Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 992977 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3720 на: 25 Јануари 2021, 11:45:46 am »
Предлог од мене, volvo v60.
Ем караван, ем кул.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

volvo prodadena na ford a ford go prodade volvo na Geely. tehnoloski se vrzani so ford/geely.
neznam sto volvo pravat vo sopstvena rezija do kade se avtonomni mozebi samo dizajnot?

Volvo одамна не користи ништо од Ford. Geely го купи Volvo поради know-how и технологија. Сите мотори, платформи и технологии во последниве 10-тина години (особено од претставувањето на новото XC90 наваму) си се на Volvo. Дури би рекол дека во моментов, Volvo е еден од најавтономните производители - да, Geely се газди, ама компаниите не се споени.

Отсутен ynwaMKD

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3721 на: 25 Јануари 2021, 12:03:22 pm »
Совет околу купување старо фамилијарно (караван) возило. Дојде време за нова/стара кола со голем багажен простор. Во моментов имам 207ца купена  на ново со поминати 135000км, пред тоа Сузики Марути купено ново. Сега некако решен сум да купам за првпат кола на старо и тоа ми создава маки (како ќе се погоди и со какви проблеми ќе се соочам), гледав нови коли ама до 13к евра многу мал избор (kia ceed sw и ова над бузет) 

По долго размислување одлучив да барам Пасат Караван (еден од поголемите гепеци над 600л. само Суперб поголем, исто така 5 колеги имаат пасат на работа и дали од многу гледање ми влезе во глава колава) е сеа за мотор сакам да идам со 2.0тди со b7 140ps ili B8 2.0 150ps. Пежото ќе си остане за низ град големава кола се планира како втора кола и кола за надвор од Скопје.
Секој совет е добредојден дали да се иде со Б7 или Б8, дали аутоматик или мануел, кој мотор е погоден, кои се чести проблеми (читав по нет дека аутоматик до 2012 имале доста проблеми) на што треба да внимав, колку би коштале сервиси, одржување и колку пари да имам спремно откако ќе ја купам колата за проблеми дека сепак стара кола, многу маки имам низ глава барам помош :)

Исто така може предлог за друг караван суперб, октавиа, гледам мондео многу се збори низ форумов иако за форд имам лошо мислење другар купи фокус нов во исто време со моето пежо 2008г. и си имаше доста проблеми. а стварно има ефтини по огласи

ви благодарам однапред за секој совет
@ynwaMKD

Poloven karavan najpametno ti e da gledas Mercedes C CDI T-Model W204, ako ne ti e problem manuelec togas manualec, automatic ima prednosti za niz grad, ako go vozis na otvoreno kao sto vikas, manuelec e poizdrzliv so ogled deka menuvanje maslo filtri se skapi.

Passat 1,6 tdi ic nemoj da geldas, eventualno passat 2.0 so 150 ali gledaj go vo highline verzija, edinstven pasat koj malku od malku e solidno izraboten.

ali podobar,poizdrzliv i pokvaliteten model od W204 nema da najdas, plus dizel motorite na mercedes se poizdrzlivi vo sporedba na vw.
da ne zboruvame za vnatresnite materijali vo c i passat toa se dva razlicna sveta, samo highline priblizzno doaga vo predvid.

Podobra alternativa za passat ti e octavia ili uste podobra SuperB.

Јасно дека со мерцедес споредба нема. Според мене врв во изработка и квалитет од времето останато имаш коли и имаш Мерцедес. Само проблем незнам колку е точно доста поскапи биле сервисите и одржувањето  и караваните им се мртовечница. Се мислев за е-класа ама седан верзија, дека би сакал поголемо од  ц-класа или караван.

Отсутен ynwaMKD

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3722 на: 25 Јануари 2021, 12:08:55 pm »
Предлог од мене, volvo v60.
Ем караван, ем кул.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

не ме рчкај за волво, две години само коли гледам ми се плаче за Volvo v60 по можност крос кантри. Цело време вртат клипови на јутјуб в60 в90. Не се реални колите. Незнам како иде сервис одржавање. Имам читано дека се доста добри моторите и изработка внатрешно ама сепак доста висока цена. Така да  може за некоја година. Доколку земам сега Б6 или Б7 следна ќе биде 100% Волво

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3723 на: 25 Јануари 2021, 12:19:58 pm »
Незнам дали е тоа шо бараш.
Ама еве еден пресен оглас.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3836074

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3724 на: 25 Јануари 2021, 12:21:42 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3725 на: 25 Јануари 2021, 12:24:46 pm »
Незнам дали е тоа шо бараш.
Ама еве еден пресен оглас.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3836074
Кај километриве како да лапнале некоја 0

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3726 на: 25 Јануари 2021, 12:27:29 pm »
Човекот бара кола до околу 13.000еур, вие Волво од 100.000еур му нудите.
Еве ти ги возилата од Делукс ауто, цената мислам дека ќе ти одговара, а и сигурно би можел да спуштиш нешто.
Од километрите не се плаши, јас би очекувал само дека ќе треба за скоро да се промени сет за квачило.
http://deluxe-auto.com.mk/polovni/vozilo/passat-variant-comfortline-2-0-tdi-190-ks/
http://deluxe-auto.com.mk/polovni/vozilo/passat-variant-2-0-tdi-150-ks/

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3727 на: 25 Јануари 2021, 12:40:33 pm »
Совет околу купување старо фамилијарно (караван) возило. Дојде време за нова/стара кола со голем багажен простор. Во моментов имам 207ца купена  на ново со поминати 135000км, пред тоа Сузики Марути купено ново. Сега некако решен сум да купам за првпат кола на старо и тоа ми создава маки (како ќе се погоди и со какви проблеми ќе се соочам), гледав нови коли ама до 13к евра многу мал избор (kia ceed sw и ова над бузет) 

