Автор Тема: Lageri  (Прочитано 40076 пати)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #15 на: 09 Декември 2011, 17:27:46 pm »
Јас би барал да ми ги вратат парите.

Цената излегува околу 1.000 МКД со попуст за CarClub членови. За тебе пошто гледам дека ти е битна колата, ќе го добиеш за 900 МКД. Би препорачал монтажа на преса. Инаку за тој голф има комплетен кит за задни тркала ( за двете ) и има лагери, поклопци, семеринзи и штраф, за 1200 МКД. На тој кит можам да дадам 10 %, и се разбира, од мерак да дојдеш со колата, да ја видам.  ;)

За сите форумџии, кои држат да стават оргинал лагери, можат да се јават. Би сакал да напоменам дека гаранцијата е 100.000 км ( во Германија е 200.000 км ама за жал со нашиве патишта, ФАГ дава само 100.000 ) секако кај препорачани сервиси.
Иако делува безврска, монтажата на лагерите е од огромна важност и лошата монтажа може да му го намали векот на лагерот и до 50 %.

Лупање од око, со стар лагер, по системот нема гајле, ја исклучува гаранцијата веднаш. Инаку, на животот на лагерите влијаат, и состојбата на амортизерите, предницата во целост, секако и гумите ( староста и наддимензионирање на бандаши ).
Новите лагери ( 3 и 4 генерација ) одат комплети со главчина, и воглавном вграден ABS во самиот лагер, а кај најновите, во лагерот е сместена и електрониката за километража.

Извини ма те заклале со цената ем за фалц лагер. Трговците на фалц лагерите воглавном се орјентираат према реалната цена на оргиналот, па спуштаат ситно.


Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Lageri
« Одговори #16 на: 09 Декември 2011, 17:35:26 pm »
Кај се пријавува фалсификат?
Во она агенција за заштита на потрошувачи?

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Lageri
« Одговори #17 на: 09 Декември 2011, 17:41:21 pm »
Дарк кажи барем колку пари те заклаа зёа фалц лагерот ???
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Lageri
« Одговори #18 на: 09 Декември 2011, 17:49:12 pm »
Кога ке се јавиме во лагермах кого да бараме. Често имам потреба од лагери и често сум соработувал со скф т.е Него..к.
Ако не ти е тешко прати контакт по ПП за да пратам барање дирекно кај тебе.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Lageri
« Одговори #19 на: 09 Декември 2011, 18:07:12 pm »
Jas mislam da si otide da si gi bara parite ako nesto mrcat da se zakani so agencija za zastita na potrosuvaci i ostali takvi inspekcii

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #20 на: 09 Декември 2011, 18:18:23 pm »
Јас би барал да ми ги вратат парите.

Цената излегува околу 1.000 МКД со попуст за CarClub членови. За тебе пошто гледам дека ти е битна колата, ќе го добиеш за 900 МКД. Би препорачал монтажа на преса. Инаку за тој голф има комплетен кит за задни тркала ( за двете ) и има лагери, поклопци, семеринзи и штраф, за 1200 МКД. На тој кит можам да дадам 10 %, и се разбира, од мерак да дојдеш со колата, да ја видам.  ;)

okej druze fala mnogu utre rabotite taka ? kade moze da ve najdam odnosno kade e vasata prodavnica :) najverojatno ke dojdam po lagerite

За сите форумџии, кои држат да стават оргинал лагери, можат да се јават. Би сакал да напоменам дека гаранцијата е 100.000 км ( во Германија е 200.000 км ама за жал со нашиве патишта, ФАГ дава само 100.000 ) секако кај препорачани сервиси.
Иако делува безврска, монтажата на лагерите е од огромна важност и лошата монтажа може да му го намали векот на лагерот и до 50 %.

Лупање од око, со стар лагер, по системот нема гајле, ја исклучува гаранцијата веднаш. Инаку, на животот на лагерите влијаат, и состојбата на амортизерите, предницата во целост, секако и гумите ( староста и наддимензионирање на бандаши ).
Новите лагери ( 3 и 4 генерација ) одат комплети со главчина, и воглавном вграден ABS во самиот лагер, а кај најновите, во лагерот е сместена и електрониката за километража.

Извини ма те заклале со цената ем за фалц лагер. Трговците на фалц лагерите воглавном се орјентираат према реалната цена на оргиналот, па спуштаат ситно.



Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Lageri
« Одговори #21 на: 09 Декември 2011, 18:24:29 pm »
Да, работат, мислам во сабота до 13:00. Карши ТЦ Олимпико, во жолтата зграда, има големи FAG светлечки реклами.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Lageri
« Одговори #22 на: 09 Декември 2011, 18:50:04 pm »
Фала богу што се наоѓа по некој генерален и квалитетен застапник, оти од хохштаплери не може да дигне глава човек, ем ќе платиш како за оригинал, ем ќе се чудиш абе како ова издржа само 3-4 месеци, а го платив "две раце и лева нога". Поздрав!

