Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942773 пати)

Отсутен bobimk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 261
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5175 на: 04 Април 2024, 10:01:08 am »
@Ordevski @n1kola @Jimny @MecheTo @zeroSignal Работава е што човекот сака исклучиво Д-сегмент односно лимузина, затоа муабетите за Пасат, А4, Мондео, 508ка (без Ц-класа и БМВ) итн...и затоа изборот му е многу мал. Се сведува на 3-4 коли. Јас му велев да размисли и за хечбек, со што изборот би му се проширил значително, ама не, човекот сака лимузина и точка. Не сака ни Астра, Фокус во седан верзии или пак Октавија. Досега возеше Суперб од 2006та со 140 кс. Не знам и како воопшто ја гледа А4кава со 120 кс, ама изгледот привлекува знам, тој дел го разбирам  ;D Ама во ветувањата за наводно реална километража и сменат сет кумплуг и замаец со изговор дека со таа километража германецот сигурно го сменил тоа досега (без поткрепа со документи), јас не верувам. Тој се надева дека ако плати демек малку поскапо за 1-2 години “понова“ ќе бил демек посигурен во блиска и подалечна иднина, а тоа никој не може да ти го гарантира. Секако дека 1-2 год разлика не игра ништо улога и најбитно е како е возена и одржувана колата. Му пратив да разгледа и мерцедеси. Барем тие се докажани за големи километражи. Јас да бев како него би одбрал некој добар Ц200-Ц220 од 2010 за 9000 или 508ка од 2012-2013 за 8-9000 се наоѓа, мислам дека вреди. Има што се од поодамна увезени и луѓето си ги одржувале и возеле секојдневно тука. Подобро некоја таква отколку скоро увезена на која ти ќе и бидеш првиот “среќник“ во државава.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5176 на: 04 Април 2024, 10:06:01 am »
На брзинско барање, ми искочи ова Peugeot 508, автоматик, 2013 година. Може и да е крш невиден, не знам, ама ако е здрава и ако е како на описот - прекрасна крстарица.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=4820563

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5177 на: 04 Април 2024, 10:11:03 am »
ако размилува за пасат Б7 сигурно ке најде еве ги гледам по огласи дури има и  од први  сопственици

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5178 на: 04 Април 2024, 10:12:58 am »
ако размилува за пасат Б7 сигурно ке најде еве ги гледам по огласи дури има и  од први  сопственици
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4956968

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5179 на: 04 Април 2024, 12:20:26 pm »
@bobimk
Од тие модели шо ги наброја јас би одел на ц200/220 по можност еур4 ом646 и мирна глава.
Ако е еур5 не дека е лошо но има понежни дизни и многу мала веројатност да скини/растропа ланец особено на тие километражи со кои се носат во Мк.
Автоматик/мануел трошокот ќе му дојди скоро ист.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5180 на: 04 Април 2024, 12:59:13 pm »
Сто пати подобро Ауди/БМВ/Мерцедес со 250к него ли Пежо/Опел итн со 150-200к :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2552
  • Слобода или смрт
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5181 на: 04 Април 2024, 14:39:38 pm »
Сто пати подобро Ауди/БМВ/Мерцедес со 250к него ли Пежо/Опел итн со 150-200к :D

Зависи дали ги ставаш во предвид и одржувањето. Ако не ти е проблем да платиш 3х за одржување се сложувам со тебе.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5182 на: 04 Април 2024, 14:40:49 pm »
Само јапонско бајо. Одржувањето и не е така скапо. А сепак би одбрал Лексус со 400к километри, отколку Опел/Цитроен со 1.2 83кс со 40к км.

Цената е иста, одржувањето е речиси исто, годината е различна и тоа многу.
Дискови, масло, филтри толку се. Амортизерите може да се поскапи.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5183 на: 04 Април 2024, 15:28:58 pm »
хмм, @nestor04 како ги споредуваш цените за одржување и ти искача речиси исто? Некако не ми е верно дека одржување на Лексус каков и да е е приближно исто со основните модели на Опел/Цитроен.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5184 на: 04 Април 2024, 15:31:40 pm »
Масло, филтри и така натаму се иста цена со опелот мој. Маслото е иста цена бидејќи користам најскапо 10-40.
Дискови и плочки од Ате се иста цена. Тоа се нормални одржувања.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5185 на: 04 Април 2024, 15:42:02 pm »
А нови делови на лагер има овде ?, Половни делови има доволно низ државата ?
Ате во германија е не е овде.
Џабе ефтино маслото ако треба да се окозиш од барање , да ти седи месец или три колата така ради некој банален дел шо за астрата и за се овде шо се вози ги има на кило по отпади и истиот ден ќе завршиш работа.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5186 на: 04 Април 2024, 15:43:31 pm »
Дали во предвид ја зимаш цената на аутодок или како и да беше сајтот, или си прашал во сервис колку чинат тие делови и работна рака за да се заменат? Не секој, то ест многу малце луѓе можат тука на форумов сами да си заменат делови и да не платат за работна рака. Друго, не треба да се мисли само на редовен сервис поготово кога се има старо возило. Какви се трошоците за останатите проблеми кои може да настанат? Каде ќе се прави тогаш сервисот? Во Тојота? Како да не се зима целата слика во обзир при компарацијата, што според мене и те како е важно, зашто не е само да се купи возилото, треба и прописно да се одржува. Ако е целосно како што велиш, тогаш се чудам зашто нема толку многу половни лексуси да се возат во Македонија.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5187 на: 04 Април 2024, 15:43:35 pm »
Сто пати подобро Ауди/БМВ/Мерцедес со 250к него ли Пежо/Опел итн со 150-200к :D

Зависи дали ги ставаш во предвид и одржувањето. Ако не ти е проблем да платиш 3х за одржување се сложувам со тебе.

Јас знам луѓе што си купија Опелче или некое такво друго демек ефтино за возење, се отепаа од пари давање за поправки. А и колку и да ја поправаш на крајот пак ќе биди Опел/Пежо итн.

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5188 на: 04 Април 2024, 15:44:12 pm »
@vladic3110
Тоа да. Да треба браник или нешто такво треба од Бугарија. Делови ионака земам скоро сѐ до штрафче и за астрата од аутодок.

@ficomk да од аутодок нарачувам баш сѐ, дури и шајбна за штопна. За посериозен дефект има мајстори низ Прилеп. За електроника сум тука јас, тука се и колеги.
Дел сам не сум сменил на кола освен нешто електроника, мада и тоа го препуштам на друг оти не се замарам. Ни мал сервис не правам сам, така да...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5189 на: 04 Април 2024, 15:44:59 pm »
Те молам немој да пишуваш дека одржување на премиум јапонски спортски седан е исто со одржување на евтинко француско мало количе. Немој, некој ќе прочита, ќе ни се смее на сите тука.