Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 294471 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #705 на: 13 Декември 2014, 11:29:43 am »
звучниците се со 2 десетки наместо со една 12 ка.

Немаше 10-ки. Тоа е 8-ци басови ;)

До ден денес нула дефекти, а уште се чудам колку убав и моќен звук вадат.

Еи Ниш не е заебанција.

Тие звучници се правени по лиценца на еден познат европски бренд. Незнам кај ми е книгата, во неа пишува се. Мислам дека беа холандска лиценца, ако не беа и на динаудио.
Сеедно, звучниците и ден денес се одлични, а целата конструкција е направена да дава солиден и динамичен звук.
За тоа време беа ненадмашни.
ЕиНиш беше моќна европска фабрика за електроника и електронски уреди вобивша Југославија и можеше да се носи со сите светски брендови. Инаку колку за информација беше на рамниште со Сименс, Тошиба, Филипс, Грундиг, Блаупункт итн итн, а во многу случаи и подобра од конкуренцијата.

Покрај аудио и видео опрема во Еи се произведуваше и воена опрема и електроника, медицинска опрема (која и до ден денес функционира во нашево здравство) итн итн.

Јас не ја разбирам фасцинацијата од HSR појачало и звучници. Подпросечен квалитет на звук. Единствено што вреди и што може да ги носиш по журки и сам да си ги поправаш. На времето кога звук се слушаше од 6 пати преснимени касети и рокнати до даска на домашни журки, веројатно задоволувале со квалитетот, ама сега, стави им помодерен извор на звук, тапа звучат. ко` лимени канти.

Немој да бидете хејтери.
Звучниците не се бауер или кеф или мишн, ама се 99% поквалитетни од се останато што се продава.

Грешка сте.
Јас ги слушав преку Техникс ЦД плеер.
Сосема, сосема солиден звук..бас..високи..чистина...

Е сега, ако се изрикани, тоа е веќе друг муабет.

Апсолутно се слагам со тебе.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #706 на: 13 Декември 2014, 12:34:48 pm »
Дизајнот и технологијата на изработка на квалитетни драјвери и звучни кутии се отидени многу далеку. На времето биле солидни за домашна употреба и журка. Денес многу нискобуџетни звучници ќе ги надминат овие во репродукција на звук. Јас моите пари денес, не би ги дал за овие, макар биле и најсочуваните на свет.

За двеста евра : http://www.jamo.com/speaker-types/floorstanding/?sku=S426 во секое време пред сочувани нови HSR звучки. Ама тоа за моите пари, вие си знаете за вашите.

Исто важи и за појачала.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #707 на: 13 Декември 2014, 13:06:10 pm »
..без сабвуфер со овие ке се осекаш како во Синеплекс...

Гласно, да...чисто, можеби...али дубина ни за лек.

Слични има шурата.
Нормално си купи и вуфер.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #708 на: 13 Декември 2014, 13:22:28 pm »
Мене во Синеплекс vo 5-тата сала ме бендиса нивото на ниски тонови, сега кога го гледав Интерстелар... шо знам... индивидуално ми беше убаво изнивелиран звукот. Не можам да тврдам за другите сали како е...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #709 на: 13 Декември 2014, 19:42:35 pm »
Тие звучници се правени по лиценца на еден познат европски бренд.

RCF мислам

Денес многу нискобуџетни звучници ќе ги надминат овие во репродукција на звук.

ни случајно. Ќе ги надминат само многу скапи звучници. Ефтиканерите можат вода да им носат на сочувани (негорени) хср.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20059
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #710 на: 13 Декември 2014, 19:47:45 pm »
Па се разбира, децении брејк ин период имале како може да не се подобри. Симо ништо не разбираш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #711 на: 13 Декември 2014, 20:42:37 pm »
Па се разбира, децении брејк ин период имале како може да не се подобри. Симо ништо не разбираш.
И тоа шо викаш... :D


ни случајно. Ќе ги надминат само многу скапи звучници. Ефтиканерите можат вода да им носат на сочувани (негорени) хср.

Dare for blind test? :D (овој пат, навистина ќе треба со врзани очи да се праи) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #712 на: 13 Декември 2014, 20:53:58 pm »
Dare for blind test? :D

Секогаш! Само не знам како го замишљаш во ова сценарио: било кои два звучници ќе звучат различно (и со тоа, препознатливо дека тој сега што го слушаш не е истиот со тој од претходно), но и покрај тоа што звучат разликно можат и обата да звучат добро. Слеп тест е супер да утврдиш дали субкектот познава разлика меѓу два извора на звук, нешто што во овој случај е евидентно и без тест бидејќи секој звучник си има свој „звук“. Но, кој звучи подобро? Како тоа да го провериме со слеп тести?

Со интерес го очекувам твојот предлог. И јас нешто ново да научам.

(овој пат, навистина ќе треба со врзани очи да се праи) :)

Никако поинаку... освен можеби со покриени звучници.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #713 на: 13 Декември 2014, 21:01:54 pm »
Како и секој слеп тест, и овој ќе е слеп тест. :) А за да се подобри резултатот ќе се употребат најмалку 3 пара звучници и готово. :) Ќе се оценува не кои звучници се, туку оценка за звукот кој го дава. И автоматски имаш оценка за самите звучници од средната вредност на резултатот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #714 на: 13 Декември 2014, 21:09:46 pm »
Dare for blind test? :D

Секогаш! Само не знам како го замишљаш во ова сценарио: било кои два звучници ќе звучат различно (и со тоа, препознатливо дека тој сега што го слушаш не е истиот со тој од претходно), но и покрај тоа што звучат разликно можат и обата да звучат добро. Слеп тест е супер да утврдиш дали субкектот познава разлика меѓу два извора на звук, нешто што во овој случај е евидентно и без тест бидејќи секој звучник си има свој „звук“. Но, кој звучи подобро? Како тоа да го провериме со слеп тести?