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #23 на: 09 Декември 2011, 19:21:02 pm »
Лагермакс се наоѓа карши ТЦ Олимпико, зграда со жолти фасадни цигли.
За цената, ако не сум таму побарај да ме побараат на мобилен, јас да им потврдам на вработените.
Работно време е од 08-16 и сабота од 08-13

За останати членови со потреба за лагери, може да контактираат на телефон 02/ 3083 200

ФАГ за разлика од останатите брендови, скоро секогаш е во прво вградување на сите германски производители на возила, осем Опел а со тоа и цената за нив е конкурентна ( се работи за големи серии ).  93% од производството е неменето за прво вградување, за разлика од конкурентните квалитетни лежишта кои се орјентирани на постпродажба. Тоа се разбира не се само лагери за возила, туку пред се за индустрија.
Фаг предничи технолошки пред конкурентите, па така, во авионската индустрија се користат 100 % ФАГ лежишта, дири и свемирските летала користат само ФАГ.

Милениумското тркало во Лондон, на осовината, има 4 ФАГ лежишта, од кои еден тежи 6,5 тони, и имаат гаранција 50 години.

Поглднете ко видеото Stop Fake Bearings на овој линк http://www.schaeffler.com/content.schaeffler.de/en/index.jsp

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #24 на: 09 Декември 2011, 19:22:46 pm »
okej faa druze za informacijata mozes da mi pises tvoe brojce na pm :) BLAGODARAM

Отсутен Toni101

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Lageri
« Одговори #25 на: 09 Декември 2011, 19:23:44 pm »
yarre дали имаш лагери за мазда3 ?

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Lageri
« Одговори #26 на: 09 Декември 2011, 20:21:26 pm »
Кај се пријавува фалсификат?
Во она агенција за заштита на потрошувачи?

turi pepel na site... na vremeto, pred 25godini uste,  imav pismo od pazarna inspekcija ,prodavnicata na avto delovi xxxx da mi nadomesti paricno ili vo roba za mnogu mek amortizeri, gi merea vo Avtomobil, a ovoj pipmplase i na kraj ja zatvori prodavnicata, posle prodavase delovi na tezga na avto pazar ( ne ja zatvori samo poradi mene, imale i drugi dubari) ... pred 3 godini sinot kupi sator norveski za brzo otvaranje, odma se iskrsija poliamidnite sipki, ispadna deka imalo eden kup reklamacii vo cela Evropa, a ne kineska fabrika, norveska.. so sudni maki im go vrativme, ama ne dadoa pari tuku druga roba.. rabotata e nikoj ne drzi do renome i garancija, mislam kaj delovite.. a i kaj kolite ima majmunluci, mi kaza covek fokus kupil, na v remeto 12 meseci garancija koga bese, 5 meseci pred istekot na garancijata se zalel za anlaserot, se nesto podmackuvale i odolgovlekuvale, za po istekot na garancijata da mu kazat treba NOV anlaser..

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Lageri
« Одговори #27 на: 09 Декември 2011, 20:57:10 pm »
  Во Битола со кој соработувате?
Имам потреба од квалитетни лагери.Користам за машина скф ама не се како порано.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #28 на: 10 Декември 2011, 09:26:10 am »
okej faa druze za informacijata mozes da mi pises tvoe brojce na pm :) BLAGODARAM

Абе друже, контакт имаш на линкот под моето сликиче.

yarre дали имаш лагери за мазда3 ?

FAG не го произведува лагерот за Мазда 3.

Во Битола соработуваме со Електромотор Битола, ул. Милтон Манаки. Нема голема залиха, но може да испорача. За да добиете добра цена, сепак јавете се кај мене.
Ако во прашање  е машина за перење, тогаш осем лагерите битна работа се и семеринзите. Јас имам Simrit семеринзи, но за машини за перење немам, а каде да купиш оргинал незнам.





Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Lageri
« Одговори #29 на: 10 Декември 2011, 10:40:36 am »
e mame mu e*bam ,inace lagerot ne e izvaden od prvite golf 1 lagerot e izvaden od  kec cabriolet od 1989 godina  :)kazimi kolku ke me kosta od kaj tebe da go zemam so popust za carklub :)

inace lagerite gi imam zemeno ,od kisela voda .kaj meckarov dole u toa prolasceto ima prodavnica samo za lageri

 Школски од средно го држи тоа продавниче.