Автор Тема: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style  (Прочитано 71894 пати)

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #195 на: 29 Јануари 2017, 17:46:23 pm »
И фали дизел. А не нова кола и унакази ја после со плинот.

Нема подебилна сиромаштија од тоа ефтина кола на бензин и опни плин.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #196 на: 29 Јануари 2017, 17:50:26 pm »
И фали дизел. А не нова кола и унакази ја после со плинот.

Нема подебилна сиромаштија од тоа ефтина кола на бензин и опни плин.

Се согласувам. Освен ако не е возилото службено и основна дејност му е да прави пари. Во тој случај, секое возило треба да завршува најмногу работа за најмалку пари.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #197 на: 29 Јануари 2017, 17:56:30 pm »
А не нова кола и унакази ја после со плинот.
Нема подебилна сиромаштија од тоа ефтина кола на бензин и опни плин.
Безвеза муабет

Ништо не унаказуваш ако ти треба и си решен да го ставиш плинот. Не и ставаш рогови

Што има врска сиромаштија кога имаш можност да возиш поефтино и тоа осетно поефтино, ако нема однапред рестрикција за инсталација треба да си будала ако не ја искористиш можноста посебно со новите плински уреди

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #198 на: 29 Јануари 2017, 18:01:35 pm »
Абе чварче.

Ако бил плинот супер опција фабрички ќе ги испорачувале на плин.

Ама нејсе, ми е гајле кој како вози, само според мене нема по дебилна и по сељачка опција од тоа да купиш нова кола на бензин ( која кошта 1000евра помалце од дизел) и да ја опнеш на плин.

Ниту ја ги давам парите ниту ми е гајле. Ама тоа Македонското „не се квари толку бензинот“ па купи ја и кукај после дека троши.

5 страни читаме како сака човекот да се намали потрошувачката. Жити се еј.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #199 на: 29 Јануари 2017, 18:15:28 pm »
Сиромаштија е јак адут во изборот на кола и гориво.
Сиромаштија не е дебилизам и не е срамота.
 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #200 на: 29 Јануари 2017, 18:19:55 pm »
Сиромаштија е адут кога сакаш да возиш кола која не можеш да ја „полниш“.

Сиромаштија не е да купиш дизел, сиромаштија е да купиш кола на бензин и не можеш да ја возиш на бензин Симо.

Не ве сфаќам некад сите овде.

Пак ќе кажам, ми е гајле кој на што вози. Ама ако чергата не ти е долга за да возиш бензин, не купувај бензин ( големо возило како Елантра ) и пошто ЛЕЛЕ МНОГУ ТРОШИ акни плин и тепај.

Си ја утепуваш инвестицијата или парите.

Купи помала кола ама нека биде дизел или некоја косилица.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #201 на: 29 Јануари 2017, 18:20:18 pm »
Прво ретко која кола чини само 1000 евра повеке како дизел со истата опрема

Второ во нормалниот свет и те како има возила со фабрички вграден плин или метан, не ги знам точните причини зошто не се носат кај нас.

Мене не ми пресуди моментот не се квари бензинот воопшто незнам дали некој воопшто така размислува иако за волја на вистината атмо бензинец е најпроста работа и одржувањето е поефтино ако веќе гледаме така.

Има зошто и како секој како му одговара ама муабетот дека унаказуваш нова кола ако и стаиш плин е тотално без врска муабет, аутомакедонија и сами ти нудат на нова да ти стават.

Нормално е секој да сака да си ја намали потрошувачката кога има можност, тоа што ти го сметаш за дебилно е твој проблем

Чисто за пример. Старата ибица ми трошеше гориво исто колку елантрата. Имав ставено плин на 40к км и ја возев до 150 без никаква мака. Зошто не би го направил истото и сега

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #202 на: 29 Јануари 2017, 18:22:34 pm »
Точно мој проблем.
Купувам нова кола и дава уште 1000 евра за плин и унаказувам пола гепек на голема кола за да возам поефтино.

Возам голема кола ама на угорница со 4 ца со клима се понаша како склеротична баба кога се качува во дупла 57 ца.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #203 на: 29 Јануари 2017, 18:26:45 pm »



Ама тоа Македонското „не се квари толку бензинот“ па купи ја и кукај после дека троши.

5 страни читаме како сака човекот да се намали потрошувачката. Жити се еј.

Ако се однесува ова на мене. Никогаш не се пожалив за потрошувачка. Пишувам само колку троши и се надевам дека ке се намали. Ама тоа сум одбрал и тоа ке возам. Кај нас немаше дизел а понудава беше врв за таа цена. Некаде околу 2000е е поскап дизелот и по мои пресметки бензинот троши 100 ден  на 100 км повеќе од дизелот и би ми требало 8 - 10 години да ја возам и да видам корист од дизелот.



