Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 15159 пати)

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
  • Macedonia
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #180 на: 05 Август 2024, 11:12:35 am »
Сабота (3-ти) накај 6:30-40 од сабајле тргнав накај Охрид и се си беше супер се додека да стигнам до двете патарини низ Полошко (не знам колку беше точно часот, 7 и нешто) каде се плаќа само со кеш, не дека беше страшно чекав можеби 2-3 минути ама зборот ми е тоа ме укочи во место на одредено време за разлика каде првите две патарини ги поминавме инстантно.

За жал, огромна колона пред Стража, во близина на Кичеец кадешто имаше направено сообраќајка. На истото место 2 коли едната ауди другата не ми текнува што беше тоталки, предниците смачкани претворени во Спарк од напред. Имаше и 3та кола оштетена сочно од едната страна, најверојатно колатерална штета на овие двајцава.





Портокаловата коловозна лента, само што сликав се претвори во црвена.

Вчера си тргнав назад од Градиште накај 18:05-10 и ми требаше околу саат време додека да ја поминам таа правата улица за накај градот гужва ненормална, листовите на мускулите ми прскаат ги набилдав од тргни застани. Истото се случи и сабота вечерта каде од Трпејца тргнав во 20:15ч истата гужва, ништо поразлично.

Anyway, патот од Охрид до Кичево беше влечење и колони, така што малтретирање чисто беше и тука имаше во Кичево ненормална колона долга неколку км каде што патот се сечи со Булевар ЈНА, згора на тоа полицаец го регулираше сообраќајот.
После тоа се подрастерети малце од малце, првите две патарини (обратен редослед сега) колони бидејќи освен за кеш нема друг начин за плаќање. Спрема гужвата релативно брзо се подзачисти и тек после овој дел успеав да убрзам малце и да можам и темпомат да вклучам барем... Се на се, треба и повеќе кабини да има на патарините и/или да се автоматизира повеќе како споделениот пример во Грција за сите масовно да користат тагови/картици, со зголемување на бенефитите, cashback, попусти или што и да е само да се мотивираат луѓето...

Пристигнување назад во Скопје тек накај 22 и 15-20ч.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #181 на: 05 Август 2024, 11:43:57 am »
""Инаку ти не се замарај зошто немаш таг или кард. И мене постари лица ме убедуваа дека не треба седиште за дете за во кола да се купи..""
Jok srce ama ic ne se smaram so tagot nego neli unazad komentarite nie so gotovina u raka sme zatucani kao svetot ide napred gazime jako kon EU.
Gazime bre u gomna do gusa nisto ne funkcionira kako treba. Ete i toj tag sto go napomenav i gore moze kje funkcionira perfektno posle nekoj 2-3 godini koga nekoj kje sedne zdravo da gi sogleda slabostite i anomaliite i da go opravi.  Kako sto pisav pogore on moze e OK na 1 ili 2 koli koga nema guzva ama na vakvi spic momenti koga reka narod se provlekuva ono kiksira i tamo e beter zastoj nego na plateznive rampi.
« Последно менување: 05 Август 2024, 12:28:11 pm Vlatce-Vectra »

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 276
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #182 на: 05 Август 2024, 12:52:19 pm »
""Инаку ти не се замарај зошто немаш таг или кард. И мене постари лица ме убедуваа дека не треба седиште за дете за во кола да се купи..""
Jok srce ama ic ne se smaram so tagot nego neli unazad komentarite nie so gotovina u raka sme zatucani kao svetot ide napred gazime jako kon EU.
Gazime bre u gomna do gusa nisto ne funkcionira kako treba. Ete i toj tag sto go napomenav i gore moze kje funkcionira perfektno posle nekoj 2-3 godini koga nekoj kje sedne zdravo da gi sogleda slabostite i anomaliite i da go opravi.  Kako sto pisav pogore on moze e OK na 1 ili 2 koli koga nema guzva ama na vakvi spic momenti koga reka narod se provlekuva ono kiksira i tamo e beter zastoj nego na plateznive rampi.

