Автор Тема: Kia Ceed 1.4 EX+  (Прочитано 13936 пати)

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #45 на: 07 Септември 2015, 18:30:48 pm »
Ау , не ме плашете вака , гумици на вентили и слично  :-[
Плинот е монтиран само два - три месеци , и колата не е возена со некоја голема брзина ( 120-13- максимум) . Завчера цел ден ја возев на бензин , и сабајлето ја палев на бензин , и пак не сакаше да запали .
Achtung , а може ли да го извадам осигурачот од плинскиот уред , и да терам на бензин , па да видам како ќе реагира насабајле ?

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #46 на: 07 Септември 2015, 18:34:29 pm »
A oti ne se dogovoris za da ja odneses vo plimont ( bez razlika so plinot nee mesten kaj niv, ke ti zavrsat rabota )pred zatvaranje, vecerta neka stoj kaj niv i sabajleto neka probaat oni da ja zapalat i da go detektiraat problemot i da go otstranat  :D
« Последно менување: 07 Септември 2015, 18:40:06 pm Roci »

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #47 на: 07 Септември 2015, 18:42:49 pm »
A oti ne se dogovoris za da ja odneses vo plimont pred zatvaranje, vecerta neka stoj kaj niv i sabajleto neka probaat oni da ja zapalat i da go detektiraat problemot i da go otstranat  :D
Roci , не го монтирав плинскиот уред во плимонт , туку на друго место . Денес бев кај човекот ( без колата) да го прашам и да договороам кога да му ја донесам на сервис , ама човекот беше категоричен дека не е до плинскиот уред туку е до клапната (за која dame вика дека у киа сид ја нема ) . Како и да е , ќе пробам од она што ми препорачавте , да видам дали ќе "упали" , па после на сервис да видам кај е проблемот :-(

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #48 на: 07 Септември 2015, 19:05:44 pm »
znaci tipot misli na klapna kako na wv 1.4 sto zeza ma ne e do toa jas garantiram znaci ,,klapna " vo smisol klapni vo usisna grana ili takvo nesto nema osven

leptir za koj jas garantiram deka nema takov problem bidejki nego go regulira tps senzor i dokolku ima problem ke go ima non stop ke ima problem so reguliranje na gasta celo vreme  za razlika kaj wv motorite od 1.4 kaj koi ovaa klapna ima problem so tek na vreme faka garez i tps senzorot se buni i pravi problemi i si naogja nekoja sredna vrednost i po nea raboti 
ako sakas da vidis dali e do nea odvrti go gumenoto crevo i proveri da vidis dali ima garez i prljavstini 1.4 ima dva tipa edniot e so sajla za gas a edniot e so elektronski signal no vo dvata slucai nema da imas problem da ja svrtis klapnata da vidis vidi i pisi mi pozz

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #49 на: 12 Октомври 2015, 11:13:08 am »
Мал апдејт на темава  ;)

Го решив проблемот со палење на ладен мотор . Ставив , и го наполнив резервоарот со 100-ка од Макпетрол . До патарина и назад возев на бензин на повисоки обртаи 4000-5000 rpm . Сабајлето си запали од прва без проблем  .
Возев десетина дена само на бензин , и цело време си пали од прва . Од пред два дена се вози и на плин , и си работи супер , пали од прва  ;D

Следно , деновиве планирам да сменам и филтер за гориво , пошто во Киа ми рекоа дека се менувал на 50 000 км .

Да прашам уште нешто , дали антифриз се менува на одредени временски интервали или доволно е да се провери колку степени "држи" ?



Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #50 на: 12 Октомври 2015, 11:29:46 am »
Чисто поврзано со темава. Имав можност на отворено и во град малку да возам ваква Киа ама мислам беше фејслифт. 1.6 црди со 90кс и 6 брзини.

Доста задоволен бев од тоа како се однесува колата на дупки односно нема многу звукови/вибрации во кабината. Класи подобро од мојот меган.  Малку прегледноста кај А-столбот е лоша односно во град кога вртиш лево некако немаш појма каде идеш, кај меганот имам поголем видик каде одат тркалата. Ама ова можеби дека сум навикнат на друга кола. Управувањето беше ОК, ама од моторот бев многу разочаран. Си тегне ок онака и наеднаш силата ја снемува и остануваш непријатно изненаден. Добро е што има 6та брзина. Ова возило имаше ми се чини околу 140.000 поминати и на две места кај шалтаблата имаше две иритирачки крцкања кога има нерманини на патот. И друга работа мислам дека доле во подвозјето измеѓу седиштата нема никаква изолација. Значи гумите се слушаат и баш возев на еден селски пат кај што имаше нараснато трева и тоа тревата се слушаше како да беше внатре во автомобилот. Али се на се ок автомобил, лесен за возење во град.

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #51 на: 18 Октомври 2017, 12:55:55 pm »
Дечки здраво,

Ме нема одамна да пишам на темава, што значи дека колава си е здрава и жива (само редовни сервиси и потрошни материјали се менуваат) и нема нешто посебно што треба да се пише

Уствари, сакам да го заменам фабричкото радио со слично како ова на сликата. Од опции кои ми се битни и би сакал да ги  има :
- камера за рикверц
- блутут, хендсфри
- навигација;
Гледав на али експрес, ама пошто не се разбирам околу конекторите и ми е страв да не утнам нешто ако сам го нарачам.
Воедно ме интересира дали со промената ќе останат во функција командите на воланот за радиото и усб-то.

Секој предлог е добредојден

Поздрав

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #52 на: 18 Октомври 2017, 13:23:55 pm »
прашај во @DOG SECURITY за комплет сосе монтажа
да не земеш од Алија, па да одиш кај нив за да ти проработи :)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #53 на: 19 Октомври 2017, 17:16:05 pm »
И мене колата месец дена ме зезаше при прво палење да ми изгаси.
Проблемот го решив кога од супер трејд сегашен гулф се префрлив на окта и натанкирав цел резервар 95ка, претходно ми беше скоро на резерва.

Заклучок : горивото е срање.

Предходно штелување на плинот,  возење на отворено на бензин..  Се тоа беше за џабе.

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Одг: Kia Ceed 1.4 EX+
« Одговори #54 на: 16 Ноември 2019, 00:06:28 am »
Дечки,
После 9 години и 95000 километри, Сидот отиде во рацете на друг.
9 години верно ме служеше, ниту еднаш не ме остави на пат и си бев раат
Со среќа на новиот сопственик и уште долго да го служи.

Може клуч на темава

Sent from my EML-L29 using Tapatalk