Со интерес го очекувам твојот предлог. И јас нешто ново да научам.

(овој пат, навистина ќе треба со врзани очи да се праи) :)

Никако поинаку... освен можеби со покриени звучници.
Вака го замишљам. Имаме параван кој не ти дозволува да ги видиш звучниците, ти ги носиш твоите ХСР ки, јас носам некои „ефтини“ Јамо (можам да најдам за нијанса подобри од оние кои ги постирав), Крелл ни` дава појачало, референтни звучници  и негов избор на музика, од 8-10 песни.
Се подесува константно излезно ниво на звук за слушање во „домашни“ услови.

Песните ги слушаме не помалку од 1 минута (2 мислам дека е ок, така да имаш по 20 минути од сет звучници)

Секако, референтниот звук на звучниците од Крел (кои се супериорни во однос на двава пара) добива 5-ка.

Прво слушаме на референтните, потоа слушаме на овие за тестирање. Оценуваме кои се поблиску до референтните со оценки за секоја песна посебно и даваме оценки од 1-5. Значи, да речеме Pink Floyd - Shine on your crazy diamond звучи 4-ка на сет 1, 3-ка на сет 2. BB King - The Trill is Gone  звучи  2-ка на сет 1, 4 на сет 2. Franz Liszt - Hungarian Rhapsody, звучи 4-ка на 1 5-ка на 2 итн...

Добра ми е замислата?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #715 на: 13 Декември 2014, 21:54:14 pm »
Убава замисла, само ме интересира како може да се елиминира разликата во гласноста помеѓу звучниците, зашто и мала разлика ќе ги помати резултатите.

Ако правите собиранка јас може да донирам конвертор или појачало, звучници ме мрзи да шетам.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #716 на: 13 Декември 2014, 21:58:48 pm »
Секој иоле пристоен мобилен ставен на иста позиција во однос на звучинците, може да измери и соодветно да се наштелува нивото со помош на white noise пуштен на звучниците.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #717 на: 13 Декември 2014, 22:17:50 pm »
Ова сега го најдов по нетов, не читам „Емитер“, ама очигледно не сум бил јас само што мисли дека се прилично мизерни звучките. За носталгичарите:
Операциона сала: Подобрување на звучникот Ei HSR
Автор: Владимир Филевски

Цитат
Сите три модели имаат иста свртница. Сигурно ќе се запрашате како е можно различни звучници да имаат иста свртница. Одговорот е едноставен – можно е, но е тотално погрешно! Токму тука лежи главната причина за лошиот звук кај овие два најзастапени и најчести модели на звучниците HSR 140. Знам дека со ова што го напишав ќе дојдам во конфликт со голем број луѓе кои веруваат дека звучниците HSR 140 даваат одличен звук. Но, уште пред 35 години не ми се допаѓаше звукот на звучникот HSR 140 – особено неговите пренагласени средни тонови и заматеност во презенс-подрачјето. Освен тоа, им недостасуваше длабочина и тежина на најниските тонови – зачудувачки, со оглед на големата кутија и големиот бас-звучник.
Во текстот што следува, преку измерените карактеристики ќе видиме зошто звукот е таков каков што е и со кои модификации ќе може да се добие значајно подобар звук.

http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4299

http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4323

http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4363

http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4385


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 890
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #718 на: 14 Декември 2014, 01:43:01 am »
немам замерки до сега за звучниците(ги свирам веќе 2 недели) но се поставени во многу не соодветна соба за слушање музика, повеќе замерки имам за појачалото, на погласно се губат високите тонови(на другото појачало SONY TA-AX230 со истите звучници имам многу подобар звук и кога ке го пуштам гласно.

а на хср-от многу ме бендиса што можам да пуштам екстремно тивко да не смета во разговор на пример, а пак да се слуша песната и длабоките тонови,можиш да слушаш без да се напрегаш, а сонито тоа не го можи, исто и на двд то aiwa ht dv 90 го нема тој звук.

хср от најверојатно ке оди кај татко ми в соба со другите звучници(3 системски хср ама тие имаат 1 бас 8ка) а звучниците ке ги задржам за мене и ке свират со сонито.

башка тоа не ми го бери на рафтот широко е колку 42ка лцд тв :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #719 на: 14 Декември 2014, 04:26:52 am »
Ова сега го најдов по нетов, не читам „Емитер“, ама очигледно не сум бил јас само што мисли дека се прилично мизерни звучките. За носталгичарите:
Операциона сала: Подобрување на звучникот Ei HSR
Автор: Владимир Филевски

Цитат
Сите три модели имаат иста свртница. Сигурно ќе се запрашате како е можно различни звучници да имаат иста свртница. Одговорот е едноставен – можно е, но е тотално погрешно! Токму тука лежи главната причина за лошиот звук кај овие два најзастапени и најчести модели на звучниците HSR 140. Знам дека со ова што го напишав ќе дојдам во конфликт со голем број луѓе кои веруваат дека звучниците HSR 140 даваат одличен звук. Но, уште пред 35 години не ми се допаѓаше звукот на звучникот HSR 140 – особено неговите пренагласени средни тонови и заматеност во презенс-подрачјето. Освен тоа, им недостасуваше длабочина и тежина на најниските тонови – зачудувачки, со оглед на големата кутија и големиот бас-звучник.
Во текстот што следува, преку измерените карактеристики ќе видиме зошто звукот е таков каков што е и со кои модификации ќе може да се добие значајно подобар звук.

http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4299

http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4323

http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4363

http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4385


Ги имам овие броеви, можам да ги побарам ако ве занима.