Автор Тема: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI  (Прочитано 84471 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #270 на: 18 Април 2019, 14:45:14 pm »
Не лажи, ги проверуваш полумесеците ;D

Богами, загледувам да не станале полуцрнидупки.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #271 на: 03 Мај 2019, 22:04:18 pm »


50805
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #272 на: 03 Мај 2019, 23:03:09 pm »
А 2.8??? Личи на Фаланга ова

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #273 на: 04 Мај 2019, 08:16:56 am »
Толку е и кај Веле бајаги често.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #274 на: 04 Мај 2019, 16:14:11 pm »
А 2.8??? Личи на Фаланга ова

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk



Моментална е.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #275 на: 20 Мај 2019, 23:37:38 pm »


51815. 1010 км за 17 дена, со тоа што две недели помалку се возеше пошо жена ми не идеше на работа.



Ми кидна за некое метро, па ете 31000.1 поминати откако е кај нас.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #276 на: 01 Јуни 2019, 16:49:53 pm »








Набавени Thule Motion XT XL Glossy Black и Mann филтер за масло.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #277 на: 12 Јуни 2019, 21:54:40 pm »
Денеска, на поминати 53363 км беше направен сервис и технички преглед.

Сѐ е во ред со колата, техничкиот си помина одлично и така. Тоа што ме изнервира, е што пак не проверија нешто што ги замолив да го проверат... Имено, заштитната гумено/пластична лајсна, под предниот браник (ќе му доѓе како лип спојлер нешто), виси на средината, баш под табличката. Веројатно некој држач е скршен или нешто, пошто не можев сам да ја наместам. Им реков фино лепо, му реков и на шефот на сервис, бевме двајцата видовме што е работата, од 9 сабајле, па до 15 до 6 попладне колата беше кај нив, и пак не го средиле тоа. Епа мамицата... Пак треба сеа да губам време и да се натегам ебаго...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #278 на: 13 Јуни 2019, 08:23:43 am »
Шмишајбна.

 :-X

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #279 на: 27 Јуни 2019, 23:08:56 pm »
Денеска, на поминати 53363 км беше направен сервис и технички преглед.

Сѐ е во ред со колата, техничкиот си помина одлично и така. Тоа што ме изнервира, е што пак не проверија нешто што ги замолив да го проверат... Имено, заштитната гумено/пластична лајсна, под предниот браник (ќе му доѓе како лип спојлер нешто), виси на средината, баш под табличката. Веројатно некој држач е скршен или нешто, пошто не можев сам да ја наместам. Им реков фино лепо, му реков и на шефот на сервис, бевме двајцата видовме што е работата, од 9 сабајле, па до 15 до 6 попладне колата беше кај нив, и пак не го средиле тоа. Епа мамицата... Пак треба сеа да губам време и да се натегам ебаго...

Фолоу ап: Ја однесов колата до Опел, се испостави дека пластиката каде што се „набива“ гумениот спојлер е на едно место скршена, па затоа висел малку. Иначе, пред некое време приметив чуден специфичен звук од десната страна. Думав, мислев што може да биде, гледав ваму/таму, прашував луѓе, ги извадив пластиките од прозорите, ама џабе, звукот пак си постоеше и беше најизразен од 80 - 110 км/ч. Го пријавив и тоа како проблем во Опел, па дојде шефот со мене да ја повози колата. Се испостави дека задната десна гума се има нерамномерно потрошено, од внатрешна страна, па тоа бил изворот на звукот. Тек кога спомна чоекот, ми текна дека откако ги монтирав овие тркала, негде во јуни лани, не ги ротирав пред зимата, или па евентуално после зимата, па сеа, иако задните имаат цирка 6 мм шара, ќе морам да ги мењам, пошто ептен ме нервира звукот.

Јеби га, памет за друг пат  :-\
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #280 на: 14 Јули 2019, 00:21:14 am »


Пес пес пес пес пес.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velkov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 637
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #281 на: 12 Септември 2019, 19:12:52 pm »
@velestrumf  Тука во МК вакви бројќи не се вадат :D

Денес го наполнив вториот резервар и на комбинирано возење извадив 6,8 (со зимски гуми)

Него види што најдов https://www.eds-motorsport.de/product_info.php?info=p5416_opel-insignia-a-1-6-cdti-phase-1-b16dth.html

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #282 на: 12 Септември 2019, 20:06:02 pm »
@velestrumf  Тука во МК вакви бројќи не се вадат :D

Денес го наполнив вториот резервар и на комбинирано возење извадив 6,8 (со зимски гуми)

Него види што најдов https://www.eds-motorsport.de/product_info.php?info=p5416_opel-insignia-a-1-6-cdti-phase-1-b16dth.html

Се вадат се вадат.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #283 на: 14 Октомври 2019, 15:08:09 pm »
Денеска, на 59748 км поминати, сменети All Season со зимски (промена на тркала и балансирање). Поминато 29504 км со ол-сизн, и ако би ги додал и 20800 км колку што имаше кога ја купивме колата, ќе му дојде дека ол-сизн гумите имаат околу 50000 км поминато. Секако ќе ги мењам наредна сезона, пошто и онака задните (особено десната) почнаа многу да бучат. Ќе ме нервира што ќе ми свети сијаличката за TPMS (зимските немаат сензори), али јеби га, ќе се издржи некако. За наредна сезона, меркам Continental AllSeasonContact, ама ќе видиме.

Успут, гратис тест на светла и осветлување. Резултати - одлични.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #284 на: 14 Октомври 2019, 15:16:45 pm »
Денеска, на 59748 км поминати, сменети All Season со зимски (промена на тркала и балансирање). Поминато 29504 км со ол-сизн, и ако би ги додал и 20800 км колку што имаше кога ја купивме колата, ќе му дојде дека ол-сизн гумите имаат околу 50000 км поминато. Секако ќе ги мењам наредна сезона, пошто и онака задните (особено десната) почнаа многу да бучат. Ќе ме нервира што ќе ми свети сијаличката за TPMS (зимските немаат сензори), али јеби га, ќе се издржи некако. За наредна сезона, меркам Continental AllSeasonContact, ама ќе видиме.

Успут, гратис тест на светла и осветлување. Резултати - одлични.
димензија и марка/модел на all season гумите ќе може бидејќи се спремам деновиве да купувам  :)