Автор Тема: Lageri  (Прочитано 40073 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Lageri
« Одговори #60 на: 07 Февруари 2012, 00:07:25 am »
каде може да се најдат лагери за менјач,со осигурач од внатрешна страна кодот им е 4190790

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #61 на: 07 Февруари 2012, 12:35:21 pm »
Лагерите за менувач по правило не се произведуваат за пост-продажба, бидејки за производителите на лагери и возила, овие лагери траат додека трае возилото, и не се зема во обзир можноста да менувачот остане без уље.
Најдобро е да се провери дали бараниот лагер е сроден со некој стандарден лагер, а евентуално каналот за осигурачот да се отвори на дребонг ( ама тоа ако одговара лагерот со сите димензии ) . Второ нешто е да побараш кит за тој менувач на интернет, и третото е да се бара стар лагер или цел мењач на овие отпадиве.

Инаку лагерите за менувач се наменски, со наменски димензии и не се употребуваат за друга намена. Согласно тоа и не се произведуваат откако ке се направи одредената количина на менувачи.

Со среќа во потрагата!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Lageri
« Одговори #62 на: 07 Февруари 2012, 21:19:57 pm »
каде може да се најдат лагери за менјач,со осигурач од внатрешна страна кодот им е 4190790
cluster shaft left Fiat 4190790 - SKF 616034A

Ова е SKF бројот, може Yarre има крос референс листа

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Lageri
« Одговори #63 на: 07 Февруари 2012, 21:22:35 pm »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Lageri
« Одговори #64 на: 07 Февруари 2012, 21:28:22 pm »
BTW, Паше и од застава, југо, 128 :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Lageri
« Одговори #65 на: 07 Февруари 2012, 21:30:19 pm »
pa za yugov menjac e

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Lageri
« Одговори #66 на: 07 Февруари 2012, 21:34:58 pm »
pa za yugov menjac e
Ја мислев за типото ти треба :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #67 на: 07 Февруари 2012, 21:55:59 pm »
Лагерот по ФАГ е RE-44821 и е out of production. Ако е од помош, истиот би требало да го произведува сеуште, италијанскиот производител на авто лагери ( главно за Фиат ) RIV Officine di Villar Perosa S.p.A. (I) и носи исти број како и СКФ. Гледам дека по нет го има, и е околу 20 УСД, по што може да се закључи дека веројатно тој лагер има некаков проблем во конструкција. Лагерот е со димензија 28 X 67 X 73.6 X 18 мм и таков немам, ниту би можел да имам ( од фабрика ).
Мислам дека вакви китови ( сите лагери од тој мењач ) би се нашле у Грчка, за да на крајот најдеш цел мењач за безвезе пари тука во МК  ;)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Lageri
« Одговори #68 на: 07 Февруари 2012, 22:05:04 pm »
на крај таа опција  преостанува да земам половен мењач од одтпад

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Lageri
« Одговори #69 на: 08 Февруари 2012, 12:00:35 pm »
до yarre: Имам купено лагер за задно тркало за бмв е36, од ФАГ од тафталиџе сам го монтирав и до сега колку години никаков проблем, но тоа беше само лагер и се набива во главчина. Ме интересира за моето БМВ серија 5 е39 лагерот (и преден и заден) иде заедно со главчина, дали има кај вас такви или треба да си барам од официалниве претставници за БМВ за да сум сигурен дека тоа што го земам е оригинал.

Поздрав Кирил

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #70 на: 08 Февруари 2012, 15:18:12 pm »
Кирил,
И двата ( преден и заден ) лагер се излеани во главчина.
Предните за сите модели на 5ка Е39 се исти, додека задните има два типа.
Би ми требало информација за точен модел на возилото.
Сите типови ( предниот и двата задни типа ) ги имаме на залиха. BMW во прва уградња е исклучиво ФАГ лагер.
И двата лагера се со сензор за ABS.
Ќе добиеш дилерска цена на лагерите, побарај ме мене лично.  Вработените од увозникот на BMW и нивни пријатели ни се редовни муштерии.
За BMW моделите ги имаме сите типови, заклучно со моделите од 2011 година.

тел за контакт имаш на насловната страна на carclub.