Опасна работа е кога имаш платформа за дебата, а ти наместо да читаш и учиш, се базираш само на своите субјективни искуства во објективна дискусија. Јас не знам зашто воопшто трошат членовите време да се објаснуваат со тебе и со тоа ти валидираат било какво мислење на темата.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #183 на: 05 Август 2024, 13:16:23 pm »
""Инаку ти не се замарај зошто немаш таг или кард. И мене постари лица ме убедуваа дека не треба седиште за дете за во кола да се купи..""
Jok srce ama ic ne se smaram so tagot nego neli unazad komentarite nie so gotovina u raka sme zatucani kao svetot ide napred gazime jako kon EU.
Gazime bre u gomna do gusa nisto ne funkcionira kako treba. Ete i toj tag sto go napomenav i gore moze kje funkcionira perfektno posle nekoj 2-3 godini koga nekoj kje sedne zdravo da gi sogleda slabostite i anomaliite i da go opravi.  Kako sto pisav pogore on moze e OK na 1 ili 2 koli koga nema guzva ama na vakvi spic momenti koga reka narod se provlekuva ono kiksira i tamo e beter zastoj nego na plateznive rampi.

Опасна работа е кога имаш платформа за дебата, а ти наместо да читаш и учиш, се базираш само на своите субјективни искуства во објективна дискусија. Јас не знам зашто воопшто трошат членовите време да се објаснуваат со тебе и со тоа ти валидираат било какво мислење на темата.
Веќе не трошиме. Не вреди со.....

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #184 на: 05 Август 2024, 14:54:09 pm »
So ova si potvrduvate deka Tagot e za sega seuste bebe vo kolevka koe toprva treba da se razviva. Mene ama ic ne mi onadi dali kje ima debata ili ne mene mi e zal sto si dal 1200 denari za pobrzo da se dvizis vo zivotot neli sekoja minutka e vazna ama pusto tursko edvaj toa funkcionira. Imajte ubav den gospoda i so srekja koristenjeto na tagcinjata pa moze i kje se vidime nekogas na nekoja patarina  :-*

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1638
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #185 на: 05 Август 2024, 15:24:15 pm »
Грците веројатно го даваат за што побрзо да ја автоматизираат услугата. И генерално е паметна идеја со оглед на тоа дека тој таг сигурно не кошта повеќе од 1-2 евра на булк. Вињетки мислам дека не може да воведат бидејќи голем дел од автопатиштата им се од европски пари. За ова нагаѓам - не знам.

Кај нас тагот се наплаќа бидејќи е сервиран како “премиум услуга” зошто има партиска војска што треба да прима плата. Иначе има решение - коа ќе дојде време за регистрација на возило, дај еден бесплатен таг за секое возило, а за изгубен или оштетен таг наплати 3-5 евра за замена. Место да даваш пари на плати за итн итн.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17416
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #186 на: 05 Август 2024, 15:27:05 pm »
Тагот можда е уште багиран кај нас ама картичката си функционира, пример скопската и тетовската си ги поминав без чекање при колони од околу 1 километар (возевме по помошната лента без застој кон лентата за мТаг, кенкајте колку сакате), запирањето ми беше помалце од 2 секунди зошто со картичка мислам мора да регистрира запирање за да ја прочита.

Мање више, за мене ич не ми менува дали ќе подзапрам на 2 секунди или ќе возам со 20-30 на саат низ патарина, се додека не чекам некој кусур да ми брои па да ми даде ситни пари кои ќе се чудам кај да ги спикам, или да чекаме сите слип од терминал за картици зошто сум немал време кеш да извадам.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #187 на: 05 Август 2024, 15:55:02 pm »
Тагот можда е уште багиран кај нас ама картичката си функционира, пример скопската и тетовската си ги поминав без чекање при колони од околу 1 километар (возевме по помошната лента без застој кон лентата за мТаг, кенкајте колку сакате), запирањето ми беше помалце од 2 секунди зошто со картичка мислам мора да регистрира запирање за да ја прочита.

