Автор Тема: Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки  (Прочитано 7783 пати)

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 660
  • Pixel Perfect.
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #30 на: 16 Февруари 2023, 15:31:05 pm »
Колку км имаш извозено досега?

Кога менував нови дискови и плочки на мојата, се расчитав по нетот и ја пробав оваа процедура.
Цитат
BASIC BED-IN PROCEDURE.
Always consider the Brake pad manufacturers bedding in recommendations.
  • After installing new disc rotors &/or brake pads, perform 8 to 10 slow-downs applying moderate pressure from approximately 50 – 60 Kph without coming to a stop.
  • Make an additional 2 to 3 slow-downs applying heavy pressure from approximately 60 – 70 Kph without coming to a stop.
  • DO NOT DRAG BRAKES!
  • Allow at least 15 minutes for brake system to cool down.
After step 4 your new disc rotors &/or pads are ready for normal use. Be aware that the full bedding in process can take up to 300 – 500 kms depending on driving style. During this period try and avoid any high speed hard braking to a dead stop.
Your discs and pads will then be bedded in and all glazing removed. The pads will also be 'keyed' to the discs so any imperfection in the disc surface will be adapted to.

Додека не легнат како шо треба новите плочки (и/или нови дискови) ќе вадат звук, така да малку трпение би било корисно во случајов... сепак имаш 5 години гаранција.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #31 на: 16 Февруари 2023, 15:38:44 pm »
И кај мене откако ги ставија новите феродо плочки ми чкрипи особено пред застанување на семафор со лагано притискање на кочницата, нервира да ама се надевам ќе легнат, претходниве не знам какви беа во ниедна прилика не помислија да чкрипат
Така е. На сите коли се случува. Плочките се такви. И треба да ги сментат за да удоволат на корисник. That simple. Не се дефектни, си работат ама имаат несоодветен NVH при работа и готово.
Не е точно дека на сите коли се случува.

Само еднаш ми се случи на Југото и веднаш го видоа патот во канта, како можеше со наредните се да биде ок?
Ќе чекам да налегнеле и за тоа време памук у ушите :) како да не.
Ако читаш кажано е повеќе од 5 пати дека треба да се сменат плочките со друг тип, а не памук во уши.
Тоа го прочитав дека треба да се сменат.
Мојот коментар е дека не се случува на секоја кола.
Ако читаш убаво :)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #32 на: 16 Февруари 2023, 15:49:12 pm »
Nema nikad da legna... Do materijalite e zvukot

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен micika

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #33 на: 16 Февруари 2023, 16:29:58 pm »
Колку км имаш извозено досега?

Кога менував нови дискови и плочки на мојата, се расчитав по нетот и ја пробав оваа процедура.
Цитат
BASIC BED-IN PROCEDURE.
Always consider the Brake pad manufacturers bedding in recommendations.
  • After installing new disc rotors &/or brake pads, perform 8 to 10 slow-downs applying moderate pressure from approximately 50 – 60 Kph without coming to a stop.
  • Make an additional 2 to 3 slow-downs applying heavy pressure from approximately 60 – 70 Kph without coming to a stop.
  • DO NOT DRAG BRAKES!
  • Allow at least 15 minutes for brake system to cool down.
After step 4 your new disc rotors &/or pads are ready for normal use. Be aware that the full bedding in process can take up to 300 – 500 kms depending on driving style. During this period try and avoid any high speed hard braking to a dead stop.
Your discs and pads will then be bedded in and all glazing removed. The pads will also be 'keyed' to the discs so any imperfection in the disc surface will be adapted to.

Додека не легнат како шо треба новите плочки (и/или нови дискови) ќе вадат звук, така да малку трпение би било корисно во случајов... сепак имаш 5 години гаранција.

Според Шкода апликацијава, сум поминала 250 км.

Ама сепак и тоа да е некакво си решение, можат да кажат. Или при преземање на колата да речат вака и вака треба да правите. Сега реално јас можам да правам вакви работи, ама после ќе биде кој ти рекол, лошо возење, едно друго. Документ некаков, колата е проверена, нема ништо, треба да легнат и се препорачува тоа и тоа.

Со вакво далаверџиско однесување од нивна страна, искрено јас не би ништо да правам на моја рака.

