Автор Тема: Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки  (Прочитано 7809 пати)

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #90 на: 17 Февруари 2023, 18:02:54 pm »
@Mikius

Цитат
Алооо, се затвара налогот чим возилото го напушта сервисот, а во него мора да стои опис на сработено, или што треба да се сработи.
Битно се затвора налог.

Сврти нула. На алото. Не си во право. Постапката не е завршена и налогот стои отворен. Провери во билокој овластен сервис. Овие со кочнициве налогот ќе го затворат наредната недела.

@TylerMkD

Цитат
Мислам дека од толку пишување, не сфаќаш колку си контрадикторен сам на себе.

Еве што ми пиша во постот на кој ти реплицирав претходно:

TylerMkD - Секој од дистрибутерите реагира на гаранција. Еве јас во МИДА бев, два дела покриени под 5 годишната гаранција ми ги средија во 4-тата година. Н

Yarre - Одлично да чујам и ова. Во МК едно е да се подразбира а второ да функционира. Ете добра информација за Мида.

И сега после ова ми зборуваш дека чудни заклучоци изведувам дека дистрибутерите од МК не почитуваат гаранција? Читај си ја реченицата и сам изведи си заклучок.

Муабетот завршува тука, со ваков апологист на Порше Скопје не планирам да правам муабет и да трошам веќе енергија.

Не сум Баба Ванѓа да знам што мислиш а заклучокот не ми е јасен. Ако има некој кој разбрал молам да ми разјасни.
Плус апологист на Порше  :D  Еве, на пат сум кон нив да си ја земам провизијата.  ;D

Не баце, искуство со нив, каде сум имал дискусии и препирки со нив. Имало проблеми кои се решавале со денови, клипчиња докажувања. Па тоа искуство и препирки ми дава за право да те информирам за работи кои ги знам, и постапката на решавање.
Се потрудив да ти реплицирам на сите (за мене битни) ставови за кои не се сложувам со тебе. Ти одлучи да заземеш генерален став. И накалемиш.

Ете и налог - имало...




Пиша дека резервни делови се набавувале ултра брзо, за 24-48 часа. Девојкава била таму на 13.02, денес и кажале дека деловите ќе стигнат тек наредна недела. Тоа и ти беше првиот пост на темата, дека се решава за 24-48 часа.
И сега?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #91 на: 17 Февруари 2023, 18:06:15 pm »
@micika контактираше некоја од надворешните служби или спонтано испадна баш денес состанокот?
Nekoj cita tuka ili nekoj prenesuva. Ne veruvam so slucajnosti.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk



Дај боже, чекам и јас повик од МИДА тогаш за 400еур цена за екранот во Тусон.  8)
Да беше во гаранција, ќе беше и 0.

Хехе, да беше Волксваген, сега ќе можев на битпазар да го купам делот.
Па еве пакниве се исти со Волцваген.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #92 на: 17 Февруари 2023, 18:58:57 pm »
@TylerMkD

Цитат
Пиша дека резервни делови се набавувале ултра брзо, за 24-48 часа. Девојкава била таму на 13.02, денес и кажале дека деловите ќе стигнат тек наредна недела. Тоа и ти беше првиот пост на темата, дека се решава за 24-48 часа.
И сега?

Еве ти се јавувам од дежурната служба, каде во моментот ја превземам провизијата.  ;D

Правиш ли дистинкција помеѓу интерна комуникација (одобрување на гаранција) и набавка на резервен дел ?
Можам да претпоставам дека 3-4 дена им требало во интерна комуникација дали да одобрат или не гаранција. Па милион подпрашања од тамошна страна, па онда рецимо дали само плочки или и дискови.... тие во Шкода не чекаат на нашиве и само да кликнат и одобрат.

Со оглед дека е ново моделско возило и претпоставувам дека дискови досега не се побарувале (ако менуваат и дискови) тогаш истите претпоставувам ги немаат на залиха. Можам да дадам груба прогноза дека до вторник а можеби и порано ќе ја решат состојбата. Од искуство.

