никаква верска со игрици :D Има врска со фотошоп и имиџи од по 4-5ГБ, i so swapanje по диск, и кога ќе набуташ 5-600 лејери да може да ги папа фотошопот... Има врска со 6-7 виртуелни машини кои ќе ги бутираш одеднаш за да тестираш некоја виртуелна околина... да видиш како има врска тогаш... А РАМ пустото, не можело повеќе од 8ГБ по лаптопиве...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #79 на: 30 Јануари 2012, 19:00:12 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Користени компоненти:

MSI-Z68A-G43
I5-2500
WD1002FAEX
OCZ SSD120 GB
RAM DDR3 8GB1600 Kingston XMP - Voltage 1.65V
PS - 600W Real
Case MaxCube Amoris6010

Инсталација на W7 Ultimate 64bit - 9 минути
Комплетна инсталација на драјвери - 2 минути


Задоволството муштеријата го кошташе 780 евра, со се графичка 1000 че.


РАКЕТА !




Стигна графичката








;D ;D ;D

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43619
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #80 на: 30 Јануари 2012, 19:22:13 pm »
Поздрав компјутерџии ;D


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11731
  • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #81 на: 30 Јануари 2012, 19:34:19 pm »
:) Не треба ССД? Ако бе, не ставајте. ;D

Што јадиш бурек? ти немаш SSD. Па што не купиш кога СЕКОЈ МОРА ДА ГО ИМА!!??!

Симо даде добра поента. Тоа е тоа, треба да знаеш што ти треба и што да бараш. Ама овде коментариве се ептен нафурани, не купувај и7 ако немаш ссд. хахахаха Смешки живи.

Skywalker мене процесорот ми работи 4 саата на 100% па после му треба 2 сек, да зачува фајл од 2-3 мега бајти. Што ќе ми е ссд?
Не сум луд, знам добро што значи ССД, ама не е нешто неопходно, да треба да намалам друга компонента во комп, за него. Тоа на крај, ако се има буџет.

Coure колку пари е графичката, време на достава? Можиш и на ПП, цена како за мене ;)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34054
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #82 на: 30 Јануари 2012, 22:35:21 pm »
Значи каков инает да се бивало. Значи побрзо ќе го завршиш муабетот со двајца другари ако двајцата ти ѕвонат во исто време отколку еден по еден?

Глупави беа на времето па и сега кога на мулти-сокет сервери ставаа SAS и SCSI дискови?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54940
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #83 на: 30 Јануари 2012, 22:37:07 pm »
Што јадеш бурек, кога знаеш дека сакам да купам? :) И да, секој кој може, треба да го има. Имам пробано и знам што зборувам за ССД, ваљда затоа и сакам толку.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34054
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #84 на: 30 Јануари 2012, 22:47:04 pm »
Што јадеш бурек, кога знаеш дека сакам да купам? :) И да, секој кој може, треба да го има. Имам пробано и знам што зборувам за ССД, ваљда затоа и сакам толку.
Тоа ти е како невина девојчица. Еднаш кога ќе проба после цел живот ќе сака. Кој не знае што е SSD не треба да коментира.
Како што реков, според сите квалитетни ревјуа ССД е компонента која најмногу придонесува кон ГЕНЕРАЛНОТО подобрување на перформансите на компјутерот.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7689
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #85 на: 31 Јануари 2012, 00:16:23 am »
SSD не е само за бутирање. За покревање на било која програма, е работата. Едноставно делува магично кога се се одвива толку брзо. Тоа е основна ствар во денешен компјутер. И така сите имаат посебна партиција за оперативниот систем и инсталации, па зошто да не го направиш тоа со ССД, а да ставиш било каков обичен хард диска за останатото.

C: - 64 ССД
D: - 500Gb ХДД
ова треба да е основа во складирањето на податоци според мене. Ако се има малку повеќе кеш, се зголемува потребното. Дали ССД, дали ХДД... тоа по избор. Јас би избрал ССДто да е поголемо, на пример.
Убаво рече Фаланга, кој нема искуство со ССД да не збори на памет...
За покревање на било која програма се користи РАМ меморијата како кеш кој во мојот случај е 100 пати побрз од врвен ССД. Во случајов ги имам 12GB RAM. Кога би ми требал драјв кој е ултра брз, да речеме за складирање на некоја база на податоци, за само 120 евра можам да си купам уште 12GB кои ќе ги користам како RAM Drive. Како што кажав во мојот случај RAM Drive-то ќе биде околу 100 пати побрзо од врвен ССД (значи 20GB/s просечен трансфер земајќи в предвид читање, пишување и копирање).

Понатаму, велиш за покревање на програми. Што мислиш колку програми можеш да инсталираш на диск од 64GB, од кои SWAP фајлот треба да ти биде 18GB (во случај да имаш 12GB како мене), 3GB ќе ти одземе оперативниот систем, 1GB ќе ти биде во temporary и cache. Значи колку апликации ќе инсталираш во 40GB и колку документи ќе чуваш. Јас во апликации имам над 250GB, кога играв игри имав 2-3TB во инсталирани игри.

Ако некој знае како може да ги смести тие податоци на играчка од 60 или 100GB, баш би сакал да слушнам. Многу ме интересира.

Кога последен пат си купував сториџ, пред повеќе од 2 години, математиката за SSD-а кои за мене имаа смисла беше 4x80GB Intel SSD кои чинеа 1600 евра (по 400 евра комад) + 3x2TB Western digital кои чинеа 600 евра (по 200 евра комад) или вкупно околу 2200 евра. Едноставно тоа ми беше премногу, па се одлучив за речиси 3 пати помалку пари и купив 4x2TB Western Digital Caviar Black RE кои коштаа 800 евра (по 200 евра комад).

3 од дисковите се врзани во RAID 0, а еден е бекап на податоци. 3-те дискови читаат/пишуваат со брзина од 250GB/s што е ред големина на денешните современи SSD-а. Секако времето на пристап им е драстично поголемо, но затоа имам едно чудо RAM во кои Windows-от ги кешира сите апликации и фајлови до кои најчесто пристапувам. Па така SSD во мојот случај прави разлика во незначителен број на изолирани случаи.

Инаку да, планирам да ставам некое SSD од 120-250GB во хај-енд Нетбукот кој планирам да го земам. Исто, може да ставам SSD во наредниот ноутбук како примарен диск доколку има простор за секундарен кој ќе биде хибрид (Seagate HDD+SSD) со поголем капацитет. Во спротивно ќе одам само на еден диск, хибрид Seagate Momentus HDD+SSD од 750+GB. На примарната машина на која имам едно чудо софтвери и други глупости едноставно едно SSD ми е исто ко ниедно. Ми требаат неколку SSD-a за да можам да ги снимам најбитните софтвери и заебанции, а воедно сакам да ги користам благодетите на хардверскиот RAID0 систем. Играчка од 64GB како онаа која ја спомува Deni може да ми користи како USB flash drive за снимање на музиче за во кола.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34054
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #86 на: 31 Јануари 2012, 00:27:56 am »
Гојдо, ти си печен за исклучување на page file и кеширање све живо во меморија ;) Tогаш i/o latency ќе ти бидат 0 :)

Отсутен zippo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 443
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #87 на: 31 Јануари 2012, 00:28:38 am »
.
« Последно менување: 05 Мај 2012, 02:42:03 am zippo »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34054
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #88 на: 31 Јануари 2012, 00:30:02 am »
Гојдо ај сега на македонски сето кажано - ако може  :D - мислам, повеќето од нас се по странскиве јазици  ;D
Изгледа тебе те буни тоа што е на латиница напишано ;D

Отсутен zippo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 443
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #89 на: 31 Јануари 2012, 00:31:49 am »
.
« Последно менување: 05 Мај 2012, 02:41:26 am zippo »