Автор Тема: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)  (Прочитано 435023 пати)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3390 на: 05 Август 2024, 18:47:28 pm »
Дома в стан го имав расклопено, немав 2000ка, најдов една 800ка малце со неа зашмирглав, на нерва бев  не ми се цепидлачеше.
Битно запали, сеа до кога ќе тера ќе видиме :D
Клип 44,  цилиндар, усисна, игличест и пропратно шо оди друго се  ме кошташе 1075 денари од Синпекс, од кај шо е и земен.
Солиден квалитет цилиндарот,  за разлика од по фејзбук шо продаваат едни црни никакви, а и поефтино е.
 
Чује се и ради :D
https://youtube.com/shorts/kxYUrN67HBc?si=CTmfq12lGnD0HSAi
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3391 на: 05 Август 2024, 19:14:41 pm »
Зашмирглај со прст да не се осеќа. Кариките се тие што одат по ѕидот на цилиндерот, не самиот клип. Па мали гребаници на клипот нема да нарушат нормална работа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3392 на: 06 Август 2024, 20:03:29 pm »
Се продава моторов - од колегата е. Причина за продажба - капарен друг мотор.
Suzuki DR 800 BIG - 1996та (1993та пишан во сообраќајна за време на легализацијата)
Нови свеќици, ново масло, два ауспуси (Carbon Italia) - 300€ еден. Сите сервиси направени навремено.

Цена - 2,200€

Слики:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Имам повеќе слики, ама не се атачираат.
Сеуште се продава, ако има заинтересирани - пп.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3393 на: 10 Август 2024, 23:34:47 pm »
Денес, од нигде никаде, ми се јави некое мелење/тропање во преносот. Пред 2000км сменето се во преносот освен варијатор. Звукот го има само при моторно кочење и има некое тропање на дупки, лер гас и на забрзување се е најнормално. Што може да биде? Моторот е Беверли 300 2010 година.


Едит: Мајсторот што го сервисира е на одмор до 19ти, ме мачи дали да го возам или не до тогаш.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3394 на: 17 Август 2024, 21:04:28 pm »
Од немајкаде денес се учев да користам комплет за зачепување дупната гума. Се враќав од Скопје преку Плетвар, на последните 2-3 кривини после Че нагоре ми се осети ко млитава задницата, застанав горе гумата скоро истушена. Ја затворив Прилеп, ја напумпав на 2.9bar, до Охрид издржа и падна до 2.7bar.

Понеделник планирам да ја носам на вулканизер да ја залепат убаво, среќа дупката е баш на средина на газната површина, кај шо е “најбезбедно“ да се санират.

Прашањето од овде ми е, колку е безбедно да ја терам гумата до крај на сезонава? Планот ми беше зимава да сменам гуми, веќе имам 8,000км на овие а се гуми правени примарно за на стаза. Не знам дали да ја терам задната вака уште месец, два до крај на сезонава, или да прежалам 400-500 евра и да ги сменам гумите сега.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3395 на: 17 Август 2024, 22:10:05 pm »
Залепи ја и вози без мака.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3396 на: 18 Август 2024, 08:08:25 am »
Na motor imash 2gumi smeni si ja so nova najbezbedno ti e

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3397 на: 18 Август 2024, 09:11:26 am »
Ништо нема да и биде, нема ваљда секој пат кога ќе дупнеш гума од некое клинче или слично да купуваш нова.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3398 на: 18 Август 2024, 09:30:09 am »
Jas imam tubeless, ako ja dupnam i treba da se stava cep sigurno ke ja izvozam do doma za da se vratam i posle ja menjam. Na avtopat si kruzam so 130-150, so lepena guma ne vozam taka

Pak ke kazam motor ima 2 trkala i ja bi smenil odma nova. Motor i kola ne e isto ama sekoj za sebe si odlucuva


Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3399 на: 18 Август 2024, 12:11:39 pm »
Ништо нема да и биде, нема ваљда секој пат кога ќе дупнеш гума од некое клинче или слично да купуваш нова.

Да беше нова гума ќе беше друг муабет, стравот ми е повеќе пошо веќе се домаќински извозени, задната гума е и израмнета горе на централната газна површина.

Сабајлево ја проверив, уште е тврда така да или немат изгубено притисок или имат изгубено минимално, покасно ќе одам на бензинска да проверам. Утре ќе одам на вулканизер да го извадат чепот и да ја залепат прописно од внатре, па ќе ја пратам наредниве месец дена како ќе се понашат. Ако приметам проблем, ќе ја сменам одма, ако не, ќе ја сменам вон сезона, секако така беше планот. Таман да истражам периодов на шо гуми да одам.

Jas imam tubeless, ako ja dupnam i treba da se stava cep sigurno ke ja izvozam do doma za da se vratam i posle ja menjam. Na avtopat si kruzam so 130-150, so lepena guma ne vozam taka

Pak ke kazam motor ima 2 trkala i ja bi smenil odma nova. Motor i kola ne e isto ama sekoj za sebe si odlucuva

Ко ја дупнав не беше за чеп, беше некое дупче од милиметар, апла на средина на газна површина, на најбезбедното. Ама морав да ја отворам за да го ставам чепот така да сега е дупка дупка. Ако не ја сменам, веројатно ќе возам поконзервативно до крај на сезонава.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3400 на: 18 Август 2024, 12:45:50 pm »
Ако не си се брзал можело да завршиме работа кај вулканизер во Прилеп.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3401 на: 18 Август 2024, 13:20:04 pm »
Ако не си се брзал можело да завршиме работа кај вулканизер во Прилеп.

Имав контакт од вулканизер, ама беше 7 попладне во сабота, јас тргнат накај Охрид со темен визир, не сакав да малтретирам луѓе и да изгубам саат-два па да возам по црна темница од Прилеп до Охрид. Фала ти во секој случај :)

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5818
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3402 на: 18 Август 2024, 13:28:04 pm »
За 6000км ја истроши гумата?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3403 на: 18 Август 2024, 14:37:50 pm »
За 6000км ја истроши гумата?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Јас имам поминато околу 8,000км со неа, претходниот сопственик околу 1,500 - 2,000, во кои имат и неколку дена на Serres.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3404 на: 19 Август 2024, 10:45:23 am »
https://www.instagram.com/reel/C-HAPL6IgY9/?igsh=Z21iNW0waGNucm5w за памети у глава следен пат