Среќа ти не си имал такво искуство. Хјундаи возиш ? Ако го немаат делот едно 2-3 недели за испорака. И тоа ако им се погодиш у терминот пред тргање на деловите.

Туку извини, брзам  ;D идам да ја потрошам провизијата, а ми дадоа и возило гратис да го возам. Со полн резервар.  :D
Добив и две капчиња Шкода, една сакаш ?  8)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #93 на: 17 Февруари 2023, 19:01:31 pm »
Луѓе, дали кола, дали телевизор, барајте да ви издаваат налози и проверувајте што пишува на нив пред да се потпишете, од нив зависи во каква насока ќе се одвива постапката и каков ќе биде исходот по пријава во ДПИ.

Тоа што во случајов можеби се појавил налог е крајно сомнително, исто како што е сомнително да се немале плочки на лагер.

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #94 на: 17 Февруари 2023, 19:30:36 pm »
@TylerMkD

Цитат
Пиша дека резервни делови се набавувале ултра брзо, за 24-48 часа. Девојкава била таму на 13.02, денес и кажале дека деловите ќе стигнат тек наредна недела. Тоа и ти беше првиот пост на темата, дека се решава за 24-48 часа.
И сега?

Еве ти се јавувам од дежурната служба, каде во моментот ја превземам провизијата.  ;D

Правиш ли дистинкција помеѓу интерна комуникација (одобрување на гаранција) и набавка на резервен дел ?
Можам да претпоставам дека 3-4 дена им требало во интерна комуникација дали да одобрат или не гаранција. Па милион подпрашања од тамошна страна, па онда рецимо дали само плочки или и дискови.... тие во Шкода не чекаат на нашиве и само да кликнат и одобрат.

Со оглед дека е ново моделско возило и претпоставувам дека дискови досега не се побарувале (ако менуваат и дискови) тогаш истите претпоставувам ги немаат на залиха. Можам да дадам груба прогноза дека до вторник а можеби и порано ќе ја решат состојбата. Од искуство.

Среќа ти не си имал такво искуство. Хјундаи возиш ? Ако го немаат делот едно 2-3 недели за испорака. И тоа ако им се погодиш у терминот пред тргање на деловите.

Туку извини, брзам  ;D идам да ја потрошам провизијата, а ми дадоа и возило гратис да го возам. Со полн резервар.  :D
Добив и две капчиња Шкода, една сакаш ?  8)


Читај си го одговоров и кажи ми дека не си Порше апологист? 3-4 работни дена во интерна комуникација дали да одобрат гаранција или не на нова кола кај која шкрипат кочници за кои ИМАЛЕ ДОКАЗ?

Легенда си жими се, едини спас ти е стварно да работиш во Порше, иначе однесувањево ти е смешно.

И доста со тоа „искуство“. Твоето искуство е од страна на потрошувач, појма немаш позадински што се случува, нагаѓаш.

Што мислиш, како дистрибутер има ли некои услови што треба да ги имаш за да носиш возила? Или нарачуваш модели, па за резервни делови кој ги ебе потрошувачите така? Ај да не почнувам жити мене, земи информирај се малце за тоа која е функцијата на овластен дистрибутер и условите кои мора да ги исполнува.

Немале делови на лагер зашто е ново моделско возило, приказни за мали деца...

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #95 на: 17 Февруари 2023, 20:38:34 pm »
Жк жк. Легендата тука.

Добро оди ова возилово. Сеа ми се јавија, велат ајде терај ти на наш трошок уште 2 недели, а ако снемаш гориво ќе покриеме.  ;)
Покрај провизијата уплатија и Палма де Мајорка, ама сум бил од претходната провизија, па еве се мислам тебе да ти отстапам.

Одлучи се дали сум апологет, вработен или можеби потрошувач, од тоа ми зависи провизијата.  ::)

Искрено појма ти немаш како функционира дистрибутерство, ама слободно можеш да си замислуваш.

