Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942802 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3165 на: 15 Октомври 2019, 19:11:12 pm »
кое есјуви се има ко добро покажано?



Toyota Land Cruiser. И Hilux ако имаш нагони да бидеш терорист.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3166 на: 15 Октомври 2019, 19:18:36 pm »
кое есјуви се има ко добро покажано?



X5, Кајен и новиот ГЛЕ.

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3167 на: 15 Октомври 2019, 20:11:37 pm »
кое есјуви се има ко добро покажано?



X5, Кајен и новиот ГЛЕ.

од која серија х5ката и кој мотор?


---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3168 на: 15 Октомври 2019, 20:13:10 pm »
И Урус ѕирни
Имам гледано на снег на угорнина како си тера, ќе ги стави в џеб погоре споменатите

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6942
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3169 на: 15 Октомври 2019, 21:41:38 pm »
И новиот Ролс не е лош, види само за сервис е незгодно, нема у близина.

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3170 на: 16 Октомври 2019, 16:07:07 pm »
И новиот Ролс не е лош, види само за сервис е незгодно, нема у близина.
@AUUU  rock n rolls  ;D 8)
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Rammlied

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 307
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3171 на: 17 Октомври 2019, 19:39:43 pm »
Прилепчани, искуства со ММ Ауто плац? (Мики Мирчески)

https://www.pazar3.mk/mk/MIKI

Секоја информација е добредојдена :)

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3172 на: 18 Октомври 2019, 01:59:03 am »
Од Прилеп сум  и добар плац не знам дали има во МК...а и да има сигурно во Прилеп нема да го најдеш.


Јас кога барав кола сите плацови во ПП ги поминав. Буквално една. ЕДНА кола не најдов што вредеше за цената која и ја бараа а некои од 10 метра се гледаше дека се од 3 во 1 составени.
« Последно менување: 18 Октомври 2019, 02:05:19 am Johnny625 »

Отсутен Rohod

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3173 на: 21 Октомври 2019, 21:31:34 pm »
Планирам да земам BMW X5 E70, со 3.0D. E сега прашањете е со која опција да одам за земање? Односно која е подобра од триве:
Бугарија - најевтино, но од слушнато од други и најголем ризик, и во споредба со другиве огромо погем број опции
Македонија - веќе царинето, (или само донесено), некаде измеѓу на цена и ризик но нормално најмала понуда
Германија - Најскапа но и најсигурна варијанда спрема други.
Кај сиве гледам околу 10тина илјади евра +- во странство идат а кај нас цените се насекаде.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3174 на: 21 Октомври 2019, 21:51:44 pm »
Планирам да земам BMW X5 E70, со 3.0D. E сега прашањете е со која опција да одам за земање? Односно која е подобра од триве:
Бугарија - најевтино, но од слушнато од други и најголем ризик, и во споредба со другиве огромо погем број опции
Македонија - веќе царинето, (или само донесено), некаде измеѓу на цена и ризик но нормално најмала понуда
Германија - Најскапа но и најсигурна варијанда спрема други.
Кај сиве гледам околу 10тина илјади евра +- во странство идат а кај нас цените се насекаде.

Јас лично таква кола никогаш не би земал од БГ или МК освен ако го знам сопственикот. Ти си знаеш колкав буџет имаш, моја препорака барај си во Германија и земи зачуван примерок, не тие најевтините што излегуваат на првите 2-3 страни. Може во МК да ги продаваат по 8к царинети, во Германија зачуваните да се 13к (лупам цифри).

Отсутен Vwlover

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 562
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3175 на: 21 Октомври 2019, 22:12:18 pm »
Планирам да земам BMW X5 E70, со 3.0D. E сега прашањете е со која опција да одам за земање? Односно која е подобра од триве:
Бугарија - најевтино, но од слушнато од други и најголем ризик, и во споредба со другиве огромо погем број опции
Македонија - веќе царинето, (или само донесено), некаде измеѓу на цена и ризик но нормално најмала понуда
Германија - Најскапа но и најсигурна варијанда спрема други.
Кај сиве гледам околу 10тина илјади евра +- во странство идат а кај нас цените се насекаде.

Јас лично таква кола никогаш не би земал од БГ или МК освен ако го знам сопственикот. Ти си знаеш колкав буџет имаш, моја препорака барај си во Германија и земи зачуван примерок, не тие најевтините што излегуваат на првите 2-3 страни. Може во МК да ги продаваат по 8к царинети, во Германија зачуваните да се 13к (лупам цифри).


Кога одите Швајцарија, Германија, како знаете која кола е добра која не, кога реално не можете ни на мајстор да ја однесете?

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3176 на: 21 Октомври 2019, 22:18:39 pm »
Планирам да земам BMW X5 E70, со 3.0D. E сега прашањете е со која опција да одам за земање? Односно која е подобра од триве:
Бугарија - најевтино, но од слушнато од други и најголем ризик, и во споредба со другиве огромо погем број опции
Македонија - веќе царинето, (или само донесено), некаде измеѓу на цена и ризик но нормално најмала понуда
Германија - Најскапа но и најсигурна варијанда спрема други.
Кај сиве гледам околу 10тина илјади евра +- во странство идат а кај нас цените се насекаде.

Јас лично таква кола никогаш не би земал од БГ или МК освен ако го знам сопственикот. Ти си знаеш колкав буџет имаш, моја препорака барај си во Германија и земи зачуван примерок, не тие најевтините што излегуваат на првите 2-3 страни. Може во МК да ги продаваат по 8к царинети, во Германија зачуваните да се 13к (лупам цифри).


Кога одите Швајцарија, Германија, како знаете која кола е добра која не, кога реално не можете ни на мајстор да ја однесете?

Зошто не може во сервис да ја однесеш?
Имаш сервиси, ќе си платиш за детална проверка и готово.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3177 на: 21 Октомври 2019, 22:19:53 pm »
Па прво гледаш дали има валидна регистрација или TUV и до кога важи. Ако е „тазе“, веќе ја прегледал некој мајстор и одобрил легалност за возење. Другото ти е тест драјв, па сам да си осетиш дали е добра, дали крцка, тропа, моторот дали и колку тегне,подвозјето дали е стегнато или е нешто малку сомнително..   

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3178 на: 04 Ноември 2019, 12:21:39 pm »
Дечки, порано имаше можност на ДЕКРА да се провери доверливост и расипливост на возилата, ама по сѐ изгледа ја имаат тргнато таа услуга.

Има негде доверлив извор на информации, каде што човек може да се информира за половни возила?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3179 на: 04 Ноември 2019, 12:56:06 pm »


Дечки, порано имаше можност на ДЕКРА да се провери доверливост и расипливост на возилата, ама по сѐ изгледа ја имаат тргнато таа услуга.

Има негде доверлив извор на информации, каде што човек може да се информира за половни возила?

Bmw premium selection

Audi Gebrauhtvagen plus

Mercedes junge sterne



Sent from my SM-G973F using Tapatalk