По долго размислување одлучив да барам Пасат Караван (еден од поголемите гепеци над 600л. само Суперб поголем, исто така 5 колеги имаат пасат на работа и дали од многу гледање ми влезе во глава колава) е сеа за мотор сакам да идам со 2.0тди со b7 140ps ili B8 2.0 150ps. Пежото ќе си остане за низ град големава кола се планира како втора кола и кола за надвор од Скопје.
Секој совет е добредојден дали да се иде со Б7 или Б8, дали аутоматик или мануел, кој мотор е погоден, кои се чести проблеми (читав по нет дека аутоматик до 2012 имале доста проблеми) на што треба да внимав, колку би коштале сервиси, одржување и колку пари да имам спремно откако ќе ја купам колата за проблеми дека сепак стара кола, многу маки имам низ глава барам помош :)

Исто така може предлог за друг караван суперб, октавиа, гледам мондео многу се збори низ форумов иако за форд имам лошо мислење другар купи фокус нов во исто време со моето пежо 2008г. и си имаше доста проблеми. а стварно има ефтини по огласи

ви благодарам однапред за секој совет
@ynwaMKD

Poloven karavan najpametno ti e da gledas Mercedes C CDI T-Model W204, ako ne ti e problem manuelec togas manualec, automatic ima prednosti za niz grad, ako go vozis na otvoreno kao sto vikas, manuelec e poizdrzliv so ogled deka menuvanje maslo filtri se skapi.

Passat 1,6 tdi ic nemoj da geldas, eventualno passat 2.0 so 150 ali gledaj go vo highline verzija, edinstven pasat koj malku od malku e solidno izraboten.

ali podobar,poizdrzliv i pokvaliteten model od W204 nema da najdas, plus dizel motorite na mercedes se poizdrzlivi vo sporedba na vw.
da ne zboruvame za vnatresnite materijali vo c i passat toa se dva razlicna sveta, samo highline priblizzno doaga vo predvid.

Podobra alternativa za passat ti e octavia ili uste podobra SuperB.

Јасно дека со мерцедес споредба нема. Според мене врв во изработка и квалитет од времето останато имаш коли и имаш Мерцедес. Само проблем незнам колку е точно доста поскапи биле сервисите и одржувањето  и караваните им се мртовечница. Се мислев за е-класа ама седан верзија, дека би сакал поголемо од  ц-класа или караван.
@ynwaMKD
kaj dizel najskapo ti e:
bosch pumpa, turbo i injektori(pretezno se site od delphi)  i vw, bmw i mercedes tie delovi gi vgraduva od drugi kompanii, so ogled deka site koristat CDI tehnologija tuka se i cenite za tie rezervni delovi. ceni na filtri i tecnosti se tuka negde so bmw, vw audi.
e sega ako se rasipe nesto vo motorot, togas samo remont, ali za izdrzlivost mercedes dizelite se poznati.
Kaj ovoj model W204 e specificno i pozitivno sto vnatresnosta na materijalite se mnogu kvalitetni i dobro izraboteni sto ne se primetuvaa godinite.
Za dizajnot toa e druga tema, vo toj slucaj treba da go gledas W205 modelot.
C klasa ima solidna golemina i e klasificirana vo klasata na Passat.
E klasa e vekje pogolema liga.





---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3728 на: 25 Јануари 2021, 12:51:33 pm »
Кај има дизел со бош пумпа произведен во овај милениум :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3729 на: 25 Јануари 2021, 13:08:44 pm »
Само уште некој да кажеше дека редовниот сервис на DSG-то на 60.000км во Порше Македонија е 1000 евриња и да го заокружиме муабетов

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3730 на: 25 Јануари 2021, 13:11:22 pm »
Кај има дизел со бош пумпа произведен во овај милениум :D
@Skywalker
Ке мора на поправен седи, недоволен 1.  ;D ;D

Bosch Hochdruckpumpe CP4
https://www.bosch-mobility-solutions.com/de/produkte-und-services/pkw-und-leichte-nutzfahrzeuge/antriebssysteme/common-rail-system-piezo/hochdruckpumpe-cp4/
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3731 на: 25 Јануари 2021, 13:17:38 pm »
Само уште некој да кажеше дека редовниот сервис на DSG-то на 60.000км во Порше Македонија е 1000 евриња и да го заокружиме муабетов
automatic samo ZF klasicniot  ;D i da ne se cepka dodeka ne pocne da seckaat brzinite, nezavisno kolku km se pominati,
tek posle promena na maslo i filter, flush sto znam ne bi prael. podobro dva pati menuvanje nego rizik so flush.

kaj avtomaticite vazzi praviloto:
pomalku brzini, pomali glavobolki. povekje brzini, pogolemi glavobolki   ;D


---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3732 на: 25 Јануари 2021, 13:39:18 pm »
Само уште некој да кажеше дека редовниот сервис на DSG-то на 60.000км во Порше Македонија е 1000 евриња и да го заокружиме муабетов
150 евра максимум.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3733 на: 25 Јануари 2021, 13:43:52 pm »
Истиов муабет важи и за мануелен менувач. Барем на понова кола како голф 7 или пасат б8 во случајов многу лесно може да се провери сервисна историја и се ќе покаже кога и што е сменето. Доколку немаш такви информации, move on to the next и крај на прикаската.

Ах, да беше се така лесно...

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3734 на: 25 Јануари 2021, 13:52:40 pm »
Така е. Збориме за понови коли. Те интересира тоа и тоа, идеш во порше им даваш вин си плаќаш ако треба и ти даваат сервисна историја. Све е електронски и се знае барем од аспект на сервиси што е менувано и кога. За сообраќајки не правам муабет.