Брм брм....идам за Млада Болеслава, платен хотел и чехињи  :) Идам да ги земам деловите, за да бидат тука  ;)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #96 на: 17 Февруари 2023, 21:34:17 pm »
Таман спремив ќесата пуканки, ама ете... среќно заврши филмот :)

@micika внимателно со новите кочници кога ќе ги монтираат, првите 200-300 километри понежно кочење (секако, доколку мора, ќе си кочиш како што треба), бидејќи сите производители на дискови и кочници препорачуваат период на bedding in, односно „налегнување“ на површините од плочките со дисковите. Исто и внимавај во тој период, кога ќе симнуваш долги надолнини, да не ти биде ногата цело време на кочница, да не се прегреат површините на дисковите.

Со среќа и без проблеми да си го возиш новото возило понатака :)


Останаа пуканките за викенд. ;D
Едино не се согласувам околу налегнувањето на кочниците.Нив им е работа да кочат од прв до последен момент.
Ете како пример ќе го земам канионот,нестам нови диакови и плочки и тргнувам на пат.
Товарен со 25т ќе ги штедам кочниците или ќе ги чекам да "легнат"?
А знае и да се деси некоја инцидентна случка.
Јас не ги чекам ни да легнат ни да станат,па ете 500Ккм + на 50% се сега...
На колата исто,ги малтретирам до даска. :)

God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #97 на: 17 Февруари 2023, 21:43:01 pm »
Таман спремив ќесата пуканки, ама ете... среќно заврши филмот :)

@micika внимателно со новите кочници кога ќе ги монтираат, првите 200-300 километри понежно кочење (секако, доколку мора, ќе си кочиш како што треба), бидејќи сите производители на дискови и кочници препорачуваат период на bedding in, односно „налегнување“ на површините од плочките со дисковите. Исто и внимавај во тој период, кога ќе симнуваш долги надолнини, да не ти биде ногата цело време на кочница, да не се прегреат површините на дисковите.

Со среќа и без проблеми да си го возиш новото возило понатака :)


Останаа пуканките за викенд. ;D
Едино не се согласувам околу налегнувањето на кочниците.Нив им е работа да кочат од прв до последен момент.
Ете како пример ќе го земам канионот,нестам нови диакови и плочки и тргнувам на пат.
Товарен со 25т ќе ги штедам кочниците или ќе ги чекам да "легнат"?
А знае и да се деси некоја инцидентна случка.
Јас не ги чекам ни да легнат ни да станат,па ете 500Ккм + на 50% се сега...
На колата исто,ги малтретирам до даска. :)
Tebe tolku ti traat zatoa sto najmnogu so gasta rabotis . Bez razlika kamion ili kola

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #98 на: 17 Февруари 2023, 22:04:53 pm »
Таман спремив ќесата пуканки, ама ете... среќно заврши филмот :)

@micika внимателно со новите кочници кога ќе ги монтираат, првите 200-300 километри понежно кочење (секако, доколку мора, ќе си кочиш како што треба), бидејќи сите производители на дискови и кочници препорачуваат период на bedding in, односно „налегнување“ на површините од плочките со дисковите. Исто и внимавај во тој период, кога ќе симнуваш долги надолнини, да не ти биде ногата цело време на кочница, да не се прегреат површините на дисковите.

Со среќа и без проблеми да си го возиш новото возило понатака :)


Останаа пуканките за викенд. ;D
Едино не се согласувам околу налегнувањето на кочниците.Нив им е работа да кочат од прв до последен момент.
Ете како пример ќе го земам канионот,нестам нови диакови и плочки и тргнувам на пат.
Товарен со 25т ќе ги штедам кочниците или ќе ги чекам да "легнат"?
А знае и да се деси некоја инцидентна случка.
Јас не ги чекам ни да легнат ни да станат,па ете 500Ккм + на 50% се сега...
На колата исто,ги малтретирам до даска. :)


pa i jas taka sekohash sum pravel koga sum kupuval nova kola. Doseka nitu eden diler na nova kola ne me posovetuval deka kocnicite treba prvin lagano da se upotrebat za ds ubo si legnuvaat. Novata kola pred izleguvanje na prodazba go ima zeleniot sertifikat kjo se narekuva checked i se zalepuva na shaltabla. Toa ti dava do znaenje deka na taa kola se e provereno.
Citajki po temava se cudam za odnosot na shkoda servisot prema devojcevo. Ili smeneti se rabotnici tamu ili nekoj menaxher fatil na levo zatoa sto,po pravilobi trebalo samonda konststirst neispraven del i da go smenat za najkratok vremenski rok. Sme imale nie novi ganz novi koli koi istotaka imale.po.nekoja cat pat falenka de ckripenje prozorec plastika drn drn ama vendash se reshavashe problemot no ne kako vo slucajov so shkodata pravat sve osben toa shto treba da go pravat si igrat toplo ladno. Svashta.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен micika