И мислам пазете денес еве помина работниот ден речиси, од понеделникот ги нема. Неверојатни се. Полошо корисничко искуство од ова само во Халк и НЛБ.  ;D

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1621
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #34 на: 16 Февруари 2023, 16:44:09 pm »
Мене на прв сервис (кај друг импортер) ми го фатија воланот со уље. Ми идеше бокс да му мавнам на шупакот.

Кај нас нема професионализам, ни за Камик ни за Бугати Вејрон. К*рги боли колку си го платил нештото. Искачаш од салон и тука завршува приказната.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #35 на: 16 Февруари 2023, 17:14:00 pm »
Nema nikad da legna... Do materijalite e zvukot

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Тоа зборуваме.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #36 на: 16 Февруари 2023, 17:49:53 pm »
Фиат е исти дури може и бетер,на дукато 10.000 км скина каиш(експресно го средија) на 50000км рикна турбината (под гаранција) и цитирам:моментално немаме на залиха се чека 3-4 недели и ке биде средено комбето,а до тогаш може комотно да просам :) После две три јавувања и со инспекција се среди за два дена со нова турбина пратена преку дхл од италија :)
Биди упорна и барај си ги правата сепак е нова кола .. И незнам како ви се даваат пари за тоа шкодите кој се демоде и изгледаат како да се од 1967 година и се тешки скапаници

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #37 на: 16 Февруари 2023, 17:54:25 pm »
Многу од вас се за сериозен психолошки преглед.
Ново возило да шкрипи и уште да се прави продавачот на три и пол???
Каква тужба лежи тука па па па.
Процесот ќе потрае ама продавачот ќе плати како за три коли.

Sent from my...


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #38 на: 16 Февруари 2023, 18:05:29 pm »
Nema nikad da legna... Do materijalite e zvukot

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Тоа зборуваме.
pogore nekoj spomna proceduri za da legnele...

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #39 на: 16 Февруари 2023, 19:01:53 pm »
Nema nikad da legna... Do materijalite e zvukot

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Тоа зборуваме.
pogore nekoj spomna proceduri za da legnele...

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Имаше смирувачки тонови од неколкумина, а сигурен сум дека не би се помириле да им се случи при замена плочки/дискови на половна кола.

Најверојатно плочките се дефект, но можеби и други компоненти, а сепак тоа треба да го утврди сервисот.
А сервисот мора да издава документи за прием и за се што е правено на возилото. Треба и да даде заменски возило доколку се задржи подолго на сервис (не ми се познати условите).

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #40 на: 16 Февруари 2023, 19:27:34 pm »
Добро вечер,
Кај секој производител на возила можат да се протнат дефекти во призводство, а неретко се прават разни recall-и. Тоа почесто зависи од нивните добавувачи. Возејќи неколку различни возила купени од Порше Скопје, Пасат, Ауди и сега Кодиак, сите тие проблеми се решавале мислам најбрзо во однос на некои други импортери. На пасатот ми сменија радио после 2 години, на Аудито двата елетрични ретровизора и еве на Кодиакот ми сменија Акумулатор (Монбат фабрички не ми се веруваше со оглед дека марката не ја почитувам) , и еден внатрешен уред за комуникација. Не сум имал никакви проблеми ниту трошок за промените.

Ако си имала проблем, а очигледно имаш мислам дека барем Порше е еден од поспремните во ова поле. Испорака на дел за 24-48 часа, генерално питом однос од вработени, а Шкода како бренд е одличен избор во однос платено/добиено.
Јас после 33К км (2 години) имав сличен проблем со задњите кочници (гребење), кое не влегуваше во гаранција. Си испружив околу 5 иљадарки, си сменив задњи плочки и раат.
Она што предлагам, и веројатно си требала од почеток да направиш е да побараш да разговараш со директорот на сервисот. Верувам дека лесно би искомуницирале и нашле решение. Пред сите оние пријави и слично. Просто неверојатно ми е да тие имаат таков однос кон муштерија. Токму поради тој однос и брзина не се решавам да одам кај друг импортер.  Кај тебе веројатно е некаков сплет на различни околности.
Не ја продавај колата - ако се прашувам јас изборот топ. Верувам дека ќе го решиш пробемот брзо, и ќе си уживаш во колата и сите дополнителни тракатанци кои си ги порачала со неа.

