Автор Тема: Lageri  (Прочитано 40075 пати)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Lageri
« на: 09 Декември 2011, 00:36:32 am »
Dojde red za kupuvanje na predni lageri za trkala ,zemav FAG kako i fabrickite sto si bea ali nesto ne mi e jasno kodot na fabrickiot lager e 532066DB a kodot na  novo kupeniot 532066BB e sea ne mi e jasno sto oznacuvat toa poslednite kodovi barav po internet tesko nemozam da najdam,slucajno nekoj da ne znae sto treba da znacat kodovite sto e razlikata megju dvata lageri ? ili da ne znae negde strana nekoja ,nesto kaj sto pisuva za codovi na lageri :) ?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Lageri
« Одговори #1 на: 09 Декември 2011, 00:56:15 am »
Побарав на нет, малце инфо има.
BB bearing се bottom bracket bearing, а DB bearing се angular contact bearing.
Е сеа која е разликата, те оставам сам да откриеш, зашо нели повеќе се разбираш во механики.

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #2 на: 09 Декември 2011, 01:11:37 am »
Ej fala mnogu druze uste da rastumacam sto znaci ova od angliski na makedonski :D :D da mu najdam ubav pravilen prevod :D
nesto vajda imaat razlicni nekoj lezista li sto li e ova nemozam da razberam ili nesto nekoj agolni nosac pojma neam :D ,daj neka go prevede ova nekoj sto razbira ubavo angliski :) ako ne mu e tesko ?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Lageri
« Одговори #3 на: 09 Декември 2011, 08:08:00 am »
Каде ги зема лагерите, и колку пари?

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #4 на: 09 Декември 2011, 08:48:00 am »
Јас сум претставникот на ФАГ (Schaeffler Kg) Германија и веројатно сум најповикан да ти одговорам.
Спрема мои сознанија BB наставка на лагерот 532066 не постои, иако други типови на лагери можат да ја променат наставката, ако технолошки се променети. Со овј лагер конкретно тоа не е случај бидејки истиот се произведува од времето на Golf 1 каде што се става во прво вградување и досега ниту еднаш немало потреба за технолошка промена, а ако имало потреба обично тоа се прави во првата година од производство.
Дали е оргинален или не, можам со 99 % сигурност да ти кажам ако лагерот и неговата опаковка ги видам. За жал како и се друго на пазарот има немал број на фалсификувани лагери, и единствен начин за заштита е купување на лагерите кај овластените претставници.

Конкретниот лагер, фалсификуван го има по Македонија, и неговна набавна цена во Кина е не повеќе од 1 УСД.

ФАГ лагерите се скоро секогаш во прво вградување кај германските производители на возила, осем Опел, а неретко е во прво вградување и во Волво.

Типот на возилото не секогаш е меродавно за цената на лагерот, па на пример цената на лагерот за Саксо е скоро иста со цената на лагерот за Голф 4

532066DB кај нас е 1.060 МКД и 5 % попуст за форумџиите.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Lageri
« Одговори #5 на: 09 Декември 2011, 12:01:09 pm »

Конкретниот лагер, фалсификуван го има по Македонија, и неговна набавна цена во Кина е не повеќе од 1 УСД.


Баш за ова имаше по медиумите скоро ...

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #6 на: 09 Декември 2011, 13:29:45 pm »
ajde ke ti go slikam ke ti go pokazam vidi pa ke mi kazes :)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #7 на: 09 Декември 2011, 13:52:04 pm »
DRUZE eve gi lagerite znaci fabrickiot e BB a ete i sliki od nov i toj e DB,iskreseniot e stariot :)

kazi sea go biva ili ne ?








Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #8 на: 09 Декември 2011, 15:10:44 pm »
Лагерот изваден е дефинитивно оргинален, се работи за кратка серија на многу првите кецови. Произведуван е неполни 4 месеци и заменет со DB.
Вториот лагер е дефинитивни фалц, и тоа апла се гледа, и по фонтот, кој нема врска со оргиналот, ( и на кутијата исто така ). Мој предлог е да го смениш веднаш, се работи за предно тркало, и доколку заглави, од тој се гине. Или вози ја колата по град, немој да ја бркаш на отворено, па ако рикне, да не те преврти. И чекај за месец два да отиде :(

Каде го купи и за колку пари ?
Погледни на www.fag.com да видиш кој е овластен во МК

Еве ти фотки како изгледа оргинален лагер


[датотека избришана од администраторот]

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #9 на: 09 Декември 2011, 15:20:29 pm »
еве и 3 слика

ФАГ никогаш не пишува бројка на страна на лагерот.

[датотека избришана од администраторот]

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Lageri
« Одговори #10 на: 09 Декември 2011, 15:26:05 pm »
Бог да чува, значи дефинитивно МОРА да се купува само кај овластени дистрибутери !!!

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #11 на: 09 Декември 2011, 16:33:36 pm »
e mame mu e*bam ,inace lagerot ne e izvaden od prvite golf 1 lagerot e izvaden od  kec cabriolet od 1989 godina  :)kazimi kolku ke me kosta od kaj tebe da go zemam so popust za carklub :)

inace lagerite gi imam zemeno ,od kisela voda .kaj meckarov dole u toa prolasceto ima prodavnica samo za lageri
« Последно менување: 09 Декември 2011, 16:52:28 pm DARK MK1 GTI »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Lageri
« Одговори #12 на: 09 Декември 2011, 16:49:54 pm »
~1000 мкд.

Кажи од каде си го земал неоргиналниот лагер, чисто да знаат луѓе да отвараат очи.

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #13 на: 09 Декември 2011, 16:52:59 pm »
lagerite gi imam zemeno ,od kisela voda .kaj meckarov dole u toa prolasceto ima prodavnica samo za lageri

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Lageri
« Одговори #14 на: 09 Декември 2011, 17:13:36 pm »
Ја мислам дека треба и да се пријави фалсификатот.