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #99 на: 18 Февруари 2023, 16:18:38 pm »
Гледам се развила дискусија. Јас лично сега немам многу што да правам освен да чекам повик од нив и да видам дали ќе се среди проблемов откако ќе се направи промената.

Инаку, рекоа дека ќе сменат и дискови и плочки, комплет. Само што јас првично сфатив дека ќе ги сменат сите, ама после си го враќав муабетот дека се гледало каде има проблем. Па си викам да не сменат само на тоа тркало. Не можам да тврдам, ете ќе дознаам кога ќе ме викнат.

И тоа пишав, дека едното од тие (дисковите или плокчките) го немале на лагер, порачано е, и ќе стигне со следната пратка. Искрено тоа не ми е некој проблем, некогаш има некогаш нема делови. За тоа никогаш не сум негодувала. Не е во ред со нова кола да треба да чекам, ама не е ни крај на свет.

Кога ќе заврши процесот, ќе видам и дали ќе добијам нешто во писмена форма или дали нешто ќе се појави на апликацијата. И мислам дека рекоа дека ќе одам во сервисот на Порше Скопје, не во Шкода. Така барем сфатив, ама повторно за ова ќе дадам повеќе информации кога ќе има нешто ново на темата.

А за проблемов конкретно јас кажав, Порше немало ни да прават такво видео за шкрипење на сопирачките ако не си ја ишкаат мувата од капата. И мислам дека треба тоа видео да го пуштаат на секој купувач пред да им ги плати парите ако сакаат да се вистински транспарентни, а не откако има проблем ЕВЕ ВИДЕТЕ ГО ВИДЕОВО. Ама повторно, тоа е проблем и муабет за друг ден.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #100 на: 18 Февруари 2023, 16:30:53 pm »
Гледам се развила дискусија. Јас лично сега немам многу што да правам освен да чекам повик од нив и да видам дали ќе се среди проблемов откако ќе се направи промената.

Инаку, рекоа дека ќе сменат и дискови и плочки, комплет. Само што јас првично сфатив дека ќе ги сменат сите, ама после си го враќав муабетот дека се гледало каде има проблем. Па си викам да не сменат само на тоа тркало. Не можам да тврдам, ете ќе дознаам кога ќе ме викнат.

И тоа пишав, дека едното од тие (дисковите или плокчките) го немале на лагер, порачано е, и ќе стигне со следната пратка. Искрено тоа не ми е некој проблем, некогаш има некогаш нема делови. За тоа никогаш не сум негодувала. Не е во ред со нова кола да треба да чекам, ама не е ни крај на свет.

Кога ќе заврши процесот, ќе видам и дали ќе добијам нешто во писмена форма или дали нешто ќе се појави на апликацијата. И мислам дека рекоа дека ќе одам во сервисот на Порше Скопје, не во Шкода. Така барем сфатив, ама повторно за ова ќе дадам повеќе информации кога ќе има нешто ново на темата.

