Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942774 пати)

Отсутен zlatko.s

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 62
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5100 на: 20 Февруари 2024, 08:18:43 am »
Другари, сакам да купам фамилијарно возило, моноволумен или помал караван, од типот на c3 picasso, c4 picasso, 207sw, Meriva B, Scenic, Golf 6+ и сл.
Разгледав неколку возила, меѓу кои C4 picasso автоматик, кажете ми мислење во врска со менувачот кај ова возило, предности-маани.


Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 333
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5101 на: 21 Февруари 2024, 13:14:47 pm »
Другари, сакам да купам фамилијарно возило, моноволумен или помал караван, од типот на c3 picasso, c4 picasso, 207sw, Meriva B, Scenic, Golf 6+ и сл.
Разгледав неколку возила, меѓу кои C4 picasso автоматик, кажете ми мислење во врска со менувачот кај ова возило, предности-маани.


C4 picasso само со Мануел. ќе се изнавозиш. Многу погодено ауто. Само обавезно проверка на CarVertical за километража.


Automatic кај c3 picasso и C4 picasso, c3 picasso и Сеник не се препорачува.
207SW е сосема друга класа. и реално далеку е од С4, Сеник и слично. внатре е мало и тесно.

ако е за фамилија јас би одел вака

1. C4 picasso рачен менувач (скрати ја побарувачката само на овој модел)
2.не постаро од 2009 год.
3.обавезно барај број на шасија за да провериш на CarVertical
4. обрни внимание на кров дали е бел. да не е пушено внатре бидејќи сепак деца возиш
5. обрни внимание на гуми која година се. Ако се постари од 4 години значи не е толку инвестирано во него како што обично секој продавач се фали.


Сето ова го пишувам и е важно, бидејќи еден братучед пред 10 години кога му се прошири фамилијата купи Рено Сеник. И за него отиде дури до Неготино со мајстор
Тоа внатре прљав кров, гуми стари по 7-8 години а го излажале дека било редовно одржувано. Мајстор не приметил ништо

Да не кажам колку проблеми се појавија после тоа. Ама што гледале.

Така да гледај кров, гуми, car vertical. Тоа е 90% показател кога купуваш ваква фамилијарна кола. за тоа дали била чувана.
Верувај дека прекупци нема да менуваат кровови или да ти ставаат нови гуми за да ти го бутнат. Не им се исплати.

имаше една ваква случка пред некое време. Се јавувам на оглас за една кола
Он: другар редовно е одржувано. Се е менувано на време. Носи го кај сакаш
Јас: Нема потреба. Која година се гумите?
Он: 2013 година.
Јас: Ова освен Гориво не видело сервис другар.

Така да не ми треба Експертиз, мајстор или нешто повеќе. ова ми е доволен сигнал за што се работи



« Последно менување: 21 Февруари 2024, 13:40:53 pm volenos »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5103 на: 22 Февруари 2024, 18:41:52 pm »
Другари, сакам да купам фамилијарно возило, моноволумен или помал караван, од типот на c3 picasso, c4 picasso, 207sw, Meriva B, Scenic, Golf 6+ и сл.
Разгледав неколку возила, меѓу кои C4 picasso автоматик, кажете ми мислење во врска со менувачот кај ова возило, предности-маани.


C4 picasso само со Мануел. ќе се изнавозиш. Многу погодено ауто. Само обавезно проверка на CarVertical за километража.


Automatic кај c3 picasso и C4 picasso, c3 picasso и Сеник не се препорачува.
207SW е сосема друга класа. и реално далеку е од С4, Сеник и слично. внатре е мало и тесно.

ако е за фамилија јас би одел вака

1. C4 picasso рачен менувач (скрати ја побарувачката само на овој модел)
2.не постаро од 2009 год.
3.обавезно барај број на шасија за да провериш на CarVertical
4. обрни внимание на кров дали е бел. да не е пушено внатре бидејќи сепак деца возиш
5. обрни внимание на гуми која година се. Ако се постари од 4 години значи не е толку инвестирано во него како што обично секој продавач се фали.


Сето ова го пишувам и е важно, бидејќи еден братучед пред 10 години кога му се прошири фамилијата купи Рено Сеник. И за него отиде дури до Неготино со мајстор
Тоа внатре прљав кров, гуми стари по 7-8 години а го излажале дека било редовно одржувано. Мајстор не приметил ништо

Да не кажам колку проблеми се појавија после тоа. Ама што гледале.

Така да гледај кров, гуми, car vertical. Тоа е 90% показател кога купуваш ваква фамилијарна кола. за тоа дали била чувана.
Верувај дека прекупци нема да менуваат кровови или да ти ставаат нови гуми за да ти го бутнат. Не им се исплати.

имаше една ваква случка пред некое време. Се јавувам на оглас за една кола
Он: другар редовно е одржувано. Се е менувано на време. Носи го кај сакаш
Јас: Нема потреба. Која година се гумите?
Он: 2013 година.
Јас: Ова освен Гориво не видело сервис другар.