Гаранција на лагерите е 100.000 км иако без проблем фураат и дупло, колку што е гаранцијата што ја даваат во Германија.



Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Lageri
« Одговори #71 на: 08 Февруари 2012, 16:12:56 pm »
Ти благодарам на информацијата, со сигурност ке те барам кога ке ги менувам.

Поздрав

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #72 на: 24 Февруари 2012, 19:47:21 pm »
yarre ,imam sea edno prasanje za tebe,denes zadnite lageri za trkalo sto gi zemav od kaj  tebe ,na golemite lageri pisuva FAG a dvata mali sto si mi gi dal pisuva  KOYO ,a na semerinzite pisuva ASA ,a sve e spakuvano vo komplet cel Set pod imeto FAG , ne mi e jasno zasto na pomalite lageri i semerinzite ne go pisuva imeto FAG tuku pisuva KOYO i ASA :) ? ? ?

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #73 на: 24 Февруари 2012, 20:37:52 pm »
Програмата на ФАГ - Шефлер, е поделена на 2 дивизии, industrial и automotive aftermarket http://www.schaeffler-aftermarket.de кој е одговорен за возила, патнички и теретни и е должен да обезбеди лагери за сите типови на возила, па тука се сретнуваат и лагери од други реномирани производители. Особено ова е пример кога се работи за програма која ФАГ ја напушта со производство или пак некоја неисплатлива за нив серија ( на пример за француски возила )
Тоа истото го има во китовите на другите производители, па така во кит на СКФ, ако бараш лагер за Голф5 пример, или билокое BMW ќе најдеш ФАГ лагер, од проста причина што тие лагери во овој момент за сите светски потреби ги произведува само ФАГ.
Секако ФАГ не произведувал ниту произведува семеринзи, туку за да го формира китот истите ги добавува од некој реномиран светски производител во случајов тоа е Simrit www.simrit.de кој му ја произведува автомобилската серија.

Интересно е што призводителите на возила прават 1 или 2 годишни договори за заштита на одредени лагери да ФАГ не може да ги продава на слободниот пазар ( преку преставништва и дистрибутери ), и тоа биде со ексклузивно право на брендот. Па така, лагерот за најновата А6 ка може да се купи на пример само во Ауди, и никако на друг начин. Во тој период се произведуваат лагери само за брендот, и на него не стои бројот на ФАГ туку стои број на Ауди и Ауди знакче. За жал ако ти затреба тогаш, ќе платиш најмалку 2 пати поскапо одошто колку реално чини.

Интересот на ФАГ е да биде секогаш во OEM (прво вградување) на сите апликации па и во авто индустријата, бидејќи тука се работат огромни серии. Во Автомобилите во просек има од 22-29 лагери во едно возило на пример.
Ова секако му успева со германските производители, а секако влегува и со над 80 % во шведски волво, како и помал процент во италијанските и француските прозиводители.
Во сегметот на товарните возила, Ман и Мерцедес имаат 100% OEM, додека кај другите ( Сканија и ДАФ ) преовладува Тимкен
www.timken.com

Со оглед дека пазарот е преплавен со фалсификувани лагери, останува како и се останато, купувањето да се сведе преку дистрибутерската и субдилерската мрежа, за што информација има на вебсајтовите на производителите. Сите они подлежат на строги ненадејни контроли од страна на самите производители и се екстремно ригорозни.
Постои и здружение на најгоемите производители кои заедно се борат против фалсификати. http://stopfakebearings.com/#/video Ова ми текна за фалцот што прво ти го увалија за предните лагери па отпосле ти дале оргинални.
Пред некој ден бев у тоа продавницата на Цветан Димов, и имаше фалсификат лагери ФАГ. Цена закон! 120 МКД  :) Ти продаваат ѓубре ама бар не те колат.

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Lageri
« Одговори #74 на: 24 Февруари 2012, 20:56:51 pm »
Se razbravme i po telefon :) :) :)

Fala jare

Ako ne ti e tesko pisimi na Pm kontakt broj od nekoj sto znae ubavo da gi nabie masinski lagerite bez cukanje,na komsijava presava se rasipa pa sega neznam kaj da gi nabijam

Fala uste ednas