А за проблемов конкретно јас кажав, Порше немало ни да прават такво видео за шкрипење на сопирачките ако не си ја ишкаат мувата од капата. И мислам дека треба тоа видео да го пуштаат на секој купувач пред да им ги плати парите ако сакаат да се вистински транспарентни, а не откако има проблем ЕВЕ ВИДЕТЕ ГО ВИДЕОВО. Ама повторно, тоа е проблем и муабет за друг ден.
Ne veruvam na edno trkalo samo, diskovi i plocki pakuvanjata se vo par

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #101 на: 18 Февруари 2023, 17:09:34 pm »
Плочките сигурно, дисковите по еден. Ама истрошеноста на дисковите по 250-300км е минимална помала од 0,5%, така да и еден да сменат не е страшно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен John-117

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #102 на: 18 Февруари 2023, 18:39:08 pm »
Јас колку што знам, нема гаранција за потрошни материјали, специфично за кочници. Освен ако нешто не функционира во кочиониот систем. 
Мое мислење е дека е прерано да се установи грешка на кочници што не се ни разработиле како што треба. 250км се ништо за да се носат заклучоци..Може сеуште заштитниот слој не е потрошен од пакните..А може и да се трајно оштетени.

Извози 1-2000 километри и пушти се еднаш од стража надоле па после протестирај. Сепак и тогаш мислам дека немаш некое големо право на побуна..
Чисто да си знаеш, не е ова дефект. Дефект е ако не ти работат кочниците и неможеш да застанеш..

Затоа и те игнорираат за жал. Се согласувам дека треба да седнат и да ти објаснат покултурно и може сега се ќе беше ок и нема да ти се будат фрустрации..

Ова што објаснуваш е ненамерна појава на фрикција. Кај мене на Маздава, менувам два пати пакни во овластен па некогаш шкрипат, некогаш не..За мене нормално е некогаш да шкрипат, пошто возам по секакви места, топли, ладни, влажни, солени патишта, секакви улјиња на пат и што уште не..

Има тон причини што може да пореметат пакни па и дискови за после да шкрипат:
- Како да знаат дека не си поминала низ некои длабоки течности со којзнае кои хемикалии...
- Може си возела низ некои тешки фекалии низ Скопје па влијаело на материјалот па сега шкрипи..
- Може на перална кај што ја переш колата користат некој агресивен детергент.
- Може се прегреале кочниците во претходниот период па изгубиле на квалитет.
- Moже кај што паркираш има многу прашина па има песок или камчиња меѓу дискот и пакните..

И да, голем дел од нас немаат проблем а поминале низ се и сешто...Газдата мој купи нова бмв 5ка директно од Минхен, му шкрипеа кочниците ко локомотива и ги мењаше на свој трошок на прв сервис. Јебига, се дешава..

Така да, верувам дека ако смениш пакни (макар и на твој трошок), може проблемот да исчезне и да уживаш у Камикот..
За крај, честито за Шкодилакот и да му се изнавозиш

Цитат
250км се ништо за да се носат заклучоци..

Ама може успеала да вози низ тешки фекалии низ Скопје?!?! хахахa

Отсутен micika

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Како што ветив, еве информација за ситуацијата.

Денес бев и ги сменија задните дискови и плочки. Се беше коректно, стварно нема што да се жалам, сите беа супер и брзи, за пола саат можда средија зашто двајца работеа. Направивме и тест возење, засега изгледа океј. Планирам деновиве да ја извозам убаво да видам како ќе биде, ама се надевам дека проблемов е решен.

Ме викнаа да ги видам старите, ама искрено не се разбирам така да мене лично не ми смени. Верувам дека официјален сервис не би се зезал со такви работи, штом викаат ставиле нови за тоа им верувам. На крај не потпишав ништо, после тест возењето го оставивме вработениот и си продуживме само.

Вака откако се заврши се, мислам дека од самиот почеток да имаше подобра комуникација воопшто немаше да има волку нервози и веројатно побрзо ќе се решеше проблемот ако уште при првото одење сликаа откако заклучија дека не се камчиња и прашина. Ама може па без нервозите немаше ни да ги сменат. Не знам што да заклучам еве.

Како и да е, се надевам дека од моментов натаму ќе си уживам во колата без незгодни ситуации.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Се надевам дека нема да имаш понатаму проблеми со колата додека е во твој посед :)
Не е ич убаво кога си купил нова кола и има некаков проблем, без разлика дали е квичење при кочење или сосем нешто трето и не ти излагаат од одма во пресрет да го решат, него треба повуци потегни да биде работата.
Убаво што сподели тука, за било кој друг кога ќе купи нова кола да не се откажува додека не средат како треба да биде.