Автор Тема: Valve stem seals - Замена - сервис  (Прочитано 9775 пати)

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4752
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #30 на: 16 Август 2018, 15:34:58 pm »
Наапан денес фуромов уздуж и попреку :D


Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #31 на: 16 Август 2018, 15:50:22 pm »
Momak edno prasanje nova li ja kupi kolava prv gazda si?
Ako e polovna nemora tuka frustracii la lecis ispovregja pola forum i 99% od mehanicari i prviot sto te simna na zemja places deka te navredil. Ako si se zaebal so polovna kola sto curka, dimi sve se pravi samo ti epten ja vozdigna rabotava so servisni upatstva crtezi i neznam ti sto.
Penzioner covek vo limena garaza so 4 burinja rasolnica, rakija, stari skafovi polni so tegli na drugar mu ja vrza cela elektronika i elektrika na vectra c za pomalce od 6 saata rabota. Neznam ti sto ocekuvas od servis da ti ja vnesat kolata na crven kjilim i na strana da grickas bademcinja i damu kazuvas na majstorot kako i sto da pravi.
Ako e tolku prosto kako i sam kazuvas kupi alat zasukaj rakavi i pocni so otvaranje a pred toa izvini otvori priracnicite za rabota.
Izvini sto ti pisav vo temava ama ete vekje nema samo kje ti posakam srekja vo potragata na toj endemski vid na majstor.
Cisto samo pisi molimte kaj kje ja odneses dali ti ja sredile i cena za srabotenoto. Pozdrav i imaj ubav den.
Втор газда сум.
На навредив никого директно, само возвратив на дрските коментари и навреди.
Никој не ме симна на земја со аргумент, очигледно е дека вие сличните си се подржувате, просечните незналици.
Автомобилот кој го купив нема никаква мана освен семеринзи на вентили што треба да се сменат. И тоа се појави после 2 години и изминати 30.000км. Да имаше тро појма ќе знаеше колку е тоа банален сервис. Исто и замената на амортизери со буфери и замена на дискови и дихтунг на капачка на вентили ( заради тоа што претходниот сопственик не го променил PCV вентилот, а јас доцна дознав за него, а т.н. механичари немаат појма ни за што служи. Сам читав, сам открив кој е изворот на проблемот, сам го заменив и го решив проблемот). Тие се сервисите кои ги помина автомобилот до сега и сум презадоволен од него и од вожња и од квалитет и од инженеринг, буквално од секој аспект е генијално изработен. Она од што не сум задоволен е што сум се родил во оваа држава на мрзливи назналици и неинтелегентни самобендисани абдали. Јас треба да се замарам со автомобилот и моментално за него знам повеќе од сите сервисери на Тојота во оваа држава. И сега треба и гаража да си купам и опрема и сервис да отворам и да ви покажам вас незналиците како треба да се работи и да - јас ќе треба да наплаќам 10x повеќе за разлика од вие кои сте алергични на прирачници(читај:читање),сте недоволно писмени да прочитате обичен склопен цртеж или едноставно ве мрзи да вклучите троа мозокот. Јака му душа на сопственикот на таа вектра што му ја оставил на некој да средува инсталација без ел.шема, а особено свака му част на тој што мисли дека знае за не цел да сервисира електрична шема дизајнирана од инженери со месеци ако не и години. Такво нешто може да се деси само доколку се сретнат две пијани будали, едниот мисли дека е мајстор без ел. шема, а другиот му верува.

За механичарите и сервисите целосно си ја промашил поентата на моето излагање.

А иронијата претпоставувам само дома ти работи. 
Made in Japan ☮

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #32 на: 16 Август 2018, 15:54:05 pm »
Наапан денес фуромов уздуж и попреку :D
Не да е наапан :)
Јас едно прашувам, повеќето лично си ги сфатија критиките. И здружно ми се втурија, ко не баре лично им се обратив.
Ама тек тук се наоѓа и по некој што знае да разговара нормално, па морам фреквенции да менувам. Среќа едните се побројни, ќе си го зачувам свичот на фреквеции. Еве ради тебе морав да менувам фреквенција сега. :D

Погледни што прави рајата, поголемиот дел, целосно ја промени темата на разговор. За вакво нешто на други форуми бришат постови. 70% се офтопик, хејтање, тролање.

