Автор Тема: Lageri  (Прочитано 40077 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Lageri
« Одговори #45 на: 11 Декември 2011, 17:52:59 pm »
Јас на местото на Дарк би го снимил со мобиљка и би го пријавил во сите можни инспекции и полиции. Со тоа што ги преќутуваме ваквите груби обиди да ни направат штета и да не прават будали само им даваме сила на копиљаците да продолжат и понатаму со тоа и со уште поголем интензитет. За сметка на тоа трпат оние кои се трудат да донесат оригинали и да заработат поштено, па не ретко многу фирми кои носеле оргинал брендови се откажале поради нелојална конкуреницја и немање ликвидност во работењето.

До Јаре, иако може не е прашањево за темава, ама, како ќе знам дека е време да мењам лагери на маздулето мое?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Lageri
« Одговори #46 на: 11 Декември 2011, 18:02:22 pm »
Ќе почнат да бучат.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Lageri
« Одговори #47 на: 11 Декември 2011, 18:08:42 pm »
Или ќе ти се откачи тркалото  ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Lageri
« Одговори #48 на: 11 Декември 2011, 18:18:50 pm »
За да се откачи тркало од лагер, лагерот треба да е мнооооооогу отиден и мнооооооогу после бучење.

Првиот сигнал дека се пред крај е кога ќе почнат да бучат кога влегуваш во кривина, односно кога има повеќе товар на лагерот што е при крај. После тоа ќе почнат цело време да бучат.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Lageri
« Одговори #49 на: 11 Декември 2011, 18:28:38 pm »
Со зимскиве гуми ми се дешава да слушнам бучава како ја зголемувам брзината. Значи не е гласно, туку онака се слуша ептен дискретно во позадина. Моја предпоставка е дека се гумите во прашање, ама ај да прашам.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Lageri
« Одговори #50 на: 11 Декември 2011, 18:47:07 pm »
Ја кај мене на Леонтина приметив дека преден лев бучи кога одев по словенечка нагоре. Како што иде кривината во десно, повеќе товар на левиот преден лагер и се слушаше бучење.

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #51 на: 11 Декември 2011, 19:32:47 pm »
Abe  luge preku glava mi e od se do sea trebase da gi zatvoram pola brodavnici,primer imam kupeno tri razlicni tipa na razlicni crni boi i trite nejkat da isusat !!!!! vajda se stari na kraj si kupiv akrilna najevtina da gi farbam delcinjata,imalo i nekoj drugi raboti,duri sea ne mi teknuva sto kako,a da isto kobitot sto go zemav bese star a datata mu bese prepisana demek kako nov ,ali srekja najdov na internet i nego go vrativ ,posle denes bojava sto ja zemav za kocnici Motip rokot i e istecen 2008 godina ,nemozev da najdam nigde boja bez pominat rok no boja e u sprej ne treba da se rasipe normalno imav drugi problemi so nejze posto morav da ja izvadam od bocata sprej pa da ja prskam so kopresor...no toa e kaj nas vo makedonijava nema nisto kvalitetno dobro novo i vnimavajte bogotovo na boi i lakovi gledajte ROK NA UPOTREBA !

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Lageri
« Одговори #52 на: 11 Декември 2011, 21:26:35 pm »
абе за фарбање ситници добра ти е дугина црна боја на кило што ја продаваат,суши ненормално а и издржлива е јас бандашите ги фарбав на моторот и супер се покажа како издржлива.

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #53 на: 11 Декември 2011, 21:58:02 pm »
ja probav od nevena kolor,duropal,i uste edna bese necinea daj tocno ime kako dugina ? :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Lageri
« Одговори #54 на: 11 Декември 2011, 22:11:22 pm »
ДУГА се вика фирмата,имаш на точење најефтина ти е од тие на точење што се,ама одлично е боичето и брзо суши

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #55 на: 11 Декември 2011, 22:20:34 pm »
aj ke vidam za sledno farbanje :) fala

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #56 на: 12 Декември 2011, 00:38:14 am »
kaj da ja najdam bojava

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Lageri
« Одговори #57 на: 12 Декември 2011, 01:40:41 am »
јас си ја купувам од кај тетоецот карши црквата во Ѓорче

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Lageri
« Одговори #58 на: 12 Декември 2011, 01:40:49 am »
ОТ.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #59 на: 12 Декември 2011, 10:44:45 am »
Лагерите, обично прво благо шуштат, па почнуваат да бучат, па онда бучат, не се седи у кола.
Се разбира, при шуштење, ретко се приметуваат, а коа ке почнат да бучат, ондак не се чека за промена.
У принцип тркалото нема да падне, ама затоа може лагерот да го блокира, и замислете каква пируета се прави со едно тркало, одеднаш блокирано, да не помислам за поозбилни последици.

Кај фалц лагерите се работи за ниво на финална обработка, и секако квалитет на челик. Финалната обработка ( цементација ние што ја викаме ) се прави со точно одредени брусеви и точно одредено време, кое ако не се запази, ( помалку обработка, помалку потрошена енергија ) тогаш добивате лош квалитет.

Во фабриките на ФАГ, СЕКОЈ лагер подлежи на ултразвучна и инфрацрвена контрола, од аспект на шуплина во материјалот.
Единствен начин за заштита од фалц, кај нас е да верувате на добавувачот/продавницата. И секако јавно да се истакнат фалсификатите.