Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942763 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5130 на: 12 Март 2024, 10:08:06 am »
Дали може македонски државјанин (само со мк пасош) да вози бугарско возило? Ако е така јас ќе ја купам (блиска личност) и со полномошно може да ја вози, или нема шанси такво нешто?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5131 на: 12 Март 2024, 10:15:36 am »
Не.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1964
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5132 на: 12 Март 2024, 10:29:54 am »
Гледав нешто Гранде Пунто (2006-2009) и Хонда Џез (2004-2008) по огласи во Швицарска, се наоѓа за 1200-1700 евра, е сега оди па донеси го и прашање е колку ќе искочи на крај. Само за транспорт бараат 700 евра. Сакам да кажам блиску се цените со колите што се продаваат тука, дали воопшто се исплати таква гимнастика.

Имаш на р5, две гранде пунто, со 1.3мџет 75кс. Околу 120/130к км се, по 2500-3к евра. Купени од тука, со историја со се. Не ти се исплати да одиш горе, да губиш работен ден, па увоз, итн.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5133 на: 12 Март 2024, 10:32:34 am »
Гледав нешто Гранде Пунто (2006-2009) и Хонда Џез (2004-2008) по огласи во Швицарска, се наоѓа за 1200-1700 евра, е сега оди па донеси го и прашање е колку ќе искочи на крај. Само за транспорт бараат 700 евра. Сакам да кажам блиску се цените со колите што се продаваат тука, дали воопшто се исплати таква гимнастика.

Имаш на р5, две гранде пунто, со 1.3мџет 75кс. Околу 120/130к км се, по 2500-3к евра. Купени од тука, со историја со се. Не ти се исплати да одиш горе, да губиш работен ден, па увоз, итн.
Ако го купиш од прв сопственик да, од плац никако, Господ знае што видело тоа возило, ако воопшто е едно а не Франкенштајн :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5134 на: 12 Март 2024, 10:37:26 am »
Па и од тука да е купено, ако го вози некој што го сервисирал додека било под гаранција само...
Ќе ме кошта колку астрата што ме кошташе.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5135 на: 12 Март 2024, 10:42:51 am »
Нормално дека подобро е сам да си го увезиш, мислам  не е ни за размислување ова, освен ако немаш време или не сакаш да правиш такви екскурзии самиот. Рачунај кој крш е и тој овде  ако иди исти пари на крај со со нешто што ќе го увезиш сам, а некој прави на него профит. Ако си гледал ти возила во рангот на 1200-1700, значи овдешното е купено за 700-800 за да има ќар.
Е сега пребарај кај што бараше возила  од тие што си ги гледал која е понудата  за 700-800е и ќе ти е јасно што се продава овде по плацови и препродавачи:)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5136 на: 12 Март 2024, 10:45:41 am »
Дали може македонски државјанин (само со мк пасош) да вози бугарско возило? Ако е така јас ќе ја купам (блиска личност) и со полномошно може да ја вози, или нема шанси такво нешто?

Може. Основаш фирма во Бугарија. Праќаш работен налог да биде во Македонија. Во Македонија лицето работи во име на фирмата и врши работи (со договор на дело/Фриленс/фирма ќерка/итн). Го возиш возилото во Македонија само со МК пасош.

пс. Не е евтино.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5137 на: 12 Март 2024, 14:13:14 pm »
Гледав нешто Гранде Пунто (2006-2009) и Хонда Џез (2004-2008) по огласи во Швицарска, се наоѓа за 1200-1700 евра, е сега оди па донеси го и прашање е колку ќе искочи на крај. Само за транспорт бараат 700 евра. Сакам да кажам блиску се цените со колите што се продаваат тука, дали воопшто се исплати таква гимнастика.
Се исплати, поготово за тие поефтините. Нашиве земаат кршеви за дупло поефтини пари, кои не може да се регистрираат во шфицарска веќе, ги носта тука, и ставаат сигурно добра маржа. Таму, бар ќе си избереш асалано ауто, макар и малце поскапо те коштало од нашиве далаверџии.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6551
  • French diamond
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5138 на: 12 Март 2024, 15:17:35 pm »
Тука кај што работам, мајка му на газдата има г.пунто 2010 бензинец атмо, со околу 120К реални, го имам возено топ си е количето, ама 3500-4000 му бара...не вреди воопшто да се помисли да се слези во Мк за таа цена.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5139 на: 12 Март 2024, 15:23:59 pm »
Дали може македонски државјанин (само со мк пасош) да вози бугарско возило? Ако е така јас ќе ја купам (блиска личност) и со полномошно може да ја вози, или нема шанси такво нешто?