Поздрав до тебе друже
Made in Japan ☮

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #33 на: 16 Август 2018, 16:11:25 pm »
@is200 пиши и догови термин со @IdeuX и @marmlad
они ќе ти кажат време и пари на сервис, ќе си подадете рака, јас ќе донесам кебапи за сите, а додека они ја средат колата јас и ти може да гледаме во сликите и цртежите од колата

бива?
(секако доколку се согласат споменатите колеги)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #34 на: 16 Август 2018, 16:25:16 pm »
Еве јас се согласувам.

@is200 - Фино би било, кога веќе бараш помош, да ги наведеш точните детали околу колата за која бараш помош. Колегите форумџии се апсолутно во право.

Ајде сега без лутење, play nice.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #35 на: 16 Август 2018, 16:38:14 pm »
Se iznacitav i nemozam da svatam dali baras da ti resat problem ili da kritikuvas majstori. Gi izruga gi izruga na site strani serviserite i pak ne kaza tocno sto maka si imas. Si go ispofali motorot demek e vrvno dostignuvanje ama pak problemot ne go kaza. Zosto si zimal takva kola sto e cudo prirode. Zemi si nekoe dostignuvanje karburator sistem i miren kje bides i so mehanicari i so elektricari primer yugo koral 55.
Од инженерски аспект, знаеш ли ти дека тој модел што го спомна беше конструиран да може секој сам во домашни услови да го поправа со најобичен стандарден алат? Тоа е еден убав пример за тоа што го кажав јас.
Од друга страна - ти и уште неколку тролови во темава не сте тука за меѓусебно помагање туку за чамче муабет. Де таму листајте на фејсбук, поинтересни теми има, вака, ко за вас.
Културно е да реплицираш на целиот текст, а не само на делот од текстот каде што ти одговара.
Таква култура донесоа политичарите за да не може да се фатат ни за глава ни за опаш.
Обиди се да се издвоиш од нив.

Кога веќе бараш помош, наведи повеќе податоци за да може некој да ти помогне, инаку нема поента.

Едит: Не го прочитав текстот на Класниот, немав намера да го повторувам :)

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #36 на: 16 Август 2018, 17:12:59 pm »
@is200 пиши и догови термин со @IdeuX и @marmlad
они ќе ти кажат време и пари на сервис, ќе си подадете рака, јас ќе донесам кебапи за сите, а додека они ја средат колата јас и ти може да гледаме во сликите и цртежите од колата

бива?
(секако доколку се согласат споменатите колеги)

Фала Марјан, ама јас не би се нафатил да помогнам од 2 причини. Прво, затоа што тешко се излегува на крај со вакви арогантни сезналици, а второ што човеков сам си ја дал дијагнозата.

И сега замисли најде некој совршен мајстор по негови критериуми, овој му смени гумици по пропис и колата уште чури пошто уствари проблемот бил во карики? После кој жив ќе успее да се убеди со него дека гумиците се наместени ко што треба и дека не е до нив?

Така да, ми се допаѓа што е добронамерен предлогов, али дај да јадеме ќебапи за некој друг повод  :)

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #37 на: 16 Август 2018, 17:29:20 pm »
@is200 пиши и догови термин со @IdeuX и @marmlad
они ќе ти кажат време и пари на сервис, ќе си подадете рака, јас ќе донесам кебапи за сите, а додека они ја средат колата јас и ти може да гледаме во сликите и цртежите од колата

бива?
(секако доколку се согласат споменатите колеги)

Фала Марјан, ама јас не би се нафатил да помогнам од 2 причини. Прво, затоа што тешко се излегува на крај со вакви арогантни сезналици, а второ што човеков сам си ја дал дијагнозата.