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #204 на: 29 Јануари 2017, 18:29:12 pm »
Точно мој проблем.
Купувам нова кола и дава уште 1000 евра за плин и унаказувам пола гепек на голема кола за да возам поефтино.

Возам голема кола ама на угорница со 4 ца со клима се понаша како склеротична баба кога се качува во дупла 57 ца.

Очигледно ниту си возел ниту имаш осет какви се промените после плинот. Затоа џабе ке се објаснуваме

Јас ке дојдам и ке те возам и да ми кажеш дали приметуваш кога е бензин кога плин.


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #205 на: 29 Јануари 2017, 18:29:51 pm »
Таман си е Елантрата. И цената и е одлична, и колата си е добра, и потрошњата е сосем прифатлива за толкава кола.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #206 на: 29 Јануари 2017, 18:30:44 pm »
Одлично, најважно е дека не планираш плин.
Супер е човек да цели да намали потрошувачка а лошо е да ја купи на ново и да и стави плин. Барем тоа е моето мислење.

А зошто не носат дизел не ми е јасно, маржа или што и да е.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #207 на: 29 Јануари 2017, 18:33:33 pm »
Точно мој проблем.
Купувам нова кола и дава уште 1000 евра за плин и унаказувам пола гепек на голема кола за да возам поефтино.

Возам голема кола ама на угорница со 4 ца со клима се понаша како склеротична баба кога се качува во дупла 57 ца.

Очигледно ниту си возел ниту имаш осет какви се промените после плинот. Затоа џабе ке се објаснуваме

Јас ке дојдам и ке те возам и да ми кажеш дали приметуваш кога е бензин кога плин.



Знам како е и знам која е разликата.

Али да ја купам од салон и да и опнам плин, никад. Тоа сум јас, некој може го заболе за инвестицијата.

Али само една треба да знаат сите, колку помалку е ефтино возењето, толку повеќе даваш пари на гориво, пошто ефтино.

На крајот испаѓа исто како да ја возиш на бензин али нема да можеш често со другарите или кај кумот на гости да одиш 5 пати неделно.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #208 на: 29 Јануари 2017, 18:37:24 pm »
Howiz, секој со својот есап. Ни го знаеш есапот на тој што купил кола за да ја преправи на плин, ни знаеш во каква финансиска сотојба се наоѓа. Аргументите не ти се на место. Ниту којзнае колку ја унаказуваш колата, па и да е е така, голем к6р, кола е, нека иде у бестрага лимот, ниту па перформансите се нешто драстично нарушени (воопшто не се).
Некогаш (кај многу луѓе што ги познавам) кола е потреба а не некој лукуз па „ако немаш не купувај“. Некогаш мора да имаш. За да работиш, за да опстојуваш, за да функционираш во средината во која живееш.
Елантра не е голема кола (конкретно за неа се фативме сеа), и предноста е што има голем гепек за да може без проблеми да претрпи измени на плин.   Ако мора да поминуваш 2000+ километри месечно, разликата од возење на плин или на бензин, ќе ти плаќа рата за колата. Не е малку.
Разбирам да се мислиш зошто би преправил некоја кола која ти некој ентузијатички момент, ама нормална кола која планираш да ја извозиш и шитнеш, гледаш да ја пројдеш со што помали трошоци во текот на оунеершип-от. Тука е без исклучок најдобра инвестиција плин.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Hyundai Elantra 2016, 1.6 MPI GLS Style
« Одговори #209 на: 29 Јануари 2017, 18:43:51 pm »
Точно секој со својот аршим.
Меѓутоа јас пак ќе кажам ако некој не го заболе за инвестицијата, мене па ич.
Тој што решил да купи кола на бензин и да вгради плин нека тера. Јас само разговарам за common sense а тоа дали му се свиѓа некој или не нека пресмета.

Ако купил некој бензин за да вози 2000+км месечно тогаш ја утнал инвестицијата да бидеме искрени нели ?

Нејсе, Еленатрата е голема кола, може не и смета мала модификација на една боца плин, ама Симо да бидеме уште по искрени тој што купува нова кола не планира да ја продаде за наредните 5 години нели ? Освен ако не е Мијалков.

Не се бунам јас што некој акнал плин на вчерашна кола, само дискутирам за потегот кој „според мене“ е погрешен.

Се убија од возење дизелашите додека овие на бензин се договорат што е по исплатливо.

Толку од мене.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.