Автор Тема: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI  (Прочитано 84472 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #285 на: 14 Октомври 2019, 15:43:14 pm »
Ќе ме нервира што ќе ми свети сијаличката за TPMS (зимските немаат сензори), али јеби га, ќе се издржи некако.

Успут, гратис тест на светла и осветлување. Резултати - одлични.



маани му вакви https://www.aliexpress.com/item/33004740293.html

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #286 на: 14 Октомври 2019, 16:12:41 pm »
Линкот не го ни отвара во Германија. Мора преку ВПН со локација надвор од тука. 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #287 на: 14 Октомври 2019, 16:48:04 pm »
Денеска, на 59748 км поминати, сменети All Season со зимски (промена на тркала и балансирање). Поминато 29504 км со ол-сизн, и ако би ги додал и 20800 км колку што имаше кога ја купивме колата, ќе му дојде дека ол-сизн гумите имаат околу 50000 км поминато. Секако ќе ги мењам наредна сезона, пошто и онака задните (особено десната) почнаа многу да бучат. Ќе ме нервира што ќе ми свети сијаличката за TPMS (зимските немаат сензори), али јеби га, ќе се издржи некако. За наредна сезона, меркам Continental AllSeasonContact, ама ќе видиме.

Успут, гратис тест на светла и осветлување. Резултати - одлични.
димензија и марка/модел на all season гумите ќе може бидејќи се спремам деновиве да купувам  :)

Старите се Good Year 4Vector Gen 1 all season, 225/50 17. Кога ќе зимам нови, многу веројатно дека ќе бидат Continental AllSeasonContact, во истата димензија.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #288 на: 14 Октомври 2019, 17:16:38 pm »
И јас мислев дека ќе ме нервира сијаличката ама брзо се навикнав.
Пострашно беше што кога ми се дупна гума не ме извести.
Осетив нешто чудно во вожњата, но си реков турбуленција од шлеперот што го поминував. Неколку километри понатаму беше патарина и таму преку отворен прозор приметив звук како на издишана гума. По патарината застанав, задната десна гума на бандаш. Среќа кратко беше возена на бандаш па се спаси :)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #289 на: 15 Октомври 2019, 08:04:47 am »
Линкот не го ни отвара во Германија. Мора преку ВПН со локација надвор од тука. 




Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #290 на: 20 Октомври 2019, 14:30:38 pm »


Биднава 60000 км.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #291 на: 20 Октомври 2019, 14:46:53 pm »
На 130 оваа на компресија оди, 0 троши 😊

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #292 на: 19 Ноември 2019, 10:48:26 am »
Заборавив да пријавам дека пред некој ден поминавме 40000 км откако е колата кај нас. Ме радува што немам (дополнителни) замерки до сега, во однос на претходно.

Од друга страна пак, на некој начин ме „разгали“ колава... Имено, кога би гледал за следно семејно возило (здравје), ќе мора кандидатот да ги има стварите што ги има оваа, а нормално, секој плус е добредојден. Не би земал наредно семејно возило без активни ксенон (или подобри) светла со светла за кривини, без анатомски седишта со греење, без греење на волан, без вградена навигација, без темпомат+лимитер, без blind spot monitor, без TPMS, без рикверц камера итн итн... Би можел да живеам без систем за следење на ленти и препознавање на знаци, без сензори за светла и дожд, без адаптивен темпомат, без 360 камера, без милион екрани насекаде итн. Секако дека се добредојдени (освен можеби милионите екрани), али не би ми биле одлучувачки.

Би сакал да има седишта и ретровизори со меморија, онака, програмирани на клуч, за да може автоматски да се подесуваат кога возам јас, или жена ми. Треба напредна јога да правам за да влезам у кола откако возела жена ми :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #293 на: 19 Ноември 2019, 10:50:44 am »
Заборавив да пријавам дека пред некој ден поминавме 40000 км откако е колата кај нас. Ме радува што немам (дополнителни) замерки до сега, во однос на претходно.

Од друга страна пак, на некој начин ме „разгали“ колава... Имено, кога би гледал за следно семејно возило (здравје), ќе мора кандидатот да ги има стварите што ги има оваа, а нормално, секој плус е добредојден. Не би земал наредно семејно возило без активни ксенон (или подобри) светла со светла за кривини, без анатомски седишта со греење, без греење на волан, без вградена навигација, без темпомат+лимитер, без blind spot monitor, без TPMS, без рикверц камера итн итн... Би можел да живеам без систем за следење на ленти и препознавање на знаци, без сензори за светла и дожд, без адаптивен темпомат, без 360 камера, без милион екрани насекаде итн. Секако дека се добредојдени (освен можеби милионите екрани), али не би ми биле одлучувачки.