И сега замисли најде некој совршен мајстор по негови критериуми, овој му смени гумици по пропис и колата уште чури пошто уствари проблемот бил во карики? После кој жив ќе успее да се убеди со него дека гумиците се наместени ко што треба и дека не е до нив?

Така да, ми се допаѓа што е добронамерен предлогов, али дај да јадеме ќебапи за некој друг повод  :)
Моторот има свртено до месечината и назад, богзнае како е рикан, на кое масло е возен и во каква состојба се самите вогици. Битно, ќе мења гумички, пошто јапанац тера и 1.000.000 миљи.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #38 на: 16 Август 2018, 18:21:33 pm »
Здраво Македонијо! :)
Ќе одам во Грција ;)

До сите механичари во темава - ПОЈМА НЕМАТЕ. Катастрофа сте.
Made in Japan ☮

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #39 на: 16 Август 2018, 18:23:57 pm »
@is200 пиши и догови термин со @IdeuX и @marmlad
они ќе ти кажат време и пари на сервис, ќе си подадете рака, јас ќе донесам кебапи за сите, а додека они ја средат колата јас и ти може да гледаме во сликите и цртежите од колата

бива?
(секако доколку се согласат споменатите колеги)

Фала Марјан, ама јас не би се нафатил да помогнам од 2 причини. Прво, затоа што тешко се излегува на крај со вакви арогантни сезналици, а второ што човеков сам си ја дал дијагнозата.

И сега замисли најде некој совршен мајстор по негови критериуми, овој му смени гумици по пропис и колата уште чури пошто уствари проблемот бил во карики? После кој жив ќе успее да се убеди со него дека гумиците се наместени ко што треба и дека не е до нив?

Така да, ми се допаѓа што е добронамерен предлогов, али дај да јадеме ќебапи за некој друг повод  :)
Моторот има свртено до месечината и назад, богзнае како е рикан, на кое масло е возен и во каква состојба се самите вогици. Битно, ќе мења гумички, пошто јапанац тера и 1.000.000 миљи.
Во недостаток на аргументи и конструктивни коментари, секако дека ќе посегнеш по критики за работи за кои самиот појма немаш, ама битно мизерното да излезе од тебе, да хејташ. Вогици, гумици...маубет за пред бакал.
Made in Japan ☮

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #40 на: 16 Август 2018, 18:24:38 pm »
@is200 пиши и догови термин со @IdeuX и @marmlad
они ќе ти кажат време и пари на сервис, ќе си подадете рака, јас ќе донесам кебапи за сите, а додека они ја средат колата јас и ти може да гледаме во сликите и цртежите од колата

бива?
(секако доколку се согласат споменатите колеги)

Фала Марјан, ама јас не би се нафатил да помогнам од 2 причини. Прво, затоа што тешко се излегува на крај со вакви арогантни сезналици, а второ што човеков сам си ја дал дијагнозата.
Кај тебе пари да ми даваат не би го донел автомобилот за филтер за масло да промениш, а не пак за нешто одговорно како ова. Продолжи да сонуваш.
И сега замисли најде некој совршен мајстор по негови критериуми, овој му смени гумици по пропис и колата уште чури пошто уствари проблемот бил во карики? После кој жив ќе успее да се убеди со него дека гумиците се наместени ко што треба и дека не е до нив?

Така да, ми се допаѓа што е добронамерен предлогов, али дај да јадеме ќебапи за некој друг повод  :)
Кај тебе и пари да ми плаќаат не би го донел автомобилот за сервис ни за филтер за масло да смениш, а не пак за одговорен зафат како овој.  Не знам што леташ толку.
« Последно менување: 16 Август 2018, 18:36:12 pm is200 »
Made in Japan ☮

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #41 на: 16 Август 2018, 18:28:20 pm »
Еве јас се согласувам.