Така да не ми треба Експертиз, мајстор или нешто повеќе. ова ми е доволен сигнал за што се работи
Е сега со гумите се кажа :D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5104 на: 22 Февруари 2024, 20:19:46 pm »
Си напраивме малку муабет со @NUME. :)

https://www.carclub.mk/2024/02/22/kakva-e-sostojbata-so-vratenite-kilometri-na-koristenite-avtomobili-vo-makedonija/

Се запознав со @NUME, изврши една кратка дијагностика на моето браво, и кај мене излезе интересно со километрите, на табла ми пишуваше речиси 132 000 км во моментот на проверка, а кај Нуме на неговата дијагностика му покажа 124 000 км.

Поздрав до Нуме.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5105 на: 22 Февруари 2024, 20:40:58 pm »
Кај итаљаните така е. Кај Алфа Ромео уште поизразено.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1964
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5106 на: 22 Февруари 2024, 21:12:18 pm »
Која е логиката зад ова? Друга табла?
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5107 на: 22 Февруари 2024, 21:34:13 pm »
Сигурно не е друга табла. На сите, ама баш сите понови FCA возила е иста ситуација. Не се знае баш зошто е така, Она што мене ми е логично е дека ECU-то „пресметува“ километража, а BCM ја мери. Информациите на табла се од BCM преку CAN-bus, не од ECU. Ова се случува и кај други марки на автомобили.

Еве од еден друг форум:
Цитат
the ecu mileage estimate is much lower than the cluster even if you read it with the subaru dealer software. for whatever reason, the ecu calculates/estimates the mileage (not sure how). It happens in other cars too. I have about the same delta between my cluster and calculated values, and I've never seen the ecu value read higher than the cluster value. The value you see in the cluster is the same value that is on the CANbus. its really unlikely that anything was done or messed with, and I wouldn't worry about it at all

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5108 на: 22 Февруари 2024, 21:39:14 pm »
Грешката е во калкулацијата еку со останати сензори.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5109 на: 22 Февруари 2024, 22:43:43 pm »
Си напраивме малку муабет со @NUME. :)

https://www.carclub.mk/2024/02/22/kakva-e-sostojbata-so-vratenite-kilometri-na-koristenite-avtomobili-vo-makedonija/

Се запознав со @NUME, изврши една кратка дијагностика на моето браво, и кај мене излезе интересно со километрите, на табла ми пишуваше речиси 132 000 км во моментот на проверка, а кај Нуме на неговата дијагностика му покажа 124 000 км.

Поздрав до Нуме.
И јас денес се запознав со него, беше BMW-то на проверка пред купување. Апсолутна препорака пред купување на возило да се носи таму на проверка. Дури и да купите од странство, право таму да знаете што и е за промена следно, да не бидете непријатно изненадени додека сте на пат.

Сакав да оди и на дино колата, но поради некои пластики со дихтунг што се кршеле при вадење за да се закачат сигурносни куки, остана без проверка на живите коњи под хаубата, купувачите ќе се надеваат дека сите 184 се живи :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5110 на: 23 Февруари 2024, 00:19:40 am »
Да не е во прашање онааа разлика од 5-6км/ч помалку што ја покажува брзинометарот од реалната, па оттука и помалата помината регистрирана километража?
Нешто као у фазон ако се стави гума со поинаква димензија и која ќе биде за +5% што ќе резултира помала брзина на табла и помалку изминати километри.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5111 на: 23 Февруари 2024, 00:35:15 am »
На 132 000, 3% разлика е 4000 км.
132 000 - 4000 е 128 000 км.

Јас го возам со фабрички препорачани димензии на гуми, 205/55 R16 зимски и 225/45 R17 летни.

Претходно како било возено не знам, кога го земав лани имаше 108 350 км на таблата, беше со стари таблици со три бројки, што значи не е увезувано, туку е од тука купено.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5112 на: 23 Февруари 2024, 00:52:57 am »
Виа од Велес све наопако...
Сите враќат, он додал... иди па разбери се.
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1964
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5113 на: 23 Февруари 2024, 20:09:16 pm »
@Busav @MecheTo вие имате искуства со товарни возила.
Кое комбе, со б категорија би препорачале. Ќе се користи 15 пати месечно, товар од 300/350кг, дестинација 25км во 1 правец. Се бара мало комбе, од кратките, како пежо боксер, малото дукато. Во план не се пикапи, заради габарит.
Годиште не е битно, од 2000год па навака, да биде моторот покажам/погоден.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5114 на: 23 Февруари 2024, 21:20:03 pm »
Мало искуство имам со комбиња...
На времето возев Дукато 2.8 освен што трошеше многу(ама одеше како будало) друга замерка немав,само кратко траеше,заврши на кров.
Мерцедес Вито 2.3 е бесмртно,да најдиш солидно.
 @Busav  ќе ти помогне повеќе.
Е сега од тие години рачунај се шо ќе земеш веќе е пред "умирање",освен ако начекаш некое солидно и од некој домаќин човек користено за свои потреби.
А такви се ретки.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D