Мање више, за мене ич не ми менува дали ќе подзапрам на 2 секунди или ќе возам со 20-30 на саат низ патарина, се додека не чекам некој кусур да ми брои па да ми даде ситни пари кои ќе се чудам кај да ги спикам, или да чекаме сите слип од терминал за картици зошто сум немал време кеш да извадам.


Има сензор пред кабините, тој те детектира со какво возило си и да те смести во соодветната категорија за наплата.
Ама за тоа да биде ок, кога ја земав Мкард ми кажаа во Петровец, не брзај во лентата и оставај доволно растојание.
Ама ние мора да се бутаме, лепиме еден до друг, возиме со 60 наместо со 30 во таа зона и после не работеле таговите, не требало тагови, туку седи и чекај по 10-15 и повеќе минути на патарина.

Башка со сите овие слики погоре, не само што ми е ок што користам побрз начин на наплата, туку и самите гужви по Стража, семафори во Гостивар, Кичево, си стојам на моето засега идеална рута за Охрид е преку Битола, ниту застои, ниту гужви по патарините на Е-75 пошто сите се со електронска наплата.

А иначе @Vlatce-Vectra повели историја на плаќања со мојата Мкард, никогаш досега не ме изневерила откако ја земав крајот на ноември 2023та.









Џабе пробуваш да го оправдаш чекањето твое кога за "нефункционирањето" најчесто сме самите криви со незапазување на правилата, возење побрзо и премногу лепење еден позади друг.
Ја досега на патарина имам начекувано коли на Мтаг лента кои немале проблем со поминување. Зошто ? Немало кола позади нив, немало некој да им дише во врат.

Ама ок, ако сакаш секое патување по екстра час на патарини да го губиш, губи го, твој избор, ама не го оправдувај дека е попаметен потег од плакање електронски и поминување побрзо.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #188 на: 05 Август 2024, 16:45:39 pm »
Картица може од било која патарина или мора од петровец главната само?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #189 на: 05 Август 2024, 17:03:19 pm »
И на секоја патарина од самиот контролор или во Петровец главниот контролен центар.

Чини 100 денари, плус уште 300 денари за да можеш активно да ја користиш.

Потоа надополнувај во износ од над 301 денар и ќе си имаш 2% попуст на секоја патарина.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #190 на: 05 Август 2024, 17:16:01 pm »
И на секоја патарина од самиот контролор или во Петровец главниот контролен центар.

Чини 100 денари, плус уште 300 денари за да можеш активно да ја користиш.

Потоа надополнувај во износ од над 301 денар и ќе си имаш 2% попуст на секоја патарина.
Чим работи ова ондак се исплати (на празна кеш мора да го одминеш тоа кукучето кајшто е вработениот и послем него е пунктот за со картица така)?

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
  • Macedonia
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #191 на: 05 Август 2024, 17:39:27 pm »
тука негде е, најчесто е после куќичката, има и препознатлив изглед


Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2987
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #192 на: 05 Август 2024, 18:23:08 pm »
@Dule_ Не сум заприметил, како се вади билет во таква ситуација, има обележано на тој портокалов уред/читач?
Да, има опција да зборуваш со оператор и ќе то даде билет

Присутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2165
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #193 на: 06 Август 2024, 01:50:25 am »
Samo kesh.

И да се укине се електронско и онлајн во државава.
Да си чекаме на шалтери.
« Последно менување: 06 Август 2024, 01:55:52 am balanar »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29559
    • CARclub.mk
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #194 на: 06 Август 2024, 09:22:23 am »
Па како иначе ќе си напраиш муабет со тетката на шалтер? :D

Шала на страна, вчера на враќање од одмор имаше мала, но не незабележителна гужва на патарини. Каде што се плаќаше со кеш/картичка, имаше барем по 7-8 коли. На Мтаг и Мкард никакво чекање. И да, функционира Мкард на затворена кабина, без никаков проблем.