@is200 - Фино би било, кога веќе бараш помош, да ги наведеш точните детали околу колата за која бараш помош. Колегите форумџии се апсолутно во право.

Ајде сега без лутење, play nice.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Точно, мислев дека се подразбира, бидејќи до сега само еднаш прашав за туѓ автомобил и нагласив. Башка овде се автомобилисти нели. А и пак ќе повторам - ирелевантно е. Апсолутно не се во право тие што хејтаат од старт.
Тоа play nice треба до нив да го упатиш, а не до мене. Или староседелците на форумот по автоматизам се привилегирани? Рецепт за стагнација.
Made in Japan ☮

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #42 на: 16 Август 2018, 18:34:04 pm »
Se iznacitav i nemozam da svatam dali baras da ti resat problem ili da kritikuvas majstori. Gi izruga gi izruga na site strani serviserite i pak ne kaza tocno sto maka si imas. Si go ispofali motorot demek e vrvno dostignuvanje ama pak problemot ne go kaza. Zosto si zimal takva kola sto e cudo prirode. Zemi si nekoe dostignuvanje karburator sistem i miren kje bides i so mehanicari i so elektricari primer yugo koral 55.
Од инженерски аспект, знаеш ли ти дека тој модел што го спомна беше конструиран да може секој сам во домашни услови да го поправа со најобичен стандарден алат? Тоа е еден убав пример за тоа што го кажав јас.
Од друга страна - ти и уште неколку тролови во темава не сте тука за меѓусебно помагање туку за чамче муабет. Де таму листајте на фејсбук, поинтересни теми има, вака, ко за вас.
Културно е да реплицираш на целиот текст, а не само на делот од текстот каде што ти одговара.
Таква култура донесоа политичарите за да не може да се фатат ни за глава ни за опаш.
Обиди се да се издвоиш од нив.

Кога веќе бараш помош, наведи повеќе податоци за да може некој да ти помогне, инаку нема поента.

Едит: Не го прочитав текстот на Класниот, немав намера да го повторувам :)
Што да реплицирам на некој што нема капацитет да извлечи суштина од две-три сложени реченици? Не знаел која ми била поентата, дали сум критикувал или сум барал помош. На некои стварно им е потребна помош од професионалци. Ама не очекувам форумов да имун на македонштината. Сите се знаат и не примаат никакви идеи и сугестии како да се подобрат. И што е најбитно - тука се за чамче муабет. Што мајка бараат да коментираат ако немаат конструктивен коментар? Некој ги приморал? Никој не ги прозва. Ако ништо друго модератор/администратор треба да бриши коментари кои се Офтопик.

Ја уништивте темата. Значи убаво е кажано се во првиот пост, барам МЕХАНИЧАР во права смисла на зборот и убаво објаснив што барам од него - да биде ПИСМЕН, да не е самбендисан и арогантен. Во насловот на темата се содржи името на зафатот кој треба да се изврши. Дали е BMW, Lexus, Audi, каква има тоа врска ? Јас не побарав дијагностика, побарав совет за МЕХАНИЧАР кој го бие глас дека врши квалитетен сервис. Дури ни за цена не спомнав, бидејќи сум подготвен да си платам и да не се замарам веќе со автомобилот, имам попаметни работи од губење време со сервиси.
Made in Japan ☮

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #43 на: 16 Август 2018, 18:41:36 pm »
Друже во ситуацијава ти си тој што ја створи тензијата. Ќе носел литература за да му ја средат колата... да не треба и да го испрашаш мајсторот пред да ја поправа?
За така можеш само сам, ете ти понудија гаража, знаење имаш, литература исто... во прв момент се нафати па се премисли.
Ништо лично, ама размисли кај тебе да дојде некој со такви барања како ќе го испратиш до врата.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Valve stem seals - Замена - сервис
« Одговори #44 на: 16 Август 2018, 18:49:47 pm »
Дефинитивно човеков има членска книшка од некоја партија.
Партиски војник пар екселанс ;D