ПС. Имаат одлични опции со апликацијата MySkoda истата услуга првата година е бесплатна, како и апдејтите на мапите и е „over the air". Може да ти ја активираат услугата со презентација на возачка дозвола (таква е постапката). Ако треба повеќе инфо - пиши.
« Последно менување: 16 Февруари 2023, 19:33:27 pm yarre »

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #41 на: 16 Февруари 2023, 20:25:55 pm »
Добро вечер,
Кај секој производител на возила можат да се протнат дефекти во призводство, а неретко се прават разни recall-и. Тоа почесто зависи од нивните добавувачи. Возејќи неколку различни возила купени од Порше Скопје, Пасат, Ауди и сега Кодиак, сите тие проблеми се решавале мислам најбрзо во однос на некои други импортери. На пасатот ми сменија радио после 2 години, на Аудито двата елетрични ретровизора и еве на Кодиакот ми сменија Акумулатор (Монбат фабрички не ми се веруваше со оглед дека марката не ја почитувам) , и еден внатрешен уред за комуникација. Не сум имал никакви проблеми ниту трошок за промените.

Ако си имала проблем, а очигледно имаш мислам дека барем Порше е еден од поспремните во ова поле. Испорака на дел за 24-48 часа, генерално питом однос од вработени, а Шкода како бренд е одличен избор во однос платено/добиено.
Јас после 33К км (2 години) имав сличен проблем со задњите кочници (гребење), кое не влегуваше во гаранција. Си испружив околу 5 иљадарки, си сменив задњи плочки и раат.
Она што предлагам, и веројатно си требала од почеток да направиш е да побараш да разговараш со директорот на сервисот. Верувам дека лесно би искомуницирале и нашле решение. Пред сите оние пријави и слично. Просто неверојатно ми е да тие имаат таков однос кон муштерија. Токму поради тој однос и брзина не се решавам да одам кај друг импортер.  Кај тебе веројатно е некаков сплет на различни околности.
Не ја продавај колата - ако се прашувам јас изборот топ. Верувам дека ќе го решиш пробемот брзо, и ќе си уживаш во колата и сите дополнителни тракатанци кои си ги порачала со неа.

ПС. Имаат одлични опции со апликацијата MySkoda истата услуга првата година е бесплатна, како и апдејтите на мапите и е „over the air". Може да ти ја активираат услугата со презентација на возачка дозвола (таква е постапката). Ако треба повеќе инфо - пиши.

Не ти го разбирам постов:
- Ти смениле делови под гаранција заради фабрички дефект
- Ти наплатиле кога било надвор од гаранција
- Супер се они, ама требала од почеток да бара да збори со директорот на сервисот

Нешто пропуштам или стварно не ми штима?

Отсутен tk2021

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #42 на: 16 Февруари 2023, 21:04:49 pm »
Јас возам Суперб година и пол и се е во најдобар ред. За квалитетот на услугата на сервисниот центар на Порше МК не можам да коментирам бидејќи не сум имал проблеми со возилото.

Ако кочниците функционираат и кочат нормално нема шанси да ти признаат рекламации за враќање на возилото и враќање на парите. Треба да бидеме реални што значи гаранцијата и да не се очекува ВИП третман. Негативниот пристап во комуникацијата нема да резултира со тоа да добиеш подобра услуга.

За да добиеш извештај за исправност на возило може да побараш таква услуга од овластен сервисен центар и ќе си добиеш на писмено тоа што сакаш. Само тоа не е бесплатно и не следува со гаранцијата за возилото.

За звуците при кочење има одлично видео со објаснување.
 https://youtu.be/ZvtjnxpFRbU
Top 5 reasons your brakes make squeaky noise.

Sent from my SM-T860 using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #43 на: 16 Февруари 2023, 21:11:27 pm »
Можеби колата е стоена на плац подолго време иако е нова и си шркипи. Секако дека не е нормално, ја би препорачал добро да се извози на отворено можеби малце поагресивно кочи, после иди испери ја колата и види дали ќе се повтори истото.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3155
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Нова Skoda Kamiq со дефектни сопирачки
« Одговори #44 на: 16 Февруари 2023, 21:44:39 pm »
Можеби колата е стоена на плац подолго време иако е нова и си шркипи. Секако дека не е нормално, ја би препорачал добро да се извози на отворено можеби малце поагресивно кочи, после иди испери ја колата и види дали ќе се повтори истото.
znaci devojkata si kazuva deka ne grebe sto moze da e od stoenje od perenje ili da legnat plockite nego kazuva deka ckripi i toa e definitivno od samite plocki i nema da iscezne