Печен си за КИА Спортаге, и све тоа за неверојатни 16.999 евра!

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #294 на: 19 Ноември 2019, 12:10:46 pm »
И тоа не е се..... Ако се јавите во првите 10 минути добивате......

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #295 на: 19 Ноември 2019, 20:00:26 pm »
Заборавив да пријавам дека пред некој ден поминавме 40000 км откако е колата кај нас. Ме радува што немам (дополнителни) замерки до сега, во однос на претходно.

Од друга страна пак, на некој начин ме „разгали“ колава... Имено, кога би гледал за следно семејно возило (здравје), ќе мора кандидатот да ги има стварите што ги има оваа, а нормално, секој плус е добредојден. Не би земал наредно семејно возило без активни ксенон (или подобри) светла со светла за кривини, без анатомски седишта со греење, без греење на волан, без вградена навигација, без темпомат+лимитер, без blind spot monitor, без TPMS, без рикверц камера итн итн... Би можел да живеам без систем за следење на ленти и препознавање на знаци, без сензори за светла и дожд, без адаптивен темпомат, без 360 камера, без милион екрани насекаде итн. Секако дека се добредојдени (освен можеби милионите екрани), али не би ми биле одлучувачки.

Би сакал да има седишта и ретровизори со меморија, онака, програмирани на клуч, за да може автоматски да се подесуваат кога возам јас, или жена ми. Треба напредна јога да правам за да влезам у кола откако возела жена ми :)

Ја мислам најбезболно е да се смени жена.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #296 на: 19 Ноември 2019, 20:12:41 pm »
Заборавив да пријавам дека пред некој ден поминавме 40000 км откако е колата кај нас. Ме радува што немам (дополнителни) замерки до сега, во однос на претходно.

Од друга страна пак, на некој начин ме „разгали“ колава... Имено, кога би гледал за следно семејно возило (здравје), ќе мора кандидатот да ги има стварите што ги има оваа, а нормално, секој плус е добредојден. Не би земал наредно семејно возило без активни ксенон (или подобри) светла со светла за кривини, без анатомски седишта со греење, без греење на волан, без вградена навигација, без темпомат+лимитер, без blind spot monitor, без TPMS, без рикверц камера итн итн... Би можел да живеам без систем за следење на ленти и препознавање на знаци, без сензори за светла и дожд, без адаптивен темпомат, без 360 камера, без милион екрани насекаде итн. Секако дека се добредојдени (освен можеби милионите екрани), али не би ми биле одлучувачки.

Би сакал да има седишта и ретровизори со меморија, онака, програмирани на клуч, за да може автоматски да се подесуваат кога возам јас, или жена ми. Треба напредна јога да правам за да влезам у кола откако возела жена ми :)

Убаво е кога ќе се навикне човек на такви фини работи. Мене ептен ми легнаа седиштата со греење во C-HR-чето.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #297 на: 02 Јануари 2020, 15:45:41 pm »
Те гу те, помина година цела, па си напраив математики...

Бројки за 2019 година:

- поминати километри: 20222 км
- потрошено гориво: 1176.85 литри (има уште пола од последното полнење, т.е. околу 30ина литри „пренесени“ во 2020 година)
- просечна потрошувачка: 5.82 л/100 км (не е најпрецизна поради горенаведениот остаток на гориво пренесен во 2020 година)
- потрошени:
  • за гориво - 1493.44 €
  • за трошоци - 881.15 €
  • за сервис - 481.48 €
  • за дополнителни работи - 539.99 €

Планови за 2020:
- (многу веројатно) all season гуми, негде во април или мај, во зависност од финансии
- регуларен сервис негде во јуни
- полнење гориво и возење
- толку
-
-
-
-
-
- не озбилно, толку :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #298 на: 24 Април 2020, 17:01:15 pm »
Денеска пазарени нови гуми за колата.

Иако се мислев за едни, испадна да земам сосема други, па се надевам дека не сум напраил глупост.









Vredestein Quatrac Pro 225/50 17 98Y

Успут, денес биднаа 45000 откако е кај нас.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velkov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 637
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #299 на: 24 Април 2020, 17:07:14 pm »
За убаво да ти тркалаш гумите.

Прилично зимска шарака имат.

Зошто избра 50ка а не 55? Знам дека може и замена 50ка поради цена или поради понизок страничен ѕид? Јас сум за зимање на летни сега па ги гледам 50ка се нешто поефтини а и поголем избор има.