Може. Основаш фирма во Бугарија. Праќаш работен налог да биде во Македонија. Во Македонија лицето работи во име на фирмата и врши работи (со договор на дело/Фриленс/фирма ќерка/итн). Го возиш возилото во Македонија само со МК пасош.

пс. Не е евтино.

Ова е веќе ако имаш фирма БГ. Иначе да правиш егзибиции за кола да возиш само е глупаво.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1636
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5140 на: 12 Март 2024, 15:29:20 pm »
Какво и да се зима возило и од познаник и од брат да речам да му ја знаеш целата историја негова до шрафче што е сменето, да бидеме свесни се работи за механика и никој нема да предвиди кога некој дел ке дотрае и откаже може утре дента да пролупа мотор од х причини а одржавана на максимум, така да све што се купува се помирив дека е мачка во вреќа и каква ке и биде среќата секако визуелно можеш да се превенираш се останато е куинциденција како ке испаднат сите работи.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5141 на: 12 Март 2024, 15:31:17 pm »
Дали може македонски државјанин (само со мк пасош) да вози бугарско возило? Ако е така јас ќе ја купам (блиска личност) и со полномошно може да ја вози, или нема шанси такво нешто?

Може. Основаш фирма во Бугарија. Праќаш работен налог да биде во Македонија. Во Македонија лицето работи во име на фирмата и врши работи (со договор на дело/Фриленс/фирма ќерка/итн). Го возиш возилото во Македонија само со МК пасош.

пс. Не е евтино.

Ова е веќе ако имаш фирма БГ. Иначе да правиш егзибиции за кола да возиш само е глупаво.


Нормално дека е глупаво. Ама изводливо е.  ::)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5142 на: 12 Март 2024, 15:39:05 pm »
Дали може македонски државјанин (само со мк пасош) да вози бугарско возило? Ако е така јас ќе ја купам (блиска личност) и со полномошно може да ја вози, или нема шанси такво нешто?

Може. Основаш фирма во Бугарија. Праќаш работен налог да биде во Македонија. Во Македонија лицето работи во име на фирмата и врши работи (со договор на дело/Фриленс/фирма ќерка/итн). Го возиш возилото во Македонија само со МК пасош.

пс. Не е евтино.
Дали и за ваков принцип важи 6 месеци во мк, 6 месеци надвор од мк?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5143 на: 12 Март 2024, 21:37:09 pm »
Зависи од фирмата и начинот на употреба. Македонија како потписник на Истамбулската конвенција мора да ги спроведува правилата кои важат во ЕУ за слободен проток на луѓе и добра за добробитот на бизнисот. Со таа конвенција се регулирани токму тие работи. По истиот принцип македонските возила (коли, камиони и автобуси) непречено возат по царинската зона на европската унија.
Затоа се воведува таканаречениот привремен увоз на моторни возила. Затоа и возењето коли со странски таблички (во овој случај бугарски таблички) во основа е царински прекршок.

Полицијата може да помага при запленувањето, ама запленувачот е Царина на Република Македонија.


https://customs.gov.mk/privremen-uvoz-na-vozila.nspx

Овој исечок е битен:
“Во случај на комерцијална употреба, рокот за завршување е времетраењето на комерцијалната употреба, а во случај на приватна употреба, рокот за завршување е 6 месеци во период од 12.“ месеци.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1964
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5144 на: 16 Март 2024, 08:22:27 am »
Имаме ли тука, познавачи на рено?

Како се покажа рено лагуна 2, 2.0 16в 135кс. Има некои карактеристични проблеми или мани? Километража на возилото 160к км. Од аутомотив е купена.
Никогаш не вели никогаш.