Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993133 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5295 на: 24 Април 2024, 17:59:23 pm »
Здраво клабери,

сум заинтетесен да купувам кола и се мислам за Passat B8 Sedan имам 2 opcii 2.0 TDI(150HP) i 1.4 TSI (150HP).
Дали вреди да ја земам бензинец или дизел?
Што се предности на дизелот и бензинот?
 И дали има голема разлика на потрошувачката на гориво

Нека не те лаже враг пасат ТСИ да земеш.. Тоа не постои :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1671
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5296 на: 24 Април 2024, 19:32:32 pm »
Здраво клабери,

сум заинтетесен да купувам кола и се мислам за Passat B8 Sedan имам 2 opcii 2.0 TDI(150HP) i 1.4 TSI (150HP).
Дали вреди да ја земам бензинец или дизел?
Што се предности на дизелот и бензинот?
 И дали има голема разлика на потрошувачката на гориво

Џеки земи си бензин 1.4 во превод бесмртност за тој мотор-сигурност.

Отсутен ddarkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5297 на: 28 Април 2024, 12:34:35 pm »
Здраво,

Дали имате мислење/совет за оваа понуда :

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/23798498/jeep-compass-34-o-o-o-k-m-a-u-t?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

На ова давачки се околу 3500 Eur.

Јас имам искуство само со постари Toyota i Honda.


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5298 на: 28 Април 2024, 13:04:23 pm »
Чек, сакаш да кажеш дека џипчево има 1.4 мотор.... втф?
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5299 на: 29 Април 2024, 09:37:45 am »
Здраво,

Дали имате мислење/совет за оваа понуда :

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/23798498/jeep-compass-34-o-o-o-k-m-a-u-t?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

На ова давачки се околу 3500 Eur.

Јас имам искуство само со постари Toyota i Honda.


Мислам дека нов кај нас ќе ти излезе иста цена, ако не и помалку, моментално има акција....

Чек, сакаш да кажеш дека џипчево има 1.4 мотор.... втф?
Се води како 1,3 по правило :) Даунсајзинг до максимум, уствари минимум
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен React

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5300 на: 30 Април 2024, 13:40:21 pm »
Поздрав дечки,

Во последно време се размислувам да купам кола и за око ми западнаа два модели Peugeot 2008 и Peugeot 3008, со тоа што буџетот ми е поблиску до првата. Е сега, би сакал да прашам дали имате искуства со било која од двете и дали има драстична разлика? Што се однесува до моторите, кај нас гледам дека најчесто се вратат два: PureTech 1.2 (бензин) и  BlueHDI(дизел). Кој би бил подобра опција за одржување? Годишно не поминувам повеќе од 15000 км. Претежно градска вожња, со чат пат одења низ земјата ( не повеќе од 40-50 км) во еден правец и неколку пати на одмор до поблиски дестинации.

Фала однапред!

Отсутен Kirep

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5301 на: 06 Јуни 2024, 21:27:42 pm »
Се мислам да купам Renault Talisman (2016-2019) модел ама не познавам многу луѓе кои го имат и незнам колку се квалитетни. Од youtube што гледав мислења гротото се позитивни. Дали некој знае кои би биле чести дефекти на кои треба да обрнам внимание кога ќе гледам ?

Исто ако може некој за увоз да ми даде информации дали се исплати да одам и да си донесам од странство или да земам одовде ? Кај нас 17.500 - 20.000 се моделите што ги гледам а во Германија и бугарија ги гледам по 13.000-14.500. Моделите се Initiale Paris односно со full опрема па не сум сигурен колку би ме царинеле.
Немам досега увезувано и царинето коли и не сум сигурен дали вреди да се замарам бидејќи незнам колку би била разликата меѓу сумите.


Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5302 на: 07 Јуни 2024, 06:40:48 am »
За најбрза (и наједноставна) пресметка, сметај дека давачките ќе бидат околу 40-45% од вредноста на возилото.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5303 на: 07 Јуни 2024, 17:53:14 pm »
За муабетот поврзан со рент а кар во странство. Колите што се увезуваат кај нас не се day-to-day рент а кар возила или во превод кола која се изнајмува секоја недела на различно лице, туку е возило кое е купено од приватно лице на лизинг. Дава учество, месечна рата и после 5 години има опција целосно да ја отплати (крајна рата), или да ја врати и да си земе целосно ново возило доколку има финансиски средства. Тие коли што се вратени (старо за ново) се продаваат на аукции (не поединечно на физички лица) зошто се работи за премногу возила и едноставно логистички не е возможно да се продаваат директно на физички лица. Како и секоја друга кола и овие зависат од тоа кој ја возел, не од државата од која потекнува или дали е била купена во кеш или на лизинг. Затоа има возила кои се зачувани и кои не се. Затоа секогаш кога се гледа половна кола, треба да се види дали е зачувана внатре што дава слика за педантноста на тој што ја возел и се носи на мајстор да ја провери технички. Генерални заклучоци за поединечни авто плацеви е многу лоша работа, било за кој плац. Јас лично ќе ви кажам дека во АутоМилано сите возила што јас ги имам гледано, биле во драстично подобра состојба од оние што ги имам гледано во Ауто Велт. Затоа велам секое половно возило е посебна приказна и генерални заклучоци не се апликативни.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5304 на: 07 Јуни 2024, 18:04:55 pm »
Што ако внатре е сѐ зачувано од волан, седишта, пластики, менувач, секое копче функционира, а има други проблеми и влог од 4000€?
Како некој што се изгорел со нашминкана кола го кажувам ова. ;)

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5305 на: 07 Јуни 2024, 18:27:10 pm »
Нашминкана и зачувана се различни поими. Треба да се прави разлика. Затоа и реков, втор чекор е посета на мајстор и техничка проверка на самото возило.

Отсутен nikoloskim23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5306 на: 22 Јуни 2024, 15:41:32 pm »
Поздрав клуб заинтересиран сум да купам ауди а4 2.0 дизел 2006 година бев да ја видам денеска и ми се допаѓа многу опрема има али има и забелешки како дими малце кога ќе ја нагазам се осеќа дека не работи најрамномерно бидејки тресе има вибрации и бледо свети дисплејот во средина чудно беше возачково седисте речиси ново а сувозачково раздрпано кај перничињата што затегаат кога го извадив капачето за уље и мерачот чадеше па да сподели некој искуство наводно 250к рег. до 04.2025 со зелен картон кочници се гледаше дека саглам се и дискови ни тропка ни бутур мењач топ состојба и ламела исто и амортизација а и гумите се за замена. фала  :D

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5307 на: 22 Јуни 2024, 15:45:46 pm »
Од Прилеп да не е? :D
Каков дим има?

Отсутен nikoloskim23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5308 на: 22 Јуни 2024, 15:46:24 pm »
не, од Скопје

Отсутен nikoloskim23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5309 на: 22 Јуни 2024, 15:47:24 pm »
Од Прилеп да не е? :D